KODI Main - en to ru_ru translation catalogue (169 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi PVR addon for IPTV support.
ru_ru: Kodi PVR аддон для поддержки IPTV.

[ctx: Addon Description]
en: IPTV Simple PVR Client support m3u playlists, streaming of Live TV for multicast/unicast sources, listening to Radio channels and EPG.[CR]    [CR]For documentation visit: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]
ru_ru: IPTV Simple PVR поддерживает просмотр потокового ТВ для юникаст/мультикаст источников, прослушивание радиоканалов и работу с телегидом.[CR]    [CR]Для документации посетите: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The authors are in no way responsible for failed playings, incorrect EPG times, wasted hours, or any other undesirable effects.
ru_ru: Это нестабильная программа! Авторы не несут ответственности за неудачные воспроизведение, неверные время EPG, потраченное время и прочие нежелательные эффекты.

[ctx: #30000]
note: settings labels label: General - m3uPathType label: EPG Settings - epgPathType label: Channel Logos - logoPathType
en: Location
ru_ru: Расположение

[ctx: #30001]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Local path (includes local network)
ru_ru: Локальный путь (включает локальную сеть)

[ctx: #30002]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Remote path (Internet address)
ru_ru: Удалённый путь (Интернет адрес)

[ctx: #30003]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Disabled
ru_ru: Откл.

[ctx: #30004]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Repeated refresh
ru_ru: Периодическое обновление

[ctx: #30005]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Once per day
ru_ru: Раз в день

[ctx: #30010]
note: label-category: general label-group: General - General
en: General
ru_ru: Основные

[ctx: #30011]
note: label: General - m3uPath
en: M3U playlist path
ru_ru: Путь M3U плейлиста

[ctx: #30012]
note: label: General - m3uUrl
en: M3U playlist URL
ru_ru: Ссылка на M3U плейлист

[ctx: #30013]
note: label: General - startNum
en: Start channel number
ru_ru: Номер начального канала

[ctx: #30014]
note: label: General - numberByOrder
en: Only number by channel order in M3U
ru_ru: Сортировка только по номеру канала

[ctx: #30015]
note: label: General - m3uRefreshMode
en: Auto refresh mode
ru_ru: Режим автоматического обновления

[ctx: #30016]
note: label: General - m3uRefreshIntervalMins
en: Refresh interval
ru_ru: Интервал обновления

[ctx: #30017]
note: label: General - m3uRefreshHour
en: Refresh hour (24h)
ru_ru: Час обновления (24ч)

[ctx: #30018]
note: label-group: General - Refresh
en: Refresh
ru_ru: Обновить

[ctx: #30019]
note: label-category: epgsettings
en: EPG Settings
ru_ru: Установки EPG

[ctx: #30021]
note: label: EPG Settings - epgPath
en: XMLTV path
ru_ru: Путь к XMLTV

[ctx: #30022]
note: label: EPG Settings - epgUrl
en: XMLTV URL
ru_ru: Ссылка на XMLTV

[ctx: #30023]
note: label: EPG Settings - epgTSOverride
en: Apply time shift to all channels
ru_ru: Сдвиг времени во всех каналах

[ctx: #30024]
note: label: EPG Settings - epgTimeShift
en: EPG time shift
ru_ru: Сдвиг времени EPG

[ctx: #30025]
note: label: General - m3uCache
en: Cache m3u at local storage
ru_ru: Кэшировать m3u в локальное хранилище

[ctx: #30026]
note: label: EPG Settings - epgCache
en: Cache XMLTV at local storage
ru_ru: Кэшировать XMLTV в локальное хранилище

[ctx: #30027]
note: format-label: EPG Settings - epgTimeShift
en: {0:.1f} hours
ru_ru: {0:.1f} часов

[ctx: #30028]
note: label: General - tvChannelGroupsOnly
en: Only load TV channels in groups
ru_ru: Загружать ТВ каналы только в группах

[ctx: #30029]
note: label-group: General - TV Groups
en: TV Groups
ru_ru: ТВ группы

[ctx: #30030]
note: label-category: channellogos label-group: Channel Logos - Channel Logos
en: Channel Logos
ru_ru: Логотипы каналов

[ctx: #30031]
note: label: Channel Logos - logoPath
en: Channel logos folder
ru_ru: Папка с логотипами каналов

[ctx: #30032]
note: label: Channel Logos - logoBaseUrl
en: Channel logos base URL
ru_ru: Ссылка на логотипы каналов

[ctx: #30033]
note: label-group: General - Radio Groups
en: Radio Groups
ru_ru: Радио группы

[ctx: #30034]
note: label: General - tvGroupMoade
en: TV group mode
ru_ru: Режим ТВ групп

[ctx: #30035]
note: label: General - radioGroupMoade
en: Radio group mode
ru_ru: Режим радио групп

[ctx: #30036]
note: label-option: Channels - tvGroupmode label-option: Channels - radioGroupGode
en: All groups
ru_ru: Все группы

[ctx: #30037]
note: label-option: Channels - tvGroupMode label-option: Channels - radioGroupGode
en: Some groups
ru_ru: Некоторые группы

[ctx: #30038]
note: label-option: General - tvGroupMode label-option: General - radioGroupGode
en: Custom groups
ru_ru: Пользовательские группы

[ctx: #30039]
note: label: Channels - numTvGroups
en: Number of TV groups
ru_ru: Число ТВ групп

[ctx: #30040]
note: label-group: Channel Logos - XMLTV Logos Options
en: XMLTV Logos Options
ru_ru: Установки логотипов из XMLTV

[ctx: #30041]
note: label: Channel Logos - logoFromEpg
en: Channels logos from XMLTV
ru_ru: Логотипы каналов из XMLTV

[ctx: #30042]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Ignore
ru_ru: Игнорировать

[ctx: #30043]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer M3U
ru_ru: Предпочтительно M3U

[ctx: #30044]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer XMLTV
ru_ru: Предпочтительно XMLTV

[ctx: #30045]
note: label: General - oneTvGroup
en: TV group 1
ru_ru: ТВ группа 1

[ctx: #30046]
note: label: General - twoTvGroup
en: TV group 2
ru_ru: ТВ группа 2

[ctx: #30047]
note: label: General - threeTvGroup
en: TV group 3
ru_ru: ТВ группа 3

[ctx: #30048]
note: label: General - fourTvGroup
en: TV group 4
ru_ru: ТВ группа 4

[ctx: #30049]
note: label: General - fiveTvGroup
en: TV group 5
ru_ru: ТВ группа 5

[ctx: #30050]
note: label-category: genres label-group: Genres - Genres
en: Genres
ru_ru: Жанры

[ctx: #30051]
note: label: Genres - useEpgGenreText
en: Use genre text from XMLTV when mapping genres
ru_ru: Использовать данные XMLTV при групировке по жанрам

[ctx: #30052]
note: label: Genres - genresPath
en: Genres path
ru_ru: Путь к файлу жанров

[ctx: #30053]
note: label: Genres - genresUrl
en: Genres URL
ru_ru: Ссылка к файлу жанров

[ctx: #30054]
note: label: Channels - customTvGroupsFile
en: Custom TV groups file
ru_ru: Файл ТВ групп

[ctx: #30055]
note: label: General - oneRadioGroup
en: Radio group 1
ru_ru: Радио группа 1

[ctx: #30056]
note: label: General - twoRadioGroup
en: Radio group 2
ru_ru: Радио группа 2

[ctx: #30057]
note: label: General - threeRadioGroup
en: Radio group 3
ru_ru: Радио группа 3

[ctx: #30058]
note: label: General - fourRadioGroup
en: Radio group 4
ru_ru: Радио группа 4

[ctx: #30059]
note: label: General - fiveRadioGroup
en: Radio group 5
ru_ru: Радио группа 5

[ctx: #30060]
note: label-category: advanced
en: Advanced
ru_ru: Дополнительно

[ctx: #30061]
note: label-group: Advanced - Multicast relay
en: Multicast relay (udpxy)
ru_ru: UDP-to-HTTP прокси (udpxy)

[ctx: #30062]
note: label: Advanced - transformMulticastStreamUrls
en: Transform multicast stream URLs
ru_ru: Преобразовывать мультикаст ссылки

[ctx: #30063]
note: label: Advanced - udpxyHost
en: Relay hostname or IP address
ru_ru: Адрес прокси сервера

[ctx: #30064]
note: label: Advanced - udpxyPort
en: Relay port
ru_ru: Порт

[ctx: #30065]
note: label-group: Advanced - Streaming
en: Streaming
ru_ru: Потоковое вещание

[ctx: #30066]
note: label: Advanced - useInputstreamAdaptiveforHls
en: Use inputstream.adaptive for m3u8 (HLS) streams
ru_ru: Использовать inputstream.adaptive для m3u8 (HLS) потоков

[ctx: #30067]
note: label: Advanced - useFFmpegReconnect
en: Use FFmpeg http reconnect options if possible
ru_ru: Использовать опцию http переподключения FFmpeg если это возможно

[ctx: #30069]
note: label: Advanced - defaultInputstream
en: Inputstream name
ru_ru: Имя Inputstream

[ctx: #30070]
note: label: Advanced - defaultMimeType
en: MIME type
ru_ru: MIME тип

[ctx: #30071]
note: label-group: Advanced - Channel defaults
en: Channel defaults
ru_ru: Настройки канала по умолчанию

[ctx: #30072]
note: label: General - numRadioGroups
en: Number of Radio groups
ru_ru: Число радио групп

[ctx: #30073]
note: label: Channels - customRadioGroupsFile
en: Custom Radio groups file
ru_ru: Файл пользовательских радио групп

[ctx: #30074]
note: label: General - radioChannelGroupsOnly
en: Only load Radio channels in groups
ru_ru: Загружать только радио каналы в группах

[ctx: #30075]
note: help: Channel Logos - useLogosLocalPathOnly
en: For local logos path ignore M3U logos
ru_ru: Использовать локальные логотипы вместо M3U

[ctx: #30100]
note: label-category: catchup label-group: Catchup - Catchup
en: Catchup
ru_ru: Архив

[ctx: #30101]
note: label: Catchup - enableCatchup
en: Enable catchup
ru_ru: Включить архив каналов

[ctx: #30102]
note: label: Catchup - catchupQueryFormat
en: Query format string
ru_ru: Строка формата запроса

[ctx: #30103]
note: label: Catchup - catchupDays
en: Catchup window
ru_ru: Граница архива

[ctx: #30104]
note: label: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Channels support catchup using mode
ru_ru: Режим поддержки архива

[ctx: #30105]
note: label-group: Catchup - Watch From EPG
en: Watch From EPG
ru_ru: Просмотр из EPG

[ctx: #30106]
note: label: Catchup - catchupPlayEpgAsLive
en: Play from EPG in Live TV mode (using timeshift)
ru_ru: Запускать из телепрограммы в режиме ТВ (используя timeshift)

[ctx: #30107]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgBeginBuffer
en: Buffer before program start
ru_ru: Буфер до начала программы

[ctx: #30108]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgEndBuffer
en: Buffer after program end
ru_ru: Буфер после конца программы

[ctx: #30109]
note: label: Catchup - catchupOnlyOnFinishedProgrammes
en: Catchup only available on finished programmes
ru_ru: Архив доступен только для завершенных программ

[ctx: #30110]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Disabled
ru_ru: Откл.

[ctx: #30111]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Default
ru_ru: По-умолчанию

[ctx: #30115]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Xtream codes
ru_ru: Xtream коды

[ctx: #30116]
note: label: Catchup - catchupOverrideMode
en: Include channels
ru_ru: Включить каналы

[ctx: #30117]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: without catchup mode
ru_ru: без режима архива

[ctx: #30118]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with catchup mode
ru_ru: с режимом архива

[ctx: #30119]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with and without catchup mode (all channels)
ru_ru: с и без режима архива (все каналы)

[ctx: #30121]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabled
en: Enable timeshift
ru_ru: Включить timeshift

[ctx: #30122]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledHttp
en: Enable timeshift for HTTP based streams
ru_ru: Включить timeshift для HTTP трансляций

[ctx: #30123]
note: label: Timeshift - timeshiftFFmpegdirectSettings
en: - Modify inputstream.ffmpegdirect settings...
ru_ru: - Изменить настройки inputstream.ffmpegdirect...

[ctx: #30124]
note: label-group: Timeshift - Inputstream Settings
en: Inputstream Settings
ru_ru: Настройки Inputstream

[ctx: #30125]
note: label: Timeshift - timeshiftCustom
en: Always enable timeshift stream mode if missing
ru_ru: Всегда включать timeshift если он отсутствует

[ctx: #30126]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledAll
en: Enable timeshift for all streams
ru_ru: Включить timeshift для всех трансляций

[ctx: #30127]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledUdp
en: Enable timeshift for UDP based streams
ru_ru: Включить timeshift для UDP трансляций

[ctx: #30128]
note: label-option: Catchup - catchupCorrection
en: Catchup correction
ru_ru: Смещение архива

[ctx: #30157]
note: label-option: Media - mediaEnabled - IGNORE_GROUP_NAME
en: Never
ru_ru: Никогда

[ctx: #30450]
note: label: TV
en: TV
ru_ru: ТВ

[ctx: #30451]
note: label: Radio
en: Radio
ru_ru: Радио

[ctx: #30500]
note: notification: Inputstreams
en: Inputstream error
ru_ru: Ошибка Inputstream

[ctx: #30501]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not installed.
ru_ru: Дополнение %s не установлено.

[ctx: #30502]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not enabled.
ru_ru: Дополнение %s не включено.

[ctx: #30600]
note: ############ help info # help info - General help-category: General
en: General settings required for the addon to function.
ru_ru: Основные настройки требуются для работы дополнения.

[ctx: #30601]
note: help: General - m3uPathType
en: Select where to find the M3U resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to an M3U file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the M3U file.
ru_ru: Выберите где находится M3U ресурс. Варианты: [B]Локальный путь[/B] - путь к M3U файлу на устройстве или в локальной сети; [B]Удалённый путь[/B] - ссылка, указывающая на M3U файл.

[ctx: #30602]
note: help: General - m3uPath
en: If location is [B]Local path[/B] this setting must contain a valid path for the addon to function.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Локальный путь[/B], то здесь нужно указать правильный путь к файлу для работы дополнения.

[ctx: #30603]
note: help: General - m3uUrl
en: If location is [B]Remote path[/B] this setting must contain a valid URL for the addon to function.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Удалённый путь[/B],то здесь нужно указать правильную ссылку для работы дополнения.

[ctx: #30604]
note: help: General - m3uCache
en: If location is [B]Remote path[/B] select whether or not the the M3U file should be cached locally.
ru_ru: Если выбран [B]Удалённый путь[/B], выберите, следует ли кэшировать файл M3U локально.

[ctx: #30605]
note: help: General - startNum
en: The number to start numbering channels from. Only used when [B]Use backend channel numbers[/B] from PVR settings is enabled and a channel number is not supplied in the M3U file.
ru_ru: Номер, от которого начинается отсчёт каналов. Используется, только когда включена опция [B]Использовать номера каналов с сервера[/B] в настройках PVR и не найден номер канала в M3U файле.

[ctx: #30606]
note: help: General - numberByOrder
en: Ignore any 'tvg-chno' tags and only number channels by the order in the M3U starting at 'Start channel number'.
ru_ru: Игнорировать теги 'tvg-chno' и нумеровать каналы только по порядку, начиная с "Номер начального канала".

[ctx: #30607]
note: help: General - m3uRefreshMode
en: Select the auto refresh mode for the M3U/XMLTV files. Note that caching is disabled if auto refresh is used. The options are: [B]Disabled[/B] - Don't auto refresh the files; [B]Repeated refresh[/B] - Refresh the files on a minute based interval; [B]Once per day[/B] - Refresh the files once per day.
ru_ru: Выберите режим обновления для M3U/XMLTV файлов. При этом кеширование будет отключено. Варианты: [B]Выкл.[/B] - не обновлять файлы; [B]Периодическое обновление[/B] - обновлять файлы с заданным минутным интервалом; [B]Раз в день[/B] - обновлять файлы раз в день.

[ctx: #30608]
note: help: General - m3uRefreshIntervalMins
en: If M3U auto refresh mode is [B]Repeated refresh[/B] refresh the files every time this number of minutes passes. Max 120 minutes.
ru_ru: Если выбран режим обновления [B]Периодическое обновление[/B] обновлять файлы каждый раз, когда проходит это количество минут. Максимум 120 минут.

[ctx: #30609]
note: help: General - m3uRefreshHour
en: If auto refresh mode is [B]Once per day[/B] refresh the files every time this hour of the day is reached.
ru_ru: Если выбран режим обновления [B]Раз в день[/B], обновлять файлы каждый раз, когда наступает этот час дня.

[ctx: #30610]
note: help: General - tvChannelGroupsOnly
en: Only TV channels that belong to groups (i.e. have a [B]group-title[/B] attribute) will be loaded from the M3U file.
ru_ru: Из M3U файла будут загружены только ТВ каналы которые принадлежат к группе (т.е имеют атрибут[B]group-title[/B]).

[ctx: #30611]
note: help: Channels - tvGroupMode
en: Choose from one of the following three modes: [B]All groups[/B] Load all TV groups from the M3U file; [B]Some groups[/B] Only load the groups specified in the next options; [B]Custom groups[/B] Load a set of groups from the M3U file whose names are loaded from an XML file.
ru_ru: Выберите один из режимов: [B]Все группы[/B] - загружать все ТВ группы из M3U файла; [B]Некоторые группы[/B] - загружать только группы, указанные в следующих опциях; [B]Пользовательские группы[/B] - загрузить набор групп из M3U файла, имена которых заданы в XML файле.

[ctx: #30612]
note: help: Channels - oneTvGroup help: Channels - twoTvGroup help: Channels - threeTvGroup help: Channels - fourTvGroup help: Channels - fiveTvGroup
en: If the previous option has been has been set to 'Some groups' you need to specify a TV group to be loaded from the M3U file. Please note that this is the group name as shown in the group-title attribute (i.e. 'UK (TV)'). This setting is case-sensitive.
ru_ru: Если в предыдущей опции выбрано "Некоторые группы", вам нужно выбрать ТВ группы, которые будут загружены из M3U файла. Обратите внимание, что это имя группы, заданное в атрибуте group-title (например, " UK (TV)"). Этот параметр чувствителен к регистру.

[ctx: #30613]
note: help: Channels - radioGroupMode
en: Choose from one of the following three modes: [B]All groups[/B] Load all Radio groups from the M3U file[/B]; [B]Some groups[/B] Only load the groups specified in the next options; [B]Custom groups[/B] Load a set of groups from the M3U file whose names are loaded from an XML file.
ru_ru: Выберите один из режимов: [B]Все группы[/B] - загружать все радио группы из M3U файла; [B]Некоторые группы[/B] - загружать только группы, указанные в следующих опциях; [B]Пользовательские группы[/B] - загрузить набор групп из M3U файла, имена которых заданы в XML файле.

[ctx: #30614]
note: help: Channels - oneRadioGroup help: Channels - twoRadioGroup help: Channels - threeRadioGroup help: Channels - fourRadioGroup help: Channels - fiveRadioGroup
en: If the previous option has been has been set to 'Some groups' you need to specify a Radio group to be fetched from the M3U file. Please not that this is the group name as shown on the group-title attribute (i.e. 'UK (Radio)'). This setting is case-sensitive.
ru_ru: Если в предыдущей опции выбрано "Некоторые группы", вам нужно выбрать радио группы, которые будут загружены из M3U файла. Обратите внимание, что это имя группы, заданное в атрибуте group-title (например, " UK (Radio)"). Этот параметр чувствителен к регистру.

[ctx: #30615]
note: help: Channels - customTvGroupsFile
en: The file used to load the custom TV groups. The default file is `customTVGroups-example.xml`.
ru_ru: Файл используется для загрузки пользовательских ТВ групп. По умолчанию это файл `customTVGroups-example.xml`.

[ctx: #30616]
note: help: Channels - customRadioGroupsFile
en: The file used to load the custom Radio groups. The default file is `customRadioGroups-example.xml`.
ru_ru: Файл используется для загрузки пользовательских радио групп. По умолчанию это файл `customRadioGroups-example.xml`.

[ctx: #30617]
note: help: Channels - numTvGroups
en: The number of TV groups to load when `Some groups` is the selected mode. Up to 5 can be chosen. If more than 5 are required the 'Custom groups' mode should be used instead.
ru_ru: Число ТВ групп для загрузки, если выбран режим `Некоторые группы`. Можно выбрать до 5. Если требуется больше 5, нужно выбрать режим "Пользовательские группы".

[ctx: #30618]
note: help: Channels - numRadioGroups
en: The number of Radio groups to load when `Some groups` is the selected mode. Up to 5 can be chosen. If more than 5 are required the 'Custom groups'  mode should be used instead.
ru_ru: Число радио групп для загрузки, если выбран режим `Некоторые группы`. Можно выбрать до 5. Если требуется больше 5, нужно выбрать режим "Пользовательские группы".

[ctx: #30619]
note: help: General - radioChannelGroupsOnly
en: Only Radio channels that belong to groups (i.e. have a [B]group-title[/B] attribute) will be loaded from the M3U file.
ru_ru: Из M3U файла будут загружены только радио каналы которые принадлежат к группе (т.е имеют атрибут[B]group-title[/B]).

[ctx: #30620]
note: help info - EPG Settings help-category: EPG Settings
en: Settings related to the EPG. Note that Kodi will only load the EPG data when it needs to. The add-on will force a load of the EPG data regardless of whether or not Kodi requests it if either catchup is enabled or XMLTV logos are required.
ru_ru: Настройки относящиеся к EPG. Обратите внимание, что Kodi будет загружать данные EPG, только когда это необходимо. Дополнение будут принудительно загружать данные EPG независимо от того, запрашивает ли их Kodi, если включена функция архива или требуются XMLTV логотипы.

[ctx: #30621]
note: help: EPG Settings - epgPathType
en: Select where to find the XMLTV resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to an XMLTV file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the XMLTV file.
ru_ru: Выберите где находится XMLTV ресурс. Варианты: [B]Локальный путь[/B] - путь к XMLTV файлу на устройстве или в локальной сети; [B]Удалённый путь[/B] - ссылка, указывающая на XMLTV файл.

[ctx: #30622]
note: help: EPG Settings - epgPath
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid path.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Локальный путь[/B], то здесь нужно указать правильный путь к файлу.

[ctx: #30623]
note: help: EPG Settings - epgUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid URL.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Удалённый путь[/B], то здесь нужно указать правильную ссылку.

[ctx: #30624]
note: help: EPG Settings - epgCache
en: If location is [B]Remote path[/B] select whether or not the the XMLTV file should be cached locally.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Удалённый путь[/B], выберите следует ли кэшировать XMLTV файл локально или нет.

[ctx: #30625]
note: help: EPG Settings - epgTimeShift
en: Adjust the EPG times by this value, from -12 hours to +14 hours.
ru_ru: Скорректируете время телепрограммы, от -12 до +14 часов.

[ctx: #30626]
note: help: EPG Settings - epgTSOverside
en: Whether or not to override the time shift for all channels with `EPG time shift`. If not enabled `EPG time shift` plus the individual time shift per channel (if available) will be used.
ru_ru: Следует ли переопределять сдвиг времени для всех каналов с помощью `Сдвиг времени EPG`Если выключено будет использоваться `Сдвиг времени EPG`плюс индивидуальный сдвиг времени для каждого канала (если доступно).

[ctx: #30640]
note: help info - Channel Logos help-category: Channel Logos
en: Settings related to Channel Logos.
ru_ru: Настройки логотипов каналов.

[ctx: #30641]
note: help: Channel Logos - logoPathType
en: Select where to find the channel logos. The options are: [B]Local path[/B] - A path to a folder whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A base URL specifying the location of the logos.
ru_ru: Выберите где искать логотипы каналов. Варианты: [B]Локальный путь[/B] - путь к папке на устройстве или в локальной сети; [B]Удалённый путь[/B] - ссылка, указывающая на логотипы.

[ctx: #30642]
note: help: Channel Logos - logo Path
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid folder.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Локальный путь[/B], здесь нужно указать правильный путь к папке.

[ctx: #30643]
note: help: Channel Logos - logoBaseUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid base URL.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Удалённый путь[/B], то здесь нужно указать правильную ссылку.

[ctx: #30644]
note: help: Channel Logos - logoFromEpg
en: Preference on how to handle channel logos. The options are: [B]Ignore[/B] - Don't use channel logos from an XMLTV file; [B]Prefer M3U[/B] - Use the channel logo from the M3U if available otherwise use the XMLTV logo; [B]Prefer XMLTV[/B] - Use the channel logo from the XMLTV file if available otherwise use the M3U logo.
ru_ru: Предпочтение относительно того, как обрабатывать логотипы каналов. Варианты: [B]Игнорировать[/B] - не использовать логотипы из XMLTV файла; [B]Предпочтительно M3U[/B] - использовать логотипы из M3U, если доступны, иначе использовать логотипы XMLTV; [B]Предпочтительно XMLTV[/B] - Использовать логотипы из XMLTV файла, если доступны, иначе использовать логотипы M3U.

[ctx: #30645]
note: help: Channel Logos - useLogosLocalPathOnly
en: If a local path is selected for logos ignore any logos from the M3U file.
ru_ru: Если выбран локальный путь для логотипов, то игнорировать любые логотипы из M3U файла.

[ctx: #30660]
note: help info - Genres help-category: Genres
en: Settings related to genres.
ru_ru: Настройки жанров.

[ctx: #30661]
note: help: Genres - useEpgGenreText
en: If enabled, and a genre mapping file is used to get a genre type and sub type use the EPG's genre text (i.e. 'category' text) for the genre instead of the kodi default text.
ru_ru: Если включено, то файл жанров будет использоваться для получения типа жанра и подтипа. Использовать для жанра текст из EPG (т.е. текст 'category') вместо текста по-умолчанию.

[ctx: #30662]
note: help: Genres - genresPathType
en: Select where to find the genres XML resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to a genres XML file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the genres XML file.
ru_ru: Выберите где находится XML файл жанров. Варианты: [B]Локальный путь[/B] - путь к XML файлу жанров на устройстве или в локальной сети; [B]Удалённый путь[/B] - ссылка, указывающая на XML файл жанров.

[ctx: #30663]
note: help: Genres - genresPath
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid path.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Локальный путь[/B], то здесь нужно указать правильный путь к файлу.

[ctx: #30664]
note: help: Genres - genresUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid URL.
ru_ru: Если выбрано расположение [B]Удалённый путь[/B], то здесь нужно указать правильную ссылку.

[ctx: #30680]
note: help info - Advanced help-category: Advanced
en: Advanced settings including multicast relays, streaming properties etc.
ru_ru: Расширенные настройки, включая HTTP прокси, свойства трансляции и т.д.

[ctx: #30681]
note: help: Advanced - transformMulticastStreamUrls
en: Multicast (UDP/RTP) streams do not work well on Wifi networks. A multicast relay can convert the stream from UDP/RTP multicast to HTTP. Enabling this option will transform multicast stream URLs from the M3U file to HTTP addresses so they can be accesssed via a 'udpxy' relay on the local network. E.g. a UDP multicast stream URL like 'udp://@239.239.3.38:5239' would get transformed to something like 'http://192.168.1.1:4000/udp/239.239.3.38:5239'.
ru_ru: Multicast (UDP/RTP) трансляции не очень хорошо работают в сетях Wifi. HTTP прокси могут конвертировать трансляции из UDP/RTP в HTTP. Включение этой опции приведет к преобразованию ссылок на трансляции из M3U файла в HTTP адреса, чтобы к ним можно было получить доступ через ретранслятор udpxy в локальной сети. Например UDP адрес трансляции 'udp://@239.239.3.38:5239' будет преобразован в 'http://192.168.1.1:4000/udp/239.239.3.38:5239'.

[ctx: #30682]
note: help: Advanced - udpxyHost
en: The hostname or ip address of the multicast relay (udpxy) on the local network.
ru_ru: Имя хоста или IP адрес прокси сервера (udpxy) в локальной сети.

[ctx: #30683]
note: help: Advanced - udpxyPort
en: The port of the multicast relay (udpxy) on the local network.
ru_ru: Порт прокси сервера (udpxy) в локальной сети.

[ctx: #30684]
note: help: Advanced - useInputstreamAdaptiveforHls
en: Use inputstream.adaptive instead of ffmpeg's libavformat for m3u8 (HLS) streams.
ru_ru: Использовать inputstream.adaptive вместо libavformat из ffmpeg для m3u8 (HLS) потоков.

[ctx: #30685]
note: help: Advanced - useFFmpegReconnect
en: Note this can only apply to http/https streams that are processed by libavformat (e.g. M3u8/HLS). Using libavformat can be specified in an M3U file by setting the property `inputstream` as `inputstream.ffmpeg` for kodi's internal implementation or `inputstream.ffmpegdirect` for addon version. I.e. adding the line: `#KODIPROP:inputstream=inputstream.ffmpeg`. If this option is not enabled it can still be enabled per stream/channel by adding a kodi property, i.e.: `#KODIPROP:http-reconnect=true`.
ru_ru: Обратите внимание, это можно применить только к http/https потокам которые обрабатываются libavformat (напр. M3u8/HLS). Использование libavformat может быть задано в M3U файле, если установить свойство `inputstream` как `inputstream.ffmpeg` для внутренней реализации kodi или `inputstream.ffmpegdirect` для версии из дополнения. Т.е добавление строки `#KODIPROP:inputstream=inputstream.ffmpeg`. Если эта опция отключена, ещё можно включить это для каждой трансляции/канала, путем добавления свойства kodi, т.е. `#KODIPROP:http-reconnect=true`.

[ctx: #30686]
note: help: Advanced - defaultUserAgent
en: Use this User-Agent if there is not one supplied as a property or as part of the channel stream URL.
ru_ru: Использовать этот User-Agent, если он не указан как свойство или как часть URL-адреса потока канала.

[ctx: #30687]
note: help: Advanced - defaultInputstream
en: Use this inputsream as the default if there is not one supplied as a property (KODIPROP) of the channel. Use with care as this will disable any use of the addon's default stream inspection behaviour. Note that for `inputstream.ffmpegdirect` if both `mimetype` and `inputstream.ffmpegdirect.manifest_type` are unset stream inspection will still occur if required.
ru_ru: Использовать этот inputsream по-умолчанию если он не указан как свойство (KODIPROP) канала. Используйте с осторожностью, так как это отключит любые проверки потоков по-умолчанию. Обратите внимание, что для `inputstream.ffmpegdirect`если `mimetype` и `inputstream.ffmpegdirect.manifest_type`не заданы, то проверка потока будет проведена если требуется.

[ctx: #30688]
note: help: Advanced - defaultMimeType
en: Use this MIME type as the default if there is not one supplied as a property (KODIPROP) of the channel. Use with care as this will disable any use of the addon's default stream inspection behaviour.
ru_ru: Использовать этот MIME тип по-умолчанию, если он не указан как свойство (KODIPROP) канала. Используете с осторожностью, так как это отключит любые проверки потоков по-умолчанию.

[ctx: #30700]
note: help info - Catchup help-category: Catchup
en: Catchup settings for viewing archived live programmes. Allows the option of 'Play programme' when viewing EPG entry info.
ru_ru: Настройки для просмотра программ передач из архива. Позволяет выбрать «Воспроизвести программу» при просмотре информации о записи в EPG.

[ctx: #30701]
note: help: Catchup - enableCatchup
en: Should be enabled if there are channels supporting catchup in your M3U list.
ru_ru: Должен быть включен, если в вашем списке M3U есть каналы, поддерживающие архив.

[ctx: #30702]
note: help: Catchup - catchupQueryFormat
en: A query format string (provider dependent) allowing timestamp information to be appended to a URL to denote when to catchup from. E.g. `&cutv={Y}-{m}-{d}T{H}:{M}:{S}`, which allows year, month, day, hour minute and second to be inserted to give: `&cutv=2019-11-26T22:00:32`. If the M3U entry using has a catchup mode of 'default' or 'append' and a 'catchup-source' tag is provided in the M3U entry this setting will be ignored.
ru_ru: Строка формата запроса (зависит от провайдера), позволяющая вставить информацию о временной метке к URL-адресу, чтобы указать, откуда следует запустить архив. Например `&cutv={Y}-{m}-{d}T{H}:{M}:{S}`, который позволяет вставить год, месяц, день, час, минуту и секунду, чтобы получить: `&cutv = 2019-11-26T22:00:32`. Если для записи M3U используется режим архива 'по умолчанию' или 'append', а в записи M3U указан тег «catchup-source», то этот параметр будет проигнорирован.

[ctx: #30703]
note: help: Catchup - catchupDays
en: A number of days into the past in which it is possible to catchup on a programme. Can be overidden in an M3U entry using a 'catchup-days' tag.
ru_ru: Число дней, которое доступно для просмотра архива. Может быть перезаписано в записи M3U при помощи тега 'catchup-days'.

[ctx: #30704]
note: help: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: If enabled it is assumed that channels support catchup using the selected catchup mode while also obeying the override mode. If required the 'Query format string' and 'Catchup window' number of days will come from the addon settings. If this option is disabled then an M3U entry must have at least a 'catchup=' tag to enable catchup. The options for how to build the catch URL are: [B]Disabled[/B] - Do not assume all channel support catchup; [B]Default[/B] - Use catchup source as the full catchup URL, if there is no catchup source use Append mode; [B]Append[/B] - Append the catchup source to the channel URL, if there is no catchup source using the 'Query format string'; [B]Shift (SIPTV)[/B] - Append the standard SIPTV catchup string to the channel URL; [B]Flussonic[/B] - Build a flussonic URL from the channel URL; [B]Xtream codes[/B] - Build an Xtream codes URL from the channel URL.
ru_ru: Если включено, предполагается, что каналы поддерживают архив с использованием выбранного режима. Если требуется, 'Строка формата запроса' и 'Граница архива' в днях будут взяты из настроек дополнения. Если эта опция отключена то, запись M3U должна иметь тег 'catchup=' для включения архива. Варианты как построить ссылку: [B]Выкл.[/B] - предполагается, что не все каналы поддерживают архив. [B]По-умолчанию[/B] - использовать catchup источник как полную ссылку на архив. Если нет, то используете режим Append. [B]Append[/B] - вставить catchup источник в ссылку на канал, если нет источника с использованием 'Строки формата запроса'; [B]Shift (SIPTV)[/B] - вставить стандартную SIPTV строку в ссылку на канал; [B]Flussonic[/B] - сформировать ссылку flussonic для ссылки канала. [B]Xtream коды[/B] - сформировать ссылку с Xtream кодами из ссылки канала.

[ctx: #30705]
note: help: Catchup - catchupPlayEpgAsLive
en: When disabled any catchup programme from the past will be played like a video (bounded by start and end times). If enabled, it will instead act like a live stream with timeshift, also allowing the ability to skip back and forward programmes. Note that the only effect this option has on streams that do not support timeshifting is whether or not to apply the before/after buffer.
ru_ru: Когда отключено, любая архивная программа будет воспроизведена как видео (имеющие время начала и конца). Если включено, это будет вести себя как трансляция с сдвигом во времени, а также позволяет пропускать назад и вперед программы. Обратите внимание, что единственный эффект, который эта опция оказывает на трансляции, не поддерживающие сдвиг во времени, - это применять ли буфер до/после.

[ctx: #30706]
note: help: Catchup - catchupWatchEpgBeginBuffer
en: The amount of buffer to give before the playback start point of an EPG entry that will be watched as a video.
ru_ru: Объем буфера, предоставляемый перед началом воспроизведения записи EPG, которая будет просматриваться как видео.

[ctx: #30707]
note: help: Catchup - catchupWatchEpgEndBuffer
en: The amount of buffer to give after the playback end point of an EPG entry that will be watched as a video.
ru_ru: Объем буфера, предоставляемый после конца воспроизведения записи EPG, которая будет просматриваться как видео.

[ctx: #30708]
note: help: Catchup - catchupOnlyOnFinishedProgrammes
en: When selected from the EPG the current live programme cannot be watched as catchup until finished.
ru_ru: Когда выбранная из EPG программа не может быть просмотрена в архиве, пока она не завершена.

[ctx: #30709]
note: help: Catchup - catchupOverrideMode
en: Set the scope for overriding the catchup mode. Options are: [B]without catchup mode[/B] - Only include channels with no catchup mode set (except legacy SIP [I]timeshift[/I] catchup mode); [B]with catchup mode[/B] - Only include channels with catchup mode set (ignore those without a catchup mode); [B]with and without catchup mode (all channels)[/B] - Include all channels ignoring any catchup mode from the M3U.
ru_ru: Выберите область действия режима архива. Варианты: [B]без режима архива[/B] - только включать каналы, без установленного режима архива (за исключением старого SIP [I]timeshift[/I] режима); [B]с режимом архива[/B] - только включать каналы с установленным режимом архива (игнорировать те, что не имеют режима); [B]с и без режима архива[/B] - включить все каналы, игнорируя режим архива, установленный в M3U.

[ctx: #30710]
note: help: Catchup - catchupCorrection
en: Adjust the time used for catchup stream URL generation by this value, from -12 hours to +14 hours. Useful for catchup streams which are geo mis-matched to the wrong time. Note that this value can be overridden by values in the M3U file.
ru_ru: Скорректируете время,используемое для создания URL-адреса архива, от -12 до +14 часов. Полезно для архивных трансляций, с неверным часовым поясом. Обратите внимание, что это значение, может быть перезаписано, значениями в M3U файле.

[ctx: #30720]
note: help info - Timeshift help-category: Timeshift
en: Timeshift settings for pausing/rewinding and fast-forwarding live streams.
ru_ru: Настройка функции timeshift для паузы/перемотки трансляций.

[ctx: #30721]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabled
en: Enable the timeshift feature.
ru_ru: Включить функцию timeshift (сдвиг во времени).

[ctx: #30722]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledHttp
en: Enable the timeshift feature for HTTP based streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. . The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
ru_ru: Включить функцию timeshift для HTTP трансляций. Применяется только к потокам, которые не выбирают конкретное дополнение inputstream для воспроизведения. Дополнение inputstream.ffmpegdirect будет использовано для сдвига во времени.

[ctx: #30723]
note: help: Timeshift - timeshiftFFmpegdirectSettings
en: Open settings dialog for inputstream.ffmpegdirect for modification of timeshift and other settings.
ru_ru: Открыть меню настроек inputstream.ffmpegdirect для изменения timeshift и других настроек.

[ctx: #30724]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledCustom
en: If a stream_mode property is not specified along with an inputstream.ffmpegdirect property always add it for any supported stream types. Note that this setting has no effect on catchup VOD streams that are not live.
ru_ru: Если не задано свойство stream_mode вместе со свойством inputstream.ffmpegdirect, то всегда добавлять это для любых поддерживаемых типов потоков. Обратите внимание, что эта настройка не влияет на VOD потоки, которые не в прямом эфире.

[ctx: #30725]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledAll
en: Enable the timeshift feature for all streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
ru_ru: Включить функцию timeshift для всех потоков. Будет применяться только для тех потоков, которые не выбирают конкретное inputstream дополнение для воспроизведения. Дополнение inputstream.ffmpegdirect будет использоваться для сдвига во времени.

[ctx: #30726]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledUdp
en: Enable the timeshift feature for UDP based streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
ru_ru: Включить функцию timeshift для UDP трансляций. Применяется только к потокам, которые не выбирают конкретное дополнение inputstream для воспроизведения. Дополнение inputstream.ffmpegdirect будет использовано для сдвига во времени.
