KODI Skins - en to sv_se translation catalogue (613 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
sv_se: Regissör

[ctx: #31001]
en: Written by
sv_se: Författare

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
sv_se: Suddigt albumomslag

[ctx: #31003]
en: Power Options
sv_se: Strömalternativ

[ctx: #31004]
en: Working
sv_se: Arbetar

[ctx: #31005]
en: Fixed
sv_se: Fixerad

[ctx: #31006]
en: View Options
sv_se: Vyalternativ

[ctx: #31007]
en: Setup home
sv_se: Heminställningar

[ctx: #31008]
en: Full screen
sv_se: Helskärm

[ctx: #31009]
en: Total Duration
sv_se: Total Speltid

[ctx: #31010]
en: Next episode
sv_se: Nästa avsnitt

[ctx: #31011]
en: Latest episode
sv_se: Senaste avsnitt

[ctx: #31012]
en: Airs
sv_se: Sänds

[ctx: #31013]
en: Statistics
sv_se: Statistik

[ctx: #31014]
en: Extras
sv_se: Extra

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
sv_se: Ange sökväg till fanartsmapp för musik

[ctx: #31019]
en: Network
sv_se: Nätverk

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
sv_se: Extra fanart

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
sv_se: Ridåer

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
sv_se: Ange flerbildsbakgrund

[ctx: #31023]
en: Set single image background
sv_se: Ange singel-bildsbakgrund

[ctx: #31024]
en: Page
sv_se: Sida

[ctx: #31025]
en: Items
sv_se: Objekt

[ctx: #31026]
en: Misc Options
sv_se: Övriga alternativ

[ctx: #31027]
en: Set item background
sv_se: Ange objektsbakgrund

[ctx: #31028]
en: Live Background
sv_se: Animera bakgrund

[ctx: #31029]
en: Recent movies
sv_se: Senaste filmer

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
sv_se: Senaste avsnitt

[ctx: #31031]
en: Random movies
sv_se: Slumpvalda filmer

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
sv_se: Rekommenderade filmer

[ctx: #31033]
en: Random episodes
sv_se: Slumpvalda avsnitt

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
sv_se: Rekommenderade avsnitt

[ctx: #31035]
en: Random songs
sv_se: Slumpvalda låtar

[ctx: #31036]
en: Random albums
sv_se: Slumpvalda album

[ctx: #31037]
en: Recent albums
sv_se: Senaste album

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
sv_se: Rekommenderade album

[ctx: #31039]
en: Actions
sv_se: Åtgärder

[ctx: #31040]
en: Now Playing
sv_se: Nu spelas

[ctx: #31041]
en: Select widget
sv_se: Välj widget

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
sv_se: Visa "Nu spelas"-information i bakgrunden

[ctx: #31043]
en: Platform
sv_se: Plattform

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
sv_se: Vyer: Sammandrag | Infodialog: Full handling

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
sv_se: Vyer: Full handling | Infodialog: Sammandrag

[ctx: #31046]
en: SEEKING
sv_se: SÖKER

[ctx: #31047]
en: Set item icon
sv_se: Ange objektsikon

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
sv_se: Visualiseringsförval

[ctx: #31049]
en: Select infoline
sv_se: Ange inforad

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
sv_se: Sortering: Stigande

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
sv_se: Sortering: Fallande

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för film

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för TV-program

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för musik

[ctx: #31055]
en: Open playlist
sv_se: Öppna spellista

[ctx: #31056]
en: Save playlist
sv_se: Spara spellista

[ctx: #31057]
en: Close playlist
sv_se: Stäng spellista

[ctx: #31058]
en: PVR information
sv_se: PVR-information

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
sv_se: Denna fil är sammanslagen, välj den del du vill spela.

[ctx: #31061]
en: Total addons / Favourites statistics
sv_se: Totala tillägg/Favoriter statistik

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
sv_se: Slumpmässig fanart för film

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
sv_se: Slumpmässig fanart för TV-program

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
sv_se: Slumpmässig fanart för video

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
sv_se: Slumpmässig fanart för musik

[ctx: #31066]
en: Random fanart
sv_se: Slumpmässig fanart

[ctx: #31067]
en: Update rating
sv_se: Uppdatera betyg

[ctx: #31068]
en: CD Wall
sv_se: CD-vägg

[ctx: #31069]
en: Change location
sv_se: Ändra plats

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
sv_se: Under bläddring i bibliotek

[ctx: #31072]
en: On open video info
sv_se: När man öppnar video-info

[ctx: #31073]
en: Move menu item
sv_se: Flytta menyobjekt

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
sv_se: Välj objekt att byta plats med

[ctx: #31075]
en: No extra features available
sv_se: Inga extra egenskaper tillgängliga

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
sv_se: Hantera undermeny

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
sv_se: Aktivera egna undermenyer

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
sv_se: Koppla bort RSS-flödet från huvudmenyn

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
sv_se: Aktivera "Next Aired"-information i videobiblioteket

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
sv_se: Väderförhållande

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för musikvideo

[ctx: #31086]
en: Icon
sv_se: Ikon

[ctx: #31087]
en: Banner
sv_se: Banderoll

[ctx: #31088]
en: BannerWall
sv_se: Banderollvägg

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
sv_se: Spela objekt vid start

[ctx: #31090]
en: Seconds
sv_se: sekunder

[ctx: #31091]
en: Select items
sv_se: Välj objekt

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
sv_se: Fullskärmsfanart

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
sv_se: LowList-knapp

[ctx: #31094]
en: List view layout
sv_se: Listvy-layout

[ctx: #31095]
en: Slim List
sv_se: Smal lista

[ctx: #31096]
en: Concert locations
sv_se: Konsertplats

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för film

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för TV-program

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
sv_se: Biblioteksstatistik för musikvideo

[ctx: #31100]
en: View:
sv_se: Vy:

[ctx: #31101]
en: Choose view
sv_se: Välj vy

[ctx: #31102]
en: Background
sv_se: Bakgrund

[ctx: #31104]
en: Similar artists
sv_se: Liknande artister

[ctx: #31105]
en: More albums from
sv_se: Fler album av

[ctx: #31106]
en: On info
sv_se: Vid info

[ctx: #31107]
en: Persistent
sv_se: Kvarliggande

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
sv_se: Aktivera artistinformationsflöde (om det finns)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
sv_se: Antal ej visade avsnitt

[ctx: #31111]
en: Similar
sv_se: Liknande

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
sv_se: Filmer regisserade av

[ctx: #31113]
en: Movies written by
sv_se: Filmer skrivna av

[ctx: #31116]
en: cycle fanart
sv_se: växla mellan fanart

[ctx: #31117]
en: Fallback
sv_se: Reserv

[ctx: #31118]
en: Cache movie extrafanart
sv_se: Cacha extrafanart för film

[ctx: #31119]
en: Show the movies from this director in your library or view online information on this director on TMDb?
sv_se: Visa filmer från denna regissör i ditt bibliotek eller visa informaton från nätet av denna regissör på TMDb?

[ctx: #31121]
en: Enable autocomplete
sv_se: Aktivera automatisk komplettering

[ctx: #31122]
en: Enables the autocomplete feature of the virtual keyboard
sv_se: Aktivera automatisk kompletterings funktion för virtuellt tangentbord

[ctx: #31123]
en: Album review
sv_se: Album recension

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
sv_se: Visa pågående video i bakgrunden

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
sv_se: Visa pågående visualisering i bakgrunden

[ctx: #31128]
en: Channels View
sv_se: Kanalalternativ

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
sv_se: Dölj fanart i helskärmsvisualisering

[ctx: #31130]
en: Use "Enigma2-style" channel OSD
sv_se: Använd "Enigma2-style" kanal OSD

[ctx: #31131]
en: Guide Timeline View
sv_se: Vy för guide-tidslinje

[ctx: #31133]
en: Timeline channels-type:
sv_se: Tidslinje kanaltyp

[ctx: #31134]
en: Timeline view-type:
sv_se: Tidslinje vytyp:

[ctx: #31135]
en: Infobar Options
sv_se: Alternativ för infofält

[ctx: #31136]
en: Infobar type:
sv_se: Typ av infofält:

[ctx: #31137]
en: Hide encryption information
sv_se: Dölj krypteringsinformation

[ctx: #31138]
en: Hide tuner information
sv_se: Dölj tunerinformation

[ctx: #31139]
en: Hide signal information
sv_se: Dölj signalinformation

[ctx: #31140]
en: Sideblade Options
sv_se: Alternativ för sideblade

[ctx: #31141]
en: Hide Guide
sv_se: Dölj guide

[ctx: #31142]
en: Settings level
sv_se: Inställningsnivå

[ctx: #31143]
en: Hide Recordings
sv_se: Dölj inspelningar

[ctx: #31144]
en: Hide Timer
sv_se: Dölj timer

[ctx: #31145]
en: Hide Search
sv_se: Dölj sökning

[ctx: #31146]
en: Rated
sv_se: Betygsatt

[ctx: #31147]
en: Change rating
sv_se: Ändra betyg

[ctx: #31148]
en: List local library items
sv_se: Visa lokala biblioteksobjekt

[ctx: #31149]
en: Online information from TMDb
sv_se: Onlineinformation från TMDb

[ctx: #31150]
en: IMDb logo
sv_se: IMDb logga

[ctx: #31151]
en: View settings
sv_se: Vyinställningar

[ctx: #31153]
en: Disable views
sv_se: Inaktivera visningar

[ctx: #31154]
en: Show Artist Slideshow when playing music
sv_se: Visa bildspel för artist när musik spelas

[ctx: #31155]
en: Widgets
sv_se: Widgetar

[ctx: #31157]
en: Submenu always visible
sv_se: Submeny alltid synlig

[ctx: #31158]
en: Disable the Search icon
sv_se: Inaktivera sökikonen

[ctx: #31159]
en: Event log
sv_se: Händelselog

[ctx: #31160]
en: Extended
sv_se: Utökad

[ctx: #31161]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen, bottom of the screen or the default location directly underneath the main menu.
sv_se: Välj placering av RSS-flödet. Överst på skärmen, nederst på skärmen eller standardplatsen direkt under huvudmenyn.

[ctx: #31162]
en: Alternate
sv_se: Alternativ

[ctx: #31163]
en: This movie is Unrated
sv_se: Den här filmen är inte betygsatt

[ctx: #31164]
en: Enable live background for movie sets
sv_se: Aktivera levande bakgrund för filmuppsättningar

[ctx: #31165]
en: Enable to display live background for movie sets when browsing your movie library
sv_se: Aktivera för att visa levande bakgrunder för filmuppsättningar när du bläddrar i filmbiblioteket

[ctx: #31166]
en: Enable description for a movies rating
sv_se: Aktivera beskrivning för filmbetyg

[ctx: #31167]
en: This setting displays a reason for a movies rating. You need to use a script like Rating Update to add these values (prefix must be Rated  including a space after Rated)
sv_se: Den här inställningen visar en orsak till ett filmbetyg. Du måste använda ett skript såsom ”Rating Update” för att lägga till dessa värden (prefix måste vara Rated inklusive ett mellanslag efter Rated)

[ctx: #31168]
en: Enable to make the submenu permanently visible. Default is hidden until pressing down.
sv_se: Aktivera för att göra undermenyn permanent synlig. Standard är dolt tills du trycker ned.

[ctx: #31169]
en: This setting hides the Search icon on the home screen.
sv_se: Den här inställningen döljer sökikonen på startskärmen.

[ctx: #31170]
en: Enabling this setting will hide the alphanumeric label displaying the current position when scrolling through your library.
sv_se: Om du aktiverar den här inställningen döljs den alfanumeriska etiketten som visar aktuell position när du bläddrar i biblioteket.

[ctx: #31171]
en: This setting will activate fullscreen mode automatically after starting to play music.
sv_se: Den här inställningen aktiverar helskärmsläge automatiskt när du börjar spela musik.

[ctx: #31172]
en: Set the path to your music collection for displaying artist logos in the music visualisation and in some views that support it.
sv_se: Ange sökvägen till din musiksamling för att visa artistloggor i musikvisualiseringen och i vissa vyer som stöder den.

[ctx: #31173]
en: Blur background (video info dialog)
sv_se: Gör bakgrund suddig (video-infodialogruta)

[ctx: #31174]
en: Blur background behind information
sv_se: Gör bakgrund suddig bakom information

[ctx: #31175]
en: Set path to music collection/artwork (for artist logos)
sv_se: Ange sökväg till musiksamling/konstverk (för artistloggor)

[ctx: #31176]
en: Trending Movies
sv_se: Aktuella Filmer

[ctx: #31177]
en: Top Rentals
sv_se: Mest Hyrda

[ctx: #31178]
en: Trending Shows
sv_se: Populära Program

[ctx: #31179]
en: Live TV settings
sv_se: Inställningar för Live-TV

[ctx: #31180]
en: Minutes left
sv_se: minuter kvar

[ctx: #31181]
en: Hour
sv_se: Timmar

[ctx: #31182]
en: Minute left
sv_se: Minut kvar

[ctx: #31183]
en: Hour left
sv_se: Timme kvar

[ctx: #31184]
en: Seconds left
sv_se: Sekunder kvar

[ctx: #31185]
en: Hours left
sv_se: Timmar kvar

[ctx: #31186]
en: Handwritten
sv_se: Handskriven

[ctx: #31187]
en: Music layout alignment
sv_se: Justering av musikens layout

[ctx: #31188]
en: Status indicators
sv_se: Statusindikatorer

[ctx: #31190]
en: Video info
sv_se: Video-information

[ctx: #31191]
en: Enable cases for live backgrounds
sv_se: Aktiverar omslag för levande bakgrunder

[ctx: #31192]
en: Set default background
sv_se: Ange standardbakgrund

[ctx: #31193]
en: Display extrafanart
sv_se: Visa extra fanart

[ctx: #31194]
en: Display runtime in hours and minutes
sv_se: Visa upptid i timmar och minuter

[ctx: #31195]
en: Show time remaining on fullscreen info
sv_se: Visa kvarstående tid på fullskärmsinformation

[ctx: #31196]
en: Replace default with Extended Info (some features and extras (+) will be unavailable)
sv_se: Ersätt standard med utökad information (vissa funktioner och extramaterial (+) kommer inte vara tillgängliga)

[ctx: #31197]
en: Enable info rating (works with US Ratings only)
sv_se: Aktivera klassificeringssystem (fungerar endast med amerikanska klassificeringar)

[ctx: #31198]
en: This setting controls the appearance of cases when using Live Backgrounds
sv_se: Den här inställningen styr utseendet på omslag när du använder levande bakgrunder

[ctx: #31199]
en: Used to select the default/fallback image skin wide
sv_se: Används för att välja standard/reserv-bild för skalet

[ctx: #31200]
en: The Image Resource Select Add-on is used to choose a Kodi resource image pack similiar to weather artwork and icons.
sv_se: Tillägget ”Image Resource Select” används för att välja en resursbildsamling för Kodi till väderkonstverk och ikoner.

[ctx: #31201]
en: Changes the runtime labels throughout the skin from minutes to hours/minutes
sv_se: Ändrar speltidsetiketterna i hela skalet från minuter till timmar/minuter

[ctx: #31202]
en: Show the remaining time for currently playing videos when pressing info
sv_se: Visa återstående tid för uppspelning av video när du trycker på info

[ctx: #31203]
en: In Theaters
sv_se: På bio

[ctx: #31204]
en: ComingSoon
sv_se: KommerSnart

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
sv_se: Sångtextkälla

[ctx: #31206]
en: Opening This Week
sv_se: Öppnar denna vecka

[ctx: #31207]
en: Upcoming
sv_se: Kommande

[ctx: #31208]
en: Top Box Office
sv_se: Mest sålda

[ctx: #31209]
en: In Cinemas
sv_se: På Bio Nu

[ctx: #31210]
en: Popular Movies
sv_se: Populära filmer

[ctx: #31211]
en: Top Rated Movies
sv_se: Högst betygsatta filmer

[ctx: #31212]
en: Popular TV
sv_se: Populär TV

[ctx: #31213]
en: Top Rated TV
sv_se: Högst betygsatt TV

[ctx: #31214]
en: Currently Airing TV
sv_se: Sänds nu på TV

[ctx: #31215]
en: TV Airing Today
sv_se: Sänds på TV idag

[ctx: #31216]
en: Longer details
sv_se: Mer information

[ctx: #31217]
en: Single logo
sv_se: Enkel logga

[ctx: #31218]
en: Use vinyl record instead of blank CD for disc fallback
sv_se: Använd vinylskivor istället för tom CD för skivreserv

[ctx: #31219]
en: Language flags
sv_se: Språkflaggor

[ctx: #31220]
en: RSS Feed
sv_se: RSS-flöde

[ctx: #31221]
en: Big
sv_se: Stor

[ctx: #31224]
en: Seekbar time display
sv_se: Visning för tidssökfält

[ctx: #31225]
en: Time remaining label
sv_se: Etikett för återstående tid

[ctx: #31226]
en: Time elapsed/Total duration
sv_se: Förfluten tid/total speltid

[ctx: #31227]
en: Time elapsed/Time remaining
sv_se: Förfluten tid/återstående tid

[ctx: #31228]
en: Time remaining/Total duration
sv_se: Återstående tid/total speltid

[ctx: #31229]
en: Extended Panel
sv_se: Utökad panel

[ctx: #31231]
en: Widget Style
sv_se: Widget-stil

[ctx: #31232]
en: Replace Play Button
sv_se: Ersätt spela-knapp

[ctx: #31233]
en: Hide artwork
sv_se: Göm konstverk

[ctx: #31234]
en: Next aired
sv_se: Nästa sändning

[ctx: #31235]
en: Slide Left
sv_se: Svep åt vänster

[ctx: #31236]
en: Slide Right
sv_se: Svep åt höger

[ctx: #31237]
en: Cache tv extrafanart
sv_se: Cacha extrafanart för TV

[ctx: #31238]
en: SongList
sv_se: LåtLista

[ctx: #31239]
en: RightList
sv_se: HögerLista

[ctx: #31240]
en: FanartList
sv_se: FanartLista

[ctx: #31241]
en: LowList
sv_se: Låg lista

[ctx: #31242]
en: BigList
sv_se: StorLista

[ctx: #31243]
en: Posters
sv_se: Poster

[ctx: #31245]
en: Wall
sv_se: Vägg

[ctx: #31246]
en: Fullscreen Wall
sv_se: Helskärmsvägg

[ctx: #31248]
en: BannerPlex
sv_se: Bannerplex

[ctx: #31249]
en: BigFan
sv_se: StorFan

[ctx: #31250]
en: BigInfo
sv_se: StorInfo

[ctx: #31251]
en: Gallery
sv_se: Galleri

[ctx: #31252]
en: TopBar
sv_se: Toppfält

[ctx: #31253]
en: Banners
sv_se: Banderoller

[ctx: #31254]
en: Smaller posters
sv_se: Små affischer

[ctx: #31255]
en: Mediaflags
sv_se: Mediaflaggor

[ctx: #31256]
en: Brochure
sv_se: Broschyr

[ctx: #31257]
en: Movie set titles
sv_se: Titlar för filmuppsättningar

[ctx: #31258]
en: Blur background (extended info dialog)
sv_se: Gör bakgrund suddig (utökad infodialogruta)

[ctx: #31259]
en: Center
sv_se: Centrera

[ctx: #31260]
en: Set background rotation speed
sv_se: Ange hastighet för bakgrundsrotation

[ctx: #31261]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen or bottom of the screen.
sv_se: Välj placeringen av RSS-flödet. Skärmens överkant eller nederkant.

[ctx: #31262]
en: Hides the labels below the icons on the main menu.
sv_se: Döljer etiketterna under ikonerna i huvudmenyn.

[ctx: #31263]
en: Hide menu labels
sv_se: Dölj menyetiketter

[ctx: #31264]
en: Displays artist fanart provided by the Artist Slideshow addon as the background of the home menu.
sv_se: Visar artist-fanart som tillhandahålls av tillägget Artist Slideshow som bakgrund på startmenyn.

[ctx: #31265]
en: This will reset the main menu to its defaults.[CR]This action cannot be undone.
sv_se: Detta återställer huvudmenyn till standard.[CR]Den här åtgärden kan inte ångras.

[ctx: #31266]
en: Hide player control buttons
sv_se: Dölj kontrollknappar för spelare

[ctx: #31267]
en: Hide time & date
sv_se: Dölj tid och datum

[ctx: #31268]
en: Hide Album
sv_se: Dölj Album

[ctx: #31269]
en: Hide next track widget
sv_se: Dölj Nästa låt widget

[ctx: #31270]
en: Add to CouchPotato
sv_se: Lägg till i CouchPotato

[ctx: #31271]
en: Click for more
sv_se: Klicka för mer

[ctx: #31272]
en: Awards
sv_se: Priser

[ctx: #31273]
en: Recording widget
sv_se: Inspelningswidget

[ctx: #31274]
en: Artwork
sv_se: Konstverk

[ctx: #31275]
en: Case
sv_se: Omslag

[ctx: #31276]
en: Style
sv_se: Stil

[ctx: #31277]
en: Sort by
sv_se: Sortera efter

[ctx: #31278]
en: Sort order
sv_se: Sorteringsordning

[ctx: #31279]
en: Add-on status
sv_se: Status för tillägg

[ctx: #31280]
en: Time & Date
sv_se: Tid & Datum

[ctx: #31281]
en: Choose skin colors
sv_se: Välj skalfärger

[ctx: #31282]
en: Enable startup intro
sv_se: Aktivera intro vid uppstart

[ctx: #31283]
en: Auto open sidemenu when hovering over the top left corner
sv_se: Öppna sidomeny automatiskt när du hovrar över det övre vänstra hörnet

[ctx: #31284]
en: Enable Advanced Widgets
sv_se: Aktivera avancerade widgetar

[ctx: #31285]
en: Global Widget Backgrounds
sv_se: Globala widgetbakgrunder

[ctx: #31286]
en: Opacity
sv_se: Opacitet

[ctx: #31287]
en: Show list widget information
sv_se: Visa lista med widgetinformation

[ctx: #31288]
en: Enable panel widget information
sv_se: Aktivera panelwidgetinformation

[ctx: #31289]
en: Hide widgets when not focused
sv_se: Dölj widgetar när inte fokuserad

[ctx: #31290]
en: This will auto open the sidemenu (where available) when hovering over the top left corner of the screen using a mouse.
sv_se: Detta kommer öppna sidomenyn automatiskt (när tillgängligt) när du hovrar över det övre vänstra hörnet av skärmen med en mus.

[ctx: #31291]
en: Disable scrolling label
sv_se: Inaktivera rullningsetikett

[ctx: #31293]
en: Small Icons
sv_se: Små ikoner

[ctx: #31294]
en: Focused Main Menu
sv_se: Fokuserad huvudmeny

[ctx: #31295]
en: Unfocused Main Menu
sv_se: Ofokuserad huvudmeny

[ctx: #31296]
en: Focused Submenu
sv_se: Fokuserad undermeny

[ctx: #31297]
en: Unfocused Submenu
sv_se: Ofokuserad undermeny

[ctx: #31298]
en: Focused Icons label
sv_se: Fokuserade ikonetiketter

[ctx: #31299]
en: Unfocused Icons label
sv_se: Ofokuserade ikonetiketter

[ctx: #31300]
en: Overview
sv_se: Översikt

[ctx: #31301]
en: Last Updated
sv_se: Senast uppdaterad

[ctx: #31302]
en: Menu Bar
sv_se: Menylist

[ctx: #31303]
en: System Bars
sv_se: Systemlist

[ctx: #31304]
en: Highlight
sv_se: Markera

[ctx: #31305]
en: Unwatched episode
sv_se: Osedda avsnitt

[ctx: #31306]
en: Customize colors
sv_se: Anpassa färger

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
sv_se: Dölj fanart

[ctx: #31308]
en: Focused text
sv_se: Fokuserad text

[ctx: #31309]
en: Memory Used
sv_se: Minne som används

[ctx: #31310]
en: Unfocused text
sv_se: Ofokuserad text

[ctx: #31311]
en: New InfoPanel
sv_se: Ny InfoPanel

[ctx: #31313]
en: Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
sv_se: Snöa på! Snöa på! Snöa på!

[ctx: #31315]
en: A required script is [B]NOT INSTALLED[/B]. Press INSTALL to download automatically. Press CANCEL if you would like to return to System Settings and switch skins. You may need to restart Kodi after installation completes.
sv_se: Ett obligatoriskt skript är [B]INTE INSTALLERAT[/B]. Tryck på INSTALLERA för att ladda ner automatiskt. Tryck på AVBRYT om du vill återgå till systeminställningar och byta skal. Du kan behöva starta om Kodi när installationen är klar.

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
sv_se: Ange fanartsökväg

[ctx: #31318]
en: [B]CONFIGURE LibreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About LibreELEC
sv_se: [B]KONFIGURERA INSTÄLLNINGARNA FÖR LibreELEC[/B][CR]Konfigurera systeminställningar · Hantera nätverk[CR]Konfigurerea tjänster · Om LibreELEC

[ctx: #31319]
en: Due to recent updates it is [B]RECOMMENDED[/B] to reset the Main Menu. Certain issues may be resolved by re-setting up your widgets but if issues continue please reset the Main Menu. Press CANCEL to ignore this warning and continue.
sv_se: På grund av de senaste uppdateringarna [B]REKOMMENDERAS[/B] det att återställa huvudmenyn. Vissa problem kan lösas genom att konfigurera om dina widgetar, men återställ huvudmenyn om problemen fortsätter. Tryck på AVBRYT för att ignorera varningen och fortsätta.

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
sv_se: Senast inloggad

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
sv_se: Karaokesångväljare

[ctx: #31322]
en: This will disable the screensaver during music playback by hiding the visualization. This may cause unwanted [B]IMAGE RETENTION[/B] if not used carefully. Do you accept the risks and want to enable this setting?
sv_se: Detta kommer att inaktivera skärmsläckaren under musikuppspelning genom att dölja visualiseringen. Detta kan orsaka oönskad [B]BILDINBRÄNNING[/B] om det inte används försiktigt. Accepterar du riskerna och vill aktivera den här inställningen?

[ctx: #31323]
en: If you cannot locate the directory containing your background images, please add that location as a source in Kodi's File Manager. For more information visit http://kodi.wiki/view/File_manager
sv_se: Om du inte kan hitta den katalog som innehåller dina bakgrundsbilder, lägg till den platsen som en källa i Kodis filhanterare. För mer information besök http://kodi.wiki/view/File_manager

[ctx: #31324]
en: Aired
sv_se: Sänt

[ctx: #31328]
en: Recently Added
sv_se: Nyligen tillagda

[ctx: #31329]
en: Taking a Screenshot
sv_se: Tar en skärmdump

[ctx: #31330]
en: This script is not available in the default Kodi repositiory. The Aeon Nox SiLVO repo is needed to use the click to install feature, without it this script must be installed manually.
sv_se: Det här skriptet är inte tillgängligt i Kodis standardförråd. Förrådet Aeon Nox SiLVO behövs för att använda funktionen klicka för att installera, utan det måste det här skriptet installeras manuellt.

[ctx: #31331]
en: Installed
sv_se: Installerad

[ctx: #31333]
en: The default behavior is to display Music information for 10 seconds after a song is played or the next track in your queue begins. To display permanently reactivate the info and do not toggle it off a second time.
sv_se: Standardbeteendet är att visa musikinformation i 10 sekunder efter att en låt har spelats upp eller nästa spår i kön börjar. För att visa permanent, återaktivera informationen och slå inte av den en andra gång.

[ctx: #31334]
en: Required
sv_se: Obligatorisk

[ctx: #31335]
en: Recommended
sv_se: Rekommenderad

[ctx: #31336]
en: Optional
sv_se: Valfri

[ctx: #31337]
en: Install or change settings of supported add-ons
sv_se: Installera eller ändra inställningar för tillägg som stöds

[ctx: #31338]
en: Enable or disable system debug logging
sv_se: Aktivera eller inaktivera systemfelsökningsloggning

[ctx: #31339]
en: Enable or disable skin debug info
sv_se: Aktivera eller inaktivera felsökningsinformation för skalet

[ctx: #31340]
en: Color customization
sv_se: Färganpassning

[ctx: #31341]
en: NOT SUPPORTED
sv_se: STÖDS EJ

[ctx: #31342]
en: Display the status of some add-ons supported in Aeon Nox SiLVO. Select an add-on to install or open its settings if already installed.
sv_se: Visa status för vissa tillägg som stöds i Aeon Nox SiLVO. Välj ett tillägg att installera eller öppna dess inställningar om det redan är installerat.

[ctx: #31343]
en: Display background name
sv_se: Visa bakgrundsnamn

[ctx: #31344]
en: Display title of movie/tvshow/artist on home screen if the background has a fanart slideshow as background.
sv_se: Visa titel på film/tv-program/artist på startskärmen om bakgrunden har ett fanart-bildspel som bakgrund.

[ctx: #31345]
en: Main Menu Customizer
sv_se: Anpassare för huvudmeny

[ctx: #31346]
en: OSD Progress Bar
sv_se: OSD förloppsindikator

[ctx: #31347]
en: Hide CD
sv_se: Dölj CD

[ctx: #31349]
en: Left
sv_se: Vänster

[ctx: #31350]
en: Right
sv_se: Höger

[ctx: #31351]
en: Enable Netflix style pause screen popup
sv_se: Aktivera Netflix-stilad skärmpopup vid paus

[ctx: #31352]
en: Inactive
sv_se: Inaktiv

[ctx: #31353]
en: Shows an overview of the movie or episode 5 seconds after the video is paused.
sv_se: Visar en översikt av filmen eller avsnittet 5 sekunder efter att videon har pausats.

[ctx: #31354]
en: Fade unfocused
sv_se: Tona ofokuserad

[ctx: #31355]
en: You're watching
sv_se: Du tittar på

[ctx: #31356]
en: Hardware decoding
sv_se: Hårdvaruavkodning

[ctx: #31357]
en: Decoder
sv_se: Dekoder

[ctx: #31358]
en: Icon only
sv_se: Endast ikon

[ctx: #31360]
en: Large
sv_se: Stor

[ctx: #31361]
en: Compact
sv_se: Kompakt

[ctx: #31362]
en: Name only
sv_se: Endast namn

[ctx: #31363]
en: No Guide
sv_se: Ingen guide

[ctx: #31364]
en: Timeshift
sv_se: Tidsförskjutning

[ctx: #31365]
en: Customization
sv_se: Anpassning

[ctx: #31366]
en: Setup the on-screen display during fullscreen video playback.
sv_se: Konfigurera skärmvisningen under fullskärmsuppspelning av video.

[ctx: #31367]
en: Setup the on-screen display during fullscreen music playback.
sv_se: Konfigurera skärmvisningen under fullskärmsuppspelning av musik.

[ctx: #31368]
en: Choose settings for the video and music information screens.
sv_se: Välj inställningar för video-och musikinformationsvyerna.

[ctx: #31369]
en: Million
sv_se: Miljon

[ctx: #31370]
en: Full plot
sv_se: Fullständig handling

[ctx: #31371]
en: Views and widget plot preference
sv_se: Preferens för vy- och widgethandling

[ctx: #31372]
en: Choose if library views and widgets should display plot outline or full plot. Falls back to full plot if no outline is available. This does not effect certain areas with limited space for the plot that have this enabled by default
sv_se: Välj om biblioteksvyer och widgetar ska visa en sammanfattad handling eller fullständig handling. Använder fullständig handling om det inte finns någon sammanfattad handling. Detta påverkar inte vissa områden med begränsat utrymme för handlingen som har detta aktiverat som standard

[ctx: #31373]
en: Customize the colors displayed throughout the skin.
sv_se: Anpassa färgerna som visas i hela skalet.

[ctx: #31374]
en: Latest
sv_se: Senaste

[ctx: #31375]
en: Video OSD
sv_se: Video-OSD

[ctx: #31376]
en: Music OSD
sv_se: Musik-OSD

[ctx: #31377]
en: Altering this shortcut may prevent access to the Main Menu customizer and several skin options.[CR]Are you sure you want to perform the requested changes to this shortcut?
sv_se: Om du ändrar denna genväg kan åtkomst hindras till anpassaren för huvudmenyn och flera skalalternativ.[CR]Är du säker på att du vill utföra de begärda ändringarna i den här genvägen?

[ctx: #31378]
en: Toggle SYSTEM DEBUG LOGGING on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SKIN DEBUG INFO.
sv_se: Aktivera eller inaktivera SYSTEMFELSÖKNINGSLOGGNING. När aktiverat visas ett synligt felsökningsöverlägg i det övre vänstra hörnet på skärmen. Detta är INTE samma sak som SKALFELSÖKNINGSINFO.

[ctx: #31379]
en: Toggle SKIN DEBUG INFO on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SYSTEM DEBUG LOGGING.
sv_se: Aktivera eller inaktivera SKALFELSÖKNINGSINFO. När aktiverat visas ett synligt felsökningsöverlägg i det övre vänstra hörnet på skärmen. Detta är inte samma sak som SYSTEMFELSÖKNINGSLOGGNING.

[ctx: #31380]
en: Activating this setting will enable the skins built-in startup intro video.
sv_se: Om du aktiverar denna inställningar, aktiveras skalets inbyggda introvideo vid start.

[ctx: #31381]
en: Will open the settings for the AutoComplete add-on.
sv_se: Kommer att öppna inställningarna för tillägget AutoComplete.

[ctx: #31382]
en: Resets the path to your video genre fanart folder.
sv_se: Återställer sökvägen till fanart för videogenre.

[ctx: #31383]
en: Resets the path to your music genre fanart folder.
sv_se: Återställer sökvägen till fanart för musikgenre.

[ctx: #31384]
en: This activates animated snow falling over all backgrounds.[CR]This may cause perfomance issues on low powered devices.
sv_se: Detta aktiverar animerad snö som faller över alla bakgrunder.[CR]Detta kan orsaka prestandaproblem på enheter med låg prestanda.

[ctx: #31385]
en: Use this to control the opacity of the widgets. [CR]100% has no transparency.
sv_se: Använd detta för att kontrollera genomskinligheten för widgetarna.[CR]100 % har ingen genomskinlighet.

[ctx: #31386]
en: This will set a global background overriding any per-widget settings.
sv_se: Detta kommer att ange en global bakgrund som åsidosätter alla widget-inställningar.

[ctx: #31387]
en: When enabled LIST style widgets will autoscroll. This does not effect PANEL style Widgets.
sv_se: När aktiverad kommer widgetar med stilen ”LISTA” att rulla automatiskt. Detta påverkar inte widgetar med stilen PANEL.

[ctx: #31388]
en: This setting will activate cases for the info that appears when you are focused on a widget. The widget info must be enabled in the settings of the widget for it to appear.
sv_se: Den här inställningen aktiverar omslag för den information som visas när du fokuserar på en widget. Widget-informationen måste vara aktiverad i inställningarna för widgeten för att den ska visas.

[ctx: #31389]
en: Global setting that shows the information for the focused item above or below depending on the PANEL widget location. This will override any per-widget settings and has NO effect on LIST widgets.
sv_se: Global inställning som visar informationen för det fokuserade objektet över eller under beroende på PANEL-widgetens plats. Detta kommer att åsidosätta alla widget-inställningar och har INGEN effekt på LIST-widgetar.

[ctx: #31390]
en: Skin default
sv_se: Skalets standardvärde

[ctx: #31392]
en: When enabled all widgets will be hidden until you have navigated to it.
sv_se: När aktiverad döljs alla widgetar tills du navigerar till dem.

[ctx: #31393]
en: Ends at
sv_se: Slutar

[ctx: #31394]
en: Replace default info with Netflix style
sv_se: Ersätt standardinformation med Netflix-stil

[ctx: #31395]
en: Use colored genres
sv_se: Använd färgade genrer

[ctx: #31396]
en: Lighter colors
sv_se: Ljusare färger

[ctx: #31397]
en: Custom Widget
sv_se: Anpassad widget

[ctx: #31399]
en: Customize the settings for the Live TV section.
sv_se: Anpassa inställningarna för sektionen Live-TV.

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE PLAYER SETTINGS[/B][CR]Configure video playback · Configure music playback[CR]Configure picture slideshow · Configure video language and subtitles
sv_se: [B]KONFIGURERA INSTÄLLNINGAR FÖR SPELARE[/B][CR]Konfigurera videouppspelning · Konfigurera musikuppspelning[CR]Konfigurera bildspel · Konfigurera videospråk och undertexter

[ctx: #31403]
en: Reset skin settings
sv_se: Återställ skalets inställningar

[ctx: #31404]
en: This will RESET ALL skin settings, selecting YES in the dialog that appears is irreversible. This DOES NOT affect the Main Menu items you have set in the Main Menu Customizer.
sv_se: Detta ÅTERSTÄLLER ALLA skalinställningar, om du väljer JA i dialogrutan går det inte att återställa. Detta påverkar INTE de huvudmenyobjekten som du har ställt in i anpassaren för huvudmenyn.

[ctx: #31408]
en: Enable to show a LiveTV widget displaying what is currently recording and the next timer that is scheduled to record.
sv_se: Aktivera för att visa en LiveTV-widget som visar vad som spelas in och nästa timer som är schemalagd att spelas in.

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
sv_se: [B]KONFIGURERA INSTÄLLNINGAR FÖR TJÄNSTER[/B][CR]Konfigurera kontroll av Kodi via UPnP och HTTP · Konfigurera fildelning[CR]Aktivera Zeroconf · Konfigurera AirPlay

[ctx: #31411]
en: Will override the General Theme color.
sv_se: Kommer att åsidosätta den allmänna temafärgen.

[ctx: #31412]
en: Select section
sv_se: Välj sektion

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
sv_se: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31414]
en: Set the Main Theme color used throughout the skin.
sv_se: Ange huvudtemafärgen som används i hela skalet.

[ctx: #31416]
en: Set to add color to the UnWatched Episode count.
sv_se: Ange för att lägga till färg på antalet osedda avsnitt.

[ctx: #31417]
en: Set the Main Menu Theme color.
sv_se: Ange huvudmenyns temafärg.

[ctx: #31418]
en: Choose the color for the TopBar in views and other sections not on the Home screen.
sv_se: Välj färg för toppfältet i vyer och andra sektioner som inte finns på startsidan.

[ctx: #31419]
en: Enable this to change the default transparent color to a more solid FULL COLOR image.
sv_se: Aktivera detta för att ändra standard genomskinlighetsfärg till en mer solid FULLFÄRGS-bild.

[ctx: #31420]
en: Choose the color of the Progress bar displayed during fullscreen video playback.
sv_se: Välj färg på förloppsindikatorn som visas under videouppspelning i fullskärm.

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
sv_se: Välj din Kodi-användarprofil[CR]för att logga in och fortsätta

[ctx: #31422]
en: Customize the Widget Highlight color on the home screen.
sv_se: Anpassa widgetens markeringsfärg på startsidan.

[ctx: #31423]
en: Will override the General Highlight color.
sv_se: Kommer att åsidosätta den allmänna markeringsfärgen.

[ctx: #31424]
en: This will change the color of the Widget background when selecting one of the Colored options in the Global setting in the Widgets section or individually in the Menu Customizer if you did not enable Global backgrounds.
sv_se: Detta kommer att ändra färg på widget-bakgrunden när du väljer en av de färgade alternativen i den globala inställningen i widget-sektionen eller individuellt i menyanpassaren om du inte har aktiverat globala bakgrunder.

[ctx: #31425]
en: Use this to customize the color on the Home window for the item selected.
sv_se: Använd detta för att anpassa färgen på startfönstret för det markerade objektet.

[ctx: #31426]
en: Enter text here...
sv_se: Ange text här...

[ctx: #31427]
en: Skin Shortcuts is responsible for handeling all aspects of the main menu.
sv_se: Skalgenvägar ansvarar för hantering av alla aspekter av huvudmenyn.

[ctx: #31428]
en: The Grab Fanart script provides the random fanart slideshows for the main menu.
sv_se: Skriptet ”Grab Fanart” tillhandahåller slumpmässiga fanart-bildspel för huvudmenyn.

[ctx: #31429]
en: Library Data Provider is a service that runs in the background to provide library data for widgets and live backgrounds as well as playlist statistics for infolines.
sv_se: ”Library Data Provider” är en tjänst som körs i bakgrunden för att tillhandahålla biblioteksdata för widgetar och levande bakgrunder samt spelliststatistik för inforader.

[ctx: #31430]
en: Resource image addon for displaying the default white studio icons throughout the skin.
sv_se: Bildresurstillägg för visning av standard vita studioikoner i hela skalet.

[ctx: #31431]
en: Resource image addon for displaying the default white recording label icons throughout the skin.
sv_se: Bildresurstillägg för visning av standard vita inspelningsetikettikoner i hela skalet.

[ctx: #31433]
en: Skin Info Service is used to display movie set information throughout the skin.
sv_se: Tjänsten ”Skin Info” används för att visa information för filmuppsättningar i hela skalet.

[ctx: #31434]
en: Alt fanart
sv_se: Alt-fanart

[ctx: #31435]
en: Alt icon
sv_se: Alt-ikon

[ctx: #31436]
en: Center date and time when infoline is empty
sv_se: Centrera datum och tid när inforaden är tom

[ctx: #31437]
en: Use paused label
sv_se: Använd pausad-etikett

[ctx: #31438]
en: Click to install Artist Slideshow
sv_se: Klicka för att installera ”Artist Slideshow”

[ctx: #31439]
en: There are no default backgrounds in this skin, would you like to choose one now?[CR]You can still select one in Skin settings > General if you choose No.
sv_se: Det finns inga standardbakgrunder i det här skalet, vill du välja ett nu?[CR]Du kan fortfarande välja en i skalinställningar > Allmänt om du väljer Nej.

[ctx: #31440]
en: Recently played channels
sv_se: Nyligen spelade kanaler

[ctx: #31442]
en: Background dimmer
sv_se: Bakgrundsdimmer

[ctx: #31443]
en: Thumb
sv_se: Miniatyr

[ctx: #31444]
en: Disable widget fanart
sv_se: Inaktivera widget-fanart

[ctx: #31445]
en: Main menu
sv_se: Huvudmeny

[ctx: #31446]
en: Hide Main Menu elements when pressing back
sv_se: Dölj huvudmenyelement när du trycker på bakåt

[ctx: #31447]
en: Show a popup displaying answers to some FREQUENTLY ASKED QUESTIONS posted by users in the skins thread on the Kodi forums.
sv_se: Visa ett popupfönster som visar svar på några VANLIGA FRÅGOR som lagts upp av användare i skaltråden på Kodi-forumen.

[ctx: #31449]
en: Save & Exit
sv_se: Spara och avsluta

[ctx: #31450]
en:   •  Open Settings
sv_se:   •  Öppna inställningar

[ctx: #31452]
en: Premiered
sv_se: Hade premiär

[ctx: #31453]
en: Down for more
sv_se: Ner för mer

[ctx: #31454]
en: Up or down
sv_se: Upp eller ner

[ctx: #31455]
en: Up to return
sv_se: Upp för att återvända

[ctx: #31456]
en: Library using Global Search
sv_se: Bibliotek med global sökning

[ctx: #31459]
en: Radio groups
sv_se: Radiogrupper

[ctx: #31460]
en: Mini fullscreen info
sv_se: Mini-fullskärmsinfo

[ctx: #31461]
en: This option requires a Weather fanart pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your weather background. This is also used to display conditional Weather backgrounds for the Main Menu.
sv_se: Det här alternativet kräver ett fanartspaket för väder. Om en sådan inte är installerad klickar du på HÄMTA FLER för att välja en. Efter installationen kan du välja den som din väderbakgrund. Detta används också för att visa beroende väderbakgrunder för huvudmenyn.

[ctx: #31462]
en: This option requires a Weather icon pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your Weather icons.
sv_se: Det här alternativet kräver ett ikonpaket för väder. Om en sådan inte är installerad klickar du på HÄMTA FLER för att välja en. Efter installationen kan du välja den som dina väderikoner.

[ctx: #31463]
en: When enabled pressing BACK or BACKSPACE will hide all Main Menu elements. This does not work when media is Playing or Paused.
sv_se: När aktiverad döljs alla huvudmenyelement när du trycker på TILLBAKA eller BACKSTEG. Detta fungerar inte när media spelas upp eller pausas.

[ctx: #31464]
en: This will center the Date and Time when the Menu item does not have a chosen InfoLine.
sv_se: Detta kommer att centrera datum och tid när menyalternativet inte har en vald inforad.

[ctx: #31465]
en: Video & Music information
sv_se: Video- och musikinformation

[ctx: #31466]
en: Press [B]LEFT[/B] to show Plot[CR]Press [B]RIGHT[/B] to show Cast.[CR]Use [B]UP[/B] or [B]DOWN[/B] to scroll.
sv_se: Tryck på [B]VÄNSTER[/B] för att visa handling[CR]Tryck på[B]HÖGER[/B] för att visa rollbesättningen.[CR]Använd [B]UPP[/B] eller [B]NER[/B] för att rulla.

[ctx: #31467]
en: This will disable the TopBar completely and ignore all on/off view settings.
sv_se: Detta kommer att inaktivera toppfältet helt och ignorera alla vyinställningar för på/av.

[ctx: #31468]
en: Restore
sv_se: Återställ

[ctx: #31469]
en: Disable the TopBar
sv_se: Inaktivera toppfältet

[ctx: #31470]
en: Set Weather background
sv_se: Ange väderbakgrund

[ctx: #31471]
en: Set Weather icons
sv_se: Ange väderikoner

[ctx: #31472]
en: Library using Kodi
sv_se: Bibliotek som använder Kodi

[ctx: #31474]
en: CU LRC Lyrics is used to download, sync, and display lyrics during fullscreen music playback.
sv_se: ”CU LRC Lyrics” används för att ladda ner, synkronisera och visa låttexter under musikuppspelning i fullskärm.

[ctx: #31476]
en: TV - Show Next Aired provides information of previous and next to air episodes in your library. It also provides a TV Guide for the next week or two.
sv_se: ”TV - Show Next Aired” tillhandahåller information om tidigare och kommande avsnitt i ditt bibliotek. Det tillhandahåller även en TV-guide för en eller två veckor framåt.

[ctx: #31477]
en: Trakt is used to synchronize your collection and personal ratings to your Trakt.tv account.
sv_se: Trakt används för att synkronisera din samling och dina personliga betyg till ditt konto på Trakt.tv.

[ctx: #31478]
en: Artist Slideshow is used to display artist fanart for both the home screen and during fullscreen music playback.
sv_se: ”Artist Slideshow” används för att visa artist-fanart för både startskärmen och under musikuppspelning i fullskärm.

[ctx: #31481]
en: Ubuntu condensed
sv_se: Ubuntu Condensed

[ctx: #31482]
en: Fira sans
sv_se: Fira Sand

[ctx: #31483]
en: Caviar dreams
sv_se: Caviar Dreams

[ctx: #31484]
en: Play regular
sv_se: Spela regelbundet

[ctx: #31485]
en: Eject disc
sv_se: Mata ut skiva

[ctx: #31486]
en: Use Video Lyrics mod
sv_se: Använd mod för musikvideotexter

[ctx: #31487]
en: More video info details
sv_se: Mer videoinformation

[ctx: #31488]
en: Plays
sv_se: Spelar

[ctx: #31489]
en: Hide episode thumb when hiding plot for unwatched items
sv_se: Dölj avsnittsminiatyr när du döljer handling för osedda objekt

[ctx: #31490]
en: [B]CONFIGURE CoreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About CoreELEC
sv_se: [B]KONFIGURERA INSTÄLLNINGAR FÖR CoreELEC[/B][CR]Konfigurera systemalternativ · Hantera nätverk[CR]Konfigurera tjänster · Om CoreELEC

[ctx: #31491]
en: Muted
sv_se: Tystad

[ctx: #31492]
en: The metadata and artwork module provides both metadata and artwork from sites like TMDB, musicbrainz and fanart.tv. It has settings used for the Skin Helper scripts.
sv_se: Modulen ”Metadata and artwork” tillhandahåller både metadata och konstverk från webbplatser såsom TMDB, MusicBrainz och fanart.tv. Den har inställningar som används för skalhjälpsskript.

[ctx: #31501]
en: Channel group
sv_se: Kanalgrupp

[ctx: #31502]
en: Live TV
sv_se: Live-TV

[ctx: #31503]
en: Add Group
sv_se: Lägg till grupp

[ctx: #31504]
en: Rename Group
sv_se: Döp om grupp

[ctx: #31505]
en: Delete Group
sv_se: Ta bort grupp

[ctx: #31506]
en: Available Groups
sv_se: Tillgängliga grupper

[ctx: #31511]
en: Channel Options
sv_se: Kanalalternativ

[ctx: #31533]
en: Unwatched movies
sv_se: Ej visade filmer

[ctx: #31535]
en: Unwatched TV Shows
sv_se: Osedda tv-program

[ctx: #31536]
en: Recent recordings
sv_se: Nya inspelningar

[ctx: #31578]
en: Random music videos
sv_se: Slumpvis utvalda musikvideor

[ctx: #31581]
en: Unwatched music videos
sv_se: Osedda musikvideor

[ctx: #31584]
en: Random artists
sv_se: Slumpvis utvalda artister

[ctx: #31599]
en: Age
sv_se: Ålder

[ctx: #31600]
en: Place of birth
sv_se: Födelseort

[ctx: #31601]
en: Show discart in movie information
sv_se: Visa skivomslag i filminformation

[ctx: #31602]
en: Show plot and cast when pressing info during video playback
sv_se: Visa handling och rollbesättning när du trycker på info under videouppspelning

[ctx: #31603]
en: Aeon Nox main menu navigation style
sv_se: Aeon Nox navigationsstil för huvudmeny

[ctx: #31605]
en: Alternate layout
sv_se: Alternera layout

[ctx: #31606]
en: Logo
sv_se: Logotyp

[ctx: #31607]
en: HD/SD/3D indicators
sv_se: HD/SD/3D indikatorer

[ctx: #31608]
en: Cases
sv_se: Omslag

[ctx: #31609]
en: Discart
sv_se: Skivomslag

[ctx: #31610]
en: Small Shift
sv_se: Liten skift

[ctx: #31611]
en: Oscar statue
sv_se: Oscar-staty

[ctx: #31612]
en: Replace Choose art button
sv_se: Byt ut knappen ”Välj konst”

[ctx: #31613]
en: Choose where the Trailer button should be placed
sv_se: Välj var trailer-knappen ska placeras

[ctx: #31620]
en: Floor
sv_se: Botten

[ctx: #31621]
en: Live TV & Weather
sv_se: Live-TV och väder

[ctx: #31680]
en: Select a shortcut for this item.
sv_se: Välj en genväg för det här objektet.

[ctx: #31681]
en: Customize the label. Can also accept some label formatting.
sv_se: Anpassa etiketten. Kan också acceptera viss etikettformatering.

[ctx: #31682]
en: Change the selected shorcuts command. Can also be used to enter a custom command.
sv_se: Ändra det markerade genvägkommandot. Kan också användas för att ange ett anpassat kommando.

[ctx: #31683]
en: Edit and arrange submenu items
sv_se: Redigera och ordna undermenyalternativ

[ctx: #31684]
en: Select the item image used for the Icons menu layout.
sv_se: Välj den objektbild som ska användas för ikonmenylayouten.

[ctx: #31685]
en: Choose a widget to display for this home menu item.
sv_se: Välj en widget som ska visas för det här startmenyobjektet.

[ctx: #31700]
en: Widget options
sv_se: Widget-alternativ

[ctx: #31701]
en: Widget style
sv_se: Widget-stil

[ctx: #31702]
en: Widget background
sv_se: Widget-bakgrund

[ctx: #31703]
en: Panel label style
sv_se: Panel-etikettstil

[ctx: #31704]
en: List label style
sv_se: List-etikettstil

[ctx: #31705]
en: Panel widget info
sv_se: Panel-widgetinfo

[ctx: #31707]
en: Case
sv_se: Fördral

[ctx: #31708]
en: Sort by
sv_se: Sortera efter

[ctx: #31709]
en: Sort order
sv_se: Sorteringsordning

[ctx: #31710]
en: Configure custom list
sv_se: Konfigurera anpassad lista

[ctx: #31711]
en: List extended
sv_se: Utökad lista

[ctx: #31713]
en: Panel extended
sv_se: Utökad panel

[ctx: #31714]
en: Compact panel
sv_se: Kompakt panel

[ctx: #31715]
en: Compact panel extended
sv_se: Utökad kompakt panel

[ctx: #31716]
en: Mixed extended
sv_se: Blandad utökad

[ctx: #31717]
en: Configure custom list
sv_se: Konfigurera anpassad lista

[ctx: #31718]
en: Square poster
sv_se: Fyrkantig affisch

[ctx: #31719]
en: Clearlogo
sv_se: Klar logga

[ctx: #31720]
en: Character art
sv_se: Figurkonst

[ctx: #31721]
en: Glass
sv_se: Glas

[ctx: #31722]
en: Clear case
sv_se: Klart omslag

[ctx: #31723]
en: Flat
sv_se: Platt

[ctx: #31724]
en: Clear white
sv_se: Klar vit

[ctx: #31725]
en: Colored default
sv_se: Färgad standard

[ctx: #31726]
en: Colored flat
sv_se: Färgade platt

[ctx: #31727]
en: Colored clear
sv_se: Färgad klar

[ctx: #31728]
en: Colored clear white
sv_se: Färgad klar vit

[ctx: #31729]
en: Show on panel
sv_se: Visa i panel

[ctx: #31730]
en: Show on focused item
sv_se: Visa på fokuserat objekt

[ctx: #31731]
en: Show next to to title
sv_se: Visa bredvid titel

[ctx: #31732]
en: In progress movies
sv_se: Pågående filmer

[ctx: #31733]
en: In progress episodes
sv_se: Pågående avsnitt

[ctx: #31734]
en: Random genre
sv_se: Slumpmässig genre

[ctx: #31735]
en: Enable advanced widgets
sv_se: Aktivera avancerade widgetar

[ctx: #31736]
en: Opacity
sv_se: Opacitet

[ctx: #31737]
en: Global widget backgrounds
sv_se: Globala widget-bakgrunder

[ctx: #31738]
en: Auto scroll list widgets
sv_se: Rulla list-widgetar automatiskt

[ctx: #31739]
en: List widget info
sv_se: List-widgetinfo

[ctx: #31740]
en: Case on widget info
sv_se: Omslag på widgetinfo

[ctx: #31741]
en: Case on widget info dialog
sv_se: Omslag på widgetinfo-dialogruta

[ctx: #31742]
en: Cast on widget info dialog
sv_se: Rollbesättning på widgetinfo-dialogruta

[ctx: #31743]
en: Match info dialog background to widget background
sv_se: Matcha bakgrund på info-dialogruta till widget-bakgrund

[ctx: #31744]
en: Global panel widget info
sv_se: Global panel-widgetinfo

[ctx: #31745]
en: Hide widget when not focused
sv_se: Dölj widget när den inte är fokuserad

[ctx: #31746]
en: Match widget panel
sv_se: Matcha widget-panel

[ctx: #31747]
en: Blu-Ray Case
sv_se: Blu-ray-omslag

[ctx: #31748]
en: This setting enables more widget customization. Disable to use Aeon Nox default widgets.
sv_se: Den här inställningen aktiverar mer widget-anpassning. Inaktivera för att använda Aeon Nox standardwidgetar.

[ctx: #31749]
en: Change the transparency of the artwork and background.
sv_se: Ändra genomskinligheten för konstverk och bakgrund.

[ctx: #31750]
en: Enable to use the same background throughout the home screen. Disable to set each background individually in the home menu customizer.
sv_se: Aktivera för att använda samma bakgrund på hela startskärmen. Inaktivera för att ange varje bakgrund individuellt i anpassaren för startmenyn.

[ctx: #31751]
en: Choose the background style.
sv_se: Välj bakgrundsstilen.

[ctx: #31752]
en: The list style widgets will automatically scroll if enabled.
sv_se: Widgetarna med liststilen kommer automatiskt att rulla om aktiverad.

[ctx: #31753]
en: Choose how information is displayed next to the list style widget.
sv_se: Välj hur information visas bredvid liststil-widgeten.

[ctx: #31754]
en: Choose a case for the widget information poster. Match will use the same case as the widget.
sv_se: Välj ett omslag för widgeten med informationsaffisch. Matcha kommer att använda samma omslag som widgeten.

[ctx: #31755]
en: Choose a case for the information dialog poster. Match will use the same case as the widget.
sv_se: Välj ett omslag för informationsdialogrutans affisch. Matcha kommer att använda samma omslag som widgeten.

[ctx: #31756]
en: Show movie and tv show cast details within the information dialog.
sv_se: Visa rollbesättningsinformation för filmer och TV-program i informationsdialogrutan.

[ctx: #31757]
en: Enable to use the widget background in the information dialog.
sv_se: Aktivera för att använda widgetens bakgrund i informationsdialogrutan.

[ctx: #31758]
en: Enable to show widget information for all panel widgets. Disable to individually select in the home menu customizer.
sv_se: Aktivera för att visa widget-information för alla panel-widgetar. Inaktivera för att välja individuellt i anpassaren för startmenyn.

[ctx: #31759]
en: If enabled widgets will not be visible throughout the home screen until they are focused.
sv_se: Om aktiverad kommer widgetar inte att synas på startskärmen tills de är fokuserade.

[ctx: #31760]
en: Configure custom Widget 1
sv_se: Konfigurera anpassad widget 1

[ctx: #31761]
en: Configure custom Widget 2
sv_se: Konfigurera anpassad widget 2

[ctx: #31800]
en: Video addons
sv_se: Videotillägg

[ctx: #31801]
en: Audio addons
sv_se: Ljudtillägg

[ctx: #31802]
en: Video addons / Audio addons
sv_se: Videotillägg/Ljudtillägg

[ctx: #31803]
en: Program addons
sv_se: Programtillägg

[ctx: #31804]
en: Picture addons
sv_se: Bildtillägg

[ctx: #31851]
en: Revenue
sv_se: Intäkter

[ctx: #31852]
en: Displays a larger ratings classification image with standard descriptions.[CR]Works with U.S. MPAA ratings only.
sv_se: Visar en större klassificeringsbild med standardbeskrivningar.[CR]Fungerar endast med amerikanska MPAA-klassificeringar.

[ctx: #31855]
en: Enable this setting to replace the Default info with online info provided by the ExtendedInfo script. You can use the Aeon Nox SiLVO version or the Defaults provided by the script if you enable the option in the settings for ExtendedInfo.
sv_se: Aktivera den här inställningen om du vill ersätta standardinformationen med online-information från skriptet ExtendedInfo. Du kan använda versionen Aeon NOx SiLVO eller standard som tillhandahålls av skriptet om du aktiverar alternativet i inställningarna för ExtendedInfo.

[ctx: #31856]
en: Use this to select the multi-fanart cycle speed skin wide.
sv_se: Använd detta för att välja bildspelshastigheten för multi-fanart i hela skalet.

[ctx: #31900]
en: My rating
sv_se: Mitt betyg

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
sv_se: 36-timmarsprognos

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
sv_se: Timprognos

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
sv_se: Helgprognos

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
sv_se: 10-dagarsprognos

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
sv_se: Chans till nederbörd

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
sv_se: Hämtar prognosinfo...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
sv_se: Kartor & varningar

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
sv_se: Konfigurera Aeon Nox huvudmeny

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds, and statistics. Add your own custom main menu items.
sv_se: Anpassa huvudmenyn med widgetar, bakgrunder och statistik. Lägg till egna, anpassade huvudmenyalternativ.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
sv_se: Horisontell placering av Aeon Nox huvudmeny

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu.
sv_se: Ändra huvudmenyns horisontella position.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
sv_se: Navigationsstil för horisontella listor

[ctx: #31916]
en: Change the way horizontal lists scroll in Aeon Nox. Default will scroll lists in a cycle. "Fixed" are lists with a beginning and end.
sv_se: Ändra hur horisontella listor beter sig vid scrollning i Aeon Nox. Som standard går de runt i en cykel. En "fixerad" lista har en början och ett slut.

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
sv_se: Om aktiverat scrollar texter automatiskt. Om avaktiverat så krävs manuell scrollning. Notera att alla textfält inte har knappar för detta.

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
sv_se: Visar den pågående videon i bakgrunden bakom panelerna.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
sv_se: Visar den pågående visualisering i bakgrunden bakom panelerna.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
sv_se: Visar en widget med mediainformation på hemskärmen när musik spelas upp.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
sv_se: Visar en widget med mediainformation på hemskärmen när en film eller TV-avsnitt spelas upp.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
sv_se: Detta möjliggör egna genrebakgrunder då man bläddrar genom videobibliotekets genre nod. Filnamn skall matcha genrerubriken. Filändelsen måste vara .jpg.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
sv_se: Detta möjliggör egna genrebakgrunder då man bläddrar genom musikbibliotekets genre nod. Filnamn skall matcha genrerubriken. Filändelsen måste vara .jpg.

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
sv_se: Återställer alla ovanstående värden till deras standard.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
sv_se: Aeon Nox huvudmeny-layout

[ctx: #31929]
en: This setting defines the main menu layout. Options are 5 items, 3 items, 1 items, or icons for the default horizontal menu. You can also choose a vertical menu layout.
sv_se: Den här inställningen definierar huvudmenyns layout. Alternativen är 5 objekt, 3 objekt, 1 objekt eller ikoner för den horisontella standardmenyn. Du kan också välja en vertikal menylayout.

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
sv_se: välj en widget som ska visas på hemskärmen för att enkelt ha tillgång till innehåll från det biblioteket.

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
sv_se: Videosammanfattningsreferens

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
sv_se: Visa sammanfattad handling i biblioteksvy och full handling i video info eller tvärtom. Om ingen sammanfattad handling finns så faller den tillbaka på full handling.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
sv_se: Välj en sak att visa längst upp till vänster i huvudmenyn

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
sv_se: Byt plats med ett annat menyobjekt. Öppnar en dialog med menyobjekt att välja mellan.

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
sv_se: Visa RSS-flödet på övre eller undre delen av skärmen beroende på positionering av huvudmenyn. Aktivering av denna inställning gör att undermenyn visas permanent.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
sv_se: Dölj infopanel vid scrollning

[ctx: #31940]
en: Hides the infopanel while scrolling through the library. Set the amount of seconds to wait for the infopanel to appear when scrolling has stopped.
sv_se: Döljer infopanelen medan du rullar genom biblioteket. Ange hur många sekunder det tar tills infopanel visas när rullningen har stoppats.

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
sv_se: Kioskläge

[ctx: #31942]
en: Disables the slide out menu (media menu) in the library as well as certain buttons in the media information dialogs.
sv_se: Inaktiverar svepmenyn (mediamenyn) i biblioteket och vissa knappar i dialogrutorna för mediainformation.

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
sv_se: Visat-indikator

[ctx: #31944]
en: Choose which overlays to show on thumbs in icon based views. Note that the "Resume" flag takes precedent over any watched status. After activating an overlay you must also enable it in each views settings.
sv_se: Välj vilka överlägg som ska visas på miniatyrerna i ikonbaserade vyer. Observera att "Fortsätt"-flaggan åsidosätter alla sedd-statusar. När du har aktiverat ett överlägg måste du också aktivera det i varje vyinställning.

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
sv_se: Det här aktiverar listvy-layouten. Standard är en listvy med 7 objekt med utökad info, "Smal lista" är en listvy med 14 objekt med mer enkel layout

[ctx: #31950]
en: WEATHER
sv_se: VÄDER

[ctx: #31951]
en: PICTURES
sv_se: BILDER

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
sv_se: LIVE-TV

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
sv_se: VIDEOR

[ctx: #31954]
en: MOVIES
sv_se: FILMER

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
sv_se: TV-SERIER

[ctx: #31956]
en: MUSIC
sv_se: MUSIK

[ctx: #31957]
en: Apps
sv_se: Appar

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
sv_se: SPELA SKIVA

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
sv_se: KONSERTER

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
sv_se: Göm betyg i listvyer

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
sv_se: Växlar visandet av betyg i vyer av typen List, LowList och TriPanel, förutom om sorterade efter betyg.

[ctx: #31970]
en: Rate on Trakt
sv_se: Betygsätt på Trakt

[ctx: #31971]
en: Hide visualization behind fanart (works best with waveform)
sv_se: Dölj visualisering bakom fanart (fungerar bäst med vågform)

[ctx: #31972]
en: Autoplay music in fullscreen
sv_se: Autospela musik i fullskärm

[ctx: #31973]
en: Mod delay
sv_se: Mod-fördröjning

[ctx: #31974]
en: Select the style of cases used in all views
sv_se: Välj omslagsstil som används i alla vyer

[ctx: #31975]
en: Use colored icons and mediaflags
sv_se: Använd färgade ikoner och mediaflaggor

[ctx: #31978]
en: Reset main menu items to their defaults
sv_se: Återställ huvudmenyobjekten till standard

[ctx: #31979]
en: Sliding set discart
sv_se: Inskjutning av samlingsskivomslag

[ctx: #31980]
en: Change the way the home menu scrolls in Aeon Nox. Default will scroll in a cycle. "Fixed" has a beginning and end.
sv_se: Ändra hur startmenyn beter sig vid rullning i Aeon Nox. Som standard går de runt i en cykel. En "fixerad" lista har en början och ett slut.

[ctx: #31981]
en: Show Plot and Cast information when pressing info button during video playback.
sv_se: Visa handling och rollbesättningsinformation när du trycker på infoknappen under videouppspelning.

[ctx: #31982]
en: Display discart for  movies in information screen.
sv_se: Visa skivomslag för filmer i informationsskärmen.

[ctx: #31983]
en: Swap locations of Trailer and Cinema Experience buttons. Location is either in extras (+) or in the info dialog.
sv_se: Byt plats på knapparna Trailer och Bioupplevelse. Plats finns antingen i extramaterial (+) eller i infodialogrutan.

[ctx: #31984]
en: When activated the default mediaflags and icons are changed to colored versions
sv_se: När aktiverad kommer standard mediaflaggor och ikoner ändras till färgade versioner

[ctx: #31986]
en: Select case style used in all views. Default or clear cases.
sv_se: Välj omslagsstil som används i alla vyer. Standard eller klara omslag.

[ctx: #31987]
en: Enable this setting to hide the "Disable views" button in the sidemenu.
sv_se: Aktivera den här inställningen för att dölja knappen "Inaktivera vyer" i sidomenyn.

[ctx: #31988]
en: Enable setting to animate backgrounds for views and the homescreen
sv_se: Aktivera den här inställningen för att animera bakgrunder för vyer och startskärmen

[ctx: #31989]
en: Animate backgrounds
sv_se: Animera bakgrunder

[ctx: #31991]
en:  Change default Widget to display a panel type style
sv_se:  Ändra standard widget för att visa en paneltyp-stil

[ctx: #31992]
en: Change panel style layout. Choose between compact or expanded layouts.
sv_se: Ändra layout för panelstil. Välj mellan kompakta eller utökade layouter.

[ctx: #31993]
en: Fake discart
sv_se: Falskt skivomslag

[ctx: #31994]
en: Vertical Menu
sv_se: Vertikal meny
