XBMC Addons - en to id_id translation catalogue (32 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Fetch TV Show metadata from themoviedb.org
id_id: Ambil metadata Acara TV dari themoviedb.org

[ctx: Addon Description]
en: The Movie Database (TMDb) is a community built movie and TV database. Every piece of data has been added by our amazing community dating back to 2008. TMDb's strong international focus and breadth of data is largely unmatched and something we're incredibly proud of. Put simply, we live and breathe community and that's precisely what makes us different.
id_id: The Movie Database (TMDb) adalah database film dan TV yang dibangun oleh komunitas. Setiap bagian data telah ditambahkan oleh komunitas kami yang luar biasa sejak tahun 2008. Fokus internasional TMDb yang kuat dan luasnya data sebagian besar tak tertandingi dan sesuatu yang sangat kami banggakan. Sederhananya, kita hidup dan bernafas dalam komunitas dan justru itulah yang membuat kita berbeda.

[ctx: #30000]
en: Preferred language
id_id: Bahasa pilihan

[ctx: #30001]
en: Preferred certification country
id_id: Sertifikasi negara pilihan

[ctx: #30002]
en: Include certification prefix
id_id: Termasuk awalan sertifikasi

[ctx: #30003]
en: Prefix
id_id: Awalan

[ctx: #30004]
en: Keep original title
id_id: Tetap menggunakan judul lama

[ctx: #30005]
en: Categorize fanart with text as landscape art
id_id: Kategorikan fanart dengan teks sebagai seni lanskap

[ctx: #30006]
en: Include country code with studio
id_id: Termasuk kode negara dengan studio

[ctx: #30007]
en: Add keywords as tags
id_id: Tambahkan katakunci sebagai tag

[ctx: #30101]
en: Client key (optional)
id_id: Kode klient(optional)

[ctx: #30102]
en: Enable fanart
id_id: Aktifkan Fanart

[ctx: #30103]
en: Enable poster
id_id: Aktifkan poster

[ctx: #30104]
en: Enable banner
id_id: Aktifkan spanduk

[ctx: #30105]
en: Enable clearlogo
id_id: Aktifkan logo

[ctx: #30106]
en: Enable clearart
id_id: Aktifkan seni tanpa logo

[ctx: #30107]
en: Enable landscape
id_id: Aktifkan lanskap

[ctx: #30108]
en: Enable character art
id_id: Aktifkan seni karakter

[ctx: #30109]
en: Include art from fanart.tv
id_id: Termasuk seni dari fanart.tv

[ctx: #30150]
en: Enable season poster
id_id: Aktifkan poster musim

[ctx: #30151]
en: Enable season banner
id_id: Aktifkan spanduk musim

[ctx: #30152]
en: Enable season landscape
id_id: Aktifkan lanskap musim

[ctx: #30200]
en: Advanced
id_id: Lanjutan

[ctx: #30201]
en: Verbose debug logging
id_id: Catatan Verbose debug

[ctx: #30300]
en: Ratings
id_id: Penilaian

[ctx: #30301]
en: Default rating from
id_id: Penilaian default dari

[ctx: #30302]
en: Also add IMDb ratings
id_id: Juga tambahkan penilaian IMDb

[ctx: #30303]
en: Also add Trakt.tv ratings
id_id: Juga tambahkan penilaian Trakt.tv

[ctx: #30304]
en: Also add TMDb ratings
id_id: Juga tambahkan penilaian TMDb

[ctx: #30305]
en: Enable Trailer
id_id: Aktifkan Trailer

[ctx: #30306]
en: Addon Player
id_id: Pengaya pemutar

[ctx: #30308]
en: Tubed
id_id: Asal
