KODI Main - en to da_dk translation catalogue (171 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi PVR addon for IPTV support.
da_dk: Kodi PVR addon til IPTV support.

[ctx: Addon Description]
en: IPTV Simple PVR Client support m3u playlists, streaming of Live TV for multicast/unicast sources, listening to Radio channels and EPG.[CR]    [CR]For documentation visit: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md[CR]
da_dk: IPTV Simple PVR klient understøtter m3u playlister, streaming af direkte tv til multicast-/unicast-kilder, lytning til radiokanaler og EPG.[CR][CR]For dokumentation besøg: https://github.com/kodi-pvr/pvr.iptvsimple/blob/Matrix/README.md

[ctx: Addon Disclaimer]
en: The authors are in no way responsible for failed playings, incorrect EPG times, wasted hours, or any other undesirable effects.
da_dk: Udviklerne er på ingen måde ansvarlig for mislykkede afspilninger, forkerte EPG-tider, spildte timer eller andre uønskede konsekvenser.

[ctx: #30000]
note: settings labels label: General - m3uPathType label: EPG Settings - epgPathType label: Channel Logos - logoPathType
en: Location
da_dk: Placering

[ctx: #30001]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Local path (includes local network)
da_dk: Lokal sti (inkluderer lokalt netværk)

[ctx: #30002]
note: label-option: General - m3uPathType label-option: General - epgPathType label-option: General - logoPathType label-option: General - genresPathType
en: Remote path (Internet address)
da_dk: Ekstern sti (internetadresse)

[ctx: #30003]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #30004]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Repeated refresh
da_dk: Gentagen opdatering

[ctx: #30005]
note: label-option: General - m3uRefreshMode
en: Once per day
da_dk: Én gang om dagen

[ctx: #30006]
note: label-group: General - Providers
en: Providers
da_dk: Leverandører

[ctx: #30010]
note: label-category: general label-group: General - General
en: General
da_dk: Generelt

[ctx: #30011]
note: label: General - m3uPath
en: M3U playlist path
da_dk: Sti til M3U-playliste

[ctx: #30012]
note: label: General - m3uUrl
en: M3U playlist URL
da_dk: URL til M3U-playliste

[ctx: #30013]
note: label: General - startNum
en: Start channel number
da_dk: Kanalnummeret der startes ved

[ctx: #30014]
note: label: General - numberByOrder
en: Only number by channel order in M3U
da_dk: Kun nummerering efter kanalrækkefølge i M3U

[ctx: #30015]
note: label: General - m3uRefreshMode
en: Auto refresh mode
da_dk: Tilstand for automatisk opdatering

[ctx: #30016]
note: label: General - m3uRefreshIntervalMins
en: Refresh interval
da_dk: Opdateringsinterval

[ctx: #30017]
note: label: General - m3uRefreshHour
en: Refresh hour (24h)
da_dk: Opdateringstime (24 timer)

[ctx: #30018]
note: label-group: General - Refresh
en: Refresh
da_dk: Opdater

[ctx: #30019]
note: label-category: epgsettings
en: EPG Settings
da_dk: EPG-indstillinger

[ctx: #30021]
note: label: EPG Settings - epgPath
en: XMLTV path
da_dk: Sti til XMLTV

[ctx: #30023]
note: label: EPG Settings - epgTSOverride
en: Apply time shift to all channels
da_dk: Anvend tidsforskydning på alle kanaler

[ctx: #30024]
note: label: EPG Settings - epgTimeShift
en: EPG time shift
da_dk: Tidsforskud EPG

[ctx: #30025]
note: label: General - m3uCache
en: Cache m3u at local storage
da_dk: Cache m3u ved lokal lagring

[ctx: #30026]
note: label: EPG Settings - epgCache
en: Cache XMLTV at local storage
da_dk: Cache XMLTV ved lokal lagring

[ctx: #30027]
note: format-label: EPG Settings - epgTimeShift
en: {0:.1f} hours
da_dk: {0:.1f} timer

[ctx: #30028]
note: label: General - tvChannelGroupsOnly
en: Only load TV channels in groups
da_dk: Indlæs kun tv-kanaler i grupper

[ctx: #30029]
note: label-group: General - TV Groups
en: TV Groups
da_dk: Tv-grupper

[ctx: #30030]
note: label-category: channellogos label-group: Channel Logos - Channel Logos
en: Channel Logos
da_dk: Kanallogoer

[ctx: #30031]
note: label: Channel Logos - logoPath
en: Channel logos folder
da_dk: Mappe til kanallogoer

[ctx: #30032]
note: label: Channel Logos - logoBaseUrl
en: Channel logos base URL
da_dk: URL til kanallogoer

[ctx: #30033]
note: label-group: General - Radio Groups
en: Radio Groups
da_dk: Radiogrupper

[ctx: #30034]
note: label: General - tvGroupMoade
en: TV group mode
da_dk: Tistand for tv-grupper

[ctx: #30035]
note: label: General - radioGroupMoade
en: Radio group mode
da_dk: Tilstand for radiogrupper

[ctx: #30036]
note: label-option: Channels - tvGroupmode label-option: Channels - radioGroupGode
en: All groups
da_dk: Alle grupper

[ctx: #30037]
note: label-option: Channels - tvGroupMode label-option: Channels - radioGroupGode
en: Some groups
da_dk: Nogle grupper

[ctx: #30038]
note: label-option: General - tvGroupMode label-option: General - radioGroupGode
en: Custom groups
da_dk: Brugerdefinerede grupper

[ctx: #30039]
note: label: Channels - numTvGroups
en: Number of TV groups
da_dk: Antal tv-grupper

[ctx: #30040]
note: label-group: Channel Logos - XMLTV Logos Options
en: XMLTV Logos Options
da_dk: Indstillinger for XMLTV logoer

[ctx: #30041]
note: label: Channel Logos - logoFromEpg
en: Channels logos from XMLTV
da_dk: Kanallogoer fra XMLTV

[ctx: #30042]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Ignore
da_dk: Ignorer

[ctx: #30043]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer M3U
da_dk: Foretræk M3U

[ctx: #30044]
note: label-option: Channel Logos - logoFromEpg
en: Prefer XMLTV
da_dk: Foretræk XMLTV

[ctx: #30045]
note: label: General - oneTvGroup
en: TV group 1
da_dk: Tv-gruppe 1

[ctx: #30046]
note: label: General - twoTvGroup
en: TV group 2
da_dk: Tv-gruppe 2

[ctx: #30047]
note: label: General - threeTvGroup
en: TV group 3
da_dk: Tv-gruppe 3

[ctx: #30048]
note: label: General - fourTvGroup
en: TV group 4
da_dk: Tv-gruppe 4

[ctx: #30049]
note: label: General - fiveTvGroup
en: TV group 5
da_dk: Tv-gruppe 5

[ctx: #30050]
note: label-category: genres label-group: Genres - Genres
en: Genres
da_dk: Genrer

[ctx: #30051]
note: label: Genres - useEpgGenreText
en: Use genre text from XMLTV when mapping genres
da_dk: Brug genretekst fra XMLTV, når du kortlægger genrer

[ctx: #30052]
note: label: Genres - genresPath
en: Genres path
da_dk: Sti til genrer

[ctx: #30053]
note: label: Genres - genresUrl
en: Genres URL
da_dk: URL til genrer

[ctx: #30054]
note: label: Channels - customTvGroupsFile
en: Custom TV groups file
da_dk: Brugerdefineret fil til tv-grupper

[ctx: #30055]
note: label: General - oneRadioGroup
en: Radio group 1
da_dk: Radiogruppe 1

[ctx: #30056]
note: label: General - twoRadioGroup
en: Radio group 2
da_dk: Radiogruppe 2

[ctx: #30057]
note: label: General - threeRadioGroup
en: Radio group 3
da_dk: Radiogruppe 3

[ctx: #30058]
note: label: General - fourRadioGroup
en: Radio group 4
da_dk: Radiogruppe 4

[ctx: #30059]
note: label: General - fiveRadioGroup
en: Radio group 5
da_dk: Radiogruppe 5

[ctx: #30060]
note: label-category: advanced
en: Advanced
da_dk: Avanceret

[ctx: #30062]
note: label: Advanced - transformMulticastStreamUrls
en: Transform multicast stream URLs
da_dk: Transformer multicast stream-URL'er

[ctx: #30063]
note: label: Advanced - udpxyHost
en: Relay hostname or IP address
da_dk: Videresend værtsnavn eller IP-adresse

[ctx: #30064]
note: label: Advanced - udpxyPort
en: Relay port
da_dk: Videresend port

[ctx: #30066]
note: label: Advanced - useInputstreamAdaptiveforHls
en: Use inputstream.adaptive for m3u8 (HLS) streams
da_dk: Brug inputstream.adaptive til m3u8 (HLS) streams

[ctx: #30067]
note: label: Advanced - useFFmpegReconnect
en: Use FFmpeg http reconnect options if possible
da_dk: Brug FFmpeg http gentilslutningsmuligheder, hvis det er muligt

[ctx: #30068]
note: label: Advanced - defaultUserAgent
en: User-Agent
da_dk: Bruger-agent

[ctx: #30069]
note: label: Advanced - defaultInputstream
en: Inputstream name
da_dk: Navn på inputstream

[ctx: #30070]
note: label: Advanced - defaultMimeType
en: MIME type
da_dk: MIME-type

[ctx: #30071]
note: label-group: Advanced - Channel defaults
en: Channel defaults
da_dk: Standardindstillinger for kanal

[ctx: #30072]
note: label: General - numRadioGroups
en: Number of Radio groups
da_dk: Antal radiogrupper

[ctx: #30073]
note: label: Channels - customRadioGroupsFile
en: Custom Radio groups file
da_dk: Brugerdefineret fil til radiogrupper

[ctx: #30074]
note: label: General - radioChannelGroupsOnly
en: Only load Radio channels in groups
da_dk: Indlæs kun radiokanaler i grupper

[ctx: #30075]
note: help: Channel Logos - useLogosLocalPathOnly
en: For local logos path ignore M3U logos
da_dk: For stier til lokale logoer, ignorer M3U-logoer

[ctx: #30100]
note: label-category: catchup label-group: Catchup - Catchup
en: Catchup
da_dk: Indhent

[ctx: #30101]
note: label: Catchup - enableCatchup
en: Enable catchup
da_dk: Aktiver indhentning

[ctx: #30102]
note: label: Catchup - catchupQueryFormat
en: Query format string
da_dk: Forespørgsels-formatstreng

[ctx: #30103]
note: label: Catchup - catchupDays
en: Catchup window
da_dk: Vindue til indhentning

[ctx: #30104]
note: label: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Channels support catchup using mode
da_dk: Kanaler understøttende indhentning

[ctx: #30105]
note: label-group: Catchup - Watch From EPG
en: Watch From EPG
da_dk: Se fra EPG

[ctx: #30106]
note: label: Catchup - catchupPlayEpgAsLive
en: Play from EPG in Live TV mode (using timeshift)
da_dk: Afspil fra EPG ved direkte tv (ved hjælp af tidsforskydning)

[ctx: #30107]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgBeginBuffer
en: Buffer before program start
da_dk: Buffer før programstart

[ctx: #30108]
note: label: Catchup - catchupWatchEpgEndBuffer
en: Buffer after program end
da_dk: Buffer efter programmet er slut

[ctx: #30109]
note: label: Catchup - catchupOnlyOnFinishedProgrammes
en: Catchup only available on finished programmes
da_dk: Indhentning er kun tilgængelig for færdige programmer

[ctx: #30110]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #30111]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Default
da_dk: Standard

[ctx: #30112]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Append
da_dk: Tilføj

[ctx: #30113]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Shift (SIPTV)
da_dk: Skift (SIPTV)

[ctx: #30115]
note: label-option: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: Xtream codes
da_dk: Xtream koder

[ctx: #30116]
note: label: Catchup - catchupOverrideMode
en: Include channels
da_dk: Inkluder kanaler

[ctx: #30117]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: without catchup mode
da_dk: uden indhentningstilstand

[ctx: #30118]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with catchup mode
da_dk: med indhentningstilstand

[ctx: #30119]
note: label-option: Catchup - catchupOverrideMode
en: with and without catchup mode (all channels)
da_dk: med og uden indhentningstilstand (alle kanaler)

[ctx: #30120]
note: label-category: timeshift label-group: Timeshift - Timeshift
en: Timeshift
da_dk: Tidsforskydning

[ctx: #30121]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabled
en: Enable timeshift
da_dk: Aktiver tidsforskydning

[ctx: #30122]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledHttp
en: Enable timeshift for HTTP based streams
da_dk: Aktiver tidsforskydning for HTTP-baserede streams

[ctx: #30123]
note: label: Timeshift - timeshiftFFmpegdirectSettings
en: - Modify inputstream.ffmpegdirect settings...
da_dk: - Rediger inputstream.ffmpegdirect-indstillinger...

[ctx: #30124]
note: label-group: Timeshift - Inputstream Settings
en: Inputstream Settings
da_dk: Inputstream-indstillinger

[ctx: #30125]
note: label: Timeshift - timeshiftCustom
en: Always enable timeshift stream mode if missing
da_dk: Aktiver altid tilstand for tidsforskydning af stream hvis den mangler

[ctx: #30126]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledAll
en: Enable timeshift for all streams
da_dk: Aktiver tidsforskydning for alle streams

[ctx: #30127]
note: label: Timeshift - timeshiftEnabledUdp
en: Enable timeshift for UDP based streams
da_dk: Aktiver tidsforskydning for UDP-baserede streams

[ctx: #30128]
note: label-option: Catchup - catchupCorrection
en: Catchup correction
da_dk: Korrektion af indhentning

[ctx: #30157]
note: label-option: Media - mediaEnabled - IGNORE_GROUP_NAME
en: Never
da_dk: Aldrig

[ctx: #30450]
note: label: TV
en: TV
da_dk: Tv

[ctx: #30500]
note: notification: Inputstreams
en: Inputstream error
da_dk: Inputstream fejl

[ctx: #30501]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not installed.
da_dk: %s add-on er ikke installeret.

[ctx: #30502]
note: notification: Inputstreams
en: The %s addon is not enabled.
da_dk: %s add-on er ikke aktiveret.

[ctx: #30600]
note: ############ help info # help info - General help-category: General
en: General settings required for the addon to function.
da_dk: Generelle indstillinger påkrævet for at dette add-on fungerer.

[ctx: #30601]
note: help: General - m3uPathType
en: Select where to find the M3U resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to an M3U file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the M3U file.
da_dk: Vælg hvor M3U-ressourcen skal findes. Mulighederne er: [B]Lokal sti[/B] - En sti til en M3U-fil, uanset om den er på enheden eller det lokale netværk; [B]Ekstern sti[/B] - En URL, der angiver placeringen af M3U-filen.

[ctx: #30602]
note: help: General - m3uPath
en: If location is [B]Local path[/B] this setting must contain a valid path for the addon to function.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Lokal sti[/B], skal denne indstilling indeholde en gyldig sti, for at dette add-on kan fungere.

[ctx: #30603]
note: help: General - m3uUrl
en: If location is [B]Remote path[/B] this setting must contain a valid URL for the addon to function.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B], skal denne indstilling indeholde en gyldig URL for at dette add-on kan fungere.

[ctx: #30604]
note: help: General - m3uCache
en: If location is [B]Remote path[/B] select whether or not the the M3U file should be cached locally.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B], skal du vælge, om M3U-filen skal cachelagres lokalt.

[ctx: #30605]
note: help: General - startNum
en: The number to start numbering channels from. Only used when [B]Use backend channel numbers[/B] from PVR settings is enabled and a channel number is not supplied in the M3U file.
da_dk: Nummeret nummereringen af kanaler startes fra. Bruges kun når [B]Brug backend-kanalnumre[/B] fra PVR-indstillinger er aktiveret, og et kanalnummer ikke er angivet i M3U-filen.

[ctx: #30606]
note: help: General - numberByOrder
en: Ignore any 'tvg-chno' tags and only number channels by the order in the M3U starting at 'Start channel number'.
da_dk: Ignorer eventuelle 'tvg-chno'-mærkater og nummerer kun kanaler i rækkefølgen fra M3U, startende ved 'Start kanalnummer'.

[ctx: #30607]
note: help: General - m3uRefreshMode
en: Select the auto refresh mode for the M3U/XMLTV files. Note that caching is disabled if auto refresh is used. The options are: [B]Disabled[/B] - Don't auto refresh the files; [B]Repeated refresh[/B] - Refresh the files on a minute based interval; [B]Once per day[/B] - Refresh the files once per day.
da_dk: Vælg den automatiske opdateringstilstand for M3U-/XMLTV-filerne. Bemærk, at cachelagring er deaktiveret, hvis der bruges automatisk opdatering. Indstillingerne er: [B]Deaktiveret[/B] - Opdater ikke filerne automatisk; [B]Gentagen opdatering[/B] - Opdater filerne på et minutbaseret interval; [B]Én gang om dagen[/B] - Opdater filerne én gang om dagen.

[ctx: #30608]
note: help: General - m3uRefreshIntervalMins
en: If M3U auto refresh mode is [B]Repeated refresh[/B] refresh the files every time this number of minutes passes. Max 120 minutes.
da_dk: Hvis M3U automatisk opdateringstilstand er [B]Gentagen opdatering[/B] skal filerne opdateres, hver gang dette antal minutter går. Max 120 minutter.

[ctx: #30609]
note: help: General - m3uRefreshHour
en: If auto refresh mode is [B]Once per day[/B] refresh the files every time this hour of the day is reached.
da_dk: Hvis automatisk opdateringstilstand er [B]Én gang om dagen[/B] skal filerne opdateres hver gang denne time på dagen nås.

[ctx: #30610]
note: help: General - tvChannelGroupsOnly
en: Only TV channels that belong to groups (i.e. have a [B]group-title[/B] attribute) will be loaded from the M3U file.
da_dk: Kun tv-kanaler, der tilhører grupper (dvs. har en [B]gruppetitel[/B]-attribut), vil blive indlæst fra M3U-filen.

[ctx: #30611]
note: help: Channels - tvGroupMode
en: Choose from one of the following three modes: [B]All groups[/B] Load all TV groups from the M3U file; [B]Some groups[/B] Only load the groups specified in the next options; [B]Custom groups[/B] Load a set of groups from the M3U file whose names are loaded from an XML file.
da_dk: Vælg mellem en af følgende tre tilstande: [B]Alle grupper[/B] Indlæs alle tv-grupper fra M3U-filen; [B]Nogle grupper[/B] Indlæs kun de grupper, der er angivet i de næste muligheder; [B]Brugerdefinerede grupper[/B] Indlæs et sæt grupper fra M3U-filen, hvis navne er indlæst fra en XML-fil.

[ctx: #30612]
note: help: Channels - oneTvGroup help: Channels - twoTvGroup help: Channels - threeTvGroup help: Channels - fourTvGroup help: Channels - fiveTvGroup
en: If the previous option has been has been set to 'Some groups' you need to specify a TV group to be loaded from the M3U file. Please note that this is the group name as shown in the group-title attribute (i.e. 'UK (TV)'). This setting is case-sensitive.
da_dk: Hvis den tidligere indstilling er blevet sat til 'Nogle grupper', skal der angives en tv-gruppe, der indlæses fra M3U-filen. Bemærk, at dette er gruppenavnet som vist i attributten gruppetitel (f.eks. "UK (TV)"). Denne indstilling skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: #30613]
note: help: Channels - radioGroupMode
en: Choose from one of the following three modes: [B]All groups[/B] Load all Radio groups from the M3U file[/B]; [B]Some groups[/B] Only load the groups specified in the next options; [B]Custom groups[/B] Load a set of groups from the M3U file whose names are loaded from an XML file.
da_dk: Vælg mellem en af følgende tre tilstande: [B]Alle grupper[/B] Indlæs alle radiogrupper fra M3U-filen[/B]; [B]Nogle grupper[/B] Indlæs kun de grupper, der er angivet i de næste muligheder; [B]Brugerdefinerede grupper[/B] Indlæs et sæt grupper fra M3U-filen, hvis navne er indlæst fra en XML-fil.

[ctx: #30614]
note: help: Channels - oneRadioGroup help: Channels - twoRadioGroup help: Channels - threeRadioGroup help: Channels - fourRadioGroup help: Channels - fiveRadioGroup
en: If the previous option has been has been set to 'Some groups' you need to specify a Radio group to be fetched from the M3U file. Please not that this is the group name as shown on the group-title attribute (i.e. 'UK (Radio)'). This setting is case-sensitive.
da_dk: Hvis den tidligere indstilling er blevet sat til 'Nogle grupper', skal der angives en radiogruppe, der hentes fra M3U-filen. Bemærk venligst, at dette er gruppenavnet som vist på attributten gruppetitel (f.eks. "UK (Radio)"). Denne indstilling skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: #30615]
note: help: Channels - customTvGroupsFile
en: The file used to load the custom TV groups. The default file is `customTVGroups-example.xml`.
da_dk: Filen brugt til at indlæse de brugerdefinerede tv-grupper. Standardfilen er 'customTVGroups-example.xml'.

[ctx: #30616]
note: help: Channels - customRadioGroupsFile
en: The file used to load the custom Radio groups. The default file is `customRadioGroups-example.xml`.
da_dk: Filen brugt til at indlæse de brugerdefinerede radiogrupper. Standardfilen er 'customRadioGroups-example.xml'.

[ctx: #30617]
note: help: Channels - numTvGroups
en: The number of TV groups to load when `Some groups` is the selected mode. Up to 5 can be chosen. If more than 5 are required the 'Custom groups' mode should be used instead.
da_dk: Antallet af tv-grupper der indlæses, når 'Nogle grupper' er den valgte tilstand. Der kan vælges op til 5. Hvis der kræves mere end 5, bør tilstanden 'Brugerdefinerede grupper' bruges i stedet.

[ctx: #30618]
note: help: Channels - numRadioGroups
en: The number of Radio groups to load when `Some groups` is the selected mode. Up to 5 can be chosen. If more than 5 are required the 'Custom groups'  mode should be used instead.
da_dk: Antallet af radiogrupper der indlæses, når 'Nogle grupper' er den valgte tilstand. Der kan vælges op til 5. Hvis der kræves mere end 5, bør tilstanden 'Brugerdefinerede grupper' bruges i stedet.

[ctx: #30619]
note: help: General - radioChannelGroupsOnly
en: Only Radio channels that belong to groups (i.e. have a [B]group-title[/B] attribute) will be loaded from the M3U file.
da_dk: Kun radiokanaler, der tilhører grupper (dvs. har en [B]gruppetitel[/B]-attribut), vil blive indlæst fra M3U-filen.

[ctx: #30620]
note: help info - EPG Settings help-category: EPG Settings
en: Settings related to the EPG. Note that Kodi will only load the EPG data when it needs to. The add-on will force a load of the EPG data regardless of whether or not Kodi requests it if either catchup is enabled or XMLTV logos are required.
da_dk: Indstillinger relateret til EPG. Bemærk, at Kodi kun indlæser EPG-dataene, når det er nødvendigt. Add-on'et vil gennemtvinge en indlæsning af EPG-dataene, uanset om Kodi anmoder om det, hvis enten indhentning er aktiveret eller XMLTV-logoer er påkrævet.

[ctx: #30621]
note: help: EPG Settings - epgPathType
en: Select where to find the XMLTV resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to an XMLTV file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the XMLTV file.
da_dk: Vælg hvor XMLTV-ressourcen skal findes. Valgmulighederne er: [B]Lokal sti[/B] - En sti til en XMLTV-fil, uanset om den er på enheden eller det lokale netværk; [B]Ekstern sti[/B] - En URL, der angiver placeringen af XMLTV-filen.

[ctx: #30622]
note: help: EPG Settings - epgPath
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid path.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Lokal sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig sti.

[ctx: #30623]
note: help: EPG Settings - epgUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid URL.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig URL.

[ctx: #30624]
note: help: EPG Settings - epgCache
en: If location is [B]Remote path[/B] select whether or not the the XMLTV file should be cached locally.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B] skal du vælge, om XMLTV-filen skal cachelagres lokalt.

[ctx: #30625]
note: help: EPG Settings - epgTimeShift
en: Adjust the EPG times by this value, from -12 hours to +14 hours.
da_dk: Juster EPG-tiderne med denne værdi, fra -12 timer til +14 timer.

[ctx: #30626]
note: help: EPG Settings - epgTSOverside
en: Whether or not to override the time shift for all channels with `EPG time shift`. If not enabled `EPG time shift` plus the individual time shift per channel (if available) will be used.
da_dk: Hvorvidt tidsforskydningen skal overskrives for alle kanaler med 'EPG tidsforskydning'. Ved deaktivering vil 'EPG tidsforskydning' plus den individuelle tidsforskydning pr. kanal (hvis tilgængelig) blive brugt.

[ctx: #30627]
note: help: EPG Settings - epgIgnoreCaseForChannelIds
en: Ignore Case for EPG Channel IDs, also known as tvg-id's, when matching channels to EPG entries. If disabled, only case senitive matching will be used.
da_dk: Ignorer versalfølsomhed for EPG kanal-ID'er, også kendt som TVG-ID'er, når de matcher kanaler til EPG-poster. Ved deaktivering, bruges kun versalfølsom matchning.

[ctx: #30640]
note: help info - Channel Logos help-category: Channel Logos
en: Settings related to Channel Logos.
da_dk: Indstillinger relateret til kanalerlogoer.

[ctx: #30641]
note: help: Channel Logos - logoPathType
en: Select where to find the channel logos. The options are: [B]Local path[/B] - A path to a folder whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A base URL specifying the location of the logos.
da_dk: Vælg hvor kanallogoerne skal findes. Mulighederne er: [B]Lokal sti[/B] - En sti til en mappe, uanset om den er på enheden eller det lokale netværk; [B]Ekstern sti[/B] - En basis-URL, der angiver logoernes placering.

[ctx: #30642]
note: help: Channel Logos - logo Path
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid folder.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Lokal sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig mappe.

[ctx: #30643]
note: help: Channel Logos - logoBaseUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid base URL.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig basis-URL.

[ctx: #30644]
note: help: Channel Logos - logoFromEpg
en: Preference on how to handle channel logos. The options are: [B]Ignore[/B] - Don't use channel logos from an XMLTV file; [B]Prefer M3U[/B] - Use the channel logo from the M3U if available otherwise use the XMLTV logo; [B]Prefer XMLTV[/B] - Use the channel logo from the XMLTV file if available otherwise use the M3U logo.
da_dk: Indstillinger for håndtering af kanallogoer. Mulighederne er: [B]Ignorer[/B] - Brug ikke kanallogoer fra en XMLTV-fil; [B]Foretrækker M3U[/B] - Brug kanallogoet fra M3U, hvis det er tilgængeligt, ellers brug XMLTV-logoet; [B]Foretrækker XMLTV[/B] - Brug kanallogoet fra XMLTV-filen, hvis det er tilgængeligt, ellers brug M3U-logoet.

[ctx: #30645]
note: help: Channel Logos - useLogosLocalPathOnly
en: If a local path is selected for logos ignore any logos from the M3U file.
da_dk: Hvis en lokal sti er valgt til logoer, ignorer eventuelle logoer fra M3U-filen.

[ctx: #30660]
note: help info - Genres help-category: Genres
en: Settings related to genres.
da_dk: Indstillinger relateret til genrer.

[ctx: #30661]
note: help: Genres - useEpgGenreText
en: If enabled, and a genre mapping file is used to get a genre type and sub type use the EPG's genre text (i.e. 'category' text) for the genre instead of the kodi default text.
da_dk: Ved aktivering og en fil til genremapping bruges til genretype og undertype, bruges EPG'ens genretekst (f.eks. 'kategori'-tekst) for genren i stedet for Kodis standardtekst.

[ctx: #30662]
note: help: Genres - genresPathType
en: Select where to find the genres XML resource. The options are: [B]Local path[/B] - A path to a genres XML file whether it be on the device or the local network; [B]Remote path[/B] - A URL specifying the location of the genres XML file.
da_dk: Vælg hvor genrernes XML-ressource skal findes. Valgmulighederne er: [B]Lokal sti[/B] - en sti til en genres XML-fil, uanset om den er på enheden eller det lokale netværk; [B]Ekstern sti[/B] - en URL, der angiver placeringen af genrernes XML-fil.

[ctx: #30663]
note: help: Genres - genresPath
en: If location is [B]Local Path[/B] this setting should contain a valid path.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Lokal sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig sti.

[ctx: #30664]
note: help: Genres - genresUrl
en: If location is [B]Remote Path[/B] this setting should contain a valid URL.
da_dk: Hvis placeringen er [B]Ekstern sti[/B], bør denne indstilling indeholde en gyldig URL.

[ctx: #30680]
note: help info - Advanced help-category: Advanced
en: Advanced settings including multicast relays, streaming properties etc.
da_dk: Avancerede indstillinger inklusive multicast relay, streamingegenskaber osv.

[ctx: #30681]
note: help: Advanced - transformMulticastStreamUrls
en: Multicast (UDP/RTP) streams do not work well on Wifi networks. A multicast relay can convert the stream from UDP/RTP multicast to HTTP. Enabling this option will transform multicast stream URLs from the M3U file to HTTP addresses so they can be accesssed via a 'udpxy' relay on the local network. E.g. a UDP multicast stream URL like 'udp://@239.239.3.38:5239' would get transformed to something like 'http://192.168.1.1:4000/udp/239.239.3.38:5239'.
da_dk: Multicast (UDP/RTP)-streams fungerer ikke godt på Wifi-netværk. Et multicast relay kan konvertere streamen fra UDP/RTP multicast til HTTP. Aktivering af denne mulighed vil transformere multicast-stream-URL'er fra M3U-filen til HTTP-adresser, så de kan tilgås via et 'udpxy'-relay på det lokale netværk. F.eks. en UDP multicast-stream-URL som 'udp://@239.239.3.38:5239' ville blive transformeret til noget som 'http://192.168.1.1:4000/udp/239.239.3.38:5239'.

[ctx: #30682]
note: help: Advanced - udpxyHost
en: The hostname or ip address of the multicast relay (udpxy) on the local network.
da_dk: Værtsnavnet eller IP-adressen for multicast relay (udpxy) på det lokale netværk.

[ctx: #30683]
note: help: Advanced - udpxyPort
en: The port of the multicast relay (udpxy) on the local network.
da_dk: Porten for multicast relay (udpxy) på det lokale netværk.

[ctx: #30684]
note: help: Advanced - useInputstreamAdaptiveforHls
en: Use inputstream.adaptive instead of ffmpeg's libavformat for m3u8 (HLS) streams.
da_dk: Brug inputstream.adaptive i stedet for ffmpegs libavformat til m3u8 (HLS) streams.

[ctx: #30685]
note: help: Advanced - useFFmpegReconnect
en: Note this can only apply to http/https streams that are processed by libavformat (e.g. M3u8/HLS). Using libavformat can be specified in an M3U file by setting the property `inputstream` as `inputstream.ffmpeg` for kodi's internal implementation or `inputstream.ffmpegdirect` for addon version. I.e. adding the line: `#KODIPROP:inputstream=inputstream.ffmpeg`. If this option is not enabled it can still be enabled per stream/channel by adding a kodi property, i.e.: `#KODIPROP:http-reconnect=true`.
da_dk: Bemærk at dette kun gælder for http/https-streams, der behandles af libavformat (f.eks. M3u8/HLS). Brug af libavformat kan specificeres i en M3U-fil ved at sætte egenskaben 'inputstream' som 'inputstream.ffmpeg' for Kodis interne implementering eller 'inputstream.ffmpegdirect' for add-on-version. F.eks. tilføjes linjen: '#KODIPROP:inputstream=inputstream.ffmpeg'. Hvis denne mulighed ikke er aktiveret, kan den aktiveres pr. stream/kanal ved at tilføje en Kodi-egenskab, f.eks.: '#KODIPROP:http-reconnect=true'.

[ctx: #30686]
note: help: Advanced - defaultUserAgent
en: Use this User-Agent if there is not one supplied as a property or as part of the channel stream URL.
da_dk: Anvend denne brugeragent, hvis der ikke er en leveret som en egenskab eller som en del af kanalstreamens URL.

[ctx: #30687]
note: help: Advanced - defaultInputstream
en: Use this inputsream as the default if there is not one supplied as a property (KODIPROP) of the channel. Use with care as this will disable any use of the addon's default stream inspection behaviour. Note that for `inputstream.ffmpegdirect` if both `mimetype` and `inputstream.ffmpegdirect.manifest_type` are unset stream inspection will still occur if required.
da_dk: Brug denne inputstream som standard, hvis der ikke er én leveret som en egenskab (KODIPROP) for kanalen. Brug med forsigtighed, da dette vil deaktivere enhver brug af add-on'ets standard adfærd for inspektion af stream. Bemærk, at for 'inputstream.ffmpegdirect', hvis både 'mimetype' og 'inputstream.ffmpegdirect.manifest_type' ikke er indstillet, vil inspektion af streamen stadig finde sted hvis påkrævet.

[ctx: #30688]
note: help: Advanced - defaultMimeType
en: Use this MIME type as the default if there is not one supplied as a property (KODIPROP) of the channel. Use with care as this will disable any use of the addon's default stream inspection behaviour.
da_dk: Brug denne MIME-type som standard, hvis der ikke er én leveret som en egenskab (KODIPROP) for kanalen. Brug med forsigtighed, da dette vil deaktivere enhver brug af add-on'ets standard adfærd for inspektion af stream.

[ctx: #30700]
note: help info - Catchup help-category: Catchup
en: Catchup settings for viewing archived live programmes. Allows the option of 'Play programme' when viewing EPG entry info.
da_dk: Indstillinger for indhentning til at se arkiverede live-programmer. Tillader muligheden for 'Afspil program', når der ses EPG-oplysninger.

[ctx: #30701]
note: help: Catchup - enableCatchup
en: Should be enabled if there are channels supporting catchup in your M3U list.
da_dk: Bør være aktiveret, hvis der er kanaler, der understøtter indhentning på din M3U-liste.

[ctx: #30702]
note: help: Catchup - catchupQueryFormat
en: A query format string (provider dependent) allowing timestamp information to be appended to a URL to denote when to catchup from. E.g. `&cutv={Y}-{m}-{d}T{H}:{M}:{S}`, which allows year, month, day, hour minute and second to be inserted to give: `&cutv=2019-11-26T22:00:32`. If the M3U entry using has a catchup mode of 'default' or 'append' and a 'catchup-source' tag is provided in the M3U entry this setting will be ignored.
da_dk: En forespørgsels-formatstreng (afhængig af udbyder), der gør det muligt at tilføje oplysninger med tidsstempel til en URL for at angive, hvornår indhentning skal starte. F.eks. '&cutv={Y}-{m}-{d}T{H}:{M}:{S}', som tillader år, måned, dag, time, minut og sekund og giver: '&cutv=2019 -11-26T22:00:32'. Hvis den anvendte M3U-post har en indhentningstilstand på 'standard' eller 'tilføj', og et 'indhentningskilde'-mærkat er angivet i M3U-posten, vil denne indstilling blive ignoreret.

[ctx: #30703]
note: help: Catchup - catchupDays
en: A number of days into the past in which it is possible to catchup on a programme. Can be overidden in an M3U entry using a 'catchup-days' tag.
da_dk: Antal forudgående dage hvor det er muligt at indhente en udsendelse. Kan overskrives i en M3U-post ved hjælp af et 'indhentningsdage'-mærkat.

[ctx: #30704]
note: help: Catchup - allChannelsCatchupMode
en: If enabled it is assumed that channels support catchup using the selected catchup mode while also obeying the override mode. If required the 'Query format string' and 'Catchup window' number of days will come from the addon settings. If this option is disabled then an M3U entry must have at least a 'catchup=' tag to enable catchup. The options for how to build the catch URL are: [B]Disabled[/B] - Do not assume all channel support catchup; [B]Default[/B] - Use catchup source as the full catchup URL, if there is no catchup source use Append mode; [B]Append[/B] - Append the catchup source to the channel URL, if there is no catchup source using the 'Query format string'; [B]Shift (SIPTV)[/B] - Append the standard SIPTV catchup string to the channel URL; [B]Flussonic[/B] - Build a flussonic URL from the channel URL; [B]Xtream codes[/B] - Build an Xtream codes URL from the channel URL.
da_dk: Ved aktivering antages det, at kanaler understøtter indhentning ved hjælp af den valgte indhentningstilstand, mens de også overholder tilstanden for overskrivelse. Om nødvendigt vil 'Forespørgsels-formatstrengens' og 'Indhentningsvinduets' antal dage komme fra add-on-indstillingerne. Hvis denne mulighed er deaktiveret, skal en M3U-post mindst have et 'catchup='-mærkat for at aktivere indhentning. Mulighederne for, hvordan man opbygger indhentnings-URL'en er: [B]Deaktiveret[/B] - Antag ikke at alle kanaler understøtter indhentning; [B]Standard[/B] - Brug indhentningskilde som den fulde indhentnings-URL. Hvis der ikke er nogen indhentningskilde, brug tilstanden Tilføj; [B]Tilføj[/B] - Føj indhentningskilden til kanal-URL'en, hvis der ikke er nogen indhentningskilde ved hjælp af 'Forespørgsels-formatstreng'; [B]Shift (SIPTV)[/B] - Føj standard SIPTV indhentningspost til kanalens URL; [B]Flussonic[/B] - Byg en flussonisk URL fra kanalens URL; [B]Xtream-koder[/B] - Byg en Xtream-kode-URL fra kanalens URL.

[ctx: #30705]
note: help: Catchup - catchupPlayEpgAsLive
en: When disabled any catchup programme from the past will be played like a video (bounded by start and end times). If enabled, it will instead act like a live stream with timeshift, also allowing the ability to skip back and forward programmes. Note that the only effect this option has on streams that do not support timeshifting is whether or not to apply the before/after buffer.
da_dk: Ved deaktivering vil et hvilket som helst indhentningsprogram fra fortiden blive afspillet som en video (afgrænset af start- og sluttidspunkter). Ved aktivering fungerer det i stedet som en livestream med tidsforskydning, hvilket også giver mulighed for at springe frem og tilbage i udsendelser. Bemærk at den eneste effekt, denne mulighed har på streams, der ikke understøtter tidsforskydning, er, om der skal anvendes før/efter bufferen.

[ctx: #30706]
note: help: Catchup - catchupWatchEpgBeginBuffer
en: The amount of buffer to give before the playback start point of an EPG entry that will be watched as a video.
da_dk: Mængde af buffer før startpunktet for afspilning af en EPG-post, der vil blive set som en video.

[ctx: #30707]
note: help: Catchup - catchupWatchEpgEndBuffer
en: The amount of buffer to give after the playback end point of an EPG entry that will be watched as a video.
da_dk: Mængde af buffer efter slutpunktet for afspilning af en EPG-post, der vil blive set som en video.

[ctx: #30708]
note: help: Catchup - catchupOnlyOnFinishedProgrammes
en: When selected from the EPG the current live programme cannot be watched as catchup until finished.
da_dk: Ved valg fra EPG, kan den aktuelle direkte udsendelse ikke ses som indhentning, før det er færdigt.

[ctx: #30709]
note: help: Catchup - catchupOverrideMode
en: Set the scope for overriding the catchup mode. Options are: [B]without catchup mode[/B] - Only include channels with no catchup mode set (except legacy SIP [I]timeshift[/I] catchup mode); [B]with catchup mode[/B] - Only include channels with catchup mode set (ignore those without a catchup mode); [B]with and without catchup mode (all channels)[/B] - Include all channels ignoring any catchup mode from the M3U.
da_dk: Indstil omfanget for overskrivelse af indhentningstilstanden. Valgmulighederne er: [B]uden indhentningstilstand[/B] - Inkluder kun kanaler uden indhentningstilstand (undtagen ældre SIP [I]tidsforskydning[/I] indhentningstilstand); [B]med indhentningstilstand[/B] - Inkluder kun kanaler med indhentningstilstand indstillet (ignorer dem uden indhentningstilstand); [B]med og uden indhentningstilstand (alle kanaler)[/B] - Inkluder alle kanaler, der ignorerer enhver indhentningstilstand fra M3U.

[ctx: #30710]
note: help: Catchup - catchupCorrection
en: Adjust the time used for catchup stream URL generation by this value, from -12 hours to +14 hours. Useful for catchup streams which are geo mis-matched to the wrong time. Note that this value can be overridden by values in the M3U file.
da_dk: Juster den tid, der bruges til generering af indhentningsstream URL-adresser, fra -12 timer til +14 timer. Nyttigt til indhentnigsstreams, som ikke er geografisk afstemt med det forkerte tidspunkt. Bemærk at denne værdi kan overskrives med værdier i M3U-filen.

[ctx: #30720]
note: help info - Timeshift help-category: Timeshift
en: Timeshift settings for pausing/rewinding and fast-forwarding live streams.
da_dk: Indstillingerne for tidsforskydning til pause/tilbagespoling og fremspoling af livestreams.

[ctx: #30721]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabled
en: Enable the timeshift feature.
da_dk: Aktiver tidsforskydning.

[ctx: #30722]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledHttp
en: Enable the timeshift feature for HTTP based streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. . The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
da_dk: Aktiver tidsforskydning for HTTP-baserede streams. Gælder kun for streams, der ikke vælger et specifik inputstream-add-on til afspilning. Add-on'et inputstream.ffmpegdirect vil blive brugt til tidsforskydning.

[ctx: #30723]
note: help: Timeshift - timeshiftFFmpegdirectSettings
en: Open settings dialog for inputstream.ffmpegdirect for modification of timeshift and other settings.
da_dk: Åbn indstillingsdialogen til inputstream.ffmpegdirect for ændring af tidsforskydnings- og andre indstillinger.

[ctx: #30724]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledCustom
en: If a stream_mode property is not specified along with an inputstream.ffmpegdirect property always add it for any supported stream types. Note that this setting has no effect on catchup VOD streams that are not live.
da_dk: Hvis en stream_mode-egenskab ikke er angivet sammen med en inputstream.ffmpegdirect-egenskab, skal den altid tilføjes for alle understøttede streamtyper. Bemærk at denne indstilling ikke har nogen effekt på indhentnings VOD-streams, der ikke er direkte.

[ctx: #30725]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledAll
en: Enable the timeshift feature for all streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
da_dk: Aktiver tidsforskydning for alle streams. Gælder kun for streams, der ikke vælger et specifikt inputstream-add-on til afspilning. Add-on'et inputstream.ffmpegdirect vil blive brugt til tidsforskydning.

[ctx: #30726]
note: help: Timeshift - timeshiftEnabledUdp
en: Enable the timeshift feature for UDP based streams. Will only apply to streams that do not select a specific inputstream addon for playback. The inputstream.ffmpegdirect addon will be used for timeshift.
da_dk: Aktiver tidsforskydning for UDP-baserede streams. Gælder kun for streams, der ikke vælger et specifik inputstream-add-on til afspilning. Add-on'et inputstream.ffmpegdirect vil blive brugt til tidsforskydning.
