KODI Addons - en to fr_fr translation catalogue (52 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: IBM Model M keyboard
fr_fr: Clavier IBM modèle M

[ctx: Addon Description]
en: The IBM Model M keyboard, introduced in 1984, is regarded as a timeless and durable piece of hardware.
fr_fr: Le clavier IBM Model M, introduit en 1984, est considéré comme un matériel intemporel et durable.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: Wikipedia (wikipedia.org)
fr_fr: Crédit image : Wikipédia (wikipedia.org)

[ctx: #30000]
en: Keyboard
fr_fr: Clavier

[ctx: #30050]
en: Escape
fr_fr: Echap.

[ctx: #30052]
en: Backspace
fr_fr: Retour

[ctx: #30053]
en: Enter
fr_fr: Entrée

[ctx: #30054]
en: Space
fr_fr: Espace

[ctx: #30055]
en: Left Alt
fr_fr: Alt gauche

[ctx: #30056]
en: Right Alt
fr_fr: Alt droite

[ctx: #30057]
en: Left Ctrl
fr_fr: Ctrl Gauche

[ctx: #30058]
en: Right Ctrl
fr_fr: Ctrl Droit

[ctx: #30059]
en: Left Shift
fr_fr: Maj. Gauche

[ctx: #30060]
en: Right Shift
fr_fr: Maj. Droite

[ctx: #30061]
en: Caps Lock
fr_fr: Verr. Maj

[ctx: #30062]
en: Scroll Lock
fr_fr: Verr. Défil

[ctx: #30063]
en: Num Lock
fr_fr: Verr. Num

[ctx: #30074]
en: Print Screen
fr_fr: Impr. Écran

[ctx: #30076]
en: Insert
fr_fr: Inser.

[ctx: #30077]
en: Home
fr_fr: Racine

[ctx: #30078]
en: Page Up
fr_fr: Haut de page

[ctx: #30079]
en: Page Down
fr_fr: Bas de page

[ctx: #30080]
en: Delete
fr_fr: Supp.

[ctx: #30081]
en: End
fr_fr: Fin

[ctx: #30082]
en: Left
fr_fr: Gauche

[ctx: #30083]
en: Up
fr_fr: Haut

[ctx: #30084]
en: Down
fr_fr: Bas

[ctx: #30085]
en: Right
fr_fr: Droite

[ctx: #30086]
en: Num Pad 1
fr_fr: Pavé Num. 1

[ctx: #30087]
en: Num Pad 2
fr_fr: Pavé Num. 2

[ctx: #30088]
en: Num Pad 3
fr_fr: Pavé Num. 3

[ctx: #30089]
en: Num Pad 4
fr_fr: Pavé Num. 4

[ctx: #30090]
en: Num Pad 5
fr_fr: Pavé Num. 5

[ctx: #30091]
en: Num Pad 6
fr_fr: Pavé Num. 6

[ctx: #30092]
en: Num Pad 7
fr_fr: Pavé Num. 7

[ctx: #30093]
en: Num Pad 8
fr_fr: Pavé Num. 8

[ctx: #30094]
en: Num Pad 9
fr_fr: Pavé Num. 9

[ctx: #30095]
en: Num Pad 0
fr_fr: Pavé Num. 0

[ctx: #30096]
en: Num Pad /
fr_fr: Pavé Num. /

[ctx: #30097]
en: Num Pad *
fr_fr: Pavé Num. *

[ctx: #30098]
en: Num Pad -
fr_fr: Pavé Num. -

[ctx: #30099]
en: Num Pad +
fr_fr: Pavé Num. +

[ctx: #30100]
en: Num Pad Enter
fr_fr: Pavé Num. Ent

[ctx: #30101]
en: Num Pad .
fr_fr: Pavé Num. .

[ctx: #30106]
en: Left Meta
fr_fr: Méta gauche

[ctx: #30107]
en: Right Meta
fr_fr: Méta droit

[ctx: #30108]
en: Left Super
fr_fr: Super gauche

[ctx: #30109]
en: Right Super
fr_fr: Super droite

[ctx: #30131]
en: Compose
fr_fr: Comp.

[ctx: #30132]
en: Help
fr_fr: Aide

[ctx: #30138]
en: Undo
fr_fr: Annuler

[ctx: #30139]
en: Num Pad Equals
fr_fr: Pavé Num. Equals
