KODI Skins - en to pl_pl translation catalogue (364 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
pl_pl: Reżyseria

[ctx: #31001]
en: Written by
pl_pl: Scenariusz

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
pl_pl: Rozmyta okładka albumu

[ctx: #31003]
en: Power Options
pl_pl: Opcje zasilania

[ctx: #31004]
en: Working
pl_pl: Uruchamianie

[ctx: #31005]
en: Fixed
pl_pl: Stałe

[ctx: #31006]
en: View Options
pl_pl: Opcje widoku

[ctx: #31007]
en: Setup home
pl_pl: Konfiguracja ekranu startowego

[ctx: #31008]
en: Full screen
pl_pl: Pełny ekran

[ctx: #31009]
en: Total Duration
pl_pl: Całkowity czas trwania

[ctx: #31010]
en: Next episode
pl_pl: Następny odcinek

[ctx: #31011]
en: Latest episode
pl_pl: Ostatni odcinek

[ctx: #31012]
en: Airs
pl_pl: Na antenie

[ctx: #31013]
en: Statistics
pl_pl: Statystyki

[ctx: #31014]
en: Extras
pl_pl: Dodatkowe

[ctx: #31016]
en: Poster
pl_pl: Plakat

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
pl_pl: Ustaw ścieżkę folderu z fototapetami gatunków muzyki

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
pl_pl: Panel informacyjny

[ctx: #31019]
en: Network
pl_pl: Sieć

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
pl_pl: Dodatkowa fototapeta

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
pl_pl: Kurtyny sceniczne

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
pl_pl: Ustaw wiele obrazów tła

[ctx: #31023]
en: Set single image background
pl_pl: Ustaw pojedynczy obraz tła

[ctx: #31024]
en: Page
pl_pl: Strona

[ctx: #31025]
en: Items
pl_pl: Pozycje

[ctx: #31026]
en: Misc Options
pl_pl: Opcje dodatkowe

[ctx: #31027]
en: Set item background
pl_pl: Ustaw obraz tła pozycji

[ctx: #31028]
en: Live Background
pl_pl: Fototapety generowane dynamicznie

[ctx: #31029]
en: Recent movies
pl_pl: Filmy ostatnio dodane

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
pl_pl: Odcinki ostatnio dodane

[ctx: #31031]
en: Random movies
pl_pl: Losowe filmy

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
pl_pl: Filmy polecane

[ctx: #31033]
en: Random episodes
pl_pl: Losowe odcinki

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
pl_pl: Odcinki polecane

[ctx: #31035]
en: Random songs
pl_pl: Losowe utwory

[ctx: #31036]
en: Random albums
pl_pl: Losowe albumy

[ctx: #31037]
en: Recent albums
pl_pl: Albumy ostatnio dodane

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
pl_pl: Albumy polecane

[ctx: #31039]
en: Actions
pl_pl: Czynności

[ctx: #31040]
en: Now Playing
pl_pl: Teraz odtwarzane

[ctx: #31041]
en: Select widget
pl_pl: Wybierz gadżet

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
pl_pl: Pokazuj odtwarzane wideo w tle interfejsu

[ctx: #31043]
en: Platform
pl_pl: Platforma

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
pl_pl: Widoki: Zarys fabuły | Okno informacji: Fabuła

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
pl_pl: Widoki: Fabuła | Okno informacji: Zarys fabuły

[ctx: #31046]
en: SEEKING
pl_pl: PRZEWIJANIE

[ctx: #31047]
en: Set item icon
pl_pl: Ustaw ikonę pozycji

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
pl_pl: Zdefiniowane szablony wizualizacji

[ctx: #31049]
en: Select infoline
pl_pl: Wybierz treść linii informacyjnej

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
pl_pl: Sortuj: Rosnąco

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
pl_pl: Sortuj: Malejąco

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
pl_pl: Statystyki biblioteki filmów

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
pl_pl: Statystyki biblioteki seriali

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
pl_pl: Statystyki biblioteki muzyki

[ctx: #31055]
en: Open playlist
pl_pl: Otwórz listę odtwarzania

[ctx: #31056]
en: Save playlist
pl_pl: Zapisz listę odtwarzania

[ctx: #31057]
en: Close playlist
pl_pl: Zamknij listę odtwarzania

[ctx: #31058]
en: PVR information
pl_pl: Informacje TV

[ctx: #31059]
en: Artist Slideshow
pl_pl: Dodatek Artist Slideshow

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
pl_pl: Plik jest wynikiem scalenia, wybierz część do odtwarzania.

[ctx: #31061]
en: Total addons / Favourites statistics
pl_pl: Liczba dodatków / Statystyki ulubionych

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
pl_pl: Losowa fototapeta filmu

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
pl_pl: Losowa fototapeta serialu

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
pl_pl: Losowa fototapeta wideo

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
pl_pl: Losowa fototapeta muzyki

[ctx: #31066]
en: Random fanart
pl_pl: Losowa fototapeta

[ctx: #31067]
en: Update rating
pl_pl: Aktualizuj ocenę

[ctx: #31068]
en: CD Wall
pl_pl: Kolaż okładek

[ctx: #31069]
en: Change location
pl_pl: Zmień lokalizację

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
pl_pl: Podczas przeglądania biblioteki

[ctx: #31072]
en: On open video info
pl_pl: Po otwarciu informacji wideo

[ctx: #31073]
en: Move menu item
pl_pl: Przenieść element menu

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
pl_pl: Wybierz element do

[ctx: #31075]
en: No extra features available
pl_pl: Brak dodatkowych funkcji

[ctx: #31076]
en: Landscape
pl_pl: Wizytownik | Panoramy

[ctx: #31077]
en: ShowCase
pl_pl: Wizytownik

[ctx: #31078]
en: TriPanel
pl_pl: Trzy panele

[ctx: #31079]
en: Shift
pl_pl: Kolejka 1

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
pl_pl: Zarządzaj podmenu

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
pl_pl: Pokazuj niestandardowe podmenu

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
pl_pl: Odłącz strumień nagłówków RSS od menu startowego

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
pl_pl: Pokazuj odcinki wkrótce na antenie w bibliotece wideo

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
pl_pl: Warunki podowe

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
pl_pl: Statystyki biblioteki teledysków

[ctx: #31086]
en: Icon
pl_pl: Kolejka Plakaty

[ctx: #31087]
en: Banner
pl_pl: Banery

[ctx: #31088]
en: BannerWall
pl_pl: Kafelki Banery

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
pl_pl: Odtwarzaj pozycję podczas uruchamiania

[ctx: #31090]
en: Seconds
pl_pl: Sekund

[ctx: #31091]
en: Select items
pl_pl: Wybierz pozycje

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
pl_pl: Fototapeta pełnoekranowa

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
pl_pl: Przełącznik niskiej listy

[ctx: #31094]
en: List view layout
pl_pl: Kompozycja widoku listy

[ctx: #31095]
en: Slim List
pl_pl: Wąska lista

[ctx: #31096]
en: Concert locations
pl_pl: Lokalizacje koncertów

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
pl_pl: Statystyki listy odtwarzania filmów

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
pl_pl: Statystyki listy odtwarzania seriali

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
pl_pl: Statystyki listy odtwarzania Teledysków

[ctx: #31100]
en: View:
pl_pl: Widok:

[ctx: #31101]
en: Choose view
pl_pl: Wybierz widok

[ctx: #31102]
en: Background
pl_pl: Tło

[ctx: #31103]
en: N/A
pl_pl: Brak

[ctx: #31104]
en: Similar artists
pl_pl: Podobni wykonawcy

[ctx: #31105]
en: More albums from
pl_pl: Więcej albumów wykonawcy

[ctx: #31106]
en: On info
pl_pl: W oknie informacji

[ctx: #31107]
en: Persistent
pl_pl: Trwale

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
pl_pl: Pobieraj informacje o artyście (jeśli dostępne)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
pl_pl: Liczba nieobejrzanych odcinków

[ctx: #31111]
en: Similar
pl_pl: Podobne

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
pl_pl: Filmy reżyserowane przez

[ctx: #31113]
en: Movies written by
pl_pl: Filmy ze scenariuszem napisany przez

[ctx: #31114]
en: More from
pl_pl: Więcej od

[ctx: #31116]
en: cycle fanart
pl_pl: Pokazuj fototapetę cyklicznie

[ctx: #31117]
en: Fallback
pl_pl: Zapasowy

[ctx: #31118]
en: Cache movie extrafanart
pl_pl: Buforuj dodatkowe grafiki filmu

[ctx: #31119]
en: Show the movies from this director in your library or view online information on this director on TMDb?
pl_pl: Pokazać filmy tego reżysera w bibliotece wideo czy wyświetlić informacje o tym reżyserze pobrane z internetowej bazy TMDb?

[ctx: #31121]
en: Enable autocomplete
pl_pl: Pokazuj podpowiedzi klawiatury ekranowej

[ctx: #31122]
en: Enables the autocomplete feature of the virtual keyboard
pl_pl: Aktywuje funkcje podpowiedzi klawiatury ekranowej

[ctx: #31123]
en: Album review
pl_pl: Recenzja albumu

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
pl_pl: Pokazuj odtwarzane wideo w tle interfejsu

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
pl_pl: Pokazuj wizualizację muzyki w tle interfejsu

[ctx: #31128]
en: Channels View
pl_pl: Widok Kanały

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
pl_pl: Ukrywaj fototapety podczas wizualizacji muzyki

[ctx: #31130]
en: Use "Enigma2-style" channel OSD
pl_pl: Używaj menu ekranowego kanału w stylu Enigma2

[ctx: #31135]
en: Infobar Options
pl_pl: Opcje paska informacji

[ctx: #31136]
en: Infobar type:
pl_pl: Typ paska informacji:

[ctx: #31137]
en: Hide encryption information
pl_pl: Ukrywaj informacje o kodowaniu

[ctx: #31138]
en: Hide tuner information
pl_pl: Ukrywaj informacje o tunerze

[ctx: #31140]
en: Sideblade Options
pl_pl: Opcje menu bocznego

[ctx: #31141]
en: Hide Guide
pl_pl: Ukrywaj Przewodnik

[ctx: #31142]
en: Settings level
pl_pl: Poziom ustawień

[ctx: #31143]
en: Hide Recordings
pl_pl: Ukrywaj Nagrania

[ctx: #31144]
en: Hide Timer
pl_pl: Ukrywaj Harmonogram

[ctx: #31145]
en: Hide Search
pl_pl: Ukrywaj Szukaj

[ctx: #31146]
en: Rated
pl_pl: Oceniono

[ctx: #31147]
en: Change rating
pl_pl: Aktualizuj ocenę

[ctx: #31150]
en: IMDb logo
pl_pl: Logo IMDb

[ctx: #31151]
en: View settings
pl_pl: Ustawienia widoku

[ctx: #31152]
en: Poster
pl_pl: Plakat

[ctx: #31153]
en: Disable views
pl_pl: Dezaktywuj widoki

[ctx: #31155]
en: Widgets
pl_pl: Gadżety

[ctx: #31156]
en: Clearart
pl_pl: Przezrocze

[ctx: #31157]
en: Submenu always visible
pl_pl: Podmenu zawsze widoczne

[ctx: #31159]
en: Event log
pl_pl: Rejestr zdarzeń

[ctx: #31160]
en: Extended
pl_pl: Rozszerzony

[ctx: #31163]
en: This movie is Unrated
pl_pl: Film bez oceny

[ctx: #31164]
en: Enable live background for movie sets
pl_pl: Pokazuj generowane fototapety dla serii filmowych

[ctx: #31165]
en: Enable to display live background for movie sets when browsing your movie library
pl_pl: Umożliwia generowanie dynamicznych fototapet dla serii filmowych, podczas przeglądania biblioteki filmów

[ctx: #31169]
en: This setting hides the Search icon on the home screen.
pl_pl: To ustawienie ukrywa ikonę wyszukiwania na ekranie startowym.

[ctx: #31176]
en: Trending Movies
pl_pl: Filmy na czasie

[ctx: #31177]
en: Top Rentals
pl_pl: Na topie w wypożyczalniach

[ctx: #31178]
en: Trending Shows
pl_pl: Seriale na czasie

[ctx: #31179]
en: Live TV settings
pl_pl: Ustawienia telewizji

[ctx: #31180]
en: Minutes left
pl_pl: Minut

[ctx: #31181]
en: Hour
pl_pl: Godzina

[ctx: #31182]
en: Minute left
pl_pl: Pozostała minuta

[ctx: #31183]
en: Hour left
pl_pl: Pozostała godzina

[ctx: #31184]
en: Seconds left
pl_pl: Pozostało sekund

[ctx: #31185]
en: Hours left
pl_pl: Pozostało godzin

[ctx: #31186]
en: Handwritten
pl_pl: Odręcznie

[ctx: #31188]
en: Status indicators
pl_pl: Wskaźniki stanu

[ctx: #31189]
en: Layout
pl_pl: Kompozycja

[ctx: #31190]
en: Video info
pl_pl: O wideo

[ctx: #31191]
en: Enable cases for live backgrounds
pl_pl: Pokazuj pudełka dla dynamicznych fototapet

[ctx: #31192]
en: Set default background
pl_pl: Ustaw domyślne tło

[ctx: #31193]
en: Display extrafanart
pl_pl: Wyświetlaj dodatkowe fototapety

[ctx: #31194]
en: Display runtime in hours and minutes
pl_pl: Wyświetlaj czas trwania w godzinach i minutach

[ctx: #31195]
en: Show time remaining on fullscreen info
pl_pl: Pokazuj pozostały czas w menu ekranowym

[ctx: #31198]
en: This setting controls the appearance of cases when using Live Backgrounds
pl_pl: To ustawienie steruje wyglądem pudełek podczas korzystania z generowanych fototapet

[ctx: #31203]
en: In Theaters
pl_pl: W kinach

[ctx: #31204]
en: ComingSoon
pl_pl: Wkrótce w kinach

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
pl_pl: Dodatek tekstu utworów

[ctx: #31206]
en: Opening This Week
pl_pl: Premiery tygodnia

[ctx: #31207]
en: Upcoming
pl_pl: Nadchodzące

[ctx: #31208]
en: Top Box Office
pl_pl: Najbardziej kasowe

[ctx: #31209]
en: In Cinemas
pl_pl: W kinach

[ctx: #31210]
en: Popular Movies
pl_pl: Filmy popularne

[ctx: #31211]
en: Top Rated Movies
pl_pl: Najwyżej oceniane

[ctx: #31212]
en: Popular TV
pl_pl: Popularne w telewizji

[ctx: #31213]
en: Top Rated TV
pl_pl: Najwyżej oceniane

[ctx: #31214]
en: Currently Airing TV
pl_pl: Aktualnie na antenie

[ctx: #31215]
en: TV Airing Today
pl_pl: Dzisiaj na antenie

[ctx: #31220]
en: RSS Feed
pl_pl: Kanał RSS

[ctx: #31232]
en: Replace Play Button
pl_pl: Zastąp przycisk Odtwarzaj

[ctx: #31234]
en: Next aired
pl_pl: Następnie

[ctx: #31241]
en: LowList
pl_pl: Lista niska

[ctx: #31242]
en: BigList
pl_pl: Lista szeroka

[ctx: #31243]
en: Posters
pl_pl: Plakaty

[ctx: #31245]
en: Wall
pl_pl: Kafelki

[ctx: #31247]
en: InfoWall
pl_pl: Kafelki informacji

[ctx: #31251]
en: Gallery
pl_pl: Galeria

[ctx: #31253]
en: Banners
pl_pl: Banery

[ctx: #31257]
en: Movie set titles
pl_pl: Tytuły serii filmowych

[ctx: #31260]
en: Set background rotation speed
pl_pl: Ustaw częstotliwość zmiany tła

[ctx: #31262]
en: Hides the labels below the icons on the main menu.
pl_pl: Umożliwia ukrywanie etykiety poniżej ikon w menu startowym.

[ctx: #31263]
en: Hide menu labels
pl_pl: Ukrywaj etykiety menu

[ctx: #31267]
en: Hide time & date
pl_pl: Ukrywaj godzinę i datę

[ctx: #31268]
en: Hide Album
pl_pl: Ukrywaj album

[ctx: #31270]
en: Add to CouchPotato
pl_pl: Dodaj do serwisu CouchPotato

[ctx: #31272]
en: Awards
pl_pl: Nagrody

[ctx: #31274]
en: Artwork
pl_pl: Grafika

[ctx: #31275]
en: Case
pl_pl: Pudełko

[ctx: #31276]
en: Style
pl_pl: Styl

[ctx: #31277]
en: Sort by
pl_pl: Sortowanie

[ctx: #31278]
en: Sort order
pl_pl: Porządek sortowania

[ctx: #31279]
en: Add-on status
pl_pl: Stan dodatku

[ctx: #31280]
en: Time & Date
pl_pl: Godzina i data

[ctx: #31281]
en: Choose skin colors
pl_pl: Wybierz kolory skóry

[ctx: #31282]
en: Enable startup intro
pl_pl: Odtwarzaj wideo powitalne podczas uruchamiania

[ctx: #31286]
en: Opacity
pl_pl: Nieprzezroczystość

[ctx: #31296]
en: Focused Submenu
pl_pl: Podmenu zaznaczone

[ctx: #31297]
en: Unfocused Submenu
pl_pl: Podmenu odznaczone

[ctx: #31300]
en: Overview
pl_pl: Opis

[ctx: #31301]
en: Last Updated
pl_pl: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #31302]
en: Menu Bar
pl_pl: Pasek menu

[ctx: #31303]
en: System Bars
pl_pl: Paski systemowe

[ctx: #31304]
en: Highlight
pl_pl: Podświetlenie

[ctx: #31305]
en: Unwatched episode
pl_pl: Odcinek nieobejrzany

[ctx: #31306]
en: Customize colors
pl_pl: Dostosuj kolory

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
pl_pl: Ukrywaj fototapety

[ctx: #31308]
en: Focused text
pl_pl: Tekst zaznaczenia

[ctx: #31309]
en: Memory Used
pl_pl: Pamięć w użyciu

[ctx: #31310]
en: Unfocused text
pl_pl: Tekst odznaczenia

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
pl_pl: Ustaw ścieżkę folderu z fototapetami

[ctx: #31318]
en: [B]CONFIGURE LibreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About LibreELEC
pl_pl: [B]Konfiguracja LibreELEC[/B][CR]Ustawienia systemu · Zarządzanie siecią[CR]Konfiguracja usług · Informacje o LibreELEC

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
pl_pl: Ostatnio zalogowany

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
pl_pl: Wybór utworów karaoke

[ctx: #31324]
en: Aired
pl_pl: Data emisji

[ctx: #31328]
en: Recently Added
pl_pl: Ostatnio dodane

[ctx: #31331]
en: Installed
pl_pl: Zainstalowane

[ctx: #31332]
en: Not Installed or Disabled
pl_pl: Nie zainstalowane lub wyłączone

[ctx: #31334]
en: Required
pl_pl: Wymagane

[ctx: #31335]
en: Recommended
pl_pl: Polecane

[ctx: #31336]
en: Optional
pl_pl: Opcjonalne

[ctx: #31337]
en: Install or change settings of supported add-ons
pl_pl: Zainstaluj lub zmień ustawienia obsługiwanych dodatków

[ctx: #31340]
en: Color customization
pl_pl: Dostosowanie kolorów

[ctx: #31341]
en: NOT SUPPORTED
pl_pl: BRAK OBSŁUGI

[ctx: #31343]
en: Display background name
pl_pl: Wyświetlaj nazwę tłą

[ctx: #31349]
en: Left
pl_pl: Lewo

[ctx: #31350]
en: Right
pl_pl: Prawo

[ctx: #31352]
en: Inactive
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #31353]
en: Shows an overview of the movie or episode 5 seconds after the video is paused.
pl_pl: Umożliwia pokazywanie opisu filmu lub odcinka 5 sekund po wstrzymaniu odtwarzania.

[ctx: #31356]
en: Hardware decoding
pl_pl: Dekodowanie sprzętowe

[ctx: #31357]
en: Decoder
pl_pl: Dekoder

[ctx: #31358]
en: Icon only
pl_pl: Tylko ikona

[ctx: #31360]
en: Large
pl_pl: Duży

[ctx: #31362]
en: Name only
pl_pl: Tylko nazwa

[ctx: #31364]
en: Timeshift
pl_pl: Przesunięcie czasowe

[ctx: #31365]
en: Customization
pl_pl: Personalizacja

[ctx: #31370]
en: Full plot
pl_pl: Pełna fabuła

[ctx: #31374]
en: Latest
pl_pl: Najnowsze

[ctx: #31375]
en: Video OSD
pl_pl: Menu ekranowe wideo

[ctx: #31376]
en: Music OSD
pl_pl: Menu ekranowe muzyki

[ctx: #31380]
en: Activating this setting will enable the skins built-in startup intro video.
pl_pl: Określa czy po uruchomieniu odtwarzać wbudowane wideo powitalne.

[ctx: #31381]
en: Will open the settings for the AutoComplete add-on.
pl_pl: Wyświetla ustawienia dodatku AutoComplete.

[ctx: #31390]
en: Skin default
pl_pl: Domyślne dla skóry

[ctx: #31393]
en: Ends at
pl_pl: Koniec o

[ctx: #31395]
en: Use colored genres
pl_pl: Używaj kolorowych gatunków

[ctx: #31397]
en: Custom Widget
pl_pl: Niestandardowe gadżet

[ctx: #31403]
en: Reset skin settings
pl_pl: Przywróć domyślne ustawienia skóry

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
pl_pl: [B]KONFIGURACJA USŁUG[/B][CR]Zdalne sterowanie przez uPnP i HTTP · Współdzielenie plików[CR]Aktywacja Zeroconf · Ustawienia AirPlay · Ustawienia pogody

[ctx: #31412]
en: Select section
pl_pl: Wybierz sekcję

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
pl_pl: Dostępne lokalne napisy

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
pl_pl: Wybierz użytkownika do[CR]zalogowania, aby kontynuować

[ctx: #31426]
en: Enter text here...
pl_pl: Wprowadź wyrażenie...

[ctx: #31438]
en: Click to install Artist Slideshow
pl_pl: Naciśnij, aby zainstalować dodatek Artist Slideshow

[ctx: #31440]
en: Recently played channels
pl_pl: Kanały ostatnio odtwarzane

[ctx: #31443]
en: Thumb
pl_pl: Mianiatura

[ctx: #31445]
en: Main menu
pl_pl: Menu główne

[ctx: #31452]
en: Premiered
pl_pl: Premiera

[ctx: #31485]
en: Eject disc
pl_pl: Wysuń dysk

[ctx: #31491]
en: Muted
pl_pl: Wyciszony

[ctx: #31501]
en: Channel group
pl_pl: Grupa kanałów

[ctx: #31502]
en: Live TV
pl_pl: Telewizja

[ctx: #31503]
en: Add Group
pl_pl: Dodaj grupę

[ctx: #31504]
en: Rename Group
pl_pl: Przemianuj grupę

[ctx: #31505]
en: Delete Group
pl_pl: Usuń grupę

[ctx: #31506]
en: Available Groups
pl_pl: Dostępne grupy

[ctx: #31511]
en: Channel Options
pl_pl: Opcje kanału

[ctx: #31533]
en: Unwatched movies
pl_pl: Filmy nieobejrzane

[ctx: #31535]
en: Unwatched TV Shows
pl_pl: Seriale nieobejrzane

[ctx: #31536]
en: Recent recordings
pl_pl: Nagrania ostatnio dodane

[ctx: #31539]
en: Random TV Shows
pl_pl: Losowe seriale TV

[ctx: #31545]
en: Crew
pl_pl: Obsada

[ctx: #31546]
en: Known for
pl_pl: Znany za

[ctx: #31578]
en: Random music videos
pl_pl: Teledyski losowe

[ctx: #31581]
en: Unwatched music videos
pl_pl: Teledyski nieobejrzane

[ctx: #31584]
en: Random artists
pl_pl: Wykonawcy losowi

[ctx: #31599]
en: Age
pl_pl: Wiek

[ctx: #31601]
en: Show discart in movie information
pl_pl: Pokazuj grafikę dysku w panelu informacji

[ctx: #31604]
en: Information
pl_pl: Informacje

[ctx: #31605]
en: Alternate layout
pl_pl: Kompozycja alternatywna

[ctx: #31607]
en: HD/SD/3D indicators
pl_pl: Etykiety HD/SD/3D

[ctx: #31608]
en: Cases
pl_pl: Pudełka

[ctx: #31609]
en: Discart
pl_pl: Grafika dysku

[ctx: #31610]
en: Small Shift
pl_pl: Kolejka 2

[ctx: #31611]
en: Oscar statue
pl_pl: Statuetka Oskara

[ctx: #31612]
en: Replace Choose art button
pl_pl: Zastąp przycisk Wybierz grafikę

[ctx: #31621]
en: Live TV & Weather
pl_pl: Telewizja i Pogoda

[ctx: #31680]
en: Select a shortcut for this item.
pl_pl: Umożliwia wybór skrótu dla tej pozycji.

[ctx: #31706]
en: Art
pl_pl: Grafika

[ctx: #31707]
en: Case
pl_pl: Pudełko

[ctx: #31708]
en: Sort by
pl_pl: Sortowanie

[ctx: #31709]
en: Sort order
pl_pl: Porządek sortowania

[ctx: #31719]
en: Clearlogo
pl_pl: Logo

[ctx: #31732]
en: In progress movies
pl_pl: Filmy w trakcie oglądania

[ctx: #31733]
en: In progress episodes
pl_pl: Odcinki w trakcie oglądania

[ctx: #31736]
en: Opacity
pl_pl: Nieprzezroczystość

[ctx: #31747]
en: Blu-Ray Case
pl_pl: Okładka Blu-Ray

[ctx: #31800]
en: Video addons
pl_pl: Dodatki wideo

[ctx: #31801]
en: Audio addons
pl_pl: Dodatki muzyki

[ctx: #31802]
en: Video addons / Audio addons
pl_pl: Dodatki wideo / Dodatki muzyki

[ctx: #31803]
en: Program addons
pl_pl: Programy

[ctx: #31804]
en: Picture addons
pl_pl: Dodatki obrazów

[ctx: #31850]
en: Budget
pl_pl: Budżet

[ctx: #31851]
en: Revenue
pl_pl: Dochód

[ctx: #31900]
en: My rating
pl_pl: Moja ocena

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
pl_pl: Prognoza 36-godzinna

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
pl_pl: Prognoza godzinowa

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
pl_pl: Prognoza na weekend

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
pl_pl: Prognoza 10-dniowa

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
pl_pl: Możliwe opady

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
pl_pl: Pobieranie prognozy pogody...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
pl_pl: Mapa i alarmy

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
pl_pl: Konfiguracja menu startowego

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
pl_pl: Położenie w pionie menu startowego

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
pl_pl: Styl nawigacji dla poziomych list

[ctx: #31916]
en: Change the way horizontal lists scroll in Aeon Nox. Default will scroll lists in a cycle. "Fixed" are lists with a beginning and end.
pl_pl: Zmienia sposób poziomego przewijania list . Domyślnie przewijanie list jest zapętlone. W trybie "Stałe" listy są przewijane od początku do końca.

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
pl_pl: Jeśli aktywne tekst przewijany jest automatycznie. Jeśli nieaktywne wymagane jest ręcznie przewijanie. Uwaga, nie każdy panel ma przycisk przewijania ręcznego.

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
pl_pl: Wyświetla aktualnie odtwarzane wideo w tle interfejsu.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie wizualizacji w tle interfejsu, podczas odtwarzania muzyki.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
pl_pl: Wyświetla gadżet informacyjny na ekranie startowym podczas odtwarzania muzyki.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
pl_pl: Wyświetla gadżet informacyjny na ekranie startowym podczas odtwarzania filmu lub odcinka serialu.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
pl_pl: Umożliwia korzystanie z niestandardowych tapet gatunków podczas przeglądania biblioteki wideo w trybie gatunków. Nazwy plików muszą pasować do etykiety gatunku, a rozszerzenie musi być .jpg.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
pl_pl: Umożliwia korzystanie z niestandardowych tapet gatunków podczas przeglądania biblioteki muzyki w trybie gatunków. Nazwy plików muszą pasować do etykiety gatunku, a rozszerzenie musi być .jpg.

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
pl_pl: Przywraca wszystkie powyższe ustawienia do wartości domyślnych.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
pl_pl: Kompozycja menu startowego

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
pl_pl: Wybierz gadżet do wyświetlenia na ekranie startowym, aby uzyskać łatwy dostęp do zawartości swojej biblioteki.

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
pl_pl: Preferencje fabuły wideo

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
pl_pl: Określa wyświetlanie fabuły i zarysu fabuły w widokach biblioteki i panelu informacji wideo. W przypadku braku zarysu fabuły fabuły, wyświetlana pełna treść fabuły.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
pl_pl: Określa element wyświetlany w lewym górnym rogu menu startowego.

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
pl_pl: Zamienia miejscami z inną pozycją menu. Otwiera okno z listą pozycji menu do wybrania.

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
pl_pl: Pokazuje strumień nagłówków RSS na dole lub na górze ekranu w zależności od położenie menu startowego. Aktywacja tego ustawienia powoduje, że podmenu są stale widoczne.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
pl_pl: Ukrywaj panel informacyjny podczas przewijania

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
pl_pl: Tryb Kiosku

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
pl_pl: Wskaźnik obejrzanych pozycji

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
pl_pl: Służy do przełączania kompozycji widoku listy. Domyślnie jest to lista z dodatkowymi informacjami o 7 pozycjach, wąska lista 14 pozycji i inne podstawowe kompozycje.

[ctx: #31950]
en: WEATHER
pl_pl: POGODA

[ctx: #31951]
en: PICTURES
pl_pl: OBRAZY

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
pl_pl: TELEWIZJA

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
pl_pl: WIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
pl_pl: FILMY

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
pl_pl: SERIALE

[ctx: #31956]
en: MUSIC
pl_pl: MUZYKA

[ctx: #31957]
en: Apps
pl_pl: Aplikacje

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
pl_pl: DYSK

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
pl_pl: KONCERTY

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
pl_pl: Ukrywaj ocenę w widokach list

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
pl_pl: Ta opcja przełącza widoczność oceny w widokach typu Lista, Lista Niska i Trzy panele, za wyjątkiem sortowania po ocenie.

[ctx: #31972]
en: Autoplay music in fullscreen
pl_pl: Odtwarzaj muzykę w trybie pełnoekranowym

[ctx: #31987]
en: Enable this setting to hide the "Disable views" button in the sidemenu.
pl_pl: Umożliwia ukrycie przycisku "Dezaktywuj widoki" w menu bocznym.

[ctx: #31988]
en: Enable setting to animate backgrounds for views and the homescreen
pl_pl: Umożliwia aktywowanie animacji tła widoków i ekranu startowego.

[ctx: #31993]
en: Fake discart
pl_pl: Atrapa grafiki dysku

[ctx: #31994]
en: Vertical Menu
pl_pl: Menu poziome
