KODI Main - en to id_id translation catalogue (27 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi PVR addon for IPTV support.
id_id: Pengaya PVR Kodi untuk dukungan IPTV. https://github.com/afedchin/Kodi-addon-iptvsimple/wiki/IPTV-Simple-Home

[ctx: Addon Description]
en: IPTV Simple PVR Client support m3u playlists, streaming of Live TV for multicast/unicast sources, listening to Radio channels and EPG.[CR]    [CR]For documentation visit: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]
id_id: IPTV, klien PTV sederhana yang mendukung playlist m3u, pengaliran siaran TV langsung untuk sumber multicast/unicast, mendengarkan radio dan EPG.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The authors are in no way responsible for failed playings, incorrect EPG times, wasted hours, or any other undesirable effects.
id_id: Perangkat lunak ini belum stabil. Penulis tidak akan bertanggung-jawa untuk kegagalan penyetelan, waktu EPG yang tidak tepat, Waktu yang terbuang dan efek yang tidak diinginkan lainnya.

[ctx: #30000]
note: settings labels label: General - m3uPathType label: EPG Settings - epgPathType label: Channel Logos - logoPathType
en: Location
id_id: Lokasi

[ctx: #30001]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Local path (includes local network)
id_id: Path lokal (termasuk jaringan lokal)

[ctx: #30003]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Disabled
id_id: Nonaktif

[ctx: #30005]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Once per day
id_id: Sekali per hari

[ctx: #30010]
note: label-category: general label-group: General - General
en: General
id_id: Umum

[ctx: #30019]
note: label-category: epgsettings
en: EPG Settings
id_id: Pengaturan EPG

[ctx: #30021]
note: label: EPG Settings - epgPath
en: XMLTV path
id_id: Path XMLTV

[ctx: #30022]
note: label: EPG Settings - epgUrl
en: XMLTV URL
id_id: URL XMLTV

[ctx: #30025]
note: label: General - m3uCache
en: Cache m3u at local storage
id_id: Cache m3u pada penyimpanan lokal

[ctx: #30026]
note: label: EPG Settings - epgCache
en: Cache XMLTV at local storage
id_id: Cache XMLTV pada penyimpanan lokal

[ctx: #30030]
note: label-category: channellogos label-group: Channel Logos - Channel Logos
en: Channel Logos
id_id: Logo Saluran

[ctx: #30031]
note: label: Channel Logos - logoPath
en: Channel logos folder
id_id: Folder logo saluran

[ctx: #30040]
note: label-group: Channel Logos - XMLTV Logos Options
en: XMLTV Logos Options
id_id: Pilihan Logo XMLTV

[ctx: #30042]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Ignore
id_id: Abaikan

[ctx: #30043]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer M3U
id_id: Utamakan M3U

[ctx: #30044]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer XMLTV
id_id: Utamakan XMLTV

[ctx: #30050]
note: label-category: genres label-group: Genres - Genres
en: Genres
id_id: Aliran

[ctx: #30060]
note: label-category: advanced
en: Advanced
id_id: Lebih Lanjut

[ctx: #30110]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Disabled
id_id: Non Aktif

[ctx: #30111]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Default
id_id: Standar

[ctx: #30120]
note: label-category: timeshift label-group: Timeshift - Timeshift
en: Timeshift
id_id: Pergeseran waktu

[ctx: #30157]
note: label-option: Media - mediaEnabled - IGNORE_GROUP_NAME
en: Never
id_id: Tidak Pernah

[ctx: #30501]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not installed.
id_id: Addon %s tidak terpasang.

[ctx: #30502]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not enabled.
id_id: Addon %s tidak diaktifkan.
