KODI Skins - en to ru_ru translation catalogue (781 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
ru_ru: Режиссер

[ctx: #31001]
en: Written by
ru_ru: Сценарист

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
ru_ru: Размытый эскиз альбома

[ctx: #31003]
en: Power Options
ru_ru: Параметры питания

[ctx: #31004]
en: Working
ru_ru: Подождите

[ctx: #31005]
en: Fixed
ru_ru: Фиксированный

[ctx: #31006]
en: View Options
ru_ru: Настройки просмотра

[ctx: #31007]
en: Setup home
ru_ru: Настроить главное меню

[ctx: #31008]
en: Full screen
ru_ru: Полный экран

[ctx: #31009]
en: Total Duration
ru_ru: Общая длительность

[ctx: #31010]
en: Next episode
ru_ru: Следующая серия

[ctx: #31011]
en: Latest episode
ru_ru: Последняя серия

[ctx: #31012]
en: Airs
ru_ru: Премьеры

[ctx: #31013]
en: Statistics
ru_ru: Статистика

[ctx: #31014]
en: Extras
ru_ru: Дополнительно

[ctx: #31015]
en: Set path to movie genre fanart folder
ru_ru: Установить путь к папке фанарта жанра фильма

[ctx: #31016]
en: Poster
ru_ru: Постер

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
ru_ru: Путь к фанарту жанров музыки

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
ru_ru: Инфо-панель

[ctx: #31019]
en: Network
ru_ru: Сеть

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
ru_ru: Доп. фанарт

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
ru_ru: Занавес

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
ru_ru: Несколько фоновых картинок

[ctx: #31023]
en: Set single image background
ru_ru: Одна фоновая картинка

[ctx: #31024]
en: Page
ru_ru: Страница

[ctx: #31025]
en: Items
ru_ru: Объекты

[ctx: #31026]
en: Misc Options
ru_ru: Другие параметры

[ctx: #31027]
en: Set item background
ru_ru: Выбрать фон элемента

[ctx: #31028]
en: Live Background
ru_ru: Анимированный фон

[ctx: #31029]
en: Recent movies
ru_ru: Последние фильмы

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
ru_ru: Последние серии

[ctx: #31031]
en: Random movies
ru_ru: Случайные фильмы

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
ru_ru: Рекомендованные фильмы

[ctx: #31033]
en: Random episodes
ru_ru: Случайные серии

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
ru_ru: Рекомендованные серии

[ctx: #31035]
en: Random songs
ru_ru: Случайные песни

[ctx: #31036]
en: Random albums
ru_ru: Случайные альбомы

[ctx: #31037]
en: Recent albums
ru_ru: Последние альбомы

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
ru_ru: Рекомендованные альбомы

[ctx: #31039]
en: Actions
ru_ru: Действия

[ctx: #31040]
en: Now Playing
ru_ru: Сейчас воспроизводится

[ctx: #31041]
en: Select widget
ru_ru: Выбрать виджет

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
ru_ru: Показывать содержимое "Сейчас воспроизводится" в фоне

[ctx: #31043]
en: Platform
ru_ru: Платформа

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
ru_ru: Виды: краткий сюжет | Сведения: полный сюжет

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
ru_ru: Виды: полный сюжет | Сведения: краткий сюжет

[ctx: #31046]
en: SEEKING
ru_ru: ПОИСК

[ctx: #31047]
en: Set item icon
ru_ru: Выбрать значок объекта

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
ru_ru: Настройки визуализации

[ctx: #31049]
en: Select infoline
ru_ru: Выбрать инф. строку

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ru_ru: По возрастанию

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ru_ru: По убыванию

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
ru_ru: Статистика медиаткеи фильмов

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
ru_ru: Статистика медиатеки сериалов

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
ru_ru: Статистика музыкальной медиатеки

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ru_ru: Открыть плейлист

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ru_ru: Сохранить плейлист

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ru_ru: Закрыть плейлист

[ctx: #31058]
en: PVR information
ru_ru: Информация ТВ

[ctx: #31059]
en: Artist Slideshow
ru_ru: Слайдшоу актёра

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
ru_ru: Это составной файл. Выберите часть для воспроизведения.

[ctx: #31061]
en: Total addons / Favourites statistics
ru_ru: Статистика дополнений / Избранного

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
ru_ru: Случайный фанарт фильмов

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
ru_ru: Случайный фанарт сериалов

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
ru_ru: Случайный фанарт видео

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
ru_ru: Случайный фанарт музыки

[ctx: #31066]
en: Random fanart
ru_ru: Случайный фанарт

[ctx: #31067]
en: Update rating
ru_ru: Обновить рейтинг

[ctx: #31068]
en: CD Wall
ru_ru: Стена CD

[ctx: #31069]
en: Change location
ru_ru: Сменить расположение

[ctx: #31070]
en: Enable PreshowExperience integration
ru_ru: Включить интеграцию PreshowExperience

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
ru_ru: При просмотре медиатеки

[ctx: #31072]
en: On open video info
ru_ru: При открытии сведений о видео

[ctx: #31073]
en: Move menu item
ru_ru: Переместить элемент меню

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
ru_ru: Выберите объект для перестановки

[ctx: #31075]
en: No extra features available
ru_ru: Дополнительные функции не доступны

[ctx: #31076]
en: Landscape
ru_ru: Ландшафт

[ctx: #31077]
en: ShowCase
ru_ru: Витрина

[ctx: #31078]
en: TriPanel
ru_ru: Три панели

[ctx: #31079]
en: Shift
ru_ru: Сдвиг

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
ru_ru: Настроить подменю

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
ru_ru: Включить настраиваемые подменю

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
ru_ru: Открепить RSS ленту от главного меню

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
ru_ru: Расписание следующих серий в медиатеке

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
ru_ru: Погодные условия

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
ru_ru: Статистика медиатеки муз. клипов

[ctx: #31086]
en: Icon
ru_ru: Значок

[ctx: #31087]
en: Banner
ru_ru: Баннер

[ctx: #31088]
en: BannerWall
ru_ru: Стена баннеров

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
ru_ru: Воспроизводить файл при запуске

[ctx: #31090]
en: Seconds
ru_ru: Секунды

[ctx: #31091]
en: Select items
ru_ru: Выбрать элементы

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
ru_ru: Полноэкранный фанарт

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
ru_ru: Опустить список

[ctx: #31094]
en: List view layout
ru_ru: Вид списка

[ctx: #31095]
en: Slim List
ru_ru: Простой список

[ctx: #31096]
en: Concert locations
ru_ru: Места концертов

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
ru_ru: Статистика списка воспроизведения фильмов

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
ru_ru: Статистика списка воспроизведения сериалов

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
ru_ru: Статистика плейлиста муз. клипов

[ctx: #31100]
en: View:
ru_ru: Вид:

[ctx: #31101]
en: Choose view
ru_ru: Выбрать вид

[ctx: #31102]
en: Background
ru_ru: Фон

[ctx: #31103]
en: N/A
ru_ru: Н/Д

[ctx: #31104]
en: Similar artists
ru_ru: Похожие исполнители

[ctx: #31105]
en: More albums from
ru_ru: Больше альбомов из

[ctx: #31106]
en: On info
ru_ru: В сведениях

[ctx: #31107]
en: Persistent
ru_ru: Постоянно

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
ru_ru: Разрешить ленту сведений об исполнителе (если доступны)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
ru_ru: Кол-во непросмотренных серий

[ctx: #31110]
en: Solid color backgrounds
ru_ru: Однотонные фоны

[ctx: #31111]
en: Similar
ru_ru: Похожий

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
ru_ru: Фильмы режиссера

[ctx: #31113]
en: Movies written by
ru_ru: Фильмы по сценарию

[ctx: #31114]
en: More from
ru_ru: Больше из

[ctx: #31115]
en: Alternate sublabel
ru_ru: Альтернативный подзаголовок

[ctx: #31116]
en: cycle fanart
ru_ru: зацикленный фанарт

[ctx: #31117]
en: Fallback
ru_ru: Использовать при отсутствии

[ctx: #31118]
en: Cache movie extrafanart
ru_ru: Кэш фанатских изображений к фильму

[ctx: #31119]
en: Show the movies from this director in your library or view online information on this director on TMDb?
ru_ru: Показать фильмы этого режиссёра в вашей медиатеке или загрузить онлайн-информацию об этом режиссёре из TMDb?

[ctx: #31121]
en: Enable autocomplete
ru_ru: Включить автозаполнение

[ctx: #31122]
en: Enables the autocomplete feature of the virtual keyboard
ru_ru: Включает функцию автозаполнения виртуальной клавиатуры

[ctx: #31123]
en: Album review
ru_ru: Обзор альбома

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
ru_ru: Воспроизводимое видео в качестве фона

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
ru_ru: Музыкальная визуализация в качестве фона

[ctx: #31126]
en: TheMovieDb Helper provides details about movies, tvshows and actors from TMDb.
ru_ru: TheMovieDb Helper предоставляет подробную информацию о фильмах, телешоу и актерах из TMDb.

[ctx: #31127]
en: Enable Extended Info integration
ru_ru: Включить интеграцию с Extended Info

[ctx: #31128]
en: Channels View
ru_ru: Просмотр каналов

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
ru_ru: Скрывать фанарт в полноэкранной визуализации

[ctx: #31130]
en: Use "Enigma2-style" channel OSD
ru_ru: Использование экранного меню канала в стиле «Enigma2»

[ctx: #31131]
en: Guide Timeline View
ru_ru: Программа в виде ленты времени

[ctx: #31132]
en: Tuner:
ru_ru: Тюнер:

[ctx: #31133]
en: Timeline channels-type:
ru_ru: Тип каналов:

[ctx: #31134]
en: Timeline view-type:
ru_ru: Тип представления графика времени:

[ctx: #31135]
en: Infobar Options
ru_ru: Параметры панели информации

[ctx: #31136]
en: Infobar type:
ru_ru: Тип информационной панели:

[ctx: #31137]
en: Hide encryption information
ru_ru: Скрыть информацию о кодировании

[ctx: #31138]
en: Hide tuner information
ru_ru: Скрыть информацию о тюнере

[ctx: #31139]
en: Hide signal information
ru_ru: Скрыть информацию о сигнале

[ctx: #31140]
en: Sideblade Options
ru_ru: Параметры боковой панели

[ctx: #31141]
en: Hide Guide
ru_ru: Скрыть программу

[ctx: #31142]
en: Settings level
ru_ru: Уровень настроек

[ctx: #31143]
en: Hide Recordings
ru_ru: Скрыть записи

[ctx: #31144]
en: Hide Timer
ru_ru: Скрыть таймер

[ctx: #31145]
en: Hide Search
ru_ru: Скрыть поиск

[ctx: #31146]
en: Rated
ru_ru: Оценённый

[ctx: #31147]
en: Change rating
ru_ru: Изменить рейтинг

[ctx: #31148]
en: List local library items
ru_ru: Список элементов локальной медиатеки

[ctx: #31149]
en: Online information from TMDb
ru_ru: Онлайн информация от TMDb

[ctx: #31150]
en: IMDb logo
ru_ru: Логотип IMDb

[ctx: #31151]
en: View settings
ru_ru: Настройки просмотра

[ctx: #31152]
en: Poster
ru_ru: Постер

[ctx: #31153]
en: Disable views
ru_ru: Отключить просмотр

[ctx: #31154]
en: Show Artist Slideshow when playing music
ru_ru: Показывать слайд-шоу исполнителя при воспроизведении музыки

[ctx: #31155]
en: Widgets
ru_ru: Виджеты

[ctx: #31156]
en: Clearart
ru_ru: Изображение без фона

[ctx: #31157]
en: Submenu always visible
ru_ru: Подменю всегда видимо

[ctx: #31158]
en: Disable the Search icon
ru_ru: Отключить значок поиска

[ctx: #31159]
en: Event log
ru_ru: Журнал событий

[ctx: #31160]
en: Extended
ru_ru: Подробно

[ctx: #31161]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen, bottom of the screen or the default location directly underneath the main menu.
ru_ru: Выберите позицию RSS-канала. Верх экрана, низ экрана, или прямо под основным меню (по умолчанию).

[ctx: #31162]
en: Alternate
ru_ru: Альтернативное

[ctx: #31163]
en: This movie is Unrated
ru_ru: У этого фильма нет оценки

[ctx: #31164]
en: Enable live background for movie sets
ru_ru: Включить живой фон для наборов фильмов

[ctx: #31165]
en: Enable to display live background for movie sets when browsing your movie library
ru_ru: Включить отображение живого фона для наборов фильмов при просмотре медиатеки

[ctx: #31166]
en: Enable description for a movies rating
ru_ru: Включить описание рейтинга фильмов

[ctx: #31167]
en: This setting displays a reason for a movies rating. You need to use a script like Rating Update to add these values (prefix must be Rated  including a space after Rated)
ru_ru: Этот параметр показывает основание оценки фильмов. Для добавления этих значений вам необходимо использовать скрипт, например Rating Update (используйте префикс Rated , включая пробел после Rated)

[ctx: #31168]
en: Enable to make the submenu permanently visible. Default is hidden until pressing down.
ru_ru: Включите, чтобы подменю отображалось постоянно. По умолчанию оно скрыто до нажатия.

[ctx: #31169]
en: This setting hides the Search icon on the home screen.
ru_ru: Скрывает значок поиска на главном экране.

[ctx: #31170]
en: Enabling this setting will hide the alphanumeric label displaying the current position when scrolling through your library.
ru_ru: При включении этого параметра скрывается буквенно-цифровая метка, отображающая текущую позицию при прокрутке вашей медиатеки.

[ctx: #31171]
en: This setting will activate fullscreen mode automatically after starting to play music.
ru_ru: Эта настройка автоматически активирует полноэкранный режим после начала воспроизведения музыки.

[ctx: #31172]
en: Set the path to your music collection for displaying artist logos in the music visualisation and in some views that support it.
ru_ru: Задайте путь к вашей музыкальной коллекции для отображения логотипов исполнителя в визуализации музыки и в некоторых представлениях, которые ее поддерживают.

[ctx: #31173]
en: Blur background (video info dialog)
ru_ru: Размытие фона (диалоговое окно информации о видео)

[ctx: #31174]
en: Blur background behind information
ru_ru: Размытие фона за информацией

[ctx: #31175]
en: Set path to music collection/artwork (for artist logos)
ru_ru: Установить путь к музыкальной коллекции /иллюстрации (для логотипов артистов)

[ctx: #31176]
en: Trending Movies
ru_ru: Фильмы, набирающие популярность

[ctx: #31177]
en: Top Rentals
ru_ru: Топ аренды

[ctx: #31178]
en: Trending Shows
ru_ru: Трендовые шоу

[ctx: #31179]
en: Live TV settings
ru_ru: Настройки Live TV

[ctx: #31180]
en: Minutes left
ru_ru: мин. осталось

[ctx: #31181]
en: Hour
ru_ru: Час

[ctx: #31182]
en: Minute left
ru_ru: Осталась минута

[ctx: #31183]
en: Hour left
ru_ru: Остался час

[ctx: #31184]
en: Seconds left
ru_ru: сек. осталось

[ctx: #31185]
en: Hours left
ru_ru: час. осталось

[ctx: #31186]
en: Handwritten
ru_ru: Рукописный

[ctx: #31187]
en: Music layout alignment
ru_ru: Выравнивание макета музыки

[ctx: #31188]
en: Status indicators
ru_ru: Индикаторы состояния

[ctx: #31189]
en: Layout
ru_ru: Макет

[ctx: #31190]
en: Video info
ru_ru: Информация о видео

[ctx: #31191]
en: Enable cases for live backgrounds
ru_ru: Включить чехол для живого фона

[ctx: #31192]
en: Set default background
ru_ru: Установка фона по умолчанию

[ctx: #31193]
en: Display extrafanart
ru_ru: Показать дополнительные иллюстрации

[ctx: #31194]
en: Display runtime in hours and minutes
ru_ru: Показывать время работы в часах и минутах

[ctx: #31195]
en: Show time remaining on fullscreen info
ru_ru: Показывать оставшееся время при отображении информации во весь экран

[ctx: #31196]
en: Replace default with Extended Info (some features and extras (+) will be unavailable)
ru_ru: Заменить информацию, показываемую по умолчанию расширенной (некоторые функции и дополнительные функции (+) будут недоступны)

[ctx: #31197]
en: Enable info rating (works with US Ratings only)
ru_ru: Включить информацию о рейтинге (работает только с рейтингами США)

[ctx: #31198]
en: This setting controls the appearance of cases when using Live Backgrounds
ru_ru: Эта настройка управляет появлением случаев при использовании живых обоев

[ctx: #31199]
en: Used to select the default/fallback image skin wide
ru_ru: Используется для выбора ширины изображения по умолчанию

[ctx: #31200]
en: The Image Resource Select Add-on is used to choose a Kodi resource image pack similiar to weather artwork and icons.
ru_ru: Дополнение Image Resource Select для выбора набора изображений для ресурсов подобно изображениям и иконкам для приложения "погода".

[ctx: #31201]
en: Changes the runtime labels throughout the skin from minutes to hours/minutes
ru_ru: Изменяет метки времени всей обложке с минут на часы/минуты

[ctx: #31202]
en: Show the remaining time for currently playing videos when pressing info
ru_ru: Показывать оставшееся время воспроизведения видео при нажатии info

[ctx: #31203]
en: In Theaters
ru_ru: В театрах

[ctx: #31204]
en: ComingSoon
ru_ru: Скоро

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
ru_ru: Источник текстов песен

[ctx: #31206]
en: Opening This Week
ru_ru: Открытие на этой неделе

[ctx: #31207]
en: Upcoming
ru_ru: Предстоящие

[ctx: #31208]
en: Top Box Office
ru_ru: Лучший Кассовый сбор

[ctx: #31209]
en: In Cinemas
ru_ru: В Кинотеатрах

[ctx: #31210]
en: Popular Movies
ru_ru: Популярные фильмы

[ctx: #31211]
en: Top Rated Movies
ru_ru: Лучшие фильмы

[ctx: #31212]
en: Popular TV
ru_ru: Популярные ТВ

[ctx: #31213]
en: Top Rated TV
ru_ru: Лучшие передачи

[ctx: #31214]
en: Currently Airing TV
ru_ru: Передачи, транслируемые в текущий момент

[ctx: #31215]
en: TV Airing Today
ru_ru: Сегодня в эфире

[ctx: #31216]
en: Longer details
ru_ru: Более подробная информация

[ctx: #31217]
en: Single logo
ru_ru: Один логотип

[ctx: #31218]
en: Use vinyl record instead of blank CD for disc fallback
ru_ru: Использовать виниловый диск вместо чистого CD

[ctx: #31219]
en: Language flags
ru_ru: Флаги языков

[ctx: #31220]
en: RSS Feed
ru_ru: лента RSS

[ctx: #31221]
en: Big
ru_ru: Большой

[ctx: #31222]
en: Mini
ru_ru: Мини

[ctx: #31224]
en: Seekbar time display
ru_ru: Полоса прокрутки

[ctx: #31225]
en: Time remaining label
ru_ru: Метка оставшегося времени

[ctx: #31226]
en: Time elapsed/Total duration
ru_ru: Прошло времени/Общая продолжительность

[ctx: #31227]
en: Time elapsed/Time remaining
ru_ru: Прошло времени/Оставшееся время

[ctx: #31228]
en: Time remaining/Total duration
ru_ru: Оставшееся время/Общая продолжительность

[ctx: #31229]
en: Extended Panel
ru_ru: Расширенная панель

[ctx: #31230]
en: Panel
ru_ru: Панель

[ctx: #31231]
en: Widget Style
ru_ru: Стиль виджета

[ctx: #31232]
en: Replace Play Button
ru_ru: Заменить кнопку Play

[ctx: #31233]
en: Hide artwork
ru_ru: Скрыть иллюстрацию

[ctx: #31234]
en: Next aired
ru_ru: Следующая передача

[ctx: #31235]
en: Slide Left
ru_ru: Переместить влево

[ctx: #31236]
en: Slide Right
ru_ru: Переместить вправо

[ctx: #31237]
en: Cache tv extrafanart
ru_ru: Кэш дополнительных фанартов для ТВ

[ctx: #31238]
en: SongList
ru_ru: Список песен

[ctx: #31239]
en: RightList
ru_ru: Правый список

[ctx: #31240]
en: FanartList
ru_ru: Список фанартов

[ctx: #31241]
en: LowList
ru_ru: Нижний список

[ctx: #31242]
en: BigList
ru_ru: Большой список

[ctx: #31243]
en: Posters
ru_ru: Плакаты

[ctx: #31244]
en: MyFlix
ru_ru: Мой Flix

[ctx: #31245]
en: Wall
ru_ru: Стена

[ctx: #31246]
en: Fullscreen Wall
ru_ru: Полноэкранная стена

[ctx: #31247]
en: InfoWall
ru_ru: Инфо-стена

[ctx: #31248]
en: BannerPlex
ru_ru: Витрина баннеров

[ctx: #31249]
en: BigFan
ru_ru: Большое изображение

[ctx: #31250]
en: BigInfo
ru_ru: Большая информация

[ctx: #31251]
en: Gallery
ru_ru: Галерея

[ctx: #31252]
en: TopBar
ru_ru: Верхняя панель

[ctx: #31253]
en: Banners
ru_ru: Баннер

[ctx: #31254]
en: Smaller posters
ru_ru: Меньшие плакаты

[ctx: #31255]
en: Mediaflags
ru_ru: Медиа флаги

[ctx: #31256]
en: Brochure
ru_ru: Брошюра

[ctx: #31257]
en: Movie set titles
ru_ru: Названия фильмов

[ctx: #31258]
en: Blur background (extended info dialog)
ru_ru: Размытие фона (в диалоге дополнительной информации)

[ctx: #31259]
en: Center
ru_ru: Центр

[ctx: #31260]
en: Set background rotation speed
ru_ru: Установите частоту смены фона

[ctx: #31261]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen or bottom of the screen.
ru_ru: Выбрать позицию RSS-ленты. Верх или низ экрана.

[ctx: #31262]
en: Hides the labels below the icons on the main menu.
ru_ru: Скрывает ярлыки под значками в главном меню.

[ctx: #31263]
en: Hide menu labels
ru_ru: Скрыть метки меню

[ctx: #31264]
en: Displays artist fanart provided by the Artist Slideshow addon as the background of the home menu.
ru_ru: Показывает фанарты артиста, полученные от дополнения Artist Slideshow в качестве фона в домашнем меню.

[ctx: #31265]
en: This will reset the main menu to its defaults.[CR]This action cannot be undone.
ru_ru: Настройки основного меню будут сброшены до значений по умолчанию.[CR] Это действие не может быть отменено.

[ctx: #31266]
en: Hide player control buttons
ru_ru: Скрыть кнопки управления проигрывателем

[ctx: #31267]
en: Hide time & date
ru_ru: Скрыть время и дату

[ctx: #31268]
en: Hide Album
ru_ru: Скрыть альбом

[ctx: #31269]
en: Hide next track widget
ru_ru: Скрыть виджет "следующий трек"

[ctx: #31270]
en: Add to CouchPotato
ru_ru: Добавить в CouchPotato

[ctx: #31271]
en: Click for more
ru_ru: Нажмите, чтобы узнать больше

[ctx: #31272]
en: Awards
ru_ru: Награды

[ctx: #31273]
en: Recording widget
ru_ru: Виджет записи

[ctx: #31274]
en: Artwork
ru_ru: Иллюстрация

[ctx: #31275]
en: Case
ru_ru: Кейс

[ctx: #31276]
en: Style
ru_ru: Стиль

[ctx: #31277]
en: Sort by
ru_ru: Сортировать по

[ctx: #31278]
en: Sort order
ru_ru: Порядок сортировки

[ctx: #31279]
en: Add-on status
ru_ru: Статус дополнения

[ctx: #31280]
en: Time & Date
ru_ru: Время & дата

[ctx: #31281]
en: Choose skin colors
ru_ru: Выбрать цвета обложки

[ctx: #31282]
en: Enable startup intro
ru_ru: Включение интро при загрузке

[ctx: #31283]
en: Auto open sidemenu when hovering over the top left corner
ru_ru: Авто. открыть боковое меню при наведении курсора в верхний левый угол

[ctx: #31284]
en: Enable Advanced Widgets
ru_ru: Включить дополнительные виджеты

[ctx: #31285]
en: Global Widget Backgrounds
ru_ru: Глобальные фоны виджетов

[ctx: #31286]
en: Opacity
ru_ru: Непрозрачность

[ctx: #31287]
en: Show list widget information
ru_ru: Показать сведения о списке виджетов

[ctx: #31288]
en: Enable panel widget information
ru_ru: Включить панель виджет информации

[ctx: #31289]
en: Hide widgets when not focused
ru_ru: Скрыть виджеты, если они не выделены

[ctx: #31290]
en: This will auto open the sidemenu (where available) when hovering over the top left corner of the screen using a mouse.
ru_ru: Автоматически открывает боковое меню (если доступно), когда вы наводите курсор на левый верхний угол экрана с помощью мыши.

[ctx: #31291]
en: Disable scrolling label
ru_ru: Отключить метку при прокрутке

[ctx: #31292]
en: InfoPopup
ru_ru: Всплывающее окно информации

[ctx: #31293]
en: Small Icons
ru_ru: Маленькие иконки

[ctx: #31294]
en: Focused Main Menu
ru_ru: Выделенный пункт основного меню

[ctx: #31295]
en: Unfocused Main Menu
ru_ru: Не выделенный пункт основного меню

[ctx: #31296]
en: Focused Submenu
ru_ru: Выделенное подменю

[ctx: #31297]
en: Unfocused Submenu
ru_ru: Не выделенное подменю

[ctx: #31298]
en: Focused Icons label
ru_ru: Выделенная метка

[ctx: #31299]
en: Unfocused Icons label
ru_ru: Не выделенная метка

[ctx: #31300]
en: Overview
ru_ru: Обзор

[ctx: #31301]
en: Last Updated
ru_ru: Обновлено

[ctx: #31302]
en: Menu Bar
ru_ru: Панель меню

[ctx: #31303]
en: System Bars
ru_ru: Системные панели

[ctx: #31304]
en: Highlight
ru_ru: Выделение

[ctx: #31305]
en: Unwatched episode
ru_ru: Не просмотренный эпизод

[ctx: #31306]
en: Customize colors
ru_ru: Настройка цветов

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
ru_ru: Скрыть фанарт

[ctx: #31308]
en: Focused text
ru_ru: Выделенный текст

[ctx: #31309]
en: Memory Used
ru_ru: Используемая память

[ctx: #31310]
en: Unfocused text
ru_ru: Не выделенный текст

[ctx: #31311]
en: New InfoPanel
ru_ru: Новая панель информации

[ctx: #31312]
en: SiLVO mod
ru_ru: Модификация SiLVO

[ctx: #31313]
en: Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
ru_ru: Пусть идет снег! Пусть идет снег! Пусть идет снег!

[ctx: #31314]
en: Panel
ru_ru: Панель

[ctx: #31315]
en: A required script is [B]NOT INSTALLED[/B]. Press INSTALL to download automatically. Press CANCEL if you would like to return to System Settings and switch skins. You may need to restart Kodi after installation completes.
ru_ru: Необходимый скрипт[B]НЕ УСТАНОВЛЕН [/B]. Нажмите INSTALL для автоматической загрузки. Нажмите CANCEL, если вы хотите вернуться к настройкам системы и сменить обложку. Возможно, вам придется перезапустить Kodi после завершения установки.

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
ru_ru: Установить путь к фанартам

[ctx: #31318]
en: [B]CONFIGURE LibreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About LibreELEC
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА КОНФИГУРАЦИИ LibreELEC[/B] [CR] Настройка системы · Управление сетью [CR] Настройка служб · О LibreELEC

[ctx: #31319]
en: Due to recent updates it is [B]RECOMMENDED[/B] to reset the Main Menu. Certain issues may be resolved by re-setting up your widgets but if issues continue please reset the Main Menu. Press CANCEL to ignore this warning and continue.
ru_ru: После последних обновлений [B]РЕКОМЕНДОВАНО[/B], сбросить основное меню. Некоторые проблемы могут быть решены путем повторной настройки ваших виджетов, но если проблемы продолжатся, перезагрузите Главное меню. Нажмите CANCEL, чтобы игнорировать это предупреждение и продолжить.

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
ru_ru: Последний вход

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
ru_ru: Выбор песен для караоке

[ctx: #31322]
en: This will disable the screensaver during music playback by hiding the visualization. This may cause unwanted [B]IMAGE RETENTION[/B] if not used carefully. Do you accept the risks and want to enable this setting?
ru_ru: Будет отключена заставка во время воспроизведения музыки, посредством отключения визуализации. Это может привести к нежелательному [B]СОХРАНЕНИЮ ИЗОБРАЖЕНИЯ[/B], при неосторожном применении. Принимаете ли вы риски и хотите включить эту настройку?

[ctx: #31323]
en: If you cannot locate the directory containing your background images, please add that location as a source in Kodi's File Manager. For more information visit http://kodi.wiki/view/File_manager
ru_ru: Если вам не удается найти каталог, содержащий ваши фоновые изображения, пожалуйста, добавьте это место в качестве источника в файловом менеджере Kodi. Для получения дополнительной информации посетите http://kodi.wiki/view/File_manager

[ctx: #31324]
en: Aired
ru_ru: Премьера

[ctx: #31325]
en: REQUIRED scripts are necessary for basic skin functions.
ru_ru: ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ скрипты необходимы для работы базовых функций обложки.

[ctx: #31326]
en: These are RECOMMENDED scripts that add additional features. They are not needed for basic skin functionality. Some RECOMMENDED scripts may be unsuitable for low performance devices.
ru_ru: РЕКОМЕНДОВАННЫЕ скрипты, расширяющие возможности обложки. Они не требуются для реализации базовых функций обложки. Некоторые РЕКОМЕНДОВАННЫЕ скрипты могут не подходить для систем с низкой производительностью.

[ctx: #31327]
en: These are OPTIONAL scripts that add extra features. They are not needed for basic skin functionality. Some OPTIONAL scripts may be unsuitable for low performance devices.
ru_ru: НЕ ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ скрипты, добавляющие дополнительные возможности. Не требуются для работы базовых функций обложки. Некоторые НЕ ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ скрипты могут не подходить для устройств с низкой производительностью.

[ctx: #31328]
en: Recently Added
ru_ru: Недавно добавленные

[ctx: #31329]
en: Taking a Screenshot
ru_ru: Снимок экрана

[ctx: #31330]
en: This script is not available in the default Kodi repositiory. The Aeon Nox SiLVO repo is needed to use the click to install feature, without it this script must be installed manually.
ru_ru: Этот скрипт недоступен в репозитории Kodi по умолчанию. Необходимо использовать репозиторий Aeon Nox SiLVO, нажмите для установки. Иначе этот скрипт должен быть установлен вручную.

[ctx: #31331]
en: Installed
ru_ru: Установлено

[ctx: #31332]
en: Not Installed or Disabled
ru_ru: Не установлен или отключен

[ctx: #31333]
en: The default behavior is to display Music information for 10 seconds after a song is played or the next track in your queue begins. To display permanently reactivate the info and do not toggle it off a second time.
ru_ru: Поведение по умолчанию - отображать информацию о музыке в течение 10 секунд после окончания воспроизведения композиции или начала воспроизведения следующей композиции в вашей очереди. Для постоянного отображения повторно активируйте информацию и не выключайте ее.

[ctx: #31334]
en: Required
ru_ru: Обязательно

[ctx: #31335]
en: Recommended
ru_ru: Рекомендуем

[ctx: #31336]
en: Optional
ru_ru: По желанию

[ctx: #31337]
en: Install or change settings of supported add-ons
ru_ru: Установка или изменение настроек поддерживаемых надстроек

[ctx: #31338]
en: Enable or disable system debug logging
ru_ru: Включение или отключение записи отладочной информации системы

[ctx: #31339]
en: Enable or disable skin debug info
ru_ru: Включение или отключение отладочной информации обложки

[ctx: #31340]
en: Color customization
ru_ru: Настройка цвета

[ctx: #31341]
en: NOT SUPPORTED
ru_ru: НЕ ПОДДЕРЖИВАЕТСЯ

[ctx: #31342]
en: Display the status of some add-ons supported in Aeon Nox SiLVO. Select an add-on to install or open its settings if already installed.
ru_ru: Отображение статуса некоторых надстроек, поддерживаемых в Aeon Nox SiLVO. Выберите дополнение для установки или откройте его настройки, если оно уже установлено.

[ctx: #31343]
en: Display background name
ru_ru: Отображать имя на фоне

[ctx: #31344]
en: Display title of movie/tvshow/artist on home screen if the background has a fanart slideshow as background.
ru_ru: Отображать название фильма/сериала/исполнителя на главном экране, если в качестве фона используется слайд-шоу.

[ctx: #31345]
en: Main Menu Customizer
ru_ru: Настройщик главного меню

[ctx: #31346]
en: OSD Progress Bar
ru_ru: Панель индикатора OSD

[ctx: #31347]
en: Hide CD
ru_ru: Скрыть CD

[ctx: #31348]
en: Dimmer
ru_ru: Диммер

[ctx: #31349]
en: Left
ru_ru: Налево

[ctx: #31350]
en: Right
ru_ru: Право

[ctx: #31351]
en: Enable Netflix style pause screen popup
ru_ru: Включить всплывающее окно паузы в стиле Netflix

[ctx: #31352]
en: Inactive
ru_ru: Неактивные

[ctx: #31353]
en: Shows an overview of the movie or episode 5 seconds after the video is paused.
ru_ru: Показывает обзор фильма или эпизода через 5 секунд после приостановки видео.

[ctx: #31354]
en: Fade unfocused
ru_ru: Затухание не выделенного

[ctx: #31355]
en: You're watching
ru_ru: Вы смотрите

[ctx: #31356]
en: Hardware decoding
ru_ru: Аппаратное декодирование

[ctx: #31357]
en: Decoder
ru_ru: Декодер

[ctx: #31358]
en: Icon only
ru_ru: Только значок

[ctx: #31359]
en: Logo & Channel name
ru_ru: Логотип и название канала

[ctx: #31360]
en: Large
ru_ru: Большие

[ctx: #31361]
en: Compact
ru_ru: Компактный

[ctx: #31362]
en: Name only
ru_ru: Только имя

[ctx: #31363]
en: No Guide
ru_ru: Программа отсутствует

[ctx: #31364]
en: Timeshift
ru_ru: Таймшифт

[ctx: #31365]
en: Customization
ru_ru: Настройка

[ctx: #31366]
en: Setup the on-screen display during fullscreen video playback.
ru_ru: Настройка экранного меню во время воспроизведения видео в полноэкранном режиме.

[ctx: #31367]
en: Setup the on-screen display during fullscreen music playback.
ru_ru: Настройка отображения информации во время воспроизведения музыки в полноэкранном режиме.

[ctx: #31368]
en: Choose settings for the video and music information screens.
ru_ru: Выбрать настройки информационных панелей для видео и музыки.

[ctx: #31369]
en: Million
ru_ru: Млн

[ctx: #31370]
en: Full plot
ru_ru: Полный сюжет

[ctx: #31371]
en: Views and widget plot preference
ru_ru: Предпочтения и вид виджетов аннотаций

[ctx: #31372]
en: Choose if library views and widgets should display plot outline or full plot. Falls back to full plot if no outline is available. This does not effect certain areas with limited space for the plot that have this enabled by default
ru_ru: Выбрать, если в шаблонах и виджетах медиатеки должны отображаться аннотация или полное описание сюжета. Если аннотация отсутствует, отображается полное описание сюжета. Не распространяется на определенные области с ограниченным пространством для описания сюжета, которые включены по умолчанию

[ctx: #31373]
en: Customize the colors displayed throughout the skin.
ru_ru: Настройте цвета, отображаемые в обложке.

[ctx: #31374]
en: Latest
ru_ru: Последние

[ctx: #31375]
en: Video OSD
ru_ru: Отображение информации в режиме Видео

[ctx: #31376]
en: Music OSD
ru_ru: Отображение информации в режиме Музыка

[ctx: #31377]
en: Altering this shortcut may prevent access to the Main Menu customizer and several skin options.[CR]Are you sure you want to perform the requested changes to this shortcut?
ru_ru: Изменение этого ярлыка может препятствовать доступу к настройкам главного меню и некоторым параметрам обложки. [CR] Вы действительно хотите выполнить изменения этого ярлыка?

[ctx: #31378]
en: Toggle SYSTEM DEBUG LOGGING on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SKIN DEBUG INFO.
ru_ru: Включите или выключите SYSTEM DEBUG LOGGING. При активации в верхнем левом углу экрана появится видимое отладочное наложение. Это НЕ то же самое, что SKIN DEBUG INFO.

[ctx: #31379]
en: Toggle SKIN DEBUG INFO on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SYSTEM DEBUG LOGGING.
ru_ru: Включите или выключите SKIN DEBUG INFO. При активации в верхнем левом углу экрана появится видимое отладочное наложение. Это НЕ то же самое, что и SYSTEM DEBUG LOGGING.

[ctx: #31380]
en: Activating this setting will enable the skins built-in startup intro video.
ru_ru: Активация этого параметра включает воспроизведение видео заставки при запуске.

[ctx: #31381]
en: Will open the settings for the AutoComplete add-on.
ru_ru: Будут открыты параметры дополнения автозаполнения.

[ctx: #31382]
en: Resets the path to your video genre fanart folder.
ru_ru: Сбрасывает путь к папке фанартов жанров видео.

[ctx: #31383]
en: Resets the path to your music genre fanart folder.
ru_ru: Сбрасывает путь к папке фанартов для жанров музыки.

[ctx: #31384]
en: This activates animated snow falling over all backgrounds.[CR]This may cause perfomance issues on low powered devices.
ru_ru: Активирует анимированный снегопад, во всех фонах.[CR] Это может вызвать проблемы с производительностью на маломощных устройствах.

[ctx: #31385]
en: Use this to control the opacity of the widgets. [CR]100% has no transparency.
ru_ru: Используйте это, чтобы контролировать непрозрачность виджетов.[CR] 100% - полностью не прозрачно.

[ctx: #31386]
en: This will set a global background overriding any per-widget settings.
ru_ru: Устанавливает глобальный фон, переопределяющий соответствующие настройки всех виджетов.

[ctx: #31387]
en: When enabled LIST style widgets will autoscroll. This does not effect PANEL style Widgets.
ru_ru: Когда активен, виджеты стиля СПИСОК будут автоматически прокручиваться. Это не влияет на виджеты стиля ПАНЕЛЬ.

[ctx: #31388]
en: This setting will activate cases for the info that appears when you are focused on a widget. The widget info must be enabled in the settings of the widget for it to appear.
ru_ru: Этот параметр активирует область для информации, которая появляется, когда вы выделяете виджет. Для отображения информации о виджете, она должна быть разрешена в настройках виджета.

[ctx: #31389]
en: Global setting that shows the information for the focused item above or below depending on the PANEL widget location. This will override any per-widget settings and has NO effect on LIST widgets.
ru_ru: Глобальная настройка, отображающая информацию для выделенного элемента выше или ниже него в зависимости от местоположения виджета ПАНЕЛЬ. Это переопределит соответствующие настройки каждого виджета и не будет влиять на виджеты СПИСОК.

[ctx: #31390]
en: Skin default
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #31392]
en: When enabled all widgets will be hidden until you have navigated to it.
ru_ru: При включении все виджеты будут скрыты до тех пор, пока вы не перейдете к нему.

[ctx: #31393]
en: Ends at
ru_ru: Окончание в

[ctx: #31394]
en: Replace default info with Netflix style
ru_ru: Заменить информацию по умолчанию с помощью стиля Netflix

[ctx: #31395]
en: Use colored genres
ru_ru: Использование цветных значков жанра

[ctx: #31396]
en: Lighter colors
ru_ru: Более светлые цвета

[ctx: #31397]
en: Custom Widget
ru_ru: Пользовательский виджет

[ctx: #31398]
en: Do you want to reset ALL skin settings and color customizations to their defaults?[CR]This action cannot be undone.
ru_ru: Хотите сбросить ВСЕ настройки обложки и цветовые настройки до значений по умолчанию?[CR]Действие необратимо.

[ctx: #31399]
en: Customize the settings for the Live TV section.
ru_ru: Настройте параметры для раздела Live TV.

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE INTERFACE SETTINGS[/B][CR]Change the skin · Set language and region[CR]Set up a screensaver · Setup master lock
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА ИНТЕРФЕЙСА[/B][CR]Смена обложки · Выбор языка и региона[CR]Настройки заставки · Наcтройка блокировки

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE PLAYER SETTINGS[/B][CR]Configure video playback · Configure music playback[CR]Configure picture slideshow · Configure video language and subtitles
ru_ru: [B]НАСТРОЙКИ ВОСПРОИЗВЕДЕНИЯ[/B][CR]Настройка воспроизведения видео · Настройка воспроизведения музыки [CR]Настройка показа картинок · Настройка языка видео и субтитров

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MEDIA SETTINGS[/B][CR]Manage sources · Set default select action[CR]Configure metadata options · Configure file list options
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА УСТАНОВОК MEDIA[/B][CR]Управление источниками · Установка действия по умолчанию[CR]Настройка опций метаданных · Настройка опций списка файлов

[ctx: #31403]
en: Reset skin settings
ru_ru: Сброс настроек обложки

[ctx: #31404]
en: This will RESET ALL skin settings, selecting YES in the dialog that appears is irreversible. This DOES NOT affect the Main Menu items you have set in the Main Menu Customizer.
ru_ru: При нажатии ДА в появившемся диалоге, будут СБРОШЕНЫ ВСЕ настройки обложки, изменения необратимы. Это не влияет на элементы главного меню, которые вы установили в Настройщике главного меню.

[ctx: #31405]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR]Check out your hardware[CR]Check Kodi revision number · Monitor CPU usage
ru_ru: [B]КОНТРОЛЬ СИСТЕМЫ[/B][CR]Проверка аппаратного обеспечения[CR]Проверка версии Kodi · Контроль использования CPU

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output[CR]Set power saving options · Configure proxy settings · Enable debugging
ru_ru: [B]НАСТРОЙКИ СИСТЕМЫ[/B][CR]Установка и калибровка дисплеев · Настройка аудио вывода[CR]Установки энергосбережения · Настройка прокси · Включение отладки

[ctx: #31407]
en: [B]CONFIGURE PROFILES[/B][CR]Setup and manage user profiles[CR]Change password · Enable login screen
ru_ru: [B]НАСТРОИТЬ ПРОФИЛИ[/B][CR]Создание и управление профилями пользователей[CR]Изменить пароль · Включение экрана для входа

[ctx: #31408]
en: Enable to show a LiveTV widget displaying what is currently recording and the next timer that is scheduled to record.
ru_ru: Включить отображение виджета LiveTV, отображающего текущую запись, и следующего таймера, который планируется записать.

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE LIVE TV SETTINGS[/B][CR]Change full screen info[CR]Manage Guide data settings  •  Configure recording options
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА ОПЦИЙ TV[/B][CR]Изменение информации на экране[CR]Управление настройками программы TV  •  Настройка опций записи

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
ru_ru: [B]НАСТРОЙКИ КОНФИГУРАЦИИ СЛУЖБ [/B][CR] Настройка управления Kodi через UPnP и HTTP · Настройка совместного использования файлов[CR] Включить Zeroconf · Настройка AirPlay

[ctx: #31411]
en: Will override the General Theme color.
ru_ru: Отменит общий цвет темы.

[ctx: #31412]
en: Select section
ru_ru: Выберите раздел

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
ru_ru: Доступны локальные субтитры

[ctx: #31414]
en: Set the Main Theme color used throughout the skin.
ru_ru: Установите основной цвет темы, используемый во всей обложке.

[ctx: #31415]
en: Set the Highlight color used throughout the skin.
ru_ru: Установите цвет подсветки, используемый во всем скине.

[ctx: #31416]
en: Set to add color to the UnWatched Episode count.
ru_ru: Установите цвет для счетчика не просмотренных эпизодов.

[ctx: #31417]
en: Set the Main Menu Theme color.
ru_ru: Установите цвет темы основного меню.

[ctx: #31418]
en: Choose the color for the TopBar in views and other sections not on the Home screen.
ru_ru: Выберите цвет для верхней панели в представлениях и других разделах не на начальном экране.

[ctx: #31419]
en: Enable this to change the default transparent color to a more solid FULL COLOR image.
ru_ru: Включите, чтобы изменить прозрачный цвет по умолчанию более сплошное изображение FULL COLOR.

[ctx: #31420]
en: Choose the color of the Progress bar displayed during fullscreen video playback.
ru_ru: Выберите цвет полосы выполнения задачи, отображаемой во время полноэкранного воспроизведения видео.

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ru_ru: Выберите профиль пользователя Kodi,[CR]чтобы войти и продолжить

[ctx: #31422]
en: Customize the Widget Highlight color on the home screen.
ru_ru: Настройте цвет выделения виджета на домашнем экране.

[ctx: #31423]
en: Will override the General Highlight color.
ru_ru: Заменит цвет основного курсора.

[ctx: #31424]
en: This will change the color of the Widget background when selecting one of the Colored options in the Global setting in the Widgets section or individually in the Menu Customizer if you did not enable Global backgrounds.
ru_ru: Это изменит цвет фона виджета при выборе одной из опций «Цвет» в «Глобальной» настройке в разделе «Виджеты» или отдельно в Настройке меню, если включены глобальные фоны.

[ctx: #31425]
en: Use this to customize the color on the Home window for the item selected.
ru_ru: Используйте чтобы настроить цвет выбранного элемента в главном окне.

[ctx: #31426]
en: Enter text here...
ru_ru: Введите текст здесь ...

[ctx: #31427]
en: Skin Shortcuts is responsible for handeling all aspects of the main menu.
ru_ru: Ярлыки обложки отвечают за обработку всех аспектов главного меню.

[ctx: #31428]
en: The Grab Fanart script provides the random fanart slideshows for the main menu.
ru_ru: Скрипт Grab Fanart предоставляет слайд-шоу из случайных фанартов для главного меню.

[ctx: #31429]
en: Library Data Provider is a service that runs in the background to provide library data for widgets and live backgrounds as well as playlist statistics for infolines.
ru_ru: Library Data Provider — это служба, работающая в фоновом режиме, которая передает данные о медиатеке виджетам и живым обоям, а также статистику плейлистов для отображения в панелях информации.

[ctx: #31430]
en: Resource image addon for displaying the default white studio icons throughout the skin.
ru_ru: Дополнение Resource image для отображения стандартных белых значков студий во всей обложке.

[ctx: #31431]
en: Resource image addon for displaying the default white recording label icons throughout the skin.
ru_ru: Дополнение Resource image для отображения стандартных белых значков записывающих компаний во всей обложке.

[ctx: #31432]
en: Embuary Info displays extended cast, crew, and video info metadata.
ru_ru: Embuary Info показывает расширенный список ролей, участников, и метаданные видео.

[ctx: #31433]
en: Skin Info Service is used to display movie set information throughout the skin.
ru_ru: Skin Info Service используется для отображения информации о наборе фильмов во всей обложке.

[ctx: #31434]
en: Alt fanart
ru_ru: Альтернативный фанарт

[ctx: #31435]
en: Alt icon
ru_ru: Альтернативный значок

[ctx: #31436]
en: Center date and time when infoline is empty
ru_ru: Выводить дату и время в центре экрана, если нет другой информации

[ctx: #31437]
en: Use paused label
ru_ru: Использовать метку "пауза"

[ctx: #31438]
en: Click to install Artist Slideshow
ru_ru: Нажмите, чтобы установить дополнение Artist Slideshow

[ctx: #31439]
en: There are no default backgrounds in this skin, would you like to choose one now?[CR]You can still select one in Skin settings > General if you choose No.
ru_ru: В этой обложке нет фона по умолчанию, хотите выбрать его сейчас?[CR] Если нет, вы в дальнейшем сможете выбрать его в настройках «Обложка»> «Общие».

[ctx: #31440]
en: Recently played channels
ru_ru: Недавно воспроизведенные каналы

[ctx: #31441]
en: [B]CONFIGURE GAME SETTINGS[/B][CR]Change gameplay options[CR]Keyboard settings  •  Configure rewind settings
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА ПАРАМЕТРОВ ИГР[/B][CR]Изменить параметры игры[CR]Настройка клавиатуры  •  Настройка параметров перемотки

[ctx: #31442]
en: Background dimmer
ru_ru: Диммер фона

[ctx: #31443]
en: Thumb
ru_ru: Эскиз

[ctx: #31444]
en: Disable widget fanart
ru_ru: Отключить фанарт для виджета

[ctx: #31445]
en: Main menu
ru_ru: Главное меню

[ctx: #31446]
en: Hide Main Menu elements when pressing back
ru_ru: Скрыть элементы главного меню при нажатии BACK

[ctx: #31447]
en: Show a popup displaying answers to some FREQUENTLY ASKED QUESTIONS posted by users in the skins thread on the Kodi forums.
ru_ru: Показывать всплывающее окно, отображающее ответы на некоторые ЧАСТО ЗАДАВАЕМЫЕ ВОПРОСЫ, присылаемые пользователями в теме скинов на форумах Kodi.

[ctx: #31448]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR]Manage your installed Add-ons[CR]Browse for and install Add-ons  •  Check for Add-on updates
ru_ru: [B]НАСТРОЙКА ДОПОЛНЕНИЙ[/B][CR]Управление установленными дополнениями[CR]Просмотр и установка дополнений • Поиск обновлений для дополнения

[ctx: #31449]
en: Save & Exit
ru_ru: Сохранить & Выйти

[ctx: #31450]
en:   •  Open Settings
ru_ru:   - Открыть настройки

[ctx: #31451]
en:   •  Click to Install or Enable
ru_ru:   Нажмите, чтобы установить или включить

[ctx: #31452]
en: Premiered
ru_ru: Премьера

[ctx: #31453]
en: Down for more
ru_ru: Вниз для дополнительной информации

[ctx: #31454]
en: Up or down
ru_ru: Вверх или вниз

[ctx: #31455]
en: Up to return
ru_ru: Вверх для возврата

[ctx: #31456]
en: Library using Global Search
ru_ru: Медиатека с использованием глобального поиска

[ctx: #31459]
en: Radio groups
ru_ru: Группы радиостанций

[ctx: #31460]
en: Mini fullscreen info
ru_ru: Мини полноэкранная информация

[ctx: #31461]
en: This option requires a Weather fanart pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your weather background. This is also used to display conditional Weather backgrounds for the Main Menu.
ru_ru: Для этой опции необходим Weather fanart pack. Если он еще не установлен, нажмите "ЕЩЕ" чтобы его выбрать. После установки Вы сможете выбрать его в качестве фона для виджета погоды. Также он пригодится для показа отображения фона погоды в главном меню.

[ctx: #31462]
en: This option requires a Weather icon pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your Weather icons.
ru_ru: Для этой опции необходим Weather icon pack. Если он еще не установлен, нажмите ЕЩЕ, чтобы его выбрать. После установки вы можете выбрать его как иконки Погоды.

[ctx: #31463]
en: When enabled pressing BACK or BACKSPACE will hide all Main Menu elements. This does not work when media is Playing or Paused.
ru_ru: Когда включено, при нажатии кнопок BACK или BACKSPACE будут скрываться все элементы главного меню. Не работает в режиме воспроизведения или паузы.

[ctx: #31464]
en: This will center the Date and Time when the Menu item does not have a chosen InfoLine.
ru_ru: Выводить дату и время в центре, если для элемента меню не выбран источник дополнительной информация.

[ctx: #31465]
en: Video & Music information
ru_ru: Информация о видео и музыке

[ctx: #31466]
en: Press [B]LEFT[/B] to show Plot[CR]Press [B]RIGHT[/B] to show Cast.[CR]Use [B]UP[/B] or [B]DOWN[/B] to scroll.
ru_ru: Нажмите [B]ВЛЕВО[/B] для просмотра сюжета[CR]Нажмите [B]ВПРАВО[/B] для просмотра ролей.[CR]Используйте [B]ВВЕРХ[/B] или [B]ВНИЗ[/B] для прокрутки.

[ctx: #31467]
en: This will disable the TopBar completely and ignore all on/off view settings.
ru_ru: Отключает полностью верхнюю панель. Все настройки её вида будут проигнорированы.

[ctx: #31468]
en: Restore
ru_ru: Восстановление

[ctx: #31469]
en: Disable the TopBar
ru_ru: Отключить верхнюю панель

[ctx: #31470]
en: Set Weather background
ru_ru: Задать фон Погоды

[ctx: #31471]
en: Set Weather icons
ru_ru: Установить значки погоды

[ctx: #31472]
en: Library using Kodi
ru_ru: Медиатека с использованием Kodi

[ctx: #31473]
en: Helper script to edit basic metadata information of library items with support to automatically update the .nfo file of movies, TV shows, episodes and music videos.
ru_ru: Вспомогательный скрипт для редактирования базовой информации метаданных элементов медиатеки с поддержкой автоматического обновления файла .nfo фильмов, телешоу, эпизодов и музыкальных клипов.

[ctx: #31474]
en: CU LRC Lyrics is used to download, sync, and display lyrics during fullscreen music playback.
ru_ru: CU LRC Lyrics используется для загрузки, синхронизации и показа текстов песен во время воспроизведения музыки в полноэкранном режиме.

[ctx: #31475]
en: critics
ru_ru: критики

[ctx: #31476]
en: TV - Show Next Aired provides information of previous and next to air episodes in your library. It also provides a TV Guide for the next week or two.
ru_ru: TV - Show Next Aired предоставляет информацию о предыдущих и последующих сериях в вашей медиатеке. Также предоставляет телепрограмму на следующие одну или две недели.

[ctx: #31477]
en: Trakt is used to synchronize your collection and personal ratings to your Trakt.tv account.
ru_ru: Trakt используется для синхронизации вашей коллекции и личных рейтингов с вашей учетной записью Trakt.tv.

[ctx: #31478]
en: Artist Slideshow is used to display artist fanart for both the home screen and during fullscreen music playback.
ru_ru: Artist Slideshow используется для показа фанарта артиста как на домашнем экране, так и во время воспроизведения музыки в полноэкранном режиме.

[ctx: #31479]
en: PreshowExperience can create sequences of trivia slides, show video bumpers, play trailers and more to bring the experience of a movie theater to your living room.
ru_ru: Pre-show Experience может создавать простые слайд-шоу, показать видео-заставки, воспроизводить трейлеры и многое другое, чтобы перенести атмосферу кинотеатра в вашу гостиную.

[ctx: #31480]
en: Backup and restore your Kodi database and configuration files in the event of a crash or file corruption.
ru_ru: Сохраняйте и восстанавливайте базу данных и конфигурационные файлы Kodi, чтоб не допустить потерю данных в случае аварии или повреждений файлов.

[ctx: #31481]
en: Ubuntu condensed
ru_ru: Конденсированный Ubuntu

[ctx: #31482]
en: Fira sans
ru_ru: Fira без

[ctx: #31483]
en: Caviar dreams
ru_ru: Икра мечты

[ctx: #31484]
en: Play regular
ru_ru: Играйте регулярно

[ctx: #31485]
en: Eject disc
ru_ru: Извлечь диск

[ctx: #31486]
en: Use Video Lyrics mod
ru_ru: Использовать Video Lyrics mod

[ctx: #31487]
en: More video info details
ru_ru: Дополнительная информация о видео

[ctx: #31488]
en: Plays
ru_ru: Воспроизводится

[ctx: #31489]
en: Hide episode thumb when hiding plot for unwatched items
ru_ru: Скрыть эскиз эпизода, когда скрыто описание не просмотренных элементов

[ctx: #31490]
en: [B]CONFIGURE CoreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About CoreELEC
ru_ru: [B]НАСТРОИТЬ ОПЦИИ CoreELEC[/B][CR]Настроить опции системы · Управление сетью[CR]Настройка служб · О CoreELEC

[ctx: #31491]
en: Muted
ru_ru: Без звука

[ctx: #31492]
en: The metadata and artwork module provides both metadata and artwork from sites like TMDB, musicbrainz and fanart.tv. It has settings used for the Skin Helper scripts.
ru_ru: Модуль метаданных и иллюстраций получает как метаданные, так и иллюстрации с таких сайтов, как TMDB, musicbrainz and fanart.tv. Он имеет настройки, используемые для скриптов Skin Helper.

[ctx: #31493]
en: Preset themes
ru_ru: Предустановленные темы

[ctx: #31494]
en: Hide path & filename details
ru_ru: Скрыть путь и информацию о файле

[ctx: #31495]
en: Do you want to reset ALL skin colors to their defaults?[CR]This action cannot be undone.
ru_ru: Хотите сбросить цветовые настройки скина до значений по умолчанию?[CR]Операция необратима.

[ctx: #31496]
en: Reset skin colors to default
ru_ru: Сбросить цветовые настройки скина к значениям по умолчанию

[ctx: #31497]
en: Move the system bar to the top of the home window. Only works when the RSS feed is NOT set to the high position when enabled in System > Interface > Skin.
ru_ru: Переместить системную панель в верхнюю часть основного экрана. Работает только в случае, если RSS-лента, включенная в Система > Интерфейс > Обложка, НЕ установлена в верхней части экрана.

[ctx: #31498]
en: Move System Bar to top of screen
ru_ru: Переместить системную панель в верхнюю часть экрана

[ctx: #31499]
en: Smaller list
ru_ru: Уменьшенный список

[ctx: #31500]
en: This will set the music discart fallback to display a vinyl record instead of a blank CD.
ru_ru: Позволяет показывать виниловый диск вместо чистого CD при воспроизведении в полноэкранном режиме.

[ctx: #31501]
en: Channel group
ru_ru: Группа каналов

[ctx: #31502]
en: Live TV
ru_ru: ТВ

[ctx: #31503]
en: Add Group
ru_ru: Добавить группу

[ctx: #31504]
en: Rename Group
ru_ru: Переименовать группу

[ctx: #31505]
en: Delete Group
ru_ru: Удалить группу

[ctx: #31506]
en: Available Groups
ru_ru: Доступные группы

[ctx: #31507]
en: Show clearart in tv information
ru_ru: Показывать чистую картинку в информации TV

[ctx: #31508]
en: Move OSD buttons to top
ru_ru: Переместить кнопки OSD вверх

[ctx: #31509]
en: Tiny posters
ru_ru: Маленькие постеры

[ctx: #31510]
en: JukeBox
ru_ru: Проигрыватель-автомат

[ctx: #31511]
en: Channel Options
ru_ru: Настройки канала

[ctx: #31512]
en: Enable fullscreen information for recordings
ru_ru: Разрешить информацию во весь экран

[ctx: #31513]
en: Enable fullscreen information for add-ons
ru_ru: Разрешить полноэкранную информацию для дополнений

[ctx: #31514]
en: Resource image addon for displaying the coloured studio icons throughout the skin.
ru_ru: Дополнение Resource image для показа цветных иконок студий по всей обложке.

[ctx: #31515]
en: Enable language flags for subtitles, audio language or both to the mediaflags. Note that some views will not display them
ru_ru: Включает показ флагов языка для субтитров, языка аудио или обоих в секции флагов медиа. В некоторых шаблонах не поддерживается

[ctx: #31516]
en: Disable this to show a simplified display of lyrics instead of the default "Karaoke" style
ru_ru: Отключите эту опцию для демонстрации текстов песен в обычном виде вместо включенного по умолчанию стиля "Караоке"

[ctx: #31517]
en: Music (Artists)
ru_ru: Музыка (Исполнители)

[ctx: #31518]
en: Music (Albums)
ru_ru: Музыка (Альбомы)

[ctx: #31519]
en: Party mode (Music videos)
ru_ru: Режим вечеринки (Музыкальные видео)

[ctx: #31520]
en: Movies in set
ru_ru: Фильмы в подборке

[ctx: #31521]
en: More featuring
ru_ru: Больше возможностей

[ctx: #31522]
en: Glow Bars for Menu Bar
ru_ru: Светящиеся панели для строки меню

[ctx: #31523]
en: QuickNav
ru_ru: Быстрая навигация

[ctx: #31524]
en: Glow Bars for System bars
ru_ru: Светящиеся панели для системных панелей

[ctx: #31525]
en: Do you want to reset ALL skin colors and apply the selected theme?
ru_ru: Вы хотите сбросить ВСЕ цветовые настройки для обложки и применить выбранную тему?

[ctx: #31526]
en: Building Menu
ru_ru: Построение меню

[ctx: #31527]
en: Please wait
ru_ru: Пожалуйста подождите

[ctx: #31528]
en: PVR stream
ru_ru: Поток PVR

[ctx: #31529]
en: Properties
ru_ru: Свойства

[ctx: #31530]
en: Common
ru_ru: Общие

[ctx: #31531]
en: Commands
ru_ru: Команды

[ctx: #31532]
en: Recently added TV Shows
ru_ru: Недавно добавленные сериалы

[ctx: #31533]
en: Unwatched movies
ru_ru: Не просмотренные фильмы

[ctx: #31534]
en: Best picture winners
ru_ru: Лучшие фото

[ctx: #31535]
en: Unwatched TV Shows
ru_ru: Не просмотренные сериалы

[ctx: #31536]
en: Recent recordings
ru_ru: Последние записи

[ctx: #31537]
en: System & Weather
ru_ru: Система & Погода

[ctx: #31538]
en: Mixed Media
ru_ru: Смешанные медиа

[ctx: #31539]
en: Random TV Shows
ru_ru: Случайные сериалы

[ctx: #31540]
en: Unwatched episodes
ru_ru: Не просмотренные эпизоды

[ctx: #31541]
en: Prefer movie set summary
ru_ru: Предпочтительное описание фильма

[ctx: #31542]
en: Clear
ru_ru: Очистить

[ctx: #31543]
en: Hide channel name
ru_ru: Скрыть название канала

[ctx: #31544]
en: Years old
ru_ru: лет (год)

[ctx: #31545]
en: Crew
ru_ru: Команда

[ctx: #31546]
en: Known for
ru_ru: Известен по

[ctx: #31547]
en: Image gallery
ru_ru: Галерея изображений

[ctx: #31548]
en: Kodi random movie fanart
ru_ru: Случайный фанарт к фильмам от Kodi

[ctx: #31549]
en: Kodi random TV show fanart
ru_ru: Случайный фанарт к сериалам от Kodi

[ctx: #31550]
en: Kodi random music fanart
ru_ru: Случайный фанарт для музыки от Kodi

[ctx: #31551]
en: Embuary Helper provides the Alphabet Jump Letter Bar, scraped ratings from Rotten Tomatoes and MetaCritic in fullscreen info. It also adds Similar and more from director when you Enable Extended Info integration in the settings for Video & Music information.
ru_ru: Embuary Helper предоставляет рейтинги от Rotten Tomatoes and MetaCritic на панели информации в полноэкранном режиме. Он также добавляет информацию о подобных фильмах и информацию о фильмах режиссера просматриваемого фильма. Для работы дополнения необходимо включить Extended Info Integration в настройках информации для Видео и Музыки.

[ctx: #31552]
en: Set the displayed name of the menu item.
ru_ru: Устанавливает название пункта меню.

[ctx: #31553]
en: Toggle to enable or disable. You can use disable instead of delete to hide the menu item.
ru_ru: Нажмите, чтобы включить или выключить. Вы можете скрыть пункт меню, отключив его вместо удаления.

[ctx: #31554]
en: Choose the menu item icon when the Aeon Nox main menu layout is set to Icons.
ru_ru: Выбрать значок для пункта меню, отображаемый когда главное меню Aeon Nox настроено в режим Иконок.

[ctx: #31555]
en: Use this to set the default action without changing the label. Choose 'Custom item' for any of Kodi's built-in functions. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)
ru_ru: Используйте для установки действия по умолчанию без изменения названия. Выберите "Добавить" для добавления любой встроенной функции Kodi. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)

[ctx: #31556]
en: Choose the submenu items displayed below your menu for Horizontal or in the left slide out submenu for the Vertical menu.
ru_ru: Выбрать пункты подменю, отображаемые ниже меню в горизонтальном режиме меню или слева от него в режиме вертикального меню.

[ctx: #31557]
en: Select the information to display on the left side of the main menu system bar.
ru_ru: Укажите информацию для отображения в левой части системной панели.

[ctx: #31558]
en: Choose what Widget 1 will display. Widget 1 is always directly above the Horizontal menu or in the center for the Vertical layout.
ru_ru: Выбрать что будет отображать Виджет 1. Виджет 1 всегда располагается непосредственно над горизонтальным меню, либо в центре вертикального шаблона.

[ctx: #31559]
en: Choose what Widget 2 will display. Widget 2 swaps location depending on the Aeon Nox main menu horizontal position. If it is low then it will be at the top of the screen and centered will be below the Horizontal menu. Vertical menu location is always near the bottom of the Home window.
ru_ru: Выбрать что будет отображать Виджет 2. Местоположение Виджета 2 меняется в зависимости от расположения горизонтального главного меню. Если меню внизу, то Виджет 2 будет в верхней части экрана. При расположении меню по центру экрана, Виджет 2 будет расположен по ним. При использовании вертикального меню Виджет 2 будет расположен внизу окна.

[ctx: #31560]
en: This will enable a separate Widget displaying what is currently recording and/or the next scheduled timer. If Widget 2 is enabled on the same menu item then it will be hidden until focused.
ru_ru: Включает отдельный виджет, отображающий что записывается в данный момент, и/или следующую запланированную запись. Если в том же пункте меню включен Виджет 2, он будет скрыт, пока не будет выделен.

[ctx: #31561]
en: Local path to music genre icon folder
ru_ru: Локальный путь к папке значков музыкального жанра

[ctx: #31562]
en: Resource pack for music genre icon
ru_ru: Пакет ресурсов для значка музыкального жанра

[ctx: #31563]
en: Set music genre icons
ru_ru: Установить значки музыкального жанра

[ctx: #31564]
en: Library nodes
ru_ru: Узлы медиатеки

[ctx: #31565]
en: Create a new backup
ru_ru: Создать новую резервную копию

[ctx: #31566]
en: Restore from previous backup
ru_ru: Восстановить из предыдущей резервной копии

[ctx: #31567]
en: Browse for backup
ru_ru: Найдите резервную копию

[ctx: #31568]
en: Change settings
ru_ru: Изменить настройки

[ctx: #31569]
en: Backup & Restore
ru_ru: Резервное копирование - Восстановление

[ctx: #31570]
en: Hide Channels
ru_ru: Скрыть каналы

[ctx: #31571]
en: Show plots in set
ru_ru: Подборка описаний всех фильмов

[ctx: #31572]
en: Choose the preferred way to display movie set plot. All plots of movies in the set or the summary if available.
ru_ru: Предпочтительный способ отображения сюжета коллекции фильмов. Подборка сюжетов всех фильмов коллекции или аннотация всей коллекции, если есть.

[ctx: #31573]
en: Seasons falling
ru_ru: Визуальные эффекты

[ctx: #31574]
en: Preferred plot for movie sets
ru_ru: Описание коллекций фильмов

[ctx: #31575]
en: Kodi random music video fanart
ru_ru: Случайное музыкальное видео фанарт

[ctx: #31576]
en: Reboot to Android
ru_ru: Перезагрузитесь на Android

[ctx: #31577]
en: Auto hide OSD
ru_ru: Автоматически скрывать экранное меню

[ctx: #31578]
en: Random music videos
ru_ru: Случайные музыкальные клипы

[ctx: #31579]
en: Random music videos (artists)
ru_ru: Случайные музыкальные клипы (исполнители)

[ctx: #31580]
en: Recent music videos
ru_ru: Недавние музыкальные видеоклипы

[ctx: #31581]
en: Unwatched music videos
ru_ru: Непросмотренные музыкальные видеоклипы

[ctx: #31582]
en: Most played music videos
ru_ru: Самые популярные музыкальные клипы

[ctx: #31583]
en: Recently added artists
ru_ru: Недавно добавленные исполнители

[ctx: #31584]
en: Random artists
ru_ru: Случайные исполнители

[ctx: #31585]
en: Most played songs
ru_ru: Самые популярные песни

[ctx: #31586]
en: Prefer clean pause screen
ru_ru: На паузе отображать чистый экран

[ctx: #31587]
en: Disable multi-search in library
ru_ru: Отключить мультипоиск в медиатеке

[ctx: #31588]
en: Hide System Bars
ru_ru: Скрыть системные панели

[ctx: #31589]
en: Enable to hide the multi-search option in the library views and directly search using the built-in Kodi search
ru_ru: Включите, чтобы скрыть опцию множественного поиска в представлениях медиатеки и выполнять прямой поиск с помощью встроенного поиска Kodi

[ctx: #31590]
en: Hide the system bar containing the time, date, library statistcs, etc. Will also hide the RSS feed if enabled in Kodi settings
ru_ru: Скрыть системную панель, содержащую время, дату, статистику медиатеки и т. д. Также будет скрыт RSS-канал, если он включен в настройках Kodi

[ctx: #31591]
en: Choose a music genre path for custom icons or choose a resource pack
ru_ru: Выберите путь к музыкальному жанру для пользовательских значков или выберите пакет ресурсов

[ctx: #31592]
en: Favourites dialog
ru_ru: Диалоговое окно «Избранное»

[ctx: #31593]
en: [B]CONFIGURE SKIN SETTINGS[/B][CR]Customize the main menu · Choose skin colors[CR]Set up widgets · Enable optional features
ru_ru: [B]НАСТРОЙКИ СКИНА[/B][CR]Настройка главного меню · Выбор цвета скина[CR]Настройка виджетов · Включение дополнительных функций

[ctx: #31594]
en: [B]OPEN FILE MANAGER[/B][CR]Access files from within Kodi[CR]Add source · Perform file operations
ru_ru: [B]ОТКРЫТЬ МЕНЕДЖЕР ФАЙЛОВ[/B][CR]Доступ к файлам из Kodi[CR]Добавить источник · Выполнение операций с файлами

[ctx: #31595]
en: [B]OPEN THE EVENT LOG[/B][CR]Library update reports · Failed scrapes · Missing files[CR]PVR events · Add-on events
ru_ru: [B]ОТКРЫТЬ ЖУРНАЛ СОБЫТИЙ[/B][CR]Отчеты об обновлении медиатеки · Неудачные очистки · Отсутствующие файлы[CR]События PVR · События дополнений

[ctx: #31596]
en: Hide budget & revenue details
ru_ru: Скрыть сведения о бюджете и доходах

[ctx: #31597]
en: audience
ru_ru: аудитория

[ctx: #31598]
en: Panel border
ru_ru: Граница панели

[ctx: #31599]
en: Age
ru_ru: Возраст

[ctx: #31600]
en: Place of birth
ru_ru: Место рождения

[ctx: #31601]
en: Show discart in movie information
ru_ru: Показать обложку в информации о фильме

[ctx: #31602]
en: Show plot and cast when pressing info during video playback
ru_ru: Показать сюжет и роли при нажатии информация во время воспроизведения видео

[ctx: #31603]
en: Aeon Nox main menu navigation style
ru_ru: Стиль навигации в главном меню Aeon Nox

[ctx: #31604]
en: Information
ru_ru: Информация

[ctx: #31605]
en: Alternate layout
ru_ru: Альтернативная компоновка

[ctx: #31606]
en: Logo
ru_ru: Лого

[ctx: #31607]
en: HD/SD/3D indicators
ru_ru: Индикаторы HD/SD/3D

[ctx: #31608]
en: Cases
ru_ru: Кейсы

[ctx: #31609]
en: Discart
ru_ru: Обложка диска

[ctx: #31610]
en: Small Shift
ru_ru: Небольшой сдвиг

[ctx: #31611]
en: Oscar statue
ru_ru: Статуя Оскара

[ctx: #31612]
en: Replace Choose art button
ru_ru: Заменить кнопку Выбрать art

[ctx: #31613]
en: Choose where the Trailer button should be placed
ru_ru: Выбрать, где должна быть размещена кнопка трейлера

[ctx: #31614]
en: Also known as
ru_ru: Также известен как

[ctx: #31615]
en: Set default viewtypes
ru_ru: Установить типы просмотра по умолчанию

[ctx: #31616]
en: Movie Version
ru_ru: Версия фильма

[ctx: #31617]
en: Manual input
ru_ru: Ручной ввод

[ctx: #31618]
en: Local path to movie genre icon folder
ru_ru: Локальный путь к папке со значком жанра фильма

[ctx: #31619]
en: Resource pack for movie genre icon
ru_ru: Набор ресурсов для создания значка жанра фильма

[ctx: #31620]
en: Floor
ru_ru: Напольный

[ctx: #31621]
en: Live TV & Weather
ru_ru: Live TV & Погода

[ctx: #31622]
en: Set movie genre icons
ru_ru: Установите значки жанров фильмов

[ctx: #31623]
en: Hide audio & subtitle details
ru_ru: Скрыть детали аудио и субтитров

[ctx: #31624]
en: Setup the shutdown menu
ru_ru: Настройка меню выключения

[ctx: #31625]
en: Focused OSD Buttons
ru_ru: Фокусированные кнопки экранного меню

[ctx: #31626]
en: Unfocused OSD Buttons
ru_ru: Несфокусированные кнопки экранного меню

[ctx: #31627]
en: Use this to customize the color for the item selected.
ru_ru: Используйте это, чтобы настроить цвет выбранного элемента.

[ctx: #31680]
en: Select a shortcut for this item.
ru_ru: Выберите ярлык для этого элемента.

[ctx: #31681]
en: Customize the label. Can also accept some label formatting.
ru_ru: Настройте ярлык. Также можно принять некоторые форматирование меток.

[ctx: #31682]
en: Change the selected shorcuts command. Can also be used to enter a custom command.
ru_ru: Изменить функцию выбранной метки. Может также использоваться для ввода пользовательской команды.

[ctx: #31683]
en: Edit and arrange submenu items
ru_ru: Редактирование и упорядочивание элементов подменю

[ctx: #31684]
en: Select the item image used for the Icons menu layout.
ru_ru: Выберите изображение элемента, используемое для макета меню «Значки».

[ctx: #31685]
en: Choose a widget to display for this home menu item.
ru_ru: Выбрать виджет для отображения этого элемента главного меню.

[ctx: #31700]
en: Widget options
ru_ru: Параметры виджета

[ctx: #31701]
en: Widget style
ru_ru: Стиль виджета

[ctx: #31702]
en: Widget background
ru_ru: Фон виджета

[ctx: #31703]
en: Panel label style
ru_ru: Стиль панели

[ctx: #31704]
en: List label style
ru_ru: Стиль списка меток

[ctx: #31705]
en: Panel widget info
ru_ru: Информация о виджетах панели

[ctx: #31706]
en: Art
ru_ru: Картинки

[ctx: #31707]
en: Case
ru_ru: Кейс

[ctx: #31708]
en: Sort by
ru_ru: Сортировать по

[ctx: #31709]
en: Sort order
ru_ru: Порядок сортировки

[ctx: #31710]
en: Configure custom list
ru_ru: Настройка настраиваемого списка

[ctx: #31711]
en: List extended
ru_ru: Расширенный список

[ctx: #31712]
en: Panel
ru_ru: Панель

[ctx: #31713]
en: Panel extended
ru_ru: Расширенная панель

[ctx: #31714]
en: Compact panel
ru_ru: Компактная панель

[ctx: #31715]
en: Compact panel extended
ru_ru: Расширенная компактная панель

[ctx: #31716]
en: Mixed extended
ru_ru: Смешанные расширенные

[ctx: #31717]
en: Configure custom list
ru_ru: Настройка пользовательского списка

[ctx: #31718]
en: Square poster
ru_ru: Квадратный плакат

[ctx: #31719]
en: Clearlogo
ru_ru: Логотип без фона

[ctx: #31720]
en: Character art
ru_ru: Изображение персонажа

[ctx: #31721]
en: Glass
ru_ru: Стекло

[ctx: #31722]
en: Clear case
ru_ru: Пустой кейс

[ctx: #31723]
en: Flat
ru_ru: Плоский

[ctx: #31724]
en: Clear white
ru_ru: Чисто белый

[ctx: #31725]
en: Colored default
ru_ru: Цвет по умолчанию

[ctx: #31726]
en: Colored flat
ru_ru: Цветные плоский

[ctx: #31727]
en: Colored clear
ru_ru: Цветной прозрачный

[ctx: #31728]
en: Colored clear white
ru_ru: Цветной прозрачный белый

[ctx: #31729]
en: Show on panel
ru_ru: Показать на панели

[ctx: #31730]
en: Show on focused item
ru_ru: Показать на выделенном объекте

[ctx: #31731]
en: Show next to to title
ru_ru: Показать рядом с заголовком

[ctx: #31732]
en: In progress movies
ru_ru: Просматриваемые фильмы

[ctx: #31733]
en: In progress episodes
ru_ru: Текущие серии

[ctx: #31734]
en: Random genre
ru_ru: Случайный жанр

[ctx: #31735]
en: Enable advanced widgets
ru_ru: Включить расширенные виджеты

[ctx: #31736]
en: Opacity
ru_ru: Непрозрачность

[ctx: #31737]
en: Global widget backgrounds
ru_ru: Общий фон виджетов

[ctx: #31738]
en: Auto scroll list widgets
ru_ru: Виджеты списка автоматического прокрутки

[ctx: #31739]
en: List widget info
ru_ru: Список виджета

[ctx: #31740]
en: Case on widget info
ru_ru: Кейс на виджете с информацией

[ctx: #31741]
en: Case on widget info dialog
ru_ru: Кейс на диалоговом окне виджета

[ctx: #31742]
en: Cast on widget info dialog
ru_ru: Включить диалог с информацией о виджетах

[ctx: #31743]
en: Match info dialog background to widget background
ru_ru: Диалоговое окно «Информация о совпадении» для фона виджета

[ctx: #31744]
en: Global panel widget info
ru_ru: Глобальная информация о виджетах панели

[ctx: #31745]
en: Hide widget when not focused
ru_ru: Скрыть виджет, когда он не в выделен

[ctx: #31746]
en: Match widget panel
ru_ru: Панель виджета совпадений

[ctx: #31747]
en: Blu-Ray Case
ru_ru: Кейс Blu-Ray

[ctx: #31748]
en: This setting enables more widget customization. Disable to use Aeon Nox default widgets.
ru_ru: Этот параметр позволяет настроить больше виджетов. Отключите для использования виджетов Aeon Nox по умолчанию.

[ctx: #31749]
en: Change the transparency of the artwork and background.
ru_ru: Изменить прозрачность обложки и фона.

[ctx: #31750]
en: Enable to use the same background throughout the home screen. Disable to set each background individually in the home menu customizer.
ru_ru: Включить использование одного и того же фона на главном экране. Отключите для установки каждого фона отдельно в настройке главного меню.

[ctx: #31751]
en: Choose the background style.
ru_ru: Выбрать стиль фона.

[ctx: #31752]
en: The list style widgets will automatically scroll if enabled.
ru_ru: При включении информация виджетов стиля список будет автоматически прокручиваться.

[ctx: #31753]
en: Choose how information is displayed next to the list style widget.
ru_ru: Выбрать способ отображения информации рядом со стилем виджета списка.

[ctx: #31754]
en: Choose a case for the widget information poster. Match will use the same case as the widget.
ru_ru: Выбрать кейс для виджета информационного постера. Совпадение будет использовать тот же кейс, что и виджет.

[ctx: #31755]
en: Choose a case for the information dialog poster. Match will use the same case as the widget.
ru_ru: Выбрать кейс для диалога информационного постера. Совпадение будет использовать тот же кейс, что и виджет.

[ctx: #31756]
en: Show movie and tv show cast details within the information dialog.
ru_ru: Показывать детали об участниках сериалов и фильмов в диалоговом окне информации.

[ctx: #31757]
en: Enable to use the widget background in the information dialog.
ru_ru: Включить использование фона виджета в диалоговом окне информации.

[ctx: #31758]
en: Enable to show widget information for all panel widgets. Disable to individually select in the home menu customizer.
ru_ru: Включить отображение информации виджета для всех виджетов панели. Отключить индивидуальный выбор в главном меню.

[ctx: #31759]
en: If enabled widgets will not be visible throughout the home screen until they are focused.
ru_ru: Если включено, виджеты не будут отображаться на главном экране, пока они не будут выбраны.

[ctx: #31760]
en: Configure custom Widget 1
ru_ru: Настройка пользовательского виджета 1

[ctx: #31761]
en: Configure custom Widget 2
ru_ru: Настройка пользовательского виджета 2

[ctx: #31800]
en: Video addons
ru_ru: Видео дополнения

[ctx: #31801]
en: Audio addons
ru_ru: Аудио дополнения

[ctx: #31802]
en: Video addons / Audio addons
ru_ru: Видео дополнения / Аудио дополнения

[ctx: #31803]
en: Program addons
ru_ru: Программные дополнения

[ctx: #31804]
en: Picture addons
ru_ru: Фото дополнения

[ctx: #31850]
en: Budget
ru_ru: Бюджет

[ctx: #31851]
en: Revenue
ru_ru: Доход

[ctx: #31852]
en: Displays a larger ratings classification image with standard descriptions.[CR]Works with U.S. MPAA ratings only.
ru_ru: Отображается увеличенное изображение классификации со стандартными описаниями.[CR] Работает только с рейтингами MPAA США .

[ctx: #31853]
en: Choose where to display the PreshowExperience button. The Default is to hide the Trailer button. Other options are replace the Play button or place it in the + (Extras) section.
ru_ru: Выберите, где будет отображаться кнопка PreshowExperience. По умолчанию кнопка «Трейлер» скрыта. Другие варианты — заменить кнопку «Воспроизвести» или поместить ее в раздел «+» (Дополнительно).

[ctx: #31854]
en: Use this setting to override the location of the Trailers button when using the Default setting for the PreshowExperience button.
ru_ru: Используйте этот параметр, чтобы переопределить расположение кнопки «Трейлеры» при использовании настройки по умолчанию для кнопки PreshowExperience.

[ctx: #31855]
en: Enable this setting to replace the Default info with online info provided by the ExtendedInfo script. You can use the Aeon Nox SiLVO version or the Defaults provided by the script if you enable the option in the settings for ExtendedInfo.
ru_ru: Включите этот параметр, чтобы заменить информацию по умолчанию на онлайн-информацию, предоставленную скриптом ExtendedInfo. Вы можете использовать версию Aeon Nox SiLVO или значения по умолчанию, предоставляемые скриптом, если вы включите параметр в настройках ExtendedInfo.

[ctx: #31856]
en: Use this to select the multi-fanart cycle speed skin wide.
ru_ru: Используйте это для выбора виджета зацикленных фанартов.

[ctx: #31900]
en: My rating
ru_ru: Мой рейтинг

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
ru_ru: Прогноз на 36 часов

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
ru_ru: Почасовой прогноз

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
ru_ru: Прогноз на выходные

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
ru_ru: Прогноз на 10 дней

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
ru_ru: Возможны осадки

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
ru_ru: Получение прогноза…

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
ru_ru: Карта и предупреждения

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
ru_ru: Настройка главного меню Aeon Nox

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds, and statistics. Add your own custom main menu items.
ru_ru: Настройте главное меню с помощью виджетов, фонов и статистики. Добавьте свои собственные пункты главного меню.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
ru_ru: Расположение горизонтального главного меню Aeon Nox

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu.
ru_ru: Измените горизонтальное положение главного меню.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
ru_ru: Стиль навигации в горизонтальных списках

[ctx: #31916]
en: Change the way horizontal lists scroll in Aeon Nox. Default will scroll lists in a cycle. "Fixed" are lists with a beginning and end.
ru_ru: Измените способ прокрутки горизонтальных списков в Aeon Nox. По умолчанию списки будут прокручиваться в цикле. «Фиксировано» - это списки с началом и концом.

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
ru_ru: Когда активировано - текст прокручивается автоматически. При отключении - требуется ручная прокрутка. Обратите внимание: не все текстовые поля имеют кнопку прокрутки.

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
ru_ru: Проецирует текущее воспроизводимое видео на фон.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
ru_ru: Проецирует визуализацию на фон при воспроизведении музыки.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
ru_ru: Отображает на главной странице виджет с медиаинформацией во время воспроизведения музыки.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
ru_ru: Отображает на главной странице медиаинформацию, когда воспроизводится фильм или эпизод сериала.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
ru_ru: Включает пользовательские фоны жанра при просмотре видеотеки с использованием пункта "жанр". Имена файлов должны соответствовать названию жанра. Расширение должно быть .jpg.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
ru_ru: Включает пользовательский фон жанра при просмотре через пункт "жанр" музыкальной медиатеки. Имена файлов должны соответствовать названию жанра. Расширение должно быть .jpg.

[ctx: #31925]
en: Choose what to display for the menu items background.
ru_ru: Выбрать фон для пункта меню.

[ctx: #31926]
en: Select library paths, add-ons, playlists or favourites as your menu item.
ru_ru: Выбрать путь в медиатеке, дополнения, списки воспроизведения или избранное в качестве пункта меню.

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
ru_ru: Сбросить все обозначенные настройки до значений по умолчанию.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
ru_ru: Шаблон главного меню Aeon Nox

[ctx: #31929]
en: This setting defines the main menu layout. Options are 5 items, 3 items, 1 items, or icons for the default horizontal menu. You can also choose a vertical menu layout.
ru_ru: Этот параметр определяет макет главного меню. Варианты - 5 элементов, 3 элемента, 1 элемент или значки в горизонтальном меню по умолчанию. Также вы можете выбрать вертикальный макет меню.

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
ru_ru: Выберите виджет, для отображения на главном экране, чтобы иметь лёгкий доступ к содержимому медиатеки.

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
ru_ru: Предпочтительное описание сюжета

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
ru_ru: Показывать краткую аннотацию в медиатеке видео и полное описание в диалоговом окне информации о видео или наоборот. При отсутствии краткой аннотации показывается полное описание сюжета.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
ru_ru: Выберите элемент для отображения в левой верхней части главного меню

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
ru_ru: Поменять местами с другим пунктом меню. Открывает диалоговое окно со списком пунктов меню для выбора.

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
ru_ru: Показывать RSS-канал в нижней или верхней части экрана в зависимости от положения основного меню. Включение этого параметра делает подменю постоянно видимым.

[ctx: #31938]
en: Enables extra information in the TV show library, like TV show status, next / latest episode, etc. Depends on TheMovieDb Helper add-on.
ru_ru: Включает дополнительную информацию в медиатеке телешоу, например статус телешоу, следующий/последний эпизод и т. д. Зависит от надстройки TheMovieDb Helper.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
ru_ru: Скрыть инфопанель при прокрутке

[ctx: #31940]
en: Hides the infopanel while scrolling through the library. Set the amount of seconds to wait for the infopanel to appear when scrolling has stopped.
ru_ru: Скрывает информационную панель при прокрутке медиатеки. Установите количество секунд ожидания появления информационной панели при остановке прокрутки.

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
ru_ru: Режим киоска

[ctx: #31942]
en: Disables the slide out menu (media menu) in the library as well as certain buttons in the media information dialogs.
ru_ru: Отключает меню слайдов (меню мультимедиа) в медиатеке, а также определенные кнопки в диалоговом окне информации о мультимедиа.

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
ru_ru: Индикатор состояния просмотра

[ctx: #31944]
en: Choose which overlays to show on thumbs in icon based views. Note that the "Resume" flag takes precedent over any watched status. After activating an overlay you must also enable it in each views settings.
ru_ru: Выберите, какие флажки отображать на эскизах в шаблонах на основе значков. Обратите внимание, что флаг «Продолжить» имеет превосходство над любым статусом просмотра. После активации флажка вы также должны включить его в настройках каждого шаблона.

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
ru_ru: Это переключает макет представления списка. По умолчанию это 7-элементный макет с расширенной информацией, «Простой список» - это 14 элементов, более базовый макет

[ctx: #31950]
en: WEATHER
ru_ru: ПОГОДА

[ctx: #31951]
en: PICTURES
ru_ru: ФОТО

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
ru_ru: ТВ

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
ru_ru: ВИДЕО

[ctx: #31954]
en: MOVIES
ru_ru: ФИЛЬМЫ

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
ru_ru: СЕРИАЛЫ

[ctx: #31956]
en: MUSIC
ru_ru: МУЗЫКА

[ctx: #31957]
en: Apps
ru_ru: ПРИЛОЖЕНИЯ

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
ru_ru: ИГРАТЬ ДИСК

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
ru_ru: СИСТЕМА

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
ru_ru: КОНЦЕРТЫ

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
ru_ru: Скрывать рейтинги в режиме списка

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
ru_ru: Выключает видимость рейтингов в шаблонах типов Список, LowList и TriPanel, за исключением случаев, когда они отсортированы по рейтингу.

[ctx: #31963]
en: Open Sans
ru_ru: Открыть Sans

[ctx: #31964]
en: NoTo
ru_ru: Известен

[ctx: #31965]
en: BoxSet mod
ru_ru: BoxSet мод

[ctx: #31966]
en: OpenCase mod
ru_ru: OpenCase мод

[ctx: #31970]
en: Rate on Trakt
ru_ru: Рейтинг на Trakt

[ctx: #31971]
en: Hide visualization behind fanart (works best with waveform)
ru_ru: Скрыть визуализацию за фанатом (лучше всего работает с формой волны)

[ctx: #31972]
en: Autoplay music in fullscreen
ru_ru: Автоматически воспроизводить музыку в полноэкранном режиме

[ctx: #31973]
en: Mod delay
ru_ru: Мод задержки

[ctx: #31974]
en: Select the style of cases used in all views
ru_ru: Выберите стиль кейсов, используемых во всех представлениях

[ctx: #31975]
en: Use colored icons and mediaflags
ru_ru: Использовать цветные значки и медиафлаги

[ctx: #31978]
en: Reset main menu items to their defaults
ru_ru: Сброс пунктов главного меню до их значений по умолчанию

[ctx: #31979]
en: Sliding set discart
ru_ru: Скользящий набор

[ctx: #31980]
en: Change the way the home menu scrolls in Aeon Nox. Default will scroll in a cycle. "Fixed" has a beginning and end.
ru_ru: Изменить способ прокрутки главного меню в Aeon Nox. В режиме "По умолчанию" меню будет прокручиваться в цикле. В режиме «Фиксировано» имеет начало и конец.

[ctx: #31981]
en: Show Plot and Cast information when pressing info button during video playback.
ru_ru: Показывать информацию о сюжете и Ролях при нажатии информационной кнопки во время воспроизведения видео.

[ctx: #31982]
en: Display discart for  movies in information screen.
ru_ru: Отображение обложки диска с фильмом на экране информации.

[ctx: #31983]
en: Swap locations of Trailer and Cinema Experience buttons. Location is either in extras (+) or in the info dialog.
ru_ru: Обмен местами кнопок Трейлер и Cinema Experience. Находится либо в дополнительных (+), либо в информационном диалоговом окне.

[ctx: #31984]
en: When activated the default mediaflags and icons are changed to colored versions
ru_ru: При активации, флажки медиа и иконки по умолчанию заменяются на их цветные версии

[ctx: #31986]
en: Select case style used in all views. Default or clear cases.
ru_ru: Выберите стиль кейса, используемый во всех представлениях. По умолчанию или прозрачный кейс.

[ctx: #31987]
en: Enable this setting to hide the "Disable views" button in the sidemenu.
ru_ru: Включите этот параметр, чтобы скрыть кнопку «Отключить шаблоны» в подменю.

[ctx: #31988]
en: Enable setting to animate backgrounds for views and the homescreen
ru_ru: Включить опцию для анимации фонов для шаблонов и главного экрана

[ctx: #31989]
en: Animate backgrounds
ru_ru: Анимированные фоны

[ctx: #31990]
en: Choose where the PreshowExperience button should be placed
ru_ru: Выберите, где должна быть размещена кнопка PreshowExperience

[ctx: #31991]
en:  Change default Widget to display a panel type style
ru_ru:  Изменение виджета по умолчанию для отображения стиля типа панели

[ctx: #31992]
en: Change panel style layout. Choose between compact or expanded layouts.
ru_ru: Изменить макет панели. Выбрать между компактными или расширенными макетами.

[ctx: #31993]
en: Fake discart
ru_ru: Поддельный диск

[ctx: #31994]
en: Vertical Menu
ru_ru: Вертикальное меню
