KODI Main - en to tr_tr translation catalogue (65 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi PVR addon for IPTV support.
tr_tr: IPTV desteği için Kodi PVR eklentisi.

[ctx: Addon Description]
en: IPTV Simple PVR Client support m3u playlists, streaming of Live TV for multicast/unicast sources, listening to Radio channels and EPG.[CR]    [CR]For documentation visit: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]
tr_tr: IPTV Basit PVR İstemcisi m3u çalma listeleri, multicast/unicast kaynaklar için Canlı TV akışı, radyo kanallarını dinleme ve EPG destekler.[CR]    [CR]Kullanım belgesi için ziyaret edin: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The authors are in no way responsible for failed playings, incorrect EPG times, wasted hours, or any other undesirable effects.
tr_tr: Yazanlar oynatma hatası, yanlış EPG zamanları, harcanmış saatler ya da diğer etkilerden sorumlu değildir.

[ctx: #30000]
note: settings labels label: General - m3uPathType label: EPG Settings - epgPathType label: Channel Logos - logoPathType
en: Location
tr_tr: Konum

[ctx: #30001]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Local path (includes local network)
tr_tr: Yerel yol (yerel ağ dahil)

[ctx: #30002]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Remote path (Internet address)
tr_tr: Uzak yol (internet adresi)

[ctx: #30003]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Disabled
tr_tr: Devre dışı

[ctx: #30004]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Repeated refresh
tr_tr: Tekrarlanan yenileme

[ctx: #30005]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Once per day
tr_tr: Günde bir defa

[ctx: #30010]
note: label-category: general label-group: General - General
en: General
tr_tr: Genel

[ctx: #30011]
note: label: General - m3uPath
en: M3U playlist path
tr_tr: M3U çalma listesi yolu

[ctx: #30012]
note: label: General - m3uUrl
en: M3U playlist URL
tr_tr: M3U çalma listesi URL'si

[ctx: #30013]
note: label: General - startNum
en: Start channel number
tr_tr: Başlangıç kanalı numarası

[ctx: #30015]
note: label: General - m3uRefreshMode
en: Auto refresh mode
tr_tr: Otomatik yenileme modu

[ctx: #30016]
note: label: General - m3uRefreshIntervalMins
en: Refresh interval
tr_tr: Yenileme aralığı

[ctx: #30017]
note: label: General - m3uRefreshHour
en: Refresh hour (24h)
tr_tr: Yenileme saati (24 saatlik)

[ctx: #30018]
note: label-group: General - Refresh
en: Refresh
tr_tr: Yenile

[ctx: #30019]
note: label-category: epgsettings
en: EPG Settings
tr_tr: EPG Ayarları

[ctx: #30020]
note: label-group: EPG Settings - EPG Settings
en: EPG
tr_tr: Elektronik Program Rehberi

[ctx: #30021]
note: label: EPG Settings - epgPath
en: XMLTV path
tr_tr: XMLTV yolu

[ctx: #30022]
note: label: EPG Settings - epgUrl
en: XMLTV URL
tr_tr: XMLTV URL'si

[ctx: #30023]
note: label: EPG Settings - epgTSOverride
en: Apply time shift to all channels
tr_tr: Süre değiştirmeyi bütün kanallara uygula

[ctx: #30024]
note: label: EPG Settings - epgTimeShift
en: EPG time shift
tr_tr: EPG süre değiştirme

[ctx: #30025]
note: label: General - m3uCache
en: Cache m3u at local storage
tr_tr: m3u verisini yerel depoda önbelleğe al

[ctx: #30026]
note: label: EPG Settings - epgCache
en: Cache XMLTV at local storage
tr_tr: XMLTV verisini yerel depoda önbelleğe al

[ctx: #30027]
note: format-label: EPG Settings - epgTimeShift
en: {0:.1f} hours
tr_tr: {0:.1f} saat

[ctx: #30029]
note: label-group: General - TV Groups
en: TV Groups
tr_tr: TV Grupları

[ctx: #30030]
note: label-category: channellogos label-group: Channel Logos - Channel Logos
en: Channel Logos
tr_tr: Kanal Logoları

[ctx: #30031]
note: label: Channel Logos - logoPath
en: Channel logos folder
tr_tr: Kanal logoları klasörü

[ctx: #30032]
note: label: Channel Logos - logoBaseUrl
en: Channel logos base URL
tr_tr: Kanal logoları taban URL'si

[ctx: #30033]
note: label-group: General - Radio Groups
en: Radio Groups
tr_tr: Radyo Grupları

[ctx: #30034]
note: label: General - tvGroupMoade
en: TV group mode
tr_tr: TV grup modu

[ctx: #30035]
note: label: General - radioGroupMoade
en: Radio group mode
tr_tr: Radyo grup modu

[ctx: #30036]
note: label-option: Channels - tvGroupmode label-option: Channels - radioGroupGode
en: All groups
tr_tr: Bütün gruplar

[ctx: #30037]
note: label-option: Channels - tvGroupMode label-option: Channels - radioGroupGode
en: Some groups
tr_tr: Bazı gruplar

[ctx: #30038]
note: label-option: General - tvGroupMode label-option: General - radioGroupGode
en: Custom groups
tr_tr: Özel gruplar

[ctx: #30040]
note: label-group: Channel Logos - XMLTV Logos Options
en: XMLTV Logos Options
tr_tr: XMLTV Logo Seçenekleri

[ctx: #30041]
note: label: Channel Logos - logoFromEpg
en: Channels logos from XMLTV
tr_tr: XMLTV kanal logoları

[ctx: #30042]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Ignore
tr_tr: Yoksay

[ctx: #30043]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer M3U
tr_tr: M3U tercih et

[ctx: #30044]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer XMLTV
tr_tr: XMLTV tercih et

[ctx: #30045]
note: label: General - oneTvGroup
en: TV group 1
tr_tr: TV grubu 1

[ctx: #30046]
note: label: General - twoTvGroup
en: TV group 2
tr_tr: TV grubu 2

[ctx: #30047]
note: label: General - threeTvGroup
en: TV group 3
tr_tr: TV grubu 3

[ctx: #30048]
note: label: General - fourTvGroup
en: TV group 4
tr_tr: TV grubu 4

[ctx: #30049]
note: label: General - fiveTvGroup
en: TV group 5
tr_tr: TV grubu 5

[ctx: #30050]
note: label-category: genres label-group: Genres - Genres
en: Genres
tr_tr: Tarzlar

[ctx: #30051]
note: label: Genres - useEpgGenreText
en: Use genre text from XMLTV when mapping genres
tr_tr: Tarzları eşlerken XMLTV tarafından sağlanan tarz metnini kullan

[ctx: #30052]
note: label: Genres - genresPath
en: Genres path
tr_tr: Tarzlar yolu

[ctx: #30053]
note: label: Genres - genresUrl
en: Genres URL
tr_tr: Tarzlar URL'si

[ctx: #30054]
note: label: Channels - customTvGroupsFile
en: Custom TV groups file
tr_tr: Özel TV grubu dosyası

[ctx: #30055]
note: label: General - oneRadioGroup
en: Radio group 1
tr_tr: Radyo grubu 1

[ctx: #30056]
note: label: General - twoRadioGroup
en: Radio group 2
tr_tr: Radyo grubu 2

[ctx: #30057]
note: label: General - threeRadioGroup
en: Radio group 3
tr_tr: Radyo grubu 3

[ctx: #30058]
note: label: General - fourRadioGroup
en: Radio group 4
tr_tr: Radyo grubu 4

[ctx: #30059]
note: label: General - fiveRadioGroup
en: Radio group 5
tr_tr: Radyo grubu 5

[ctx: #30060]
note: label-category: advanced
en: Advanced
tr_tr: Gelişmiş

[ctx: #30065]
note: label-group: Advanced - Streaming
en: Streaming
tr_tr: Akış

[ctx: #30070]
note: label: Advanced - defaultMimeType
en: MIME type
tr_tr: MIME türü

[ctx: #30073]
note: label: Channels - customRadioGroupsFile
en: Custom Radio groups file
tr_tr: Özel Radyo grup dosyası

[ctx: #30110]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Disabled
tr_tr: Devre dışı

[ctx: #30111]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Default
tr_tr: Varsayılan

[ctx: #30120]
note: label-category: timeshift label-group: Timeshift - Timeshift
en: Timeshift
tr_tr: Zaman Kaydırma

[ctx: #30157]
note: label-option: Media - mediaEnabled - IGNORE_GROUP_NAME
en: Never
tr_tr: Asla

[ctx: #30451]
note: label: Radio
en: Radio
tr_tr: Radyo
