KODI Main - en to ja_jp translation catalogue (116 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi PVR addon for IPTV support.
ja_jp: IPTVをサポートするKodi PVRアドオンです。https://github.com/afedchin/Kodi-addon-iptvsimple/wiki/IPTV-Simple-Home

[ctx: Addon Description]
en: IPTV Simple PVR Client support m3u playlists, streaming of Live TV for multicast/unicast sources, listening to Radio channels and EPG.[CR]    [CR]For documentation visit: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]
ja_jp: IPTVシンプルPVRクライアントは、m3uプレイリスト、マルチキャスト/ユニキャストのライブ TV ストリーミング、ラジオチャンネルやEPGの視聴をサポートしています。

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The authors are in no way responsible for failed playings, incorrect EPG times, wasted hours, or any other undesirable effects.
ja_jp: これは不安定なソフトウェアです！本プログラムの作者は、再生の失敗、EPG 時刻のずれ、無駄にした時間、その他あらゆる好ましくない結果について責任を負わないものとします。

[ctx: #30000]
note: settings labels label: General - m3uPathType label: EPG Settings - epgPathType label: Channel Logos - logoPathType
en: Location
ja_jp: ロケーション

[ctx: #30001]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Local path (includes local network)
ja_jp: ローカルパス(ローカル ネットワークを含む)

[ctx: #30002]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Remote path (Internet address)
ja_jp: リモートパス(インターネットアドレス)

[ctx: #30003]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #30004]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Repeated refresh
ja_jp: リフレッシュの繰り返し

[ctx: #30005]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Once per day
ja_jp: 1日1回

[ctx: #30010]
note: label-category: general label-group: General - General
en: General
ja_jp: 一般

[ctx: #30011]
note: label: General - m3uPath
en: M3U playlist path
ja_jp: M3Uプレイリストのパス

[ctx: #30012]
note: label: General - m3uUrl
en: M3U playlist URL
ja_jp: M3UプレイリストURL

[ctx: #30013]
note: label: General - startNum
en: Start channel number
ja_jp: 開始チャネル番号

[ctx: #30014]
note: label: General - numberByOrder
en: Only number by channel order in M3U
ja_jp: M3Uではチャネル順による番号のみ

[ctx: #30015]
note: label: General - m3uRefreshMode
en: Auto refresh mode
ja_jp: 自動更新モード

[ctx: #30016]
note: label: General - m3uRefreshIntervalMins
en: Refresh interval
ja_jp: リフレッシュ間隔

[ctx: #30017]
note: label: General - m3uRefreshHour
en: Refresh hour (24h)
ja_jp: リフレッシュ時間(24h)

[ctx: #30018]
note: label-group: General - Refresh
en: Refresh
ja_jp: リフレッシュ

[ctx: #30019]
note: label-category: epgsettings
en: EPG Settings
ja_jp: EPG設定

[ctx: #30021]
note: label: EPG Settings - epgPath
en: XMLTV path
ja_jp: XMLTVパス

[ctx: #30023]
note: label: EPG Settings - epgTSOverride
en: Apply time shift to all channels
ja_jp: すべてのチャネルにタイムシフトを適用する

[ctx: #30024]
note: label: EPG Settings - epgTimeShift
en: EPG time shift
ja_jp: EPGタイムシフト

[ctx: #30025]
note: label: General - m3uCache
en: Cache m3u at local storage
ja_jp: m3uをローカルディスクにキャッシュ

[ctx: #30026]
note: label: EPG Settings - epgCache
en: Cache XMLTV at local storage
ja_jp: XMLTVをローカルディスクにキャッシュ

[ctx: #30027]
note: format-label: EPG Settings - epgTimeShift
en: {0:.1f} hours
ja_jp: {0:.1f} 時間

[ctx: #30028]
note: label: General - tvChannelGroupsOnly
en: Only load TV channels in groups
ja_jp: グループ内のTVチャンネルのみを読み込む

[ctx: #30029]
note: label-group: General - TV Groups
en: TV Groups
ja_jp: TVグループ

[ctx: #30030]
note: label-category: channellogos label-group: Channel Logos - Channel Logos
en: Channel Logos
ja_jp: チャンネルのロゴ

[ctx: #30031]
note: label: Channel Logos - logoPath
en: Channel logos folder
ja_jp: チャンネルのロゴのフォルダー

[ctx: #30032]
note: label: Channel Logos - logoBaseUrl
en: Channel logos base URL
ja_jp: チャンネルロゴのベースURL

[ctx: #30033]
note: label-group: General - Radio Groups
en: Radio Groups
ja_jp: ラジオグループ

[ctx: #30034]
note: label: General - tvGroupMoade
en: TV group mode
ja_jp: TVグループモード

[ctx: #30035]
note: label: General - radioGroupMoade
en: Radio group mode
ja_jp: ラジオグループモード

[ctx: #30036]
note: label-option: Channels - tvGroupmode label-option: Channels - radioGroupGode
en: All groups
ja_jp: すべてのグループ

[ctx: #30037]
note: label-option: Channels - tvGroupMode label-option: Channels - radioGroupGode
en: Some groups
ja_jp: 一部のグループ

[ctx: #30038]
note: label-option: General - tvGroupMode label-option: General - radioGroupGode
en: Custom groups
ja_jp: カスタム グループ

[ctx: #30039]
note: label: Channels - numTvGroups
en: Number of TV groups
ja_jp: テレビグループ数

[ctx: #30040]
note: label-group: Channel Logos - XMLTV Logos Options
en: XMLTV Logos Options
ja_jp: XMLTVロゴ オプション

[ctx: #30041]
note: label: Channel Logos - logoFromEpg
en: Channels logos from XMLTV
ja_jp: XMLTVのチャンネル ロゴ

[ctx: #30042]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Ignore
ja_jp: 無視

[ctx: #30043]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer M3U
ja_jp: M3Uを優先

[ctx: #30044]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer XMLTV
ja_jp: XMLTVを優先

[ctx: #30045]
note: label: General - oneTvGroup
en: TV group 1
ja_jp: テレビグループ1

[ctx: #30046]
note: label: General - twoTvGroup
en: TV group 2
ja_jp: テレビグループ2

[ctx: #30047]
note: label: General - threeTvGroup
en: TV group 3
ja_jp: テレビグループ3

[ctx: #30048]
note: label: General - fourTvGroup
en: TV group 4
ja_jp: テレビグループ4

[ctx: #30049]
note: label: General - fiveTvGroup
en: TV group 5
ja_jp: テレビグループ5

[ctx: #30050]
note: label-category: genres label-group: Genres - Genres
en: Genres
ja_jp: ジャンル

[ctx: #30051]
note: label: Genres - useEpgGenreText
en: Use genre text from XMLTV when mapping genres
ja_jp: ジャンルのマッピング時に、XMLTVのジャンル テキストを使用する

[ctx: #30052]
note: label: Genres - genresPath
en: Genres path
ja_jp: ジャンルのパス

[ctx: #30053]
note: label: Genres - genresUrl
en: Genres URL
ja_jp: ジャンルのURL

[ctx: #30054]
note: label: Channels - customTvGroupsFile
en: Custom TV groups file
ja_jp: カスタムTVのグループファイル

[ctx: #30055]
note: label: General - oneRadioGroup
en: Radio group 1
ja_jp: ラジオグループ1

[ctx: #30056]
note: label: General - twoRadioGroup
en: Radio group 2
ja_jp: ラジオグループ2

[ctx: #30057]
note: label: General - threeRadioGroup
en: Radio group 3
ja_jp: ラジオグループ3

[ctx: #30058]
note: label: General - fourRadioGroup
en: Radio group 4
ja_jp: ラジオグループ4

[ctx: #30059]
note: label: General - fiveRadioGroup
en: Radio group 5
ja_jp: ラジオグループ5

[ctx: #30060]
note: label-category: advanced
en: Advanced
ja_jp: アドバンスド

[ctx: #30061]
note: label-group: Advanced - Multicast relay
en: Multicast relay (udpxy)
ja_jp: マルチキャストリレイ(udpxy)

[ctx: #30062]
note: label: Advanced - transformMulticastStreamUrls
en: Transform multicast stream URLs
ja_jp: マルチキャスト ストリームのURLを変換する

[ctx: #30063]
note: label: Advanced - udpxyHost
en: Relay hostname or IP address
ja_jp: リレーのホスト名または、IPアドレス

[ctx: #30064]
note: label: Advanced - udpxyPort
en: Relay port
ja_jp: リレーポート

[ctx: #30065]
note: label-group: Advanced - Streaming
en: Streaming
ja_jp: ストリーミング

[ctx: #30066]
note: label: Advanced - useInputstreamAdaptiveforHls
en: Use inputstream.adaptive for m3u8 (HLS) streams
ja_jp: m3u8(HLS)ストリームに、inputstream.adaptiveを使用する

[ctx: #30067]
note: label: Advanced - useFFmpegReconnect
en: Use FFmpeg http reconnect options if possible
ja_jp: 可能な場合は、FFmpeg http再接続オプションを使用する

[ctx: #30068]
note: label: Advanced - defaultUserAgent
en: User-Agent
ja_jp: ユーザーエージェント

[ctx: #30069]
note: label: Advanced - defaultInputstream
en: Inputstream name
ja_jp: 入力ストリーム名

[ctx: #30070]
note: label: Advanced - defaultMimeType
en: MIME type
ja_jp: MIME タイプ

[ctx: #30071]
note: label-group: Advanced - Channel defaults
en: Channel defaults
ja_jp: チャネルのデフォルト

[ctx: #30072]
note: label: General - numRadioGroups
en: Number of Radio groups
ja_jp: ラジオグループ数

[ctx: #30073]
note: label: Channels - customRadioGroupsFile
en: Custom Radio groups file
ja_jp: カスタム ラジオ グループ ファイル

[ctx: #30074]
note: label: General - radioChannelGroupsOnly
en: Only load Radio channels in groups
ja_jp: グループ内のラジオ チャンネルのみを読み込む

[ctx: #30075]
note: help: Channel Logos - useLogosLocalPathOnly
en: For local logos path ignore M3U logos
ja_jp: ローカル ロゴ パスの場合、M3Uロゴを無視する

[ctx: #30100]
note: label-category: catchup label-group: Catchup - Catchup
en: Catchup
ja_jp: キャッチアップ(追いかけ)

[ctx: #30101]
note: label: Catchup - enableCatchup
en: Enable catchup
ja_jp: キャッチアップ(追いかけ)有効

[ctx: #30102]
note: label: Catchup - catchupQueryFormat
en: Query format string
ja_jp: クエリ形式文字列

[ctx: #30103]
note: label: Catchup - catchupDays
en: Catchup window
ja_jp: キャッチアップ ウィンドウ

[ctx: #30104]
note: label: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Channels support catchup using mode
ja_jp: チャネルは、モードを使用してキャッチアップをサポートします

[ctx: #30105]
note: label-group: Catchup - Watch From EPG
en: Watch From EPG
ja_jp: EPGから見る

[ctx: #30106]
note: label: Catchup - catchupPlayEpgAsLive
en: Play from EPG in Live TV mode (using timeshift)
ja_jp: ライブTVモードでEPGから再生(タイムシフトを使用)

[ctx: #30107]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgBeginBuffer
en: Buffer before program start
ja_jp: プログラム開始前のバッファ

[ctx: #30108]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgEndBuffer
en: Buffer after program end
ja_jp: プログラム終了後のバッファ

[ctx: #30109]
note: label: Catchup - catchupOnlyOnFinishedProgrammes
en: Catchup only available on finished programmes
ja_jp: キャッチアップは終了したプログラムでのみ利用可能

[ctx: #30110]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Disabled
ja_jp: 無効

[ctx: #30111]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Default
ja_jp: デフォルト

[ctx: #30112]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Append
ja_jp: 追加

[ctx: #30113]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Shift (SIPTV)
ja_jp: シフト(SIPTV)

[ctx: #30114]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Flussonic
ja_jp: フルソニック(Flussonic)

[ctx: #30116]
note: label: Catchup - catchupOverrideMode
en: Include channels
ja_jp: チャネルを含める

[ctx: #30117]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: without catchup mode
ja_jp: キャッチアップモードなし

[ctx: #30118]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with catchup mode
ja_jp: キャッチアップモードあり

[ctx: #30119]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with and without catchup mode (all channels)
ja_jp: キャッチアップ モードの有無にかかわらず (すべてのチャネル)

[ctx: #30120]
note: label-category: timeshift label-group: Timeshift - Timeshift
en: Timeshift
ja_jp: タイムシフト

[ctx: #30121]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabled
en: Enable timeshift
ja_jp: タイムシフト有効

[ctx: #30122]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledHttp
en: Enable timeshift for HTTP based streams
ja_jp: HTTP ベースのストリームのタイムシフトを有効にする

[ctx: #30123]
note: label: Timeshift - timeshiftFFmpegdirectSettings
en: - Modify inputstream.ffmpegdirect settings...
ja_jp: - inputstream.ffmpegdirect 設定を変更します...

[ctx: #30124]
note: label-group: Timeshift - Inputstream Settings
en: Inputstream Settings
ja_jp: Inputstreamの設定

[ctx: #30125]
note: label: Timeshift - timeshiftCustom
en: Always enable timeshift stream mode if missing
ja_jp: 欠落している場合は常にタイムシフト ストリーム モードを有効にします

[ctx: #30126]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledAll
en: Enable timeshift for all streams
ja_jp: すべてのストリームのタイムシフトを有効にする

[ctx: #30127]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledUdp
en: Enable timeshift for UDP based streams
ja_jp: UDPベースのストリームのタイムシフトを有効にする

[ctx: #30128]
note: label-option: Catchup - catchupCorrection
en: Catchup correction
ja_jp: キャッチアップ補正

[ctx: #30157]
note: label-option: Media - mediaEnabled - IGNORE_GROUP_NAME
en: Never
ja_jp: 使用しない

[ctx: #30450]
note: label: TV
en: TV
ja_jp: テレビ

[ctx: #30451]
note: label: Radio
en: Radio
ja_jp: ラジオ

[ctx: #30500]
note: notification: Inputstreams
en: Inputstream error
ja_jp: 入力ストリーム エラー

[ctx: #30501]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not installed.
ja_jp: %s アドオンはインストールされていません。

[ctx: #30502]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not enabled.
ja_jp: %s アドオンは有効になっていません。

[ctx: #30600]
note: ############ help info # help info - General help-category: General
en: General settings required for the addon to function.
ja_jp: アドオンが機能するために必要な一般設定。

[ctx: #30601]
note: help: General - m3uPathType
en: Select where to find the M3U resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to an M3U file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the M3U file.
ja_jp: M3Uリソースを見つける場所を選択します。 オプションは次のとおりです。[B]ローカル パス[/B] - デバイスまたはローカル ネットワーク上にある 、M3Uファイルへのパス。[B]リモート パス[/B] - M3U ファイルの場所を指定するURL。

[ctx: #30602]
note: help: General - m3uPath
en: If location is [B]Local path[/B] this setting must contain a valid path for the addon to function.
ja_jp: 場所が[B]ローカル パス[/B] の場合、この設定には、アドオンが機能する有効なパスが含まれている必要があります。

[ctx: #30603]
note: help: General - m3uUrl
en: If location is [B]Remote path[/B] this setting must contain a valid URL for the addon to function.
ja_jp: 場所が[B]リモート パス[/B]の場合、アドオンが機能するには、この設定に有効な URLが含まれている必要があります。

[ctx: #30604]
note: help: General - m3uCache
en: If location is [B]Remote path[/B] select whether or not the the M3U file should be cached locally.
ja_jp: 場所が [B]リモート パス[/B] の場合、M3Uファイルをローカルにキャッシュするかどうかを選択します。

[ctx: #30605]
note: help: General - startNum
en: The number to start numbering channels from. Only used when [B]Use backend channel numbers[/B] from PVR settings is enabled and a channel number is not supplied in the M3U file.
ja_jp: チャネルの番号付けを開始する番号。 PVR 設定の[B]バックエンド チャネル番号を使用する[/B] が有効になっていて、M3Uファイルにチャネル番号が指定されていない場合にのみ使用されます。

[ctx: #30615]
note: help: Channels - customTvGroupsFile
en: The file used to load the custom TV groups. The default file is `customTVGroups-example.xml`.
ja_jp: カスタムTVグループのロードに使用されるファイル。 デフォルトのファイルは、 `customTVGroups-example.xml`です。

[ctx: #30616]
note: help: Channels - customRadioGroupsFile
en: The file used to load the custom Radio groups. The default file is `customRadioGroups-example.xml`.
ja_jp: カスタムRadio ループをロードするために使用されるファイル。 デフォルトのファイルは、 `customRadioGroups-example.xml`です。

[ctx: #30617]
note: help: Channels - numTvGroups
en: The number of TV groups to load when `Some groups` is the selected mode. Up to 5 can be chosen. If more than 5 are required the 'Custom groups' mode should be used instead.
ja_jp: `いくつかのグループ`が選択されたモードの場合にロードする、TV グループの数。5つまで選べます。5 つ以上必要な場合は、代わりに`カスタム グループ`モードを使用する必要があります。
