KODI Skins - en to ja_jp translation catalogue (253 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
ja_jp: 監督

[ctx: #31001]
en: Written by
ja_jp: によって書かれた

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
ja_jp: かすませたアルバムのサムネイル

[ctx: #31003]
en: Power Options
ja_jp: 電源オプション

[ctx: #31004]
en: Working
ja_jp: 動作中

[ctx: #31005]
en: Fixed
ja_jp: 固定

[ctx: #31006]
en: View Options
ja_jp: 表示オプション

[ctx: #31007]
en: Setup home
ja_jp: セットアップ ホーム

[ctx: #31008]
en: Full screen
ja_jp: フルスクリーン

[ctx: #31009]
en: Total Duration
ja_jp: 総時間

[ctx: #31010]
en: Next episode
ja_jp: 次のエピソード

[ctx: #31011]
en: Latest episode
ja_jp: 前のエピソード

[ctx: #31012]
en: Airs
ja_jp: 放送

[ctx: #31013]
en: Statistics
ja_jp: 統計

[ctx: #31014]
en: Extras
ja_jp: エクストラ

[ctx: #31016]
en: Poster
ja_jp: ポスター

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
ja_jp: ファンアート用のジャンルフォルダを設定

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
ja_jp: 情報パネル

[ctx: #31019]
en: Network
ja_jp: ネットワーク

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
ja_jp: ステージカーテン

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
ja_jp: 複数画像の背景を設定

[ctx: #31023]
en: Set single image background
ja_jp: 単一画像の背景を設定

[ctx: #31024]
en: Page
ja_jp: ページ

[ctx: #31025]
en: Items
ja_jp: アイテム

[ctx: #31026]
en: Misc Options
ja_jp: その他のオプション

[ctx: #31027]
en: Set item background
ja_jp: アイテムの背景設定

[ctx: #31028]
en: Live Background
ja_jp: ライブ背景

[ctx: #31029]
en: Recent movies
ja_jp: 最新ムービー

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
ja_jp: 最新エピソード

[ctx: #31031]
en: Random movies
ja_jp: ランダムムービー

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
ja_jp: おすすめムービー

[ctx: #31033]
en: Random episodes
ja_jp: ランダムなエピソード

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
ja_jp: おすすめエピソード

[ctx: #31035]
en: Random songs
ja_jp: ランダム楽曲

[ctx: #31036]
en: Random albums
ja_jp: ランダムアルバム

[ctx: #31037]
en: Recent albums
ja_jp: 最新アルバム

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
ja_jp: おすすめアルバム

[ctx: #31039]
en: Actions
ja_jp: アクション

[ctx: #31040]
en: Now Playing
ja_jp: 再生中

[ctx: #31041]
en: Select widget
ja_jp: ウィジェットを選択

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
ja_jp: 「再生中」の情報を背景に溶け込ませる

[ctx: #31043]
en: Platform
ja_jp: プラットフォーム

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
ja_jp: ビュー: プロットのアウトライン | 情報ダイアログ: フル プロット

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
ja_jp: ビュー: フル プロット | 情報ダイアログ：プロットのアウトライン

[ctx: #31046]
en: SEEKING
ja_jp: スキャン中

[ctx: #31047]
en: Set item icon
ja_jp: アイテムアイコンをセット

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
ja_jp: 視覚化プリセット

[ctx: #31049]
en: Select infoline
ja_jp: インフォラインを選択

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ja_jp: ソート: 昇順

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ja_jp: ソート: 降順

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
ja_jp: ムービーライブラリの統計

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
ja_jp: TV番組ライブラリの統計

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
ja_jp: 音楽ライブラリの統計

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ja_jp: プレイリストを開く

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ja_jp: プレイリストを保存

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ja_jp: プレイリストを閉じる

[ctx: #31058]
en: PVR information
ja_jp: PVR 情報

[ctx: #31059]
en: Artist Slideshow
ja_jp: アーティストスライドショー

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
ja_jp: このファイル内から再生したいパートを選択してください。

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
ja_jp: ランダムムービーファンアート

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
ja_jp: ランダムTV番組ファンアート

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
ja_jp: ランダムビデオファンアート

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
ja_jp: ランダムミュージックファンアート

[ctx: #31066]
en: Random fanart
ja_jp: ランダムファンアート

[ctx: #31067]
en: Update rating
ja_jp: レーティングを更新

[ctx: #31068]
en: CD Wall
ja_jp: CDウォール

[ctx: #31069]
en: Change location
ja_jp: 場所を変更

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
ja_jp: ライブラリのブラウズ中

[ctx: #31072]
en: On open video info
ja_jp: ビデオ情報を開く

[ctx: #31073]
en: Move menu item
ja_jp: ムービーメニュー アイテム

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
ja_jp: 場所を入れ替えるアイテムの選択をしてください

[ctx: #31075]
en: No extra features available
ja_jp: 追加機能はありません

[ctx: #31076]
en: Landscape
ja_jp: ランドスケープ

[ctx: #31077]
en: ShowCase
ja_jp: ショーケース

[ctx: #31078]
en: TriPanel
ja_jp: Triパネル

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
ja_jp: サブメニューの管理

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
ja_jp: カスタムのサブメニューを有効にする

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
ja_jp: メインメニューからRSSフィードの分離

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
ja_jp: ビデオライブラリで次の放送情報を有効にする

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
ja_jp: 条件付きの天気

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
ja_jp: ミュージックビデオライブラリ統計

[ctx: #31086]
en: Icon
ja_jp: アイコン

[ctx: #31087]
en: Banner
ja_jp: カバーフロー

[ctx: #31088]
en: BannerWall
ja_jp: バナーウォール

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
ja_jp: スタートアップ時に再生するアイテム

[ctx: #31090]
en: Seconds
ja_jp: 秒

[ctx: #31091]
en: Select items
ja_jp: アイテムを選択

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
ja_jp: フルスクリーン ファンアート

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
ja_jp: トグル LowList

[ctx: #31094]
en: List view layout
ja_jp: リストビューのレイアウト

[ctx: #31095]
en: Slim List
ja_jp: スリムリスト

[ctx: #31096]
en: Concert locations
ja_jp: コンサート ロケーション

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
ja_jp: ムービープレイリスト統計

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
ja_jp: TV番組プレイリスト統計

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
ja_jp: ミュージックビデオプレイリスト統計

[ctx: #31100]
en: View:
ja_jp: 表示:

[ctx: #31101]
en: Choose view
ja_jp: 表示選択

[ctx: #31102]
en: Background
ja_jp: 背景

[ctx: #31104]
en: Similar artists
ja_jp: 似たアーティスト

[ctx: #31105]
en: More albums from
ja_jp: からその他のアルバム

[ctx: #31106]
en: On info
ja_jp: 情報

[ctx: #31107]
en: Persistent
ja_jp: 永続的

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
ja_jp: アーティスト情報フィードを有効にする(利用可能な場合)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
ja_jp: 未視聴なエピソード数

[ctx: #31111]
en: Similar
ja_jp: 似ている

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
ja_jp: 映画監督

[ctx: #31113]
en: Movies written by
ja_jp: によって書かれた映画

[ctx: #31116]
en: cycle fanart
ja_jp: サイクル ファンアート

[ctx: #31117]
en: Fallback
ja_jp: 予備

[ctx: #31119]
en: Show the movies from this director in your library or view online information on this director on TMDb?
ja_jp: ライブラリでこの監督の映画を見るか、TMDbでこの監督のオンライン情報を表示しますか？

[ctx: #31123]
en: Album review
ja_jp: アルバムレビュー

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
ja_jp: 背景に「現在再生中」ビデオを表示

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
ja_jp: 背景に「現在再生中」の視覚化を表示

[ctx: #31128]
en: Channels View
ja_jp: チャンネル表示

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
ja_jp: フルスクリーン視覚化ではファンアートを非表示に

[ctx: #31130]
en: Use "Enigma2-style" channel OSD
ja_jp: "Enigma2-style" チャンネルOSDを使用

[ctx: #31132]
en: Tuner:
ja_jp: チューナー:

[ctx: #31133]
en: Timeline channels-type:
ja_jp: タイムラインのチャンネル形式:

[ctx: #31134]
en: Timeline view-type:
ja_jp: タイムラインの表示形式:

[ctx: #31135]
en: Infobar Options
ja_jp: インフォバーのオプション

[ctx: #31136]
en: Infobar type:
ja_jp: インフォバーの種類:

[ctx: #31137]
en: Hide encryption information
ja_jp: 暗号化情報を隠す

[ctx: #31138]
en: Hide tuner information
ja_jp: チューナー情報を表示しない

[ctx: #31139]
en: Hide signal information
ja_jp: シグナル情報を表示しない

[ctx: #31140]
en: Sideblade Options
ja_jp: サイドブレード オプション

[ctx: #31141]
en: Hide Guide
ja_jp: ガイドを表示しない

[ctx: #31142]
en: Settings level
ja_jp: 設定レベル

[ctx: #31143]
en: Hide Recordings
ja_jp: 録画を表示しない

[ctx: #31144]
en: Hide Timer
ja_jp: タイマーを表示しない

[ctx: #31145]
en: Hide Search
ja_jp: 検索を表示しない

[ctx: #31146]
en: Rated
ja_jp: 評価済み

[ctx: #31147]
en: Change rating
ja_jp: レーティング変更

[ctx: #31148]
en: List local library items
ja_jp: ローカルライブラリのアイテムをリストで表示する

[ctx: #31149]
en: Online information from TMDb
ja_jp: TMDbからのオンライン情報

[ctx: #31152]
en: Poster
ja_jp: ポスター

[ctx: #31155]
en: Widgets
ja_jp: ウィジェット

[ctx: #31159]
en: Event log
ja_jp: イベントログ

[ctx: #31176]
en: Trending Movies
ja_jp: トレンド ムービー

[ctx: #31181]
en: Hour
ja_jp: 時間

[ctx: #31189]
en: Layout
ja_jp: レイアウト

[ctx: #31200]
en: The Image Resource Select Add-on is used to choose a Kodi resource image pack similiar to weather artwork and icons.
ja_jp: Image Resource Selectアドオンは、天気のアートワークとアイコンに似たKodiリソースイメージパックを選択するために使用されます。

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
ja_jp: 歌詞の情報源

[ctx: #31207]
en: Upcoming
ja_jp: 今後の予定

[ctx: #31209]
en: In Cinemas
ja_jp: 映画館で

[ctx: #31211]
en: Top Rated Movies
ja_jp: 評価の高いムービー

[ctx: #31234]
en: Next aired
ja_jp: 次回の放送

[ctx: #31245]
en: Wall
ja_jp: アイコン

[ctx: #31247]
en: InfoWall
ja_jp: インフォウォール

[ctx: #31253]
en: Banners
ja_jp: カバーフロー

[ctx: #31272]
en: Awards
ja_jp: 受賞歴

[ctx: #31274]
en: Artwork
ja_jp: アートワーク

[ctx: #31277]
en: Sort by
ja_jp: ソート

[ctx: #31300]
en: Overview
ja_jp: あらまし

[ctx: #31301]
en: Last Updated
ja_jp: 最終更新時刻

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
ja_jp: ファンアートを隠す

[ctx: #31309]
en: Memory Used
ja_jp: メモリ使用量

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
ja_jp: ファンアートのパスを設定

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
ja_jp: 最終ログイン

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
ja_jp: カラオケソングセレクター

[ctx: #31324]
en: Aired
ja_jp: 放映日

[ctx: #31328]
en: Recently Added
ja_jp: 最近追加

[ctx: #31331]
en: Installed
ja_jp: インストール済み

[ctx: #31334]
en: Required
ja_jp: 必要です

[ctx: #31335]
en: Recommended
ja_jp: 推奨

[ctx: #31336]
en: Optional
ja_jp: オプション

[ctx: #31343]
en: Display background name
ja_jp: バックグラウンド名の表示

[ctx: #31352]
en: Inactive
ja_jp: 非アクティブ

[ctx: #31355]
en: You're watching
ja_jp: すでに視聴済み

[ctx: #31356]
en: Hardware decoding
ja_jp: ハードウェアデコーディング

[ctx: #31357]
en: Decoder
ja_jp: デコーダー

[ctx: #31360]
en: Large
ja_jp: 大きい

[ctx: #31364]
en: Timeshift
ja_jp: タイムシフト

[ctx: #31374]
en: Latest
ja_jp: 最新

[ctx: #31375]
en: Video OSD
ja_jp: ビデオ OSD

[ctx: #31376]
en: Music OSD
ja_jp: ミュージック OSD

[ctx: #31390]
en: Skin default
ja_jp: スキンデフォルト

[ctx: #31393]
en: Ends at
ja_jp: 終了時間

[ctx: #31412]
en: Select section
ja_jp: セクションの選択

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
ja_jp: ローカルの字幕が利用可能

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ja_jp: Kodiのユーザープロファイルを選択して[CR]ログインしてください

[ctx: #31426]
en: Enter text here...
ja_jp: テキスト入力...

[ctx: #31428]
en: The Grab Fanart script provides the random fanart slideshows for the main menu.
ja_jp: Grab Fanart script は、メインメニューにランダムなファンアートスライドショーを提供します。

[ctx: #31429]
en: Library Data Provider is a service that runs in the background to provide library data for widgets and live backgrounds as well as playlist statistics for infolines.
ja_jp: Library Data Providerは、ウィジェットやライブ バックグラウンドのライブラリ データ、およびインフォラインのプレイリスト統計情報を提供するためにバックグラウンドで実行されるサービスです。

[ctx: #31430]
en: Resource image addon for displaying the default white studio icons throughout the skin.
ja_jp: スキン全体にデフォルトの白いスタジオアイコンを表示するための画像リソースのアドオン。

[ctx: #31431]
en: Resource image addon for displaying the default white recording label icons throughout the skin.
ja_jp: スキン全体にデフォルトの白い録画中のラベルのアイコンを表示するための画像リソースのアドオン。

[ctx: #31433]
en: Skin Info Service is used to display movie set information throughout the skin.
ja_jp: Skin Info Serviceは、スキン全体のムービーセット情報を表示するために使用されます。

[ctx: #31440]
en: Recently played channels
ja_jp: 最近再生したチャンネル

[ctx: #31450]
en:   •  Open Settings
ja_jp:   •  設定画面を開く

[ctx: #31452]
en: Premiered
ja_jp: 封切り

[ctx: #31474]
en: CU LRC Lyrics is used to download, sync, and display lyrics during fullscreen music playback.
ja_jp: CU LRC Lyricsは、フルスクリーンでミュージックを再生中に歌詞を対象のミュージックと一致させてダウンロード、同期させて表示するために使用されます。

[ctx: #31476]
en: TV - Show Next Aired provides information of previous and next to air episodes in your library. It also provides a TV Guide for the next week or two.
ja_jp: TV - Show Next Aired は、ライブラリの前のエピソードと次のエピソードの情報を提供します。また、来週または2週間のTVガイドも提供します。

[ctx: #31478]
en: Artist Slideshow is used to display artist fanart for both the home screen and during fullscreen music playback.
ja_jp: アーティストスライドショーは、ホーム画面とフルスクリーンのミュージック再生中の両方でアーティストファンアートを表示するために使用されます。

[ctx: #31491]
en: Muted
ja_jp: ミュート

[ctx: #31501]
en: Channel group
ja_jp: チャンネルグループ

[ctx: #31502]
en: Live TV
ja_jp: ライブTV

[ctx: #31503]
en: Add Group
ja_jp: グループの追加

[ctx: #31504]
en: Rename Group
ja_jp: グループ名の変更

[ctx: #31505]
en: Delete Group
ja_jp: グループの削除

[ctx: #31506]
en: Available Groups
ja_jp: 利用可能なグループ

[ctx: #31511]
en: Channel Options
ja_jp: チャンネルオプション

[ctx: #31533]
en: Unwatched movies
ja_jp: 未視聴の映画

[ctx: #31535]
en: Unwatched TV Shows
ja_jp: 未視聴のTV番組

[ctx: #31536]
en: Recent recordings
ja_jp: 最近の録画

[ctx: #31545]
en: Crew
ja_jp: クルー

[ctx: #31578]
en: Random music videos
ja_jp: ランダムミュージックビデオ

[ctx: #31581]
en: Unwatched music videos
ja_jp: 未視聴なミュージックビデオ

[ctx: #31584]
en: Random artists
ja_jp: ランダムアーティスト

[ctx: #31599]
en: Age
ja_jp: 年

[ctx: #31604]
en: Information
ja_jp: 情報

[ctx: #31606]
en: Logo
ja_jp: ロゴ

[ctx: #31708]
en: Sort by
ja_jp: ソート

[ctx: #31732]
en: In progress movies
ja_jp: 進行中のムービー

[ctx: #31850]
en: Budget
ja_jp: バジェット(予算)

[ctx: #31851]
en: Revenue
ja_jp: 収益

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
ja_jp: 36時間予報

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
ja_jp: 1時間ごとの予報

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
ja_jp: 週末の予報

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
ja_jp: 10日予報

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
ja_jp: 降水確率

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
ja_jp: 天気予報データ取得中...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
ja_jp: マップ＆アラート

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
ja_jp: ナビゲーションスタイル 水平リスト

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
ja_jp: 有効な場合は、テキストは自動的にスクロールします。 無効な場合は、手動でのスクロールが必要になります。すべてのテキストボックスに手動ボタンがあるわけではないことに注意してください。

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
ja_jp: 現在再生中のビデオをパネルのバックグラウンドに投影します。

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
ja_jp: ミュージック再生時にパネルのバックグラウンドにビジュアライザを投影します。

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
ja_jp: ミュージック再生中に、メディア情報とともにウィジェットをホーム画面に表示します。

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
ja_jp: ムービーやエピソードの再生中に、メディア情報とともにウィジェットをホーム画面に表示します。

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
ja_jp: これにより、ビデオライブラリのジャンルノードを参照するときにカスタムジャンルのバックグラウンドが有効になります。ファイル名はジャンルラベルと一致する必要があります。拡張子は.jpgでなければなりません。

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
ja_jp: これにより、ミュージックライブラのジャンルノードを参照するときにカスタムジャンルのバックグラウンドが有効になります。ファイル名はジャンルラベルと一致する必要があります。拡張子は.jpgでなければなりません。

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
ja_jp: 上記の値をすべてリセットしてデフォルト値へ。

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
ja_jp: ライブラリからコンテンツへ簡単にアクセスできるように、ホーム画面に表示するウィジェットを選択する。

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
ja_jp: ビデオのプロット設定

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
ja_jp: ライブラリビューでプロットのアウトラインを表示し、ビデオ情報ダイアログで完全なプロットを表示します。また同様にアウトラインが使用できないときは、完全なプロットを代わりに表示します。

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
ja_jp: メインメニューの左上に表示するアイテムを選択する

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
ja_jp: 他のメニュー項目で場所を切り替えます。選択するメニューアイテムのリストを含むダイアログを開きます。

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
ja_jp: メインメニューの位置に応じて、画面の下部または上部にRSSフィードを表示します。この設定を有効にすると、サブメニューが永続的に表示されます。

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
ja_jp: スクロール時にインフォパネルを隠す

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
ja_jp: キオスクモード

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
ja_jp: 視聴済みのステイタスを示すインジケーター

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
ja_jp: これにより、表示リストのレイアウトが切り替わります。デフォルトのレイアウトは拡張された情報で7個の項目、"スリムリスト"は14個の項目、より基本的なレイアウトです

[ctx: #31950]
en: WEATHER
ja_jp: 天気

[ctx: #31951]
en: PICTURES
ja_jp: 画像

[ctx: #31952]
en: LIVE TV
ja_jp: ライブTV

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
ja_jp: 動画

[ctx: #31954]
en: MOVIES
ja_jp: 映画

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
ja_jp: テレビ番組

[ctx: #31956]
en: MUSIC
ja_jp: 音楽

[ctx: #31957]
en: Apps
ja_jp: アプリ

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
ja_jp: ディスク再生

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
ja_jp: システム

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
ja_jp: コンサート

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
ja_jp: リストビューでレーティングを隠す

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
ja_jp: これは、LowList、TriPanelリストのレーティングの表示形式を切り替えます。ただし、レーティングでソートされている場合は除きます。
