KODI Skins - en to it_it translation catalogue (759 entries)

[ctx: #31000]
en: Directed by
it_it: Diretto da

[ctx: #31001]
en: Written by
it_it: Scritto da

[ctx: #31002]
en: Blurred album thumb
it_it: Miniatura album sfocata

[ctx: #31003]
en: Power Options
it_it: Opzioni spegnimento

[ctx: #31004]
en: Working
it_it: Attendere

[ctx: #31005]
en: Fixed
it_it: Fissa

[ctx: #31006]
en: View Options
it_it: Opzioni vista

[ctx: #31007]
en: Setup home
it_it: Impostazioni

[ctx: #31008]
en: Full screen
it_it: Schermo intero

[ctx: #31009]
en: Total Duration
it_it: Durata totale

[ctx: #31010]
en: Next episode
it_it: Prossimo episodio

[ctx: #31011]
en: Latest episode
it_it: Ultimo episodio

[ctx: #31012]
en: Airs
it_it: In onda

[ctx: #31013]
en: Statistics
it_it: Statistiche

[ctx: #31014]
en: Extras
it_it: Extra

[ctx: #31015]
en: Set path to movie genre fanart folder
it_it: Imposta percorso della cartella fanart del genere del film

[ctx: #31017]
en: Set path to music genre fanart folder
it_it: Imposta percorso cartella fanart del genere musica

[ctx: #31018]
en: InfoPanel
it_it: Pannello informazioni

[ctx: #31019]
en: Network
it_it: Rete

[ctx: #31020]
en: Extra-fanart
it_it: Fanart extra

[ctx: #31021]
en: Stage curtains
it_it: Sipari da palcoscenico

[ctx: #31022]
en: Set multi-image background
it_it: Imposta sfondo multi-immagine

[ctx: #31023]
en: Set single image background
it_it: Imposta sfondo a singola immagine

[ctx: #31024]
en: Page
it_it: Pagina

[ctx: #31025]
en: Items
it_it: Elementi

[ctx: #31026]
en: Misc Options
it_it: Opzioni varie

[ctx: #31027]
en: Set item background
it_it: Imposta sfondo dell'elemento

[ctx: #31028]
en: Live Background
it_it: Sfondo dal vivo

[ctx: #31029]
en: Recent movies
it_it: Film recenti

[ctx: #31030]
en: Recent episodes
it_it: Episodi recenti

[ctx: #31031]
en: Random movies
it_it: Film casuali

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
it_it: Film consigliati

[ctx: #31033]
en: Random episodes
it_it: Episodi casuali

[ctx: #31034]
en: Recommended episodes
it_it: Episodi consigliati

[ctx: #31035]
en: Random songs
it_it: Brani casuali

[ctx: #31036]
en: Random albums
it_it: Album casuali

[ctx: #31037]
en: Recent albums
it_it: Album recenti

[ctx: #31038]
en: Recommended albums
it_it: Album consigliati

[ctx: #31039]
en: Actions
it_it: Azioni

[ctx: #31040]
en: Now Playing
it_it: Ora in riproduzione

[ctx: #31041]
en: Select widget
it_it: Seleziona widget

[ctx: #31042]
en: Show "Now Playing" information blended in the background
it_it: Mostra informazioni "In riproduzione" sfumate sullo sfondo

[ctx: #31043]
en: Platform
it_it: Piattaforma

[ctx: #31044]
en: Views: Plot outline | Info dialog: Full plot
it_it: Visualizzazioni: Trama sintetica | Finestra info: Trama completa

[ctx: #31045]
en: Views: Full plot | Info dialog: Plot outline
it_it: Visualizzazioni: Trama completa | Finestra info: Trama sintetica

[ctx: #31046]
en: SEEKING
it_it: RICERCA

[ctx: #31047]
en: Set item icon
it_it: Imposta icona elemento

[ctx: #31048]
en: Visualisation Presets
it_it: Preimpostazioni visualizzazione

[ctx: #31049]
en: Select infoline
it_it: Seleziona infoline

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
it_it: Ordine: Crescente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
it_it: Ordine: Decrescente

[ctx: #31052]
en: Movie library statistics
it_it: Statistiche libreria film

[ctx: #31053]
en: TV Show library statistics
it_it: Statistiche libreria serie TV

[ctx: #31054]
en: Music library statistics
it_it: Statistiche libreria musica

[ctx: #31055]
en: Open playlist
it_it: Apri playlist

[ctx: #31056]
en: Save playlist
it_it: Salva playlist

[ctx: #31057]
en: Close playlist
it_it: Chiudi playlist

[ctx: #31058]
en: PVR information
it_it: Informazioni PVR

[ctx: #31059]
en: Artist Slideshow
it_it: Presentazione artista

[ctx: #31060]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
it_it: Questo file è stato accorpato, seleziona la parte da riprodurre.

[ctx: #31061]
en: Total addons / Favourites statistics
it_it: Totale add-on / Statistiche preferiti

[ctx: #31062]
en: Random movie fanart
it_it: Fanart casuale film

[ctx: #31063]
en: Random TV show fanart
it_it: Fanart casuale serie TV

[ctx: #31064]
en: Random video fanart
it_it: Fanart casuale video

[ctx: #31065]
en: Random music fanart
it_it: Fanart casuale musica

[ctx: #31066]
en: Random fanart
it_it: Fanart casuale

[ctx: #31067]
en: Update rating
it_it: Aggiorna valutazione

[ctx: #31068]
en: CD Wall
it_it: Muro CD

[ctx: #31069]
en: Change location
it_it: Cambia posizione

[ctx: #31070]
en: Enable PreshowExperience integration
it_it: Abilita integrazione di PreshowExperience

[ctx: #31071]
en: While browsing the library
it_it: Durante la navigazione nella libreria

[ctx: #31072]
en: On open video info
it_it: All'apertura delle informazioni video

[ctx: #31073]
en: Move menu item
it_it: Sposta elemento menu

[ctx: #31074]
en: Choose item to swap places with
it_it: Scegli oggetto con cui scambiare posto

[ctx: #31075]
en: No extra features available
it_it: Nessuna funzione extra disponibile

[ctx: #31076]
en: Landscape
it_it: Panorama

[ctx: #31077]
en: ShowCase
it_it: Vetrina

[ctx: #31078]
en: TriPanel
it_it: Panello triplo

[ctx: #31080]
en: Manage submenu
it_it: Gestisci sottomenu

[ctx: #31081]
en: Enable custom submenus
it_it: Abilita sottomenu personalizzati

[ctx: #31082]
en: Detach RSS feed from the main menu
it_it: Rimuovi feed RSS dal menu principale

[ctx: #31083]
en: Enable Next Aired information in the videolibrary
it_it: Abilita informazioni dell'add-on Next Aired nella libreria video

[ctx: #31084]
en: Conditional weather
it_it: Condizioni meteo

[ctx: #31085]
en: Musicvideo library statistics
it_it: Statistiche libreria video musicali

[ctx: #31086]
en: Icon
it_it: Icona

[ctx: #31088]
en: BannerWall
it_it: Muro banner

[ctx: #31089]
en: Play item on startup
it_it: Riproduci elemento all'avvio

[ctx: #31090]
en: Seconds
it_it: Secondi

[ctx: #31091]
en: Select items
it_it: Seleziona elementi

[ctx: #31092]
en: Fullscreen fanart
it_it: Fanart a schermo intero

[ctx: #31093]
en: LowList toggle
it_it: Abilita elenco basso

[ctx: #31094]
en: List view layout
it_it: Disposizione vista elenco

[ctx: #31095]
en: Slim List
it_it: Elenco sottile

[ctx: #31096]
en: Concert locations
it_it: Luoghi dei concerti

[ctx: #31097]
en: Movie playlist statistics
it_it: Statistiche playlist film

[ctx: #31098]
en: TV Show playlist statistics
it_it: Statistiche playlist serie TV

[ctx: #31099]
en: Musicvideo playlist statistics
it_it: Statistiche playlist video musicali

[ctx: #31100]
en: View:
it_it: Vista:

[ctx: #31101]
en: Choose view
it_it: Scegli vista

[ctx: #31102]
en: Background
it_it: Sfondo

[ctx: #31103]
en: N/A
it_it: N/D

[ctx: #31104]
en: Similar artists
it_it: Artisti simili

[ctx: #31105]
en: More albums from
it_it: Altri album di

[ctx: #31106]
en: On info
it_it: Nella finestra informazioni

[ctx: #31107]
en: Persistent
it_it: Permanente

[ctx: #31108]
en: Enable artist information feed (if available)
it_it: Abilita feed informazioni artista (se disponibile)

[ctx: #31109]
en: Unwatched episode count
it_it: Numero episodi non visti

[ctx: #31110]
en: Solid color backgrounds
it_it: Sfondi a tinta unita

[ctx: #31111]
en: Similar
it_it: Simile

[ctx: #31112]
en: Movies directed by
it_it: Film diretti da

[ctx: #31113]
en: Movies written by
it_it: Film scritti da

[ctx: #31114]
en: More from
it_it: Altri di

[ctx: #31115]
en: Alternate sublabel
it_it: Sottoetichetta alternativa

[ctx: #31116]
en: cycle fanart
it_it: alterna fanart

[ctx: #31117]
en: Fallback
it_it: Riserva

[ctx: #31118]
en: Cache movie extrafanart
it_it: Salva fanart extra dei film

[ctx: #31119]
en: Show the movies from this director in your library or view online information on this director on TMDb?
it_it: Mostrare i film di questo regista nella tua libreria o visualizzare le informazioni online di questo regista su TMDb?

[ctx: #31121]
en: Enable autocomplete
it_it: Abilita completamento automatico

[ctx: #31122]
en: Enables the autocomplete feature of the virtual keyboard
it_it: Abilita funzione completamento automatico della tastiera virtuale

[ctx: #31123]
en: Album review
it_it: Recensione album

[ctx: #31124]
en: Show Background "Now Playing" Video
it_it: Mostra video "In riproduzione" sullo sfondo

[ctx: #31125]
en: Show Background "Now Playing" Visualisation
it_it: Mostra visualizzazione "In riproduzione" sullo sfondo

[ctx: #31126]
en: TheMovieDb Helper provides details about movies, tvshows and actors from TMDb.
it_it: TheMovieDb Helper fornisce dettagli su film, serie TV e attori da TMDb.

[ctx: #31127]
en: Enable Extended Info integration
it_it: Abilita integrazione informazioni estese

[ctx: #31128]
en: Channels View
it_it: Vista canali

[ctx: #31129]
en: Hide Fanart in full screen visualisation
it_it: Nascondi fanart nella visualizzazione a schermo intero

[ctx: #31130]
en: Use "Enigma2-style" channel OSD
it_it: Usa OSD del canale in stile Enigma2

[ctx: #31131]
en: Guide Timeline View
it_it: Vista sequenza temporale della guida

[ctx: #31133]
en: Timeline channels-type:
it_it: Sequenza temporale del tipo di canali:

[ctx: #31134]
en: Timeline view-type:
it_it: Sequenza temporale del tipo di vista:

[ctx: #31135]
en: Infobar Options
it_it: Opzioni barra delle informazioni

[ctx: #31136]
en: Infobar type:
it_it: Tipo barra delle informazioni:

[ctx: #31137]
en: Hide encryption information
it_it: Nascondi informazioni crittografate

[ctx: #31138]
en: Hide tuner information
it_it: Nascondi informazioni del sintonizzatore

[ctx: #31139]
en: Hide signal information
it_it: Nascondi informazioni del segnale

[ctx: #31140]
en: Sideblade Options
it_it: Opzioni elenco laterale

[ctx: #31141]
en: Hide Guide
it_it: Nascondi guida

[ctx: #31142]
en: Settings level
it_it: Livello impostazioni

[ctx: #31143]
en: Hide Recordings
it_it: Nascondi registrazioni

[ctx: #31144]
en: Hide Timer
it_it: Nascondi timer

[ctx: #31145]
en: Hide Search
it_it: Nascondi ricerca

[ctx: #31146]
en: Rated
it_it: Valutato

[ctx: #31147]
en: Change rating
it_it: Cambia valutazione

[ctx: #31148]
en: List local library items
it_it: Elenca elementi della libreria locale

[ctx: #31149]
en: Online information from TMDb
it_it: Informazioni online da TMDb

[ctx: #31150]
en: IMDb logo
it_it: Logo IMDb

[ctx: #31151]
en: View settings
it_it: Mostra impostazioni

[ctx: #31153]
en: Disable views
it_it: Disabilita viste

[ctx: #31154]
en: Show Artist Slideshow when playing music
it_it: Mostra Artist Slideshow durante la riproduzione della musica

[ctx: #31155]
en: Widgets
it_it: Widget

[ctx: #31157]
en: Submenu always visible
it_it: Sottomenu sempre visibile

[ctx: #31158]
en: Disable the Search icon
it_it: Disabilita icona cerca

[ctx: #31159]
en: Event log
it_it: Registro eventi

[ctx: #31160]
en: Extended
it_it: Esteso

[ctx: #31161]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen, bottom of the screen or the default location directly underneath the main menu.
it_it: Scegli la posizione del feed RSS. Parte superiore dello schermo, parte inferiore dello schermo o la posizione predefinita direttamente sotto il menu principale.

[ctx: #31162]
en: Alternate
it_it: Alternato

[ctx: #31163]
en: This movie is Unrated
it_it: Questo film non è stato valutato

[ctx: #31164]
en: Enable live background for movie sets
it_it: Abilita sfondo live per le saghe cinematografiche

[ctx: #31165]
en: Enable to display live background for movie sets when browsing your movie library
it_it: Abilita visualizzazione dello sfondo dal vivo per le saghe cinematografiche durante la navigazione nella tua libreria di film

[ctx: #31166]
en: Enable description for a movies rating
it_it: Abilita descrizione per la valutazione di un film

[ctx: #31167]
en: This setting displays a reason for a movies rating. You need to use a script like Rating Update to add these values (prefix must be Rated  including a space after Rated)
it_it: Questa impostazione visualizza un motivo per la classificazione di un film. È necessario utilizzare uno script come Rating Update per aggiungere questi valori (il prefisso deve essere Rated  includendo uno spazio dopo Rated)

[ctx: #31168]
en: Enable to make the submenu permanently visible. Default is hidden until pressing down.
it_it: Abilita per rendere permanentemente visibile il sottomenu. Per impostazione predefinita è nascosto finché non si preme verso il basso.

[ctx: #31169]
en: This setting hides the Search icon on the home screen.
it_it: Questa impostazione nasconde l'icona Cerca nella schermata principale.

[ctx: #31170]
en: Enabling this setting will hide the alphanumeric label displaying the current position when scrolling through your library.
it_it: L'abilitazione di questa impostazione nasconderà l'etichetta alfanumerica che mostra la posizione attuale durante lo scorrimento della libreria.

[ctx: #31171]
en: This setting will activate fullscreen mode automatically after starting to play music.
it_it: Questa impostazione attiverà automaticamente la modalità a schermo intero dopo aver iniziato a riprodurre musica.

[ctx: #31172]
en: Set the path to your music collection for displaying artist logos in the music visualisation and in some views that support it.
it_it: Stabilisci il percorso della tua collezione musicale per consentire la visualizzazione dei loghi del cantante nella modalità Visualizzazione musica e in altre modalità che la supportano.

[ctx: #31173]
en: Blur background (video info dialog)
it_it: Sfoca lo sfondo (finestra delle informazioni video)

[ctx: #31174]
en: Blur background behind information
it_it: Sfoca lo sfondo dietro le informazioni

[ctx: #31175]
en: Set path to music collection/artwork (for artist logos)
it_it: Imposta percorso libreria musicale/artwork (per i loghi degli artisti)

[ctx: #31176]
en: Trending Movies
it_it: Film di tendenza

[ctx: #31177]
en: Top Rentals
it_it: I più noleggiati

[ctx: #31178]
en: Trending Shows
it_it: Serie di tendenza

[ctx: #31179]
en: Live TV settings
it_it: Impostazioni Live TV

[ctx: #31180]
en: Minutes left
it_it: Minuti rimasti

[ctx: #31181]
en: Hour
it_it: Ora

[ctx: #31182]
en: Minute left
it_it: Minuto rimasto

[ctx: #31183]
en: Hour left
it_it: Ora rimasta

[ctx: #31184]
en: Seconds left
it_it: Secondi rimasti

[ctx: #31185]
en: Hours left
it_it: Ore rimaste

[ctx: #31186]
en: Handwritten
it_it: Scritto a mano

[ctx: #31187]
en: Music layout alignment
it_it: Allineamento del formato musica

[ctx: #31188]
en: Status indicators
it_it: Indicatori di stato

[ctx: #31189]
en: Layout
it_it: Disposizione

[ctx: #31190]
en: Video info
it_it: Informazioni video

[ctx: #31191]
en: Enable cases for live backgrounds
it_it: Abilita custodie per gli sfondi live

[ctx: #31192]
en: Set default background
it_it: Imposta sfondo predefinito

[ctx: #31193]
en: Display extrafanart
it_it: Mostra extra fanart

[ctx: #31194]
en: Display runtime in hours and minutes
it_it: Mostra la durata in ore e minuti

[ctx: #31195]
en: Show time remaining on fullscreen info
it_it: Mostra il tempo rimanente sulle informazioni a schermo intero

[ctx: #31196]
en: Replace default with Extended Info (some features and extras (+) will be unavailable)
it_it: Sostituisci l'impostazione predefinita con informazioni estese (alcune funzionalità ed extra (+) non saranno disponibili)

[ctx: #31197]
en: Enable info rating (works with US Ratings only)
it_it: Abilita valutazione informazioni (funziona solo con le valutazioni degli Stati Uniti)

[ctx: #31198]
en: This setting controls the appearance of cases when using Live Backgrounds
it_it: Questa impostazione controlla l'aspetto delle custodie quando si utilizzano gli sfondi animati

[ctx: #31199]
en: Used to select the default/fallback image skin wide
it_it: Utilizzato per selezionare l'immagine predefinita/di riserva della skin wide

[ctx: #31200]
en: The Image Resource Select Add-on is used to choose a Kodi resource image pack similiar to weather artwork and icons.
it_it: L'add-on Image Resource Select viene utilizzato per scegliere un pacchetto di immagini di Kodi simile all'artwork e alle icone del meteo..

[ctx: #31201]
en: Changes the runtime labels throughout the skin from minutes to hours/minutes
it_it: Modifica le etichette del tempo di esecuzione in tutta la skin da minuti a ore/minuti

[ctx: #31202]
en: Show the remaining time for currently playing videos when pressing info
it_it: Mostra il tempo rimanente per i video attualmente in riproduzione quando premi info

[ctx: #31203]
en: In Theaters
it_it: Nei teatri

[ctx: #31204]
en: ComingSoon
it_it: Prossimamente

[ctx: #31205]
en: Lyrics Source
it_it: Sorgente testi

[ctx: #31206]
en: Opening This Week
it_it: Apertura questa settimana

[ctx: #31207]
en: Upcoming
it_it: In arrivo

[ctx: #31208]
en: Top Box Office
it_it: Il miglior botteghino

[ctx: #31209]
en: In Cinemas
it_it: Nei cinema

[ctx: #31210]
en: Popular Movies
it_it: Film popolari

[ctx: #31211]
en: Top Rated Movies
it_it: Film più votati

[ctx: #31212]
en: Popular TV
it_it: TV popolare

[ctx: #31213]
en: Top Rated TV
it_it: La TV più votata

[ctx: #31214]
en: Currently Airing TV
it_it: TV attualmente in onda

[ctx: #31215]
en: TV Airing Today
it_it: TV in onda oggi

[ctx: #31216]
en: Longer details
it_it: Dettagli più lunghi

[ctx: #31217]
en: Single logo
it_it: Logo singolo

[ctx: #31218]
en: Use vinyl record instead of blank CD for disc fallback
it_it: Usa il disco in vinile invece del CD vuoto come disco di riserva

[ctx: #31219]
en: Language flags
it_it: Bandiere linguistiche

[ctx: #31220]
en: RSS Feed
it_it: Feed RSS

[ctx: #31221]
en: Big
it_it: Grande

[ctx: #31224]
en: Seekbar time display
it_it: Visualizza tempo sulla barra di ricerca

[ctx: #31225]
en: Time remaining label
it_it: Etichetta tempo rimanente

[ctx: #31226]
en: Time elapsed/Total duration
it_it: Tempo trascorso/Durata totale

[ctx: #31227]
en: Time elapsed/Time remaining
it_it: Tempo trascorso/Tempo rimanente

[ctx: #31228]
en: Time remaining/Total duration
it_it: Tempo rimanente/Durata totale

[ctx: #31229]
en: Extended Panel
it_it: Pannello esteso

[ctx: #31230]
en: Panel
it_it: Pannello

[ctx: #31231]
en: Widget Style
it_it: Stile widget

[ctx: #31232]
en: Replace Play Button
it_it: Sostituisci il pulsante Play

[ctx: #31233]
en: Hide artwork
it_it: Nascondi artwork

[ctx: #31234]
en: Next aired
it_it: Prossimo in onda

[ctx: #31235]
en: Slide Left
it_it: Scorri a sinistra

[ctx: #31236]
en: Slide Right
it_it: Scorri a destra

[ctx: #31237]
en: Cache tv extrafanart
it_it: Memorizza nella cache l'extrafanart TV

[ctx: #31238]
en: SongList
it_it: Elenco brani

[ctx: #31239]
en: RightList
it_it: Elenco destro

[ctx: #31240]
en: FanartList
it_it: Elenco fanart

[ctx: #31241]
en: LowList
it_it: Elenco basso

[ctx: #31242]
en: BigList
it_it: Elenco grande

[ctx: #31243]
en: Posters
it_it: Poster

[ctx: #31245]
en: Wall
it_it: Muro

[ctx: #31246]
en: Fullscreen Wall
it_it: Muro a schermo intero

[ctx: #31247]
en: InfoWall
it_it: Info muro

[ctx: #31248]
en: BannerPlex
it_it: Banner Plex

[ctx: #31249]
en: BigFan
it_it: Fan grande

[ctx: #31250]
en: BigInfo
it_it: Info grande

[ctx: #31251]
en: Gallery
it_it: Galleria

[ctx: #31252]
en: TopBar
it_it: Barra superiore

[ctx: #31253]
en: Banners
it_it: Banner

[ctx: #31254]
en: Smaller posters
it_it: Poster più piccoli

[ctx: #31255]
en: Mediaflags
it_it: Bandiere multimediali

[ctx: #31256]
en: Brochure
it_it: Opuscolo

[ctx: #31257]
en: Movie set titles
it_it: Titoli saghe cinematografiche

[ctx: #31258]
en: Blur background (extended info dialog)
it_it: Sfoca lo sfondo (pannello informazioni estese)

[ctx: #31259]
en: Center
it_it: Centro

[ctx: #31260]
en: Set background rotation speed
it_it: Imposta velocità rotazione sfondo

[ctx: #31261]
en: Choose the position of the RSS feed. Top of the screen or bottom of the screen.
it_it: Scegli la posizione del feed RSS. Parte superiore dello schermo o parte inferiore dello schermo.

[ctx: #31262]
en: Hides the labels below the icons on the main menu.
it_it: Nasconde le etichette sotto le icone nel menu principale.

[ctx: #31263]
en: Hide menu labels
it_it: Nascondi etichette menu

[ctx: #31264]
en: Displays artist fanart provided by the Artist Slideshow addon as the background of the home menu.
it_it: Visualizza la fanart dell'artista fornita dall'add-on Artist Slideshow come sfondo del menu principale.

[ctx: #31265]
en: This will reset the main menu to its defaults.[CR]This action cannot be undone.
it_it: In questo modo il menu principale verrà reimpostato ai suoi valori predefiniti.[CR]Questa azione non può essere annullata.

[ctx: #31266]
en: Hide player control buttons
it_it: Nascondi pulsanti di controllo del giocatore

[ctx: #31267]
en: Hide time & date
it_it: Nascondi ora e data

[ctx: #31268]
en: Hide Album
it_it: Nascondi album

[ctx: #31269]
en: Hide next track widget
it_it: Nascondi widget traccia successiva

[ctx: #31270]
en: Add to CouchPotato
it_it: Aggiungi a CouchPotato

[ctx: #31271]
en: Click for more
it_it: Fai clic per ulteriori info

[ctx: #31272]
en: Awards
it_it: Premi

[ctx: #31273]
en: Recording widget
it_it: Widget di registrazione

[ctx: #31275]
en: Case
it_it: Custodia

[ctx: #31276]
en: Style
it_it: Stile

[ctx: #31277]
en: Sort by
it_it: Ordina per

[ctx: #31278]
en: Sort order
it_it: Ordinamento

[ctx: #31279]
en: Add-on status
it_it: Stato add-on

[ctx: #31280]
en: Time & Date
it_it: Ora e data

[ctx: #31281]
en: Choose skin colors
it_it: Scegli i colori della skin

[ctx: #31282]
en: Enable startup intro
it_it: Abilita intro all'avvio

[ctx: #31283]
en: Auto open sidemenu when hovering over the top left corner
it_it: Menu laterale aperto automaticamente passando sopra l'angolo in alto a sinistra

[ctx: #31284]
en: Enable Advanced Widgets
it_it: Abilita widget avanzati

[ctx: #31285]
en: Global Widget Backgrounds
it_it: Sfondi widget globali

[ctx: #31286]
en: Opacity
it_it: Opacità

[ctx: #31287]
en: Show list widget information
it_it: Mostra informazioni elenco widget

[ctx: #31288]
en: Enable panel widget information
it_it: Abilita pannello informazioni widget

[ctx: #31289]
en: Hide widgets when not focused
it_it: Nascondi widget quando non sono focalizzati

[ctx: #31290]
en: This will auto open the sidemenu (where available) when hovering over the top left corner of the screen using a mouse.
it_it: Questo aprirà automaticamente il menu laterale (se disponibile) quando si passa con il mouse sopra l'angolo in alto a sinistra dello schermo.

[ctx: #31291]
en: Disable scrolling label
it_it: Disabilita scorrimento etichetta

[ctx: #31292]
en: InfoPopup
it_it: Info in popup

[ctx: #31293]
en: Small Icons
it_it: Icone piccole

[ctx: #31294]
en: Focused Main Menu
it_it: Menu principale in rilievo

[ctx: #31295]
en: Unfocused Main Menu
it_it: Menu principale in secondo piano

[ctx: #31296]
en: Focused Submenu
it_it: Sotto menu in rilievo

[ctx: #31297]
en: Unfocused Submenu
it_it: Sotto menu in secondo piano

[ctx: #31298]
en: Focused Icons label
it_it: Etichette icone in rilevo

[ctx: #31299]
en: Unfocused Icons label
it_it: Etichette icone in secondo piano

[ctx: #31300]
en: Overview
it_it: Panoramica

[ctx: #31301]
en: Last Updated
it_it: Ultimo aggiornamento

[ctx: #31302]
en: Menu Bar
it_it: Barra dei menu

[ctx: #31303]
en: System Bars
it_it: Barre di sistema

[ctx: #31304]
en: Highlight
it_it: Evidenzia

[ctx: #31305]
en: Unwatched episode
it_it: Episodi non visti

[ctx: #31306]
en: Customize colors
it_it: Personalizza i colori

[ctx: #31307]
en: Hide Fanart
it_it: Nascondi fanart

[ctx: #31308]
en: Focused text
it_it: Testo in rilievo

[ctx: #31309]
en: Memory Used
it_it: Memoria utilizzata

[ctx: #31310]
en: Unfocused text
it_it: Testo in secondo piano

[ctx: #31311]
en: New InfoPanel
it_it: Nuovo pannello informativo

[ctx: #31313]
en: Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
it_it: Let it snow! Let it snow! Lascia che nevichi!

[ctx: #31314]
en: Panel
it_it: Pannello

[ctx: #31315]
en: A required script is [B]NOT INSTALLED[/B]. Press INSTALL to download automatically. Press CANCEL if you would like to return to System Settings and switch skins. You may need to restart Kodi after installation completes.
it_it: Uno script obbligatorio è [B]NON INSTALLATO[/B]. Premi INSTALLA per scaricare automaticamente. Premi ANNULLA se desideri tornare alle Impostazioni di sistema e cambiare skin. Potrebbe essere necessario riavviare Kodi al termine dell'installazione.

[ctx: #31317]
en: Set Fanart Path
it_it: Imposta percorso fanart

[ctx: #31318]
en: [B]CONFIGURE LibreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About LibreELEC
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI LibreELEC[/B][CR]Configura opzioni di sistema · Gestisci rete[CR]Configura servizi · Informazioni su LibreELEC

[ctx: #31319]
en: Due to recent updates it is [B]RECOMMENDED[/B] to reset the Main Menu. Certain issues may be resolved by re-setting up your widgets but if issues continue please reset the Main Menu. Press CANCEL to ignore this warning and continue.
it_it: A causa dei recenti aggiornamenti, è [B]RACCOMANDATO[/B] reimpostare il menu principale. Alcuni problemi possono essere risolti reimpostando i widget, ma se i problemi persistono, reimposta il menu principale. Premi ANNULLA per ignorare questo avviso e continuare.

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
it_it: Ultimo accesso

[ctx: #31321]
en: Karaoke Song Selector
it_it: Selettore di brani karaoke

[ctx: #31322]
en: This will disable the screensaver during music playback by hiding the visualization. This may cause unwanted [B]IMAGE RETENTION[/B] if not used carefully. Do you accept the risks and want to enable this setting?
it_it: Questo disabiliterà lo salvaschermo durante la riproduzione musicale nascondendo la visualizzazione. Questo potrebbe causare una [B]PERSISTENZA DELL'IMMAGINE[/B] indesiderata se non utilizzata con attenzione. Accetti i rischi e vuoi abilitare questa impostazione?

[ctx: #31323]
en: If you cannot locate the directory containing your background images, please add that location as a source in Kodi's File Manager. For more information visit http://kodi.wiki/view/File_manager
it_it: Se non riesci a individuare la cartella contenente le tue immagini di sfondo, aggiungi quella posizione come fonte nel File Manager di Kodi. Per maggiori informazioni visita http://kodi.wiki/view/File_manager

[ctx: #31324]
en: Aired
it_it: In onda

[ctx: #31325]
en: REQUIRED scripts are necessary for basic skin functions.
it_it: Gli script RICHIESTI sono necessari per le funzioni di base della skin.

[ctx: #31326]
en: These are RECOMMENDED scripts that add additional features. They are not needed for basic skin functionality. Some RECOMMENDED scripts may be unsuitable for low performance devices.
it_it: Questi sono script CONSIGLIATI che aggiungono funzionalità aggiuntive. Non sono necessari per la funzionalità di base della skin. Alcuni script CONSIGLIATI potrebbero non essere adatti a dispositivi a basse prestazioni.

[ctx: #31327]
en: These are OPTIONAL scripts that add extra features. They are not needed for basic skin functionality. Some OPTIONAL scripts may be unsuitable for low performance devices.
it_it: Questi sono script OPZIONALI che aggiungono funzionalità extra. Non sono necessari per la funzionalità di base della skin. Alcuni script OPZIONALI potrebbero non essere adatti a dispositivi a basse prestazioni.

[ctx: #31328]
en: Recently Added
it_it: Aggiunto di recente

[ctx: #31329]
en: Taking a Screenshot
it_it: Scatta uno screenshot

[ctx: #31330]
en: This script is not available in the default Kodi repositiory. The Aeon Nox SiLVO repo is needed to use the click to install feature, without it this script must be installed manually.
it_it: Questo script non è disponibile nel repository predefinito di Kodi. Il repository Aeon Nox SiLVO è necessario per utilizzare la funzione "Clicca per installare", senza di essa questo script deve essere installato manualmente.

[ctx: #31331]
en: Installed
it_it: Installato

[ctx: #31332]
en: Not Installed or Disabled
it_it: Non installato o disabilitato

[ctx: #31333]
en: The default behavior is to display Music information for 10 seconds after a song is played or the next track in your queue begins. To display permanently reactivate the info and do not toggle it off a second time.
it_it: Il comportamento predefinito prevede la visualizzazione delle informazioni sulla musica per 10 secondi dopo la riproduzione di un brano o l'inizio del brano successivo nella coda. Per visualizzare in modo permanente riattivare le informazioni e non disattivarle una seconda volta.

[ctx: #31334]
en: Required
it_it: Richiesto

[ctx: #31335]
en: Recommended
it_it: Consigliato

[ctx: #31336]
en: Optional
it_it: Opzionale

[ctx: #31337]
en: Install or change settings of supported add-ons
it_it: Installa o modifica la configurazione degli add-on supportati

[ctx: #31338]
en: Enable or disable system debug logging
it_it: Abilita o disabilita registrazione debug sistema

[ctx: #31339]
en: Enable or disable skin debug info
it_it: Abilita o disabilita informazioni debug skin

[ctx: #31340]
en: Color customization
it_it: Personalizzazione colore

[ctx: #31341]
en: NOT SUPPORTED
it_it: NON SUPPORTATO

[ctx: #31342]
en: Display the status of some add-ons supported in Aeon Nox SiLVO. Select an add-on to install or open its settings if already installed.
it_it: Visualizza lo stato di alcuni add-on supportati in Aeon Nox SiLVO. Seleziona un add-on da installare o apri le sue impostazioni se già installato.

[ctx: #31343]
en: Display background name
it_it: Visualizza nome sfondo

[ctx: #31344]
en: Display title of movie/tvshow/artist on home screen if the background has a fanart slideshow as background.
it_it: Visualizza il titolo del film/serie TV/artista sulla schermata principale se lo sfondo ha una presentazione fanart come sfondo.

[ctx: #31345]
en: Main Menu Customizer
it_it: Personalizza menu principale

[ctx: #31346]
en: OSD Progress Bar
it_it: Barra avanzamento OSD

[ctx: #31347]
en: Hide CD
it_it: Nascondi CD

[ctx: #31348]
en: Dimmer
it_it: Varia luminosità

[ctx: #31349]
en: Left
it_it: Sinistra

[ctx: #31350]
en: Right
it_it: Destra

[ctx: #31351]
en: Enable Netflix style pause screen popup
it_it: Abilita popup schermata di pausa in stile Netflix

[ctx: #31352]
en: Inactive
it_it: Inattivo

[ctx: #31353]
en: Shows an overview of the movie or episode 5 seconds after the video is paused.
it_it: Mostra una panoramica del film o dell'episodio 5 secondi dopo che il video è stato messo in pausa.

[ctx: #31354]
en: Fade unfocused
it_it: Effetto sfumatura non in primo piano

[ctx: #31355]
en: You're watching
it_it: Stai guardando

[ctx: #31356]
en: Hardware decoding
it_it: Decodifica hardware

[ctx: #31357]
en: Decoder
it_it: Decodificatore

[ctx: #31358]
en: Icon only
it_it: Solo icona

[ctx: #31359]
en: Logo & Channel name
it_it: Logo e nome del canale

[ctx: #31360]
en: Large
it_it: Grande

[ctx: #31361]
en: Compact
it_it: Compatto

[ctx: #31362]
en: Name only
it_it: Solo nome

[ctx: #31363]
en: No Guide
it_it: Nessuna guida

[ctx: #31365]
en: Customization
it_it: Personalizzazione

[ctx: #31366]
en: Setup the on-screen display during fullscreen video playback.
it_it: Imposta visualizzazione su schermo durante la riproduzione di video a schermo intero.

[ctx: #31367]
en: Setup the on-screen display during fullscreen music playback.
it_it: Imposta OSD durante la riproduzione di musica a schermo intero.

[ctx: #31368]
en: Choose settings for the video and music information screens.
it_it: Scegli impostazioni per le schermate informative su video e musica.

[ctx: #31369]
en: Million
it_it: Milioni

[ctx: #31370]
en: Full plot
it_it: Trama completa

[ctx: #31371]
en: Views and widget plot preference
it_it: Preferenze trama per viste e widget

[ctx: #31372]
en: Choose if library views and widgets should display plot outline or full plot. Falls back to full plot if no outline is available. This does not effect certain areas with limited space for the plot that have this enabled by default
it_it: Scegli se le viste e i widget della libreria devono visualizzare la trama sintetica o completa. Ritorna alla trama completa se non è disponibile quella sintetica. Questo non ha effetto su alcune aree con spazio limitato per la trama che hanno questa opzione abilitata per impostazione predefinita

[ctx: #31373]
en: Customize the colors displayed throughout the skin.
it_it: Personalizza i colori visualizzati in tutta la skin.

[ctx: #31374]
en: Latest
it_it: Più recente

[ctx: #31375]
en: Video OSD
it_it: OSD video

[ctx: #31376]
en: Music OSD
it_it: OSD musica

[ctx: #31377]
en: Altering this shortcut may prevent access to the Main Menu customizer and several skin options.[CR]Are you sure you want to perform the requested changes to this shortcut?
it_it: La modifica di questa scorciatoia potrebbe impedire l'accesso al menu di personalizzazione del menu principale e a diverse opzioni della skin.[CR]Sei sicuro di voler apportare le modifiche richieste a questa scorciatoia?

[ctx: #31378]
en: Toggle SYSTEM DEBUG LOGGING on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SKIN DEBUG INFO.
it_it: Abilita o disabilita SYSTEM DEBUG LOGGING. Se attivato potrei vedere in alto a sinistra dello schermo le informazioni di debug. Si tratta di una opzione DIVERSA rispetto alla SKIN DEBUG INFO.

[ctx: #31379]
en: Toggle SKIN DEBUG INFO on or off. When activated a visible debug overlay will appear in the top left corner of your screen. This is NOT the same as SYSTEM DEBUG LOGGING.
it_it: Abilita o disabilita SKIN DEBUG INFO. Se attivata potrei vedere in alto a sinistra dello schermo le informazioni di debug. Si tratta di una opzione DIVERSA rispetto al SYSTEM DEBUG LOGGING.

[ctx: #31380]
en: Activating this setting will enable the skins built-in startup intro video.
it_it: L'attivazione di questa impostazione abiliterà il video introduttivo di avvio integrato delle skin.

[ctx: #31381]
en: Will open the settings for the AutoComplete add-on.
it_it: Aprirà le impostazioni per l'add-on AutoComplete.

[ctx: #31382]
en: Resets the path to your video genre fanart folder.
it_it: Reimposta percorso cartella fanart del tuo genere video.

[ctx: #31383]
en: Resets the path to your music genre fanart folder.
it_it: Reimposta percorso cartella fanart del tuo genere musicale.

[ctx: #31384]
en: This activates animated snow falling over all backgrounds.[CR]This may cause perfomance issues on low powered devices.
it_it: Attiva la neve animata che cade su tutti gli sfondi.[CR]Questo potrebbe causare problemi di prestazioni su dispositivi a bassa potenza.

[ctx: #31385]
en: Use this to control the opacity of the widgets. [CR]100% has no transparency.
it_it: Usa questo cursore per controllare l'opacità dei widgets. [CR]100% significa nessuna trasparenza.

[ctx: #31386]
en: This will set a global background overriding any per-widget settings.
it_it: Imposte uno sfondo globale sovrascrivendo qualsiasi impostazione del widget.

[ctx: #31387]
en: When enabled LIST style widgets will autoscroll. This does not effect PANEL style Widgets.
it_it: Quando abilitato, i widget in stile ELENCO scorrono automaticamente. Questo non influisce sui widget in stile PANEL.

[ctx: #31388]
en: This setting will activate cases for the info that appears when you are focused on a widget. The widget info must be enabled in the settings of the widget for it to appear.
it_it: Questa opzione attiverà le custodie per le informazioni che appaiono quando si evidenzia un widget. Le informazioni sul widget devono essere abilitate nelle impostazioni del widget affinché appaiano.

[ctx: #31389]
en: Global setting that shows the information for the focused item above or below depending on the PANEL widget location. This will override any per-widget settings and has NO effect on LIST widgets.
it_it: Impostazione globale che mostra le informazioni per l'elemento focalizzato sopra o sotto a seconda della posizione del widget PANEL. Questa sovrascriverà qualsiasi impostazione per widget e NON avrà alcun effetto sui widget LIST.

[ctx: #31390]
en: Skin default
it_it: Predefinito della skin

[ctx: #31392]
en: When enabled all widgets will be hidden until you have navigated to it.
it_it: Se abilitato, tutti i widget saranno nascosti fino a quando non ti sarai posizionato sopra.

[ctx: #31393]
en: Ends at
it_it: Termina alle

[ctx: #31394]
en: Replace default info with Netflix style
it_it: Sostituisci le informazioni predefinite con lo stile Netflix

[ctx: #31395]
en: Use colored genres
it_it: Usa generi colorati

[ctx: #31396]
en: Lighter colors
it_it: Colori più chiari

[ctx: #31397]
en: Custom Widget
it_it: Widget personalizzato

[ctx: #31398]
en: Do you want to reset ALL skin settings and color customizations to their defaults?[CR]This action cannot be undone.
it_it: Vuoi reimpostare TUTTE le impostazioni della skin e le personalizzazioni dei colori ai valori predefiniti?[CR]Questa azione non può essere annullata.

[ctx: #31399]
en: Customize the settings for the Live TV section.
it_it: Personalizza le impostazioni per la sezione Live TV.

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE INTERFACE SETTINGS[/B][CR]Change the skin · Set language and region[CR]Set up a screensaver · Setup master lock
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI INTERFACCIA[/B][CR]Cambia skin · Imposta lingua e regione[CR]Imposta salvaschermo · Imposta blocco master

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE PLAYER SETTINGS[/B][CR]Configure video playback · Configure music playback[CR]Configure picture slideshow · Configure video language and subtitles
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI LETTORE[/B][CR]Configura riproduzione video · Configura riproduzione musica[CR]Configura presentazione immagini · Configura lingua e sottotitoli del video

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MEDIA SETTINGS[/B][CR]Manage sources · Set default select action[CR]Configure metadata options · Configure file list options
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI MULTIMEDIA[/B][CR]Gestisci fonti · Imposta azione di selezione predefinita[CR]Configura opzioni metadati · Configura opzioni elenco file

[ctx: #31403]
en: Reset skin settings
it_it: Reimposta impostazioni skin

[ctx: #31404]
en: This will RESET ALL skin settings, selecting YES in the dialog that appears is irreversible. This DOES NOT affect the Main Menu items you have set in the Main Menu Customizer.
it_it: Reimposta TUTTE le impostazioni della skin: selezionando SÌ nella successiva finestra di dialogo che apparirà, il processo sarà irreversibile. NON ha effetto sugli elementi del menu principale che hai impostato nella personalizzazione del menu principale.

[ctx: #31405]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR]Check out your hardware[CR]Check Kodi revision number · Monitor CPU usage
it_it: [B]MONITORA IL TUO SISTEMA[/B][CR]Controlla il tuo hardware[CR]Controlla il numero di revisione di Kodi · Monitora l'utilizzo della CPU

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output[CR]Set power saving options · Configure proxy settings · Enable debugging
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI SISTEMA[/B][CR]Configura e calibra schermo · Configura uscita audio[CR]Imposta opzioni di risparmio energetico · Configura impostazioni proxy · Abilita debug

[ctx: #31407]
en: [B]CONFIGURE PROFILES[/B][CR]Setup and manage user profiles[CR]Change password · Enable login screen
it_it: [B]CONFIGURA PROFILI[/B][CR]Imposta e gestisci profili utente[CR]Cambia password · Abilita schermata di accesso

[ctx: #31408]
en: Enable to show a LiveTV widget displaying what is currently recording and the next timer that is scheduled to record.
it_it: Abilita per mostrare un widget LiveTV che mostri quello che si sta attualmente registrando e il prossimo timer programmato per la registrazione.

[ctx: #31409]
en: [B]CONFIGURE LIVE TV SETTINGS[/B][CR]Change full screen info[CR]Manage Guide data settings  •  Configure recording options
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI LIVE TV[/B][CR]Modifica informazioni a schermo intero[CR]Gestisci impostazioni dei dati della guida • Configura opzioni di registrazione

[ctx: #31410]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI SERVIZI[/B][CR]Imposta controllo di Kodi tramite UPnP e HTTP · Configura condivisione dei file[CR]Abilita Zeroconf · Configura AirPlay

[ctx: #31411]
en: Will override the General Theme color.
it_it: Sostituisce il colore del tema generale.

[ctx: #31412]
en: Select section
it_it: Seleziona sezione

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
it_it: Sottotitoli locali disponibili

[ctx: #31414]
en: Set the Main Theme color used throughout the skin.
it_it: Imposta colore tema principale utilizzato in tutta la skin.

[ctx: #31415]
en: Set the Highlight color used throughout the skin.
it_it: Imposta il colore di evidenziazione utilizzato in tutta la skin.

[ctx: #31416]
en: Set to add color to the UnWatched Episode count.
it_it: Imposta per aggiungere colore al contatore degli episodi non visti.

[ctx: #31417]
en: Set the Main Menu Theme color.
it_it: Imposta colore tema menu principale.

[ctx: #31418]
en: Choose the color for the TopBar in views and other sections not on the Home screen.
it_it: Scegli il colore per la TopBar nelle viste e in altre sezioni non nella schermata Home.

[ctx: #31419]
en: Enable this to change the default transparent color to a more solid FULL COLOR image.
it_it: Abilita questa opzione per modificare il colore trasparente predefinito in un'immagine FULL COLOR più solida.

[ctx: #31420]
en: Choose the color of the Progress bar displayed during fullscreen video playback.
it_it: Scegli il colore della barra di avanzamento visualizzata durante la riproduzione video a schermo intero.

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
it_it: Seleziona il tuo profilo utente Kodi[CR]per accedere e continuare

[ctx: #31422]
en: Customize the Widget Highlight color on the home screen.
it_it: Personalizza il colore dell'evidenziazione del widget nella schermata principale.

[ctx: #31423]
en: Will override the General Highlight color.
it_it: Sostituisci il colore dell'evidenziazione generale.

[ctx: #31424]
en: This will change the color of the Widget background when selecting one of the Colored options in the Global setting in the Widgets section or individually in the Menu Customizer if you did not enable Global backgrounds.
it_it: Cambia il colore dello sfondo del widget quando selezioni una delle opzioni di colore nell'impostazione globale nella sezione widget o individualmente nelle personalizzazioni del menu se non hai abilitato gli sfondi globali.

[ctx: #31425]
en: Use this to customize the color on the Home window for the item selected.
it_it: Usa questa opzione per personalizzare il colore della Home per l'elemento selezionato.

[ctx: #31426]
en: Enter text here...
it_it: Inserisci il testo qui...

[ctx: #31427]
en: Skin Shortcuts is responsible for handeling all aspects of the main menu.
it_it: Skin Shortcuts è responsabile della gestione di tutti gli aspetti del menu principale.

[ctx: #31428]
en: The Grab Fanart script provides the random fanart slideshows for the main menu.
it_it: Lo script Grab Fanart fornisce le presentazioni casuali di fanart per il menu principale.

[ctx: #31429]
en: Library Data Provider is a service that runs in the background to provide library data for widgets and live backgrounds as well as playlist statistics for infolines.
it_it: Library Data Provider è un servizio che viene eseguito in background per fornire dati di libreria per widget e sfondi live, nonché statistiche playlist per infoline.

[ctx: #31430]
en: Resource image addon for displaying the default white studio icons throughout the skin.
it_it: Resource image add-on per la visualizzazione delle icone di studio bianche predefinite su tutta la skin.

[ctx: #31431]
en: Resource image addon for displaying the default white recording label icons throughout the skin.
it_it: Resource image add-on per la visualizzazione delle icone delle etichette di registrazione bianche predefinite in tutto lo skin.

[ctx: #31432]
en: Embuary Info displays extended cast, crew, and video info metadata.
it_it: Embuary Info mostra metadati estesi su cast, troupe e video.

[ctx: #31433]
en: Skin Info Service is used to display movie set information throughout the skin.
it_it: Skin Info Service viene utilizzato per visualizzare le informazioni sulle saghe cinematografiche in tutte le sezioni della skin.

[ctx: #31434]
en: Alt fanart
it_it: Fanart alternativa

[ctx: #31435]
en: Alt icon
it_it: Icona alternativa

[ctx: #31436]
en: Center date and time when infoline is empty
it_it: Centra la data e l'ora quando l'infoline è vuota

[ctx: #31437]
en: Use paused label
it_it: Usa etichetta in pausa

[ctx: #31438]
en: Click to install Artist Slideshow
it_it: Fai clic per installare Artist Slideshow

[ctx: #31439]
en: There are no default backgrounds in this skin, would you like to choose one now?[CR]You can still select one in Skin settings > General if you choose No.
it_it: Non ci sono sfondi predefiniti in questa skin, vuoi sceglierne uno adesso?[CR]Puoi comunque selezionarne uno in Impostazioni skin > Generale se scegli No.

[ctx: #31440]
en: Recently played channels
it_it: Canali visti di recente

[ctx: #31441]
en: [B]CONFIGURE GAME SETTINGS[/B][CR]Change gameplay options[CR]Keyboard settings  •  Configure rewind settings
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI GIOCO[/B][CR]Cambia opzioni di gioco[CR]Impostazioni tastiera • Configura impostazioni di riavvolgimento

[ctx: #31442]
en: Background dimmer
it_it: Luminosità sfondo

[ctx: #31443]
en: Thumb
it_it: Anteprima

[ctx: #31444]
en: Disable widget fanart
it_it: Disabilita widget fanart

[ctx: #31445]
en: Main menu
it_it: Menu principale

[ctx: #31446]
en: Hide Main Menu elements when pressing back
it_it: Nascondi elementi del menu principale quando premi indietro

[ctx: #31447]
en: Show a popup displaying answers to some FREQUENTLY ASKED QUESTIONS posted by users in the skins thread on the Kodi forums.
it_it: Mostra una finestra con le risposte ad alcune DOMANDE FREQUENTI pubblicate dagli utenti nel thread delle skin sui forum di Kodi.

[ctx: #31448]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR]Manage your installed Add-ons[CR]Browse for and install Add-ons  •  Check for Add-on updates
it_it: [B]CONFIGURA GLI ADD-ON[/B][CR]Gestisci i tuoi add-on installati[CR]Naviga per installare nuovi add-on  •  Controlla gli aggiornamenti degli add-on

[ctx: #31449]
en: Save & Exit
it_it: Salva ed esci

[ctx: #31450]
en:   •  Open Settings
it_it:   •  Apri Impostazioni

[ctx: #31451]
en:   •  Click to Install or Enable
it_it:   • Fai clic su installa o abilita

[ctx: #31452]
en: Premiered
it_it: Prima visione

[ctx: #31453]
en: Down for more
it_it: Giù per saperne di più

[ctx: #31454]
en: Up or down
it_it: Su o giù

[ctx: #31455]
en: Up to return
it_it: Su per tornare indietro

[ctx: #31456]
en: Library using Global Search
it_it: Libraria che utilizza Global Search

[ctx: #31459]
en: Radio groups
it_it: Gruppi radio

[ctx: #31460]
en: Mini fullscreen info
it_it: Mini info a schermo intero

[ctx: #31461]
en: This option requires a Weather fanart pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your weather background. This is also used to display conditional Weather backgrounds for the Main Menu.
it_it: Questa opzione richiede un pacchetto di fanart meteo. Se nessun pacchetto è installato, fai clic su OTTIENI ALTRO per sceglierne uno. Dopo l'installazione puoi selezionarlo come sfondo meteo. Viene utilizzato anche per visualizzare sfondi meteo condizionali per il menu principale.

[ctx: #31462]
en: This option requires a Weather icon pack. If one is not installed, click GET MORE to choose one. After installation you can select it as your Weather icons.
it_it: Questa opzione richiede un pacchetto di icone meteo. Se nessun pacchetto è installato, fai clic su OTTIENI ALTRO per sceglierne uno. Dopo l'installazione puoi selezionarlo come icone meteo.

[ctx: #31463]
en: When enabled pressing BACK or BACKSPACE will hide all Main Menu elements. This does not work when media is Playing or Paused.
it_it: Se abilitato, premendo BACK o BACKSPACE verranno nascosti tutti gli elementi del menu principale. Questo non funziona quando il supporto è in riproduzione o in pausa.

[ctx: #31464]
en: This will center the Date and Time when the Menu item does not have a chosen InfoLine.
it_it: Questo opzione centrerà la data e l'ora quando la voce di menu non ha una InfoLine scelta.

[ctx: #31465]
en: Video & Music information
it_it: Informazioni su video e musica

[ctx: #31466]
en: Press [B]LEFT[/B] to show Plot[CR]Press [B]RIGHT[/B] to show Cast.[CR]Use [B]UP[/B] or [B]DOWN[/B] to scroll.
it_it: [/B][/B]Premi [B]SINISTRA[/B] per mostrare la trama[CR]Premi [B]DESTRA[/B] per mostrare il cast.[CR]Usa [B]SU[/B] o [B]GIU'[/B] per scorrere.

[ctx: #31467]
en: This will disable the TopBar completely and ignore all on/off view settings.
it_it: Questa opzione disabilita completamente la TopBar e ignora tutte le opzioni vista on/off.

[ctx: #31468]
en: Restore
it_it: Ripristina

[ctx: #31469]
en: Disable the TopBar
it_it: Disabilita TopBar

[ctx: #31470]
en: Set Weather background
it_it: Imposta sfondi meteo

[ctx: #31471]
en: Set Weather icons
it_it: Imposta icone meteo

[ctx: #31472]
en: Library using Kodi
it_it: Libreria che usa Kodi

[ctx: #31473]
en: Helper script to edit basic metadata information of library items with support to automatically update the .nfo file of movies, TV shows, episodes and music videos.
it_it: Script di supporto per modificare le informazioni di metadati di base degli elementi della libreria con supporto per aggiornare automaticamente il file .nfo di film, serie TV, episodi e video musicali.

[ctx: #31474]
en: CU LRC Lyrics is used to download, sync, and display lyrics during fullscreen music playback.
it_it: CU LRC Lyrics viene utilizzato per scaricare, sincronizzare e visualizzare i testi durante la riproduzione di musica a schermo intero.

[ctx: #31475]
en: critics
it_it: critici

[ctx: #31476]
en: TV - Show Next Aired provides information of previous and next to air episodes in your library. It also provides a TV Guide for the next week or two.
it_it: TV - Show Next Aired fornisce informazioni sugli episodi precedenti e successivi alla messa in onda nella tua libreria. Fornisce anche una guida TV per una o due settimane.

[ctx: #31477]
en: Trakt is used to synchronize your collection and personal ratings to your Trakt.tv account.
it_it: Trakt viene usato per sincronizzare la tua libreria e le valutazioni personali con il tuo account Trakt.tv.

[ctx: #31478]
en: Artist Slideshow is used to display artist fanart for both the home screen and during fullscreen music playback.
it_it: Artist Slideshow viene utilizzato per visualizzare la fanart dell'artista sia per la schermata principale che durante la riproduzione di musica a schermo intero.

[ctx: #31479]
en: PreshowExperience can create sequences of trivia slides, show video bumpers, play trailers and more to bring the experience of a movie theater to your living room.
it_it: PreshowExperience è una funzionalità che può creare sequenze di diapositive di curiosità, visualizzare bumper video, riprodurre trailer e altro ancora per portare l'esperienza di un cinema nel tuo salotto.

[ctx: #31480]
en: Backup and restore your Kodi database and configuration files in the event of a crash or file corruption.
it_it: Esegui il backup e ripristina il database e i file di configurazione di Kodi in caso di arresto anomalo o danneggiamento dei file.

[ctx: #31481]
en: Ubuntu condensed
it_it: Ubuntu formato ridotto

[ctx: #31484]
en: Play regular
it_it: Riproduci regolarmente

[ctx: #31485]
en: Eject disc
it_it: Espelli disco

[ctx: #31486]
en: Use Video Lyrics mod
it_it: Usa Video Lyrics mod

[ctx: #31487]
en: More video info details
it_it: Informazioni video con più dettagli

[ctx: #31488]
en: Plays
it_it: Riproduzioni

[ctx: #31489]
en: Hide episode thumb when hiding plot for unwatched items
it_it: Nascondi anteprima episodio quando nascondi trama per elementi non guardati

[ctx: #31490]
en: [B]CONFIGURE CoreELEC SETTINGS[/B][CR]Setup system option · Manage network[CR]Configure services · About CoreELEC
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI CoreELEC[/B][CR]Imposta opzioni del sistema · Gestisci rete[CR]Configura servizi · Informazioni su CoreELEC

[ctx: #31491]
en: Muted
it_it: Audio disattivato

[ctx: #31492]
en: The metadata and artwork module provides both metadata and artwork from sites like TMDB, musicbrainz and fanart.tv. It has settings used for the Skin Helper scripts.
it_it: I moduli artwork e metadata forniscono entrambi grafica ed informazioni da siti quali TMDB, musicbrainz e fanart.tv. Le opzioni relative possono essere usate dagli scripts Skin Helper. Ha impostazioni utilizzate per gli script dell'assistente skin.

[ctx: #31493]
en: Preset themes
it_it: Temi preimpostati

[ctx: #31494]
en: Hide path & filename details
it_it: Nascondi dettagli del percorso e nome del file

[ctx: #31495]
en: Do you want to reset ALL skin colors to their defaults?[CR]This action cannot be undone.
it_it: Vuoi reimpostare TUTTI i colori della skin ai valori predefiniti?[CR]Questa azione non può essere annullata.

[ctx: #31496]
en: Reset skin colors to default
it_it: Reimposta colori skin ai valori predefiniti

[ctx: #31497]
en: Move the system bar to the top of the home window. Only works when the RSS feed is NOT set to the high position when enabled in System > Interface > Skin.
it_it: Sposta la barra di sistema nella parte superiore della finestra principale. Funziona solo quando il feed RSS NON è impostato nella posizione alta quando abilitato in Sistema > Interfaccia > Skin.

[ctx: #31498]
en: Move System Bar to top of screen
it_it: Sposta la barra di sistema nella parte superiore dello schermo

[ctx: #31499]
en: Smaller list
it_it: Elenco più piccolo

[ctx: #31500]
en: This will set the music discart fallback to display a vinyl record instead of a blank CD.
it_it: Questa opzione imposterà come visualizzazione di riserva un disco in vinile invece di un CD vuoto.

[ctx: #31501]
en: Channel group
it_it: Gruppo canali

[ctx: #31503]
en: Add Group
it_it: Aggiungi gruppo

[ctx: #31504]
en: Rename Group
it_it: Rinomina gruppo

[ctx: #31505]
en: Delete Group
it_it: Elimina gruppo

[ctx: #31506]
en: Available Groups
it_it: Gruppi disponibili

[ctx: #31507]
en: Show clearart in tv information
it_it: Mostra clearart nelle informazioni tv

[ctx: #31508]
en: Move OSD buttons to top
it_it: Sposta i pulsanti OSD in alto

[ctx: #31509]
en: Tiny posters
it_it: Poster piccoli

[ctx: #31511]
en: Channel Options
it_it: Opzioni canale

[ctx: #31512]
en: Enable fullscreen information for recordings
it_it: Abilita informazioni a schermo intero per le registrazioni

[ctx: #31513]
en: Enable fullscreen information for add-ons
it_it: Abilita informazioni a schermo intero per gli add-on

[ctx: #31514]
en: Resource image addon for displaying the coloured studio icons throughout the skin.
it_it: Add-on immagini aggiuntivo per mostrare le icone degli studio colorate in tutta la skin.

[ctx: #31515]
en: Enable language flags for subtitles, audio language or both to the mediaflags. Note that some views will not display them
it_it: Abilita indicatori delle lingue per sottotitoli, lingua audio o entrambi. Alcune modalità di visualizzazione non sono supportate

[ctx: #31516]
en: Disable this to show a simplified display of lyrics instead of the default "Karaoke" style
it_it: Disabilita questa opzione per mostrare una visualizzazione semplificata dei testi invece dello stile "Karaoke" predefinito

[ctx: #31517]
en: Music (Artists)
it_it: Musica (Artisti)

[ctx: #31518]
en: Music (Albums)
it_it: Musica (Album)

[ctx: #31519]
en: Party mode (Music videos)
it_it: Modalità Party (Video musicali)

[ctx: #31520]
en: Movies in set
it_it: Film nella saga

[ctx: #31521]
en: More featuring
it_it: Più funzionalità

[ctx: #31522]
en: Glow Bars for Menu Bar
it_it: Barre luminose per la barra dei menu

[ctx: #31524]
en: Glow Bars for System bars
it_it: Barre luminose per le barre di sistema

[ctx: #31525]
en: Do you want to reset ALL skin colors and apply the selected theme?
it_it: Vuoi reimpostare TUTTI i colori della skin e applicare il tema selezionato?

[ctx: #31526]
en: Building Menu
it_it: Costruisci menu

[ctx: #31527]
en: Please wait
it_it: Attendere prego

[ctx: #31528]
en: PVR stream
it_it: Stream PVR

[ctx: #31529]
en: Properties
it_it: Proprietà

[ctx: #31530]
en: Common
it_it: Comuni

[ctx: #31531]
en: Commands
it_it: Comandi

[ctx: #31532]
en: Recently added TV Shows
it_it: Serie TV aggiunte di recente

[ctx: #31533]
en: Unwatched movies
it_it: Film non visti

[ctx: #31534]
en: Best picture winners
it_it: Oscar come miglior film

[ctx: #31535]
en: Unwatched TV Shows
it_it: Serie TV non viste

[ctx: #31536]
en: Recent recordings
it_it: Registrazioni recenti

[ctx: #31537]
en: System & Weather
it_it: Sistema e Meteo

[ctx: #31538]
en: Mixed Media
it_it: Vari tipi media

[ctx: #31539]
en: Random TV Shows
it_it: Serie TV casuali

[ctx: #31540]
en: Unwatched episodes
it_it: Episodi non visti

[ctx: #31541]
en: Prefer movie set summary
it_it: Preferisci sommario delle saghe cinematografiche

[ctx: #31542]
en: Clear
it_it: Trasparente

[ctx: #31543]
en: Hide channel name
it_it: Nascondi nome del canale

[ctx: #31544]
en: Years old
it_it: Anni

[ctx: #31545]
en: Crew
it_it: Troupe

[ctx: #31546]
en: Known for
it_it: Conosciuto per

[ctx: #31547]
en: Image gallery
it_it: Galleria di immagini

[ctx: #31548]
en: Kodi random movie fanart
it_it: Fanart casuale film Kodi

[ctx: #31549]
en: Kodi random TV show fanart
it_it: Fanart casuale serie TV Kodi

[ctx: #31550]
en: Kodi random music fanart
it_it: Fanart casuale musica Kodi

[ctx: #31551]
en: Embuary Helper provides the Alphabet Jump Letter Bar, scraped ratings from Rotten Tomatoes and MetaCritic in fullscreen info. It also adds Similar and more from director when you Enable Extended Info integration in the settings for Video & Music information.
it_it: L'assistente Embuary fornisce la possibilità di scorrere le lettere dell'alfabeto, recupera le valutazioni di Rotten Tomatoes e MetaCritic e le mostra nelle info a tutto schermo. Inoltre aggiunge l'opzione "stesso genere" riferito al regista quando abiliti l'Integrazione informazioni aggiuntive per video e ìmusica.

[ctx: #31552]
en: Set the displayed name of the menu item.
it_it: Imposta nome menu visualizzato.

[ctx: #31553]
en: Toggle to enable or disable. You can use disable instead of delete to hide the menu item.
it_it: Attiva o disattiva. È possibile utilizzare disabilita invece di eliminare per nascondere la voce di menu.

[ctx: #31554]
en: Choose the menu item icon when the Aeon Nox main menu layout is set to Icons.
it_it: Scegli l'icona della voce di menu quando la disposizione del menu principale di Aeon Nox è impostato su icone.

[ctx: #31555]
en: Use this to set the default action without changing the label. Choose 'Custom item' for any of Kodi's built-in functions. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)
it_it: Usa questa opzione per impostare l'azione predefinita senza modificare l'etichetta. Scegli "Articolo personalizzato" per una qualsiasi delle funzioni integrate di Kodi. (http://kodi.wiki/?title=List_of_Built_In_Functions)

[ctx: #31556]
en: Choose the submenu items displayed below your menu for Horizontal or in the left slide out submenu for the Vertical menu.
it_it: Scegli gli elementi del sottomenu visualizzati sotto il menu per orizzontale o nel sottomenu scorrevole a sinistra per il menu verticale.

[ctx: #31557]
en: Select the information to display on the left side of the main menu system bar.
it_it: Seleziona le informazioni da visualizzare sul lato sinistro della barra di sistema del menu principale.

[ctx: #31558]
en: Choose what Widget 1 will display. Widget 1 is always directly above the Horizontal menu or in the center for the Vertical layout.
it_it: Scegli cosa visualizzerà Widget 1. Widget 1 è sempre direttamente sopra il menu orizzontale o al centro per la disposizione verticale.

[ctx: #31559]
en: Choose what Widget 2 will display. Widget 2 swaps location depending on the Aeon Nox main menu horizontal position. If it is low then it will be at the top of the screen and centered will be below the Horizontal menu. Vertical menu location is always near the bottom of the Home window.
it_it: Scegli cosa visualizzerà Widget 2. Il widget 2 cambia posizione a seconda della posizione orizzontale del menu principale di Aeon Nox. Se è basso, sarà nella parte superiore dello schermo e centrato sarà sotto il menu orizzontale. La posizione verticale del menu è sempre vicino alla parte inferiore della finestra Home.

[ctx: #31560]
en: This will enable a separate Widget displaying what is currently recording and/or the next scheduled timer. If Widget 2 is enabled on the same menu item then it will be hidden until focused.
it_it: Questa abiliterà un widget separato che mostra la registrazione in corso e/o il prossimo timer programmato. Se il widget 2 è abilitato sulla stessa voce di menu, sarà nascosto fino a quando non sarà focalizzato.

[ctx: #31561]
en: Local path to music genre icon folder
it_it: Percorso locale cartella icona del genere musicale

[ctx: #31562]
en: Resource pack for music genre icon
it_it: Pacchetto risorse icona del genere musicale

[ctx: #31563]
en: Set music genre icons
it_it: Imposta icone genere musicale

[ctx: #31564]
en: Library nodes
it_it: Nodi libreria

[ctx: #31565]
en: Create a new backup
it_it: Crea un nuovo backup

[ctx: #31566]
en: Restore from previous backup
it_it: Ripristino dal backup precedente

[ctx: #31567]
en: Browse for backup
it_it: Cerca backup

[ctx: #31568]
en: Change settings
it_it: Cambia impostazioni

[ctx: #31569]
en: Backup & Restore
it_it: Backup e Ripristino

[ctx: #31570]
en: Hide Channels
it_it: Nascondi canali

[ctx: #31571]
en: Show plots in set
it_it: Mostra trame nel set

[ctx: #31572]
en: Choose the preferred way to display movie set plot. All plots of movies in the set or the summary if available.
it_it: Scegli il modo preferito per visualizzare la trama della saga cinematografica. Tutte le trame dei film nella saga o il riassunto se disponibile.

[ctx: #31573]
en: Seasons falling
it_it: Stagioni passate

[ctx: #31574]
en: Preferred plot for movie sets
it_it: Trama preferita per saghe cinematografiche

[ctx: #31575]
en: Kodi random music video fanart
it_it: Fanart casuale video musicali Kodi

[ctx: #31576]
en: Reboot to Android
it_it: Riavvia su Android

[ctx: #31577]
en: Auto hide OSD
it_it: Nascondi automaticamente OSD

[ctx: #31578]
en: Random music videos
it_it: Video musicali casuali

[ctx: #31579]
en: Random music videos (artists)
it_it: Video musicali casuali (artisti)

[ctx: #31580]
en: Recent music videos
it_it: Video musicali recenti

[ctx: #31581]
en: Unwatched music videos
it_it: Video musicali non visti

[ctx: #31582]
en: Most played music videos
it_it: Video musicali più riprodotti

[ctx: #31583]
en: Recently added artists
it_it: Artisti aggiunti di recente

[ctx: #31584]
en: Random artists
it_it: Artisti casuali

[ctx: #31585]
en: Most played songs
it_it: Brani più riprodotte

[ctx: #31586]
en: Prefer clean pause screen
it_it: Preferisci schermata di pausa pulita

[ctx: #31587]
en: Disable multi-search in library
it_it: Disabilita ricerca multipla nella libreria

[ctx: #31588]
en: Hide System Bars
it_it: Nascondi barre di sistema

[ctx: #31589]
en: Enable to hide the multi-search option in the library views and directly search using the built-in Kodi search
it_it: Abilita per nascondere l'opzione di ricerca multipla nelle viste della libreria e cerca direttamente utilizzando la ricerca integrata in Kodi

[ctx: #31590]
en: Hide the system bar containing the time, date, library statistcs, etc. Will also hide the RSS feed if enabled in Kodi settings
it_it: Nascondi barra di sistema contenente l'ora, la data, le statistiche della libreria, ecc. Nascondi anche feed RSS se abilitato nelle impostazioni di Kodi

[ctx: #31591]
en: Choose a music genre path for custom icons or choose a resource pack
it_it: Scegli un percorso di genere musicale per le icone personalizzate o scegli un pacchetto di risorse

[ctx: #31592]
en: Favourites dialog
it_it: Finestra di dialogo Preferiti

[ctx: #31593]
en: [B]CONFIGURE SKIN SETTINGS[/B][CR]Customize the main menu · Choose skin colors[CR]Set up widgets · Enable optional features
it_it: [B]CONFIGURA IMPOSTAZIONI SKIN[/B][CR]Personalizza menu principale · Scegli colori della skin[CR]Imposta widget · Abilita funzionalità opzionali

[ctx: #31594]
en: [B]OPEN FILE MANAGER[/B][CR]Access files from within Kodi[CR]Add source · Perform file operations
it_it: [B]APRI FILE MANAGER[/B][CR]Accedi ai file da Kodi[CR]Aggiungi sorgente · Esegui operazioni sui file

[ctx: #31595]
en: [B]OPEN THE EVENT LOG[/B][CR]Library update reports · Failed scrapes · Missing files[CR]PVR events · Add-on events
it_it: [B]APRI IL REGISTRO EVENTI[/B][CR]Rapporti sugli aggiornamenti della libreria · Scrap non riusciti · File mancanti[CR]Eventi PVR · Eventi add-on

[ctx: #31596]
en: Hide budget & revenue details
it_it: Nascondi dettagli budget e entrate

[ctx: #31597]
en: audience
it_it: pubblico

[ctx: #31598]
en: Panel border
it_it: Bordo del pannello

[ctx: #31599]
en: Age
it_it: Età

[ctx: #31600]
en: Place of birth
it_it: Luogo di nascita

[ctx: #31601]
en: Show discart in movie information
it_it: Mostra discart nelle informazioni film

[ctx: #31602]
en: Show plot and cast when pressing info during video playback
it_it: Mostra trama e cast quando premi info durante la riproduzione video

[ctx: #31603]
en: Aeon Nox main menu navigation style
it_it: Stile navigazione del menu principale di Aeon Nox

[ctx: #31604]
en: Information
it_it: Informazioni

[ctx: #31605]
en: Alternate layout
it_it: Disposizione alternativa

[ctx: #31607]
en: HD/SD/3D indicators
it_it: Indicatori HD/SD/3D

[ctx: #31608]
en: Cases
it_it: Custodie

[ctx: #31610]
en: Small Shift
it_it: Piccolo spostamento

[ctx: #31611]
en: Oscar statue
it_it: Premi Oscar

[ctx: #31612]
en: Replace Choose art button
it_it: Sostituisci pulsante Scegli arte

[ctx: #31613]
en: Choose where the Trailer button should be placed
it_it: Scegli dove posizionare il pulsante Trailer

[ctx: #31614]
en: Also known as
it_it: Conosciuto anche come

[ctx: #31615]
en: Set default viewtypes
it_it: Imposta i tipi di visualizzazione predefiniti

[ctx: #31616]
en: Movie Version
it_it: Versione film

[ctx: #31617]
en: Manual input
it_it: Inserimento manuale

[ctx: #31618]
en: Local path to movie genre icon folder
it_it: Percorso locale cartella icone del genere del film

[ctx: #31619]
en: Resource pack for movie genre icon
it_it: Pacchetto risorse per l'icona del genere cinematografico

[ctx: #31620]
en: Floor
it_it: Pavimento

[ctx: #31621]
en: Live TV & Weather
it_it: Live TV e Meteo

[ctx: #31622]
en: Set movie genre icons
it_it: Imposta icone del genere del film

[ctx: #31623]
en: Hide audio & subtitle details
it_it: Nascondi dettagli audio e sottotitoli

[ctx: #31624]
en: Setup the shutdown menu
it_it: Imposta il menu di spegnimento

[ctx: #31625]
en: Focused OSD Buttons
it_it: Pulsanti OSD focalizzati

[ctx: #31626]
en: Unfocused OSD Buttons
it_it: Pulsanti OSD non focalizzati

[ctx: #31627]
en: Use this to customize the color for the item selected.
it_it: Usalo per personalizzare il colore dell'elemento selezionato.

[ctx: #31680]
en: Select a shortcut for this item.
it_it: Seleziona una scorciatoia per questo elemento.

[ctx: #31681]
en: Customize the label. Can also accept some label formatting.
it_it: Personalizza l'etichetta. Può anche accettare alcune formattazioni di etichette.

[ctx: #31682]
en: Change the selected shorcuts command. Can also be used to enter a custom command.
it_it: Modifica il comando scorciatoie selezionato. Può anche essere utilizzato per inserire un comando personalizzato.

[ctx: #31683]
en: Edit and arrange submenu items
it_it: Modifica e organizza voci sottomenu

[ctx: #31684]
en: Select the item image used for the Icons menu layout.
it_it: Seleziona l'immagine dell'elemento utilizzata per la disposizione del menu icone.

[ctx: #31685]
en: Choose a widget to display for this home menu item.
it_it: Scegli un widget da visualizzare per questa voce del menu principale.

[ctx: #31700]
en: Widget options
it_it: Opzioni widget

[ctx: #31701]
en: Widget style
it_it: Stile widget

[ctx: #31702]
en: Widget background
it_it: Sfondo del widget

[ctx: #31703]
en: Panel label style
it_it: Stile etichetta pannello

[ctx: #31704]
en: List label style
it_it: Elenca stile etichetta

[ctx: #31705]
en: Panel widget info
it_it: Info sul widget del pannello

[ctx: #31707]
en: Case
it_it: Custodia

[ctx: #31708]
en: Sort by
it_it: Ordina per

[ctx: #31709]
en: Sort order
it_it: Ordinamento

[ctx: #31710]
en: Configure custom list
it_it: Configura elenco personalizzato

[ctx: #31711]
en: List extended
it_it: Elenco esteso

[ctx: #31712]
en: Panel
it_it: Pannello

[ctx: #31713]
en: Panel extended
it_it: Pannello esteso

[ctx: #31714]
en: Compact panel
it_it: Pannello compatto

[ctx: #31715]
en: Compact panel extended
it_it: Pannello compatto esteso

[ctx: #31716]
en: Mixed extended
it_it: Miscelazione avanzata

[ctx: #31717]
en: Configure custom list
it_it: Configura elenco personalizzato

[ctx: #31718]
en: Square poster
it_it: Poster quadrato

[ctx: #31719]
en: Clearlogo
it_it: Logo trasparente

[ctx: #31720]
en: Character art
it_it: Immagine del personaggio

[ctx: #31721]
en: Glass
it_it: Bicchiere

[ctx: #31722]
en: Clear case
it_it: Custodia trasparente

[ctx: #31723]
en: Flat
it_it: Piatto

[ctx: #31724]
en: Clear white
it_it: Bianco trasparente

[ctx: #31725]
en: Colored default
it_it: Predefinito colorato

[ctx: #31726]
en: Colored flat
it_it: Piatto colorato

[ctx: #31727]
en: Colored clear
it_it: Trasparente colorato

[ctx: #31728]
en: Colored clear white
it_it: Trasparente bianco colorato

[ctx: #31729]
en: Show on panel
it_it: Mostra sul pannello

[ctx: #31730]
en: Show on focused item
it_it: Mostra sull'elemento focalizzato

[ctx: #31731]
en: Show next to to title
it_it: Mostra accanto al titolo

[ctx: #31732]
en: In progress movies
it_it: Film in corso

[ctx: #31733]
en: In progress episodes
it_it: Episodi in corso

[ctx: #31734]
en: Random genre
it_it: Genere casuale

[ctx: #31735]
en: Enable advanced widgets
it_it: Abilita widget avanzati

[ctx: #31736]
en: Opacity
it_it: Opacità

[ctx: #31737]
en: Global widget backgrounds
it_it: Sfondi widget globali

[ctx: #31738]
en: Auto scroll list widgets
it_it: Scorrimento automatico elenco widget

[ctx: #31739]
en: List widget info
it_it: Informazioni elenco widget

[ctx: #31740]
en: Case on widget info
it_it: Custodia sulle informazioni widget

[ctx: #31741]
en: Case on widget info dialog
it_it: Custodia sulla finestra di dialogo informazioni widget

[ctx: #31742]
en: Cast on widget info dialog
it_it: Cast sulla finestra di dialogo informazioni widget

[ctx: #31743]
en: Match info dialog background to widget background
it_it: Abbina lo sfondo della finestra di dialogo delle informazioni allo sfondo del widget

[ctx: #31744]
en: Global panel widget info
it_it: Informazioni widget pannello globale

[ctx: #31745]
en: Hide widget when not focused
it_it: Nascondi widget quando non è focalizzato

[ctx: #31746]
en: Match widget panel
it_it: Abbina il pannello del widget

[ctx: #31747]
en: Blu-Ray Case
it_it: Custodia Blu-Ray

[ctx: #31748]
en: This setting enables more widget customization. Disable to use Aeon Nox default widgets.
it_it: Questa impostazione consente una maggiore personalizzazione del widget. Disabilita se usi i widget predefiniti di Aeon Nox.

[ctx: #31749]
en: Change the transparency of the artwork and background.
it_it: Modifica la trasparenza dell'artwork e dello sfondo.

[ctx: #31750]
en: Enable to use the same background throughout the home screen. Disable to set each background individually in the home menu customizer.
it_it: Abilita per utilizzare lo stesso sfondo in tutta la schermata principale. Disabilita per l'impostazione individuale di ogni sfondo nel menu di personalizzazione del menu principale.

[ctx: #31751]
en: Choose the background style.
it_it: Scegli lo stile dello sfondo.

[ctx: #31752]
en: The list style widgets will automatically scroll if enabled.
it_it: L'elenco dello stile dei widget scorrerà automaticamente se abilitato.

[ctx: #31753]
en: Choose how information is displayed next to the list style widget.
it_it: Scegli come visualizzare le informazioni accanto al widget stile elenco.

[ctx: #31754]
en: Choose a case for the widget information poster. Match will use the same case as the widget.
it_it: Scegli una custodia per il poster informativo del widget. Match utilizzerà le stesse maiuscole e minuscole del widget.

[ctx: #31755]
en: Choose a case for the information dialog poster. Match will use the same case as the widget.
it_it: Scegli una custodia per il poster della finestra di dialogo delle informazioni. Match utilizzerà le stesse maiuscole e minuscole del widget.

[ctx: #31756]
en: Show movie and tv show cast details within the information dialog.
it_it: Mostra i dettagli del cast di film e serie TV all'interno della finestra di dialogo delle informazioni.

[ctx: #31757]
en: Enable to use the widget background in the information dialog.
it_it: Abilita utilizzo sfondo widget nella finestra di dialogo delle informazioni.

[ctx: #31758]
en: Enable to show widget information for all panel widgets. Disable to individually select in the home menu customizer.
it_it: Abilita per mostrare le informazioni sui widget per tutti i widget del pannello. Disabilita per selezionare individualmente come personalizzare il menu principale.

[ctx: #31759]
en: If enabled widgets will not be visible throughout the home screen until they are focused.
it_it: Se i widget abilitati non saranno visibili in tutta la schermata principale fino a quando non saranno focalizzati.

[ctx: #31760]
en: Configure custom Widget 1
it_it: Configura widget personalizzato 1

[ctx: #31761]
en: Configure custom Widget 2
it_it: Configura widget personalizzato 2

[ctx: #31800]
en: Video addons
it_it: Add-on video

[ctx: #31801]
en: Audio addons
it_it: Add-on audio

[ctx: #31802]
en: Video addons / Audio addons
it_it: Add-on video / Add-on audio

[ctx: #31803]
en: Program addons
it_it: Add-on programmi

[ctx: #31804]
en: Picture addons
it_it: Add-on immagini

[ctx: #31850]
en: Budget
it_it: Bilancio

[ctx: #31851]
en: Revenue
it_it: Incassi

[ctx: #31852]
en: Displays a larger ratings classification image with standard descriptions.[CR]Works with U.S. MPAA ratings only.
it_it: Mostra un'immagine di classificazione delle valutazioni più grande con descrizioni standard.[CR]Funziona solo con le classificazioni MPAA degli Stati Uniti.

[ctx: #31853]
en: Choose where to display the PreshowExperience button. The Default is to hide the Trailer button. Other options are replace the Play button or place it in the + (Extras) section.
it_it: Scegli dove visualizzare il pulsante PreshowExperience. L'impostazione predefinita è nascondere il pulsante Trailer. Altre opzioni sono sostituire il pulsante Play o inserirlo nella sezione + (Extra).

[ctx: #31854]
en: Use this setting to override the location of the Trailers button when using the Default setting for the PreshowExperience button.
it_it: Usa questa impostazione per sovrascrivere la posizione del pulsante Trailer quando utilizzi l'impostazione predefinita per il pulsante PreshowExperience.

[ctx: #31855]
en: Enable this setting to replace the Default info with online info provided by the ExtendedInfo script. You can use the Aeon Nox SiLVO version or the Defaults provided by the script if you enable the option in the settings for ExtendedInfo.
it_it: Abilita questa impostazione per sostituire le informazioni predefinite con le informazioni online fornite dallo script ExtendedInfo. Puoi utilizzare la versione Aeon Nox SiLVO o i Predefiniti forniti dallo script se abiliti l'opzione nelle impostazioni per ExtendedInfo.

[ctx: #31856]
en: Use this to select the multi-fanart cycle speed skin wide.
it_it: Usalo per selezionare la velocità del ciclo multi-fanart per tutta la skin.

[ctx: #31900]
en: My rating
it_it: La mia valutazione

[ctx: #31901]
en: 36 Hour Forecast
it_it: Previsioni a 36 ore

[ctx: #31902]
en: Hourly Forecast
it_it: Previsioni orarie

[ctx: #31903]
en: Weekend Forecast
it_it: Previsioni fine settimana

[ctx: #31904]
en: 10 Day Forecast
it_it: Previsioni a 10 giorni

[ctx: #31908]
en: Chance of Precipitation
it_it: Possibilità di precipitazioni

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
it_it: Recupero informazioni previsioni...

[ctx: #31910]
en: Map & Alerts
it_it: Mappa e avvisi

[ctx: #31911]
en: Setup the Aeon Nox main menu
it_it: Imposta menu principale Aeon Nox

[ctx: #31912]
en: Customize the main menu with widgets, backgrounds, and statistics. Add your own custom main menu items.
it_it: Personalizza il menu principale con widget, sfondi e statistiche. Aggiungi le tue voci di menu principale personalizzate.

[ctx: #31913]
en: Aeon Nox main menu horizontal position
it_it: Posizione orizzontale del menu principale di Aeon Nox

[ctx: #31914]
en: Change the horizontal position of the main menu.
it_it: Cambia la posizione orizzontale del menu principale.

[ctx: #31915]
en: Navigation style for horizontal lists
it_it: Stile di navigazione per elenchi orizzontali

[ctx: #31916]
en: Change the way horizontal lists scroll in Aeon Nox. Default will scroll lists in a cycle. "Fixed" are lists with a beginning and end.
it_it: Cambia modo in cui gli elenchi orizzontali scorrono in Aeon Nox. L'impostazione predefinita scorrerà gli elenchi in un ciclo. "Fissi" sono elenchi con un inizio e una fine.

[ctx: #31917]
en: When enabled text scrolls automatically. When disabled manual scrolling is required. Note that not every textbox has a manual button.
it_it: Quando abilitato il testo scorre automaticamente. Quando disabilitato è richiesto lo scorrimento manuale. Nota che non tutte le caselle di testo hanno un pulsante manuale.

[ctx: #31918]
en: Projects the current playing video on the background behind the panels.
it_it: Proietta il video attualmente in riproduzione sullo sfondo dietro i pannelli.

[ctx: #31919]
en: Projects the visualisation on the background behind the panels when music is played.
it_it: Proietta la visualizzazione sullo sfondo dietro i pannelli durante la riproduzione della musica.

[ctx: #31920]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when music is playing.
it_it: Visualizza un widget sulla schermata Home con informazioni multimediali durante la riproduzione della musica.

[ctx: #31921]
en: Displays a widget on the Home screen with media information when a movie or episode is playing.
it_it: Visualizza un widget sulla schermata Home con informazioni multimediali durante la riproduzione di un film o di un episodio.

[ctx: #31922]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the videolibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
it_it: Abilita sfondi di genere personalizzati durante la navigazione nel nodo di genere della libreria video. I nomi dei file devono corrispondere all'etichetta del genere. L'estensione deve essere .jpg.

[ctx: #31924]
en: This enables custom genre backgrounds when browsing through the musiclibrary's genre node. Filenames should match the genre label. Extension must be .jpg.
it_it: Abilita sfondi di genere personalizzati durante la navigazione nel nodo di genere della libreria musicale. I nomi dei file devono corrispondere all'etichetta del genere. L'estensione deve essere .jpg.

[ctx: #31925]
en: Choose what to display for the menu items background.
it_it: Scegli cosa visualizzare per lo sfondo delle voci di menu.

[ctx: #31926]
en: Select library paths, add-ons, playlists or favourites as your menu item.
it_it: Seleziona i percorsi della libreria, gli add-on, le playlist o i preferiti come voce di menu.

[ctx: #31927]
en: Resets all above values to their defaults.
it_it: Reimposta tutti i valori sopra ai valori predefiniti.

[ctx: #31928]
en: Aeon Nox main menu layout
it_it: Disposizione del menu principale di Aeon Nox

[ctx: #31929]
en: This setting defines the main menu layout. Options are 5 items, 3 items, 1 items, or icons for the default horizontal menu. You can also choose a vertical menu layout.
it_it: Questa impostazione definisce la disposizione del menu principale. Le opzioni sono 5 voci, 3 voci, 1 voce o icone per il menu orizzontale predefinito. Puoi anche scegliere una disposizione di menu verticale.

[ctx: #31930]
en: Choose a widget to display on the Home screen to have easy access to content from the library.
it_it: Scegli un widget da visualizzare nella schermata Home per accedere facilmente ai contenuti della libreria.

[ctx: #31931]
en: Video plot preference
it_it: Preferenze trama video

[ctx: #31932]
en: Show plot outline in the library views and full plot in the video information dialog or vice versa. Falls back to full plot if no outline is available.
it_it: Mostra la trama sintetica nelle viste della libreria e la trama completa nella finestra di dialogo delle informazioni sul video o viceversa. Ritorna alla trama completa se non è disponibile quella sintetica.

[ctx: #31933]
en: Select an item to display on the left top of the main menu
it_it: Selezionare un elemento da visualizzare nella parte superiore sinistra del menu principale

[ctx: #31935]
en: Switch places with another menu item. Opens a dialog with a list of menu items to choose from.
it_it: Cambia posto con un'altra voce di menu. Apre una finestra di dialogo con un elenco di voci di menu tra cui scegliere.

[ctx: #31937]
en: Show the RSS feed on the bottom or top of the screen, depending on main menu position. Enabling this setting makes the submenu permanently visible.
it_it: Mostra feed RSS nella parte inferiore o superiore dello schermo, a seconda della posizione del menu principale. L'abilitazione di questa impostazione rende permanentemente visibile il sottomenu.

[ctx: #31938]
en: Enables extra information in the TV show library, like TV show status, next / latest episode, etc. Depends on TheMovieDb Helper add-on.
it_it: Abilita informazioni aggiuntive nella libreria delle serie TV, come lo stato del programma TV, l'episodio successivo/più recente, ecc. Dipende dall'add-on TheMovieDb Helper.

[ctx: #31939]
en: Hide Infopanel on scrolling
it_it: Nascondi pannello info allo scorrimento

[ctx: #31940]
en: Hides the infopanel while scrolling through the library. Set the amount of seconds to wait for the infopanel to appear when scrolling has stopped.
it_it: Nasconde il pannello informativo durante lo scorrimento della libreria. Imposta la quantità di secondi di attesa per la visualizzazione del pannello informativo dopo che lo scorrimento si è fermato.

[ctx: #31941]
en: Kiosk mode
it_it: Modalità Kiosk

[ctx: #31942]
en: Disables the slide out menu (media menu) in the library as well as certain buttons in the media information dialogs.
it_it: Disabilita menu scorrevole (menu multimediale) nella libreria e alcuni pulsanti nelle finestre di dialogo delle informazioni multimediali.

[ctx: #31943]
en: Watched status indicator
it_it: Indicatore dello stato di visualizzazione

[ctx: #31944]
en: Choose which overlays to show on thumbs in icon based views. Note that the "Resume" flag takes precedent over any watched status. After activating an overlay you must also enable it in each views settings.
it_it: Scegli quali sovrapposizioni mostrare nelle viste delle anteprime basate su icone. Si noti che il flag "Riprendi" ha la precedenza su qualsiasi stato visto. Dopo aver attivato una sovrapposizione, devi anche abilitarla nelle impostazioni di ciascuna vista.

[ctx: #31945]
en: This toggles the layout of the List view. Default is a 7 item layout with extended info, "Slim List" is a 14 item, more basic layout
it_it: Alterna la disposizione della vista elenco. L'impostazione predefinita è una disposizione di 7 elementi con informazioni estese, "Elenco sottile" è una disposizione di 14 elementi, più semplice

[ctx: #31950]
en: WEATHER
it_it: METEO

[ctx: #31951]
en: PICTURES
it_it: IMMAGINI

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
it_it: VIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
it_it: FILM

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
it_it: SERIE TV

[ctx: #31956]
en: MUSIC
it_it: MUSICA

[ctx: #31957]
en: Apps
it_it: App

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
it_it: RIPRODUCI DISCO

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
it_it: SISTEMA

[ctx: #31960]
en: CONCERTS
it_it: CONCERTI

[ctx: #31961]
en: Hide ratings in list views
it_it: Nascondi valutazioni nelle visualizzazioni elenco

[ctx: #31962]
en: This toggles the visibility of ratings in views of type List, LowList and TriPanel, except if sorted by rating.
it_it: Alterna la visibilità delle valutazioni nelle viste di tipo List, LowList e TriPanel, a meno che non siano ordinate per valutazione.

[ctx: #31965]
en: BoxSet mod
it_it: Mod BoxSet

[ctx: #31966]
en: OpenCase mod
it_it: Mod OpenCase

[ctx: #31970]
en: Rate on Trakt
it_it: Vota su Trakt

[ctx: #31971]
en: Hide visualization behind fanart (works best with waveform)
it_it: Nascondi visualizzazione dietro fanart (funziona meglio con la forma d'onda)

[ctx: #31972]
en: Autoplay music in fullscreen
it_it: Riproduci automaticamente la musica a schermo intero

[ctx: #31973]
en: Mod delay
it_it: Ritardo modifica

[ctx: #31974]
en: Select the style of cases used in all views
it_it: Seleziona lo stile delle custodie utilizzato in tutte le viste

[ctx: #31975]
en: Use colored icons and mediaflags
it_it: Usa icone colorate e mediaflag

[ctx: #31978]
en: Reset main menu items to their defaults
it_it: Reimposta elementi del menu principale ai valori predefiniti

[ctx: #31979]
en: Sliding set discart
it_it: Discart scorrevole

[ctx: #31980]
en: Change the way the home menu scrolls in Aeon Nox. Default will scroll in a cycle. "Fixed" has a beginning and end.
it_it: Cambia il modo in cui scorre il Menu principale di Aeon Nox. Per impostazione predefinita scorre in circolo. "Fisso" invece, ha un inizio e una fine.

[ctx: #31981]
en: Show Plot and Cast information when pressing info button during video playback.
it_it: Mostra le informazioni sulla trama e sul cast quando premi il pulsante info durante la riproduzione del video.

[ctx: #31982]
en: Display discart for  movies in information screen.
it_it: Visualizza discart per i film nella schermata delle informazioni.

[ctx: #31983]
en: Swap locations of Trailer and Cinema Experience buttons. Location is either in extras (+) or in the info dialog.
it_it: Scambia le posizioni dei pulsanti Trailer e Cinema Experience. La posizione è in extra (+) o nella finestra di dialogo delle informazioni.

[ctx: #31984]
en: When activated the default mediaflags and icons are changed to colored versions
it_it: Quando attivato, i mediaflag e le icone predefinite vengono modificati in versioni colorate

[ctx: #31986]
en: Select case style used in all views. Default or clear cases.
it_it: Seleziona lo stile delle custodie utilizzate in tutte le viste. Custodie predefinite o trasparenti.

[ctx: #31987]
en: Enable this setting to hide the "Disable views" button in the sidemenu.
it_it: Abilita questa impostazione per nascondere il pulsante "Disabilita visualizzazioni" nel menu laterale.

[ctx: #31988]
en: Enable setting to animate backgrounds for views and the homescreen
it_it: Abilita impostazione per animare gli sfondi per le visualizzazioni e la schermata principale

[ctx: #31989]
en: Animate backgrounds
it_it: Sfondi animati

[ctx: #31990]
en: Choose where the PreshowExperience button should be placed
it_it: Scegli dove posizionare il pulsante PreshowExperience

[ctx: #31991]
en:  Change default Widget to display a panel type style
it_it:  Cambia widget predefinito per visualizzare uno stile del tipo di pannello

[ctx: #31992]
en: Change panel style layout. Choose between compact or expanded layouts.
it_it: Cambia la disposizione dello stile del pannello. Scegli tra disposizione compatta o allargata.

[ctx: #31993]
en: Fake discart
it_it: Discart falso

[ctx: #31994]
en: Vertical Menu
it_it: Menu verticale
