XBMC-Addons - en to it_it translation catalogue (314 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Plugin for YouTube
it_it: Plugin per YouTube

[ctx: Addon Description]
en: YouTube is one of the biggest video-sharing websites of the world.
it_it: YouTube è uno dei più grandi siti di condivisione video del mondo.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: This plugin is not endorsed by Google
it_it: Questo plugin non è approvato da Google

[ctx: #30000]
en: General
it_it: Generale

[ctx: #30001]
en: Username
it_it: Nome utente

[ctx: #30007]
en: Use MPEG-DASH
it_it: Usa MPEG-DASH

[ctx: #30008]
en: Configure InputStream Adaptive
it_it: Configura InputStream Adaptive

[ctx: #30009]
en: Always ask for the video quality
it_it: Chiedi sempre la qualità del video

[ctx: #30010]
en: Maximum video quality
it_it: Massima qualità video

[ctx: #30018]
en: 1080p Live / 720p (HD)
it_it: 1080p Live/720p (HD)

[ctx: #30020]
en: Allow 3D
it_it: Consenti 3D

[ctx: #30021]
en: Show fanart
it_it: Mostra fanart

[ctx: #30022]
en: Items per page
it_it: Elementi per pagina

[ctx: #30023]
en: Search history size
it_it: Dimensione cronologia ricerche

[ctx: #30024]
en: Cache size (MB)
it_it: Dimensione cache (MB)

[ctx: #30025]
en: Enable setup-wizard
it_it: Abilita installazione guidata

[ctx: #30026]
en: Override view
it_it: Sostituisci vista

[ctx: #30027]
en: View: Default
it_it: Vista: Predefinita

[ctx: #30028]
en: View: Episodes
it_it: Vista: Episodi

[ctx: #30029]
en: View: Movies
it_it: Vista: Film

[ctx: #30030]
en: Execute setup-wizard?
it_it: Eseguire l'installazione guidata?

[ctx: #30031]
en: Advanced
it_it: Avanzate

[ctx: #30032]
en: View: TV Shows
it_it: Vista: Serie TV

[ctx: #30033]
en: View: Songs
it_it: Vista: Brani

[ctx: #30034]
en: View: Artists
it_it: Vista: Artisti

[ctx: #30035]
en: View: Albums
it_it: Vista: Album

[ctx: #30036]
en: Support alternative player
it_it: Supporto player alternativi

[ctx: #30037]
en: Custom Watch Later playlist id
it_it: ID playlist guarda dopo personalizzato

[ctx: #30038]
en: Custom History playlist id
it_it: ID playlist cronologa personalizzato

[ctx: #30100]
en: Favourites
it_it: Preferiti

[ctx: #30101]
en: Add to addon favs
it_it: Aggiungi ai Preferiti dell'add-on

[ctx: #30102]
en: Search
it_it: Ricerca

[ctx: #30103]
en: Library
it_it: Libreria

[ctx: #30104]
en: Highlights
it_it: Punti salienti

[ctx: #30105]
en: Archive
it_it: Archivio

[ctx: #30106]
en: Next Page (%d)
it_it: Pagina successiva (%d)

[ctx: #30107]
en: Watch Later
it_it: Guarda dopo

[ctx: #30108]
en: Remove
it_it: Rimuovi

[ctx: #30109]
en: Latest Videos
it_it: Ultimi video

[ctx: #30110]
en: New Search
it_it: Nuova ricerca

[ctx: #30111]
en: Sign In
it_it: Registrati

[ctx: #30112]
en: Sign Out
it_it: Disconnessione

[ctx: #30113]
en: Rename
it_it: Rinomina

[ctx: #30114]
en: Confirm delete
it_it: Conferma eliminazione

[ctx: #30115]
en: Confirm remove
it_it: Conferma rimozione

[ctx: #30116]
en: Delete "%s"?
it_it: Eliminare "%s"?

[ctx: #30117]
en: Remove "%s"?
it_it: Rimuovere "%s"?

[ctx: #30118]
en: Delete
it_it: Elimina

[ctx: #30119]
en: Please wait...
it_it: Attendere prego...

[ctx: #30120]
en: Clear
it_it: Pulisci

[ctx: #30201]
en: API Key
it_it: Chiave API

[ctx: #30202]
en: API Id
it_it: ID API

[ctx: #30203]
en: API Secret
it_it: Segreto API

[ctx: #30204]
en: Enable personal API keys
it_it: Abilita chiavi API personali

[ctx: #30205]
en: Use preset API key set
it_it: Usa set di chiavi API preimpostate

[ctx: #30500]
en: Channels
it_it: Canali

[ctx: #30501]
en: Playlists
it_it: Playlist

[ctx: #30502]
en: Go to %s
it_it: Vai a %s

[ctx: #30503]
en: Show channel fanart
it_it: Mostra fanart canali

[ctx: #30504]
en: Subscriptions
it_it: Iscrizioni

[ctx: #30505]
en: Unsubscribe
it_it: Cancella iscrizione

[ctx: #30506]
en: Subscribe
it_it: Iscriviti

[ctx: #30507]
en: My Channel
it_it: Il mio canale

[ctx: #30508]
en: Liked Videos
it_it: Video piaciuti

[ctx: #30509]
en: History
it_it: Cronologia

[ctx: #30510]
en: My Subscriptions
it_it: Le mie iscrizioni

[ctx: #30511]
en: Queue video
it_it: Coda video

[ctx: #30512]
en: Browse Channels
it_it: Sfoglia i canali

[ctx: #30513]
en: Popular right now
it_it: Popolare in questo momento

[ctx: #30514]
en: Related Videos
it_it: Video correlati

[ctx: #30515]
en: Auto-Remove from 'Watch Later'
it_it: Rimozione automatica da "Guarda più tardi"

[ctx: #30516]
en: Folders
it_it: Cartelle

[ctx: #30517]
en: Subscribe to %s
it_it: Iscriviti a %s

[ctx: #30518]
en: Go to '%s'
it_it: Vai a '%s'

[ctx: #30519]
en: and enter the following code:
it_it: e inserisci il seguente codice:

[ctx: #30520]
en: Add to...
it_it: Aggiungi a...

[ctx: #30521]
en: Select playlist
it_it: Seleziona playlist

[ctx: #30522]
en: New playlist...
it_it: Nuova playlist...

[ctx: #30523]
en: Language
it_it: Lingua

[ctx: #30524]
en: Select language
it_it: Seleziona lingua

[ctx: #30525]
en: Select region
it_it: Seleziona regione

[ctx: #30526]
en: Adjust
it_it: Aggiusta

[ctx: #30527]
en: Language and region?
it_it: Lingua e regione?

[ctx: #30528]
en: Rate...
it_it: Valuta...

[ctx: #30529]
en: I like this
it_it: Mi piace

[ctx: #30530]
en: I dislike this
it_it: Non mi piace

[ctx: #30531]
en: Play all
it_it: Riproduci tutti

[ctx: #30532]
en: Default
it_it: Predefinito

[ctx: #30533]
en: Reverse
it_it: Inversione

[ctx: #30534]
en: Shuffle
it_it: Mescola

[ctx: #30535]
en: Select the order of the playlist
it_it: Seleziona l'ordine della playlist

[ctx: #30536]
en: Updating Playlist...
it_it: Aggiornamento playlist...

[ctx: #30537]
en: Play from here
it_it: Riproduci da qui

[ctx: #30538]
en: Disliked Videos
it_it: Video non piaciuti

[ctx: #30539]
en: Live
it_it: Dal vivo

[ctx: #30540]
en: Play with...
it_it: Riproduci con...

[ctx: #30541]
en: Show channel name in description
it_it: Mostra nome canale in descrizione

[ctx: #30542]
en: rtmpe streams are not supported
it_it: i flussi RTMPE non sono supportati

[ctx: #30543]
en: Refresh
it_it: Aggiorna

[ctx: #30544]
en: More Links from the description
it_it: Più collegamenti dalla descrizione

[ctx: #30545]
en: No further links found.
it_it: Nessun ulteriore collegamento trovato.

[ctx: #30546]
en: Please log in twice!
it_it: Accedi due volte!

[ctx: #30547]
en: You must enable two applications so that YouTube is functioning properly.
it_it: Devi abilitare due applicazioni in modo che YouTube funzioni correttamente.

[ctx: #30548]
en: More...
it_it: Più...

[ctx: #30549]
en: No videos streams found
it_it: Nessun flusso video trovato

[ctx: #30550]
en: Region
it_it: Regione

[ctx: #30551]
en: Recommendations
it_it: Raccomandazioni

[ctx: #30552]
en: Maintenance
it_it: Manutenzione

[ctx: #30553]
en: Delete function cache database
it_it: Elimina database funzioni cache

[ctx: #30554]
en: Delete search history database
it_it: Elimina database cronologia ricerche

[ctx: #30555]
en: Clear function cache
it_it: Svuota cache delle funzioni

[ctx: #30556]
en: Clear search history
it_it: Pulisci cronologia ricerche

[ctx: #30557]
en: function cache
it_it: cache funzioni

[ctx: #30558]
en: search history
it_it: cronologia ricerche

[ctx: #30559]
en: Delete settings.xml
it_it: Elimina settings.xml

[ctx: #30560]
en: Subtitle language
it_it: Lingua dei sottotitoli

[ctx: #30561]
en: None
it_it: Nessuno

[ctx: #30562]
en: All
it_it: Tutti

[ctx: #30563]
en: Setting
it_it: Impostazioni

[ctx: #30564]
en: Setting, English
it_it: Impostazioni, Inglese

[ctx: #30565]
en: English
it_it: Inglese

[ctx: #30566]
en: Prompt
it_it: Richiesta

[ctx: #30567]
en: Set as Watch Later
it_it: Imposta come Guarda più tardi

[ctx: #30568]
en: Remove as Watch Later
it_it: Rimuovi da Guarda più tardi

[ctx: #30569]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your Watch Later list?
it_it: Sei sicuro di voler rimuovere '%s' dalla lista Guarda più tardi?

[ctx: #30570]
en: Are you sure you want to replace your current Watch Later list with '%s'?
it_it: Sei sicuro di voler sostituire l'attuale lista Guarda più tardi con la lista '%s'?

[ctx: #30571]
en: Set as History
it_it: Imposta come cronologia

[ctx: #30572]
en: Remove as History
it_it: Rimuovi dalla cronologia

[ctx: #30573]
en: Are you sure you want to remove '%s' as your History list?
it_it: Sei sicuro di voler rimuovere '%s' dalla tua lista cronologia?

[ctx: #30574]
en: Are you sure you want to replace your current History list with '%s'?
it_it: Sei sicuro di voler sostituire l'attuale lista cronologia con la lista '%s'?

[ctx: #30575]
en: Succeeded
it_it: Operazione eseguita con successo

[ctx: #30576]
en: Failed
it_it: Operazione fallita

[ctx: #30577]
en: Settings
it_it: Impostazioni

[ctx: #30578]
en: Force SSL certificate verification
it_it: Forza la verifica del certificato SSL

[ctx: #30579]
en: MPEG-DASH is enabled in the YouTube settings, however InputStream Adaptive appears to be disabled. Would you like to enable InputStream Adaptive now?
it_it: MPEG-DASH è abilitato nelle impostazioni di YouTube, ma InputStream Adaptive sembra disabilitato. Vuoi abilitare InputStream Adaptive adesso?

[ctx: #30580]
en: Reset access manager
it_it: Reimposta gestore accessi

[ctx: #30581]
en: Are you sure you want to reset access manager?
it_it: Sei sicuro di voler reimpostare il gestore degli accessi?

[ctx: #30582]
en: Autoplay suggested videos
it_it: Riproduci automaticamente i video suggeriti

[ctx: #30583]
en: Automatic
it_it: Automatico

[ctx: #30584]
en: My Subscriptions (Filtered)
it_it: Le mie iscrizioni (filtrate)

[ctx: #30585]
en: Filtered channel list (comma delimited)
it_it: Elenco canali filtrato (delimitato da virgole)

[ctx: #30586]
en: Blacklist
it_it: Lista nera

[ctx: #30587]
en: Add to My Subscriptions filter
it_it: Aggiungi al filtro Le mie iscrizioni

[ctx: #30588]
en: Remove from My Subscriptions filter
it_it: Rimuovi dal filtro Le mie iscrizioni

[ctx: #30589]
en: Added to My Subscriptions filter
it_it: Aggiungi al filtro Le mie iscrizioni

[ctx: #30590]
en: Removed from My Subscriptions filter
it_it: Rimuovi dal filtro Le mie iscrizioni

[ctx: #30591]
en: Thumbnail size
it_it: Dimensioni miniature

[ctx: #30592]
en: Medium (16:9)
it_it: Media (16:9)

[ctx: #30593]
en: High (4:3)
it_it: Grande (4:3)

[ctx: #30594]
en: Safe search
it_it: Ricerca sicura

[ctx: #30595]
en: Moderate
it_it: Moderato

[ctx: #30596]
en: Strict
it_it: Severo

[ctx: #30597]
en: Updated: %s
it_it: Aggiornato: %s

[ctx: #30598]
en: Personal API keys enabled
it_it: Chiavi API personali abilitate

[ctx: #30599]
en: Failed to enable personal API keys. Missing: %s
it_it: Impossibile abilitare chiavi API personali. Manca: %s

[ctx: #30600]
en: Configure subtitles
it_it: Configura sottotitoli

[ctx: #30601]
en: %s with %s fallback
it_it: %s con %s di riserva

[ctx: #30602]
en: No auto-generated
it_it: Non generato automaticamente

[ctx: #30603]
en: Age gate
it_it: Verifica dell'età

[ctx: #30604]
en: Allow offensive content
it_it: Consenti contenuto offensivo

[ctx: #30605]
en: Quick Search
it_it: Ricerca rapida

[ctx: #30606]
en: Quick Search (Incognito)
it_it: Ricerca rapida (in incognito)

[ctx: #30607]
en: Audio only
it_it: Solo audio

[ctx: #30608]
en: Allow developer keys
it_it: Consenti chiavi sviluppatore

[ctx: #30609]
en: Clear watch history
it_it: Cancella cronologia visualizzazioni

[ctx: #30610]
en: This will clear your account's watch history from all devices. You can't undo this.
it_it: Questa operazione cancellerà la cronologia delle visualizzazioni del tuo account da tutti i dispositivi. Non puoi annullare questo.

[ctx: #30611]
en: Saved Playlists
it_it: Playlist salvate

[ctx: #30612]
en: Retry
it_it: Riprova

[ctx: #30613]
en: Retrieve Watch Later playlist id
it_it: Recupera ID playlist Guarda più tardi

[ctx: #30614]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. Add a few videos to Watch Later via the web/app and retry.
it_it: Impossibile recuperare l'ID playlist Guarda più tardi. Aggiungi alcuni video a Guarda più tardi tramite web/app e riprova.

[ctx: #30615]
en: Cancel
it_it: Annulla

[ctx: #30616]
en: Must be signed in.
it_it: Devi essere registrato.

[ctx: #30618]
en: Enable mpeg-dash proxy
it_it: Abilita proxy mpeg-dash

[ctx: #30619]
en: Port
it_it: Porta

[ctx: #30620]
en: Port %s already in use. Cannot start http server.
it_it: Porta %s già in uso. Impossibile avviare il server http.

[ctx: #30621]
en: Proxy is required for mpeg-dash vods (see Advanced > HTTP Server)
it_it: Il proxy è richiesto per mpeg-dash vods (vedi Server HTTP)

[ctx: #30622]
en: Purchases
it_it: Acquisti

[ctx: #30623]
en: Install InputStream Helper
it_it: Installa InputStream Helper

[ctx: #30624]
en: Requires Kodi 17+
it_it: Hai bisogno di Kodi 17+

[ctx: #30625]
en: InputStream Helper is already installed.
it_it: InputStream Helper è già installato.

[ctx: #30626]
en: Delete temporary files
it_it: Elimina i file temporanei

[ctx: #30627]
en: Rate video after watching
it_it: Valuta video dopo averlo visto

[ctx: #30628]
en: HTTP Server
it_it: Server HTTP

[ctx: #30629]
en: IP whitelist (comma delimited)
it_it: Whitelist IP (delimitati da virgole)

[ctx: #30630]
en: Save
it_it: Salva

[ctx: #30631]
en: Successfully updated: %s
it_it: Aggiornato con successo: %s

[ctx: #30632]
en: Enable API configuration page
it_it: Abilita pagina configurazione API

[ctx: #30633]
en: http://<ipaddress>:<port>/youtube/api (see Advanced > HTTP Server)
it_it: http://<indirizzoip>:<porta>/youtube/api (vedi Server HTTP)

[ctx: #30634]
en: YouTube Add-on API Configuration
it_it: Configurazione API add-on YouTube

[ctx: #30635]
en: No changes detected, API keys were not updated.
it_it: Nessuna modifica rilevata, le chiavi API non sono state aggiornate.

[ctx: #30636]
en: Personal API keys are enabled.
it_it: Chiavi API personali abilitate.

[ctx: #30637]
en: Personal API keys are disabled.
it_it: Chiavi API personali disabilitate.

[ctx: #30638]
en: Bookmark this page to quickly add your keys in the future.
it_it: Aggiungi questa pagina ai preferiti per aggiungere rapidamente le tue chiavi in futuro.

[ctx: #30639]
en: Found personal API keys in api_keys.json, would you like to restore them? Choosing no will overwrite them.
it_it: Ho trovato delle chiavi API personali in api_keys.json, desideri ripristinarle? La scelta di no le sovrascriverà.

[ctx: #30640]
en: Restore
it_it: Ripristino

[ctx: #30641]
en: Delete api_keys.json
it_it: Elimina api_keys.json

[ctx: #30642]
en: Delete access_manager.json
it_it: Elimina access_manager.json

[ctx: #30643]
en: Listen on IP
it_it: Ascolta su IP

[ctx: #30644]
en: Select listen IP
it_it: Seleziona IP di ascolto

[ctx: #30645]
en: Refresh after watching
it_it: Aggiorna dopo aver guardato

[ctx: #30646]
en: Upcoming Live
it_it: Prossima Live

[ctx: #30647]
en: Completed Live
it_it: Live terminate

[ctx: #30648]
en: API Key is incorrect. Settings - API - API Key
it_it: La chiave API non è corretta. Impostazioni - API - Chiave API

[ctx: #30649]
en: Client Id is incorrect. Settings - API - API Id
it_it: L'ID client non è corretto. Impostazioni - API - ID API

[ctx: #30650]
en: Client Secret is incorrect. Settings - API - API Secret
it_it: La password client non è corretta. Impostazioni - API - Password API

[ctx: #30651]
en: Location
it_it: Posizione

[ctx: #30652]
en: Location radius (km)
it_it: Raggio posizione (km)

[ctx: #30653]
en: Perform geolocation? Used for [B]My Location[/B]
it_it: Eseguo geolocalizzazione? Usato per [B]La mia posizione[/B]

[ctx: #30654]
en: My Location
it_it: La mia posizione

[ctx: #30655]
en: Switch User
it_it: Cambia utente

[ctx: #30656]
en: New user
it_it: Nuovo utente

[ctx: #30657]
en: Unnamed
it_it: Senza nome

[ctx: #30658]
en: Enter a name for this user
it_it: Inserisci nome utente

[ctx: #30659]
en: User is now '%s'
it_it: L'utente ora è '%s'

[ctx: #30660]
en: Users
it_it: Utenti

[ctx: #30661]
en: Add a user
it_it: Aggiungi utente

[ctx: #30662]
en: Remove a user
it_it: Rimuovi utente

[ctx: #30663]
en: Rename a user
it_it: Rinomina utente

[ctx: #30664]
en: Switch user
it_it: Cambia utente

[ctx: #30665]
en: Switch to '%s' now?
it_it: Cambiare subito a '%s'?

[ctx: #30666]
en: Removed '%s'
it_it: '%s' rimosso

[ctx: #30667]
en: Renamed '%s' to '%s'
it_it: Rinominato '%s' in '%s'

[ctx: #30668]
en: Play count minimum percent
it_it: Percentuale minima conteggio riproduzioni

[ctx: #30669]
en: Mark unwatched
it_it: Segna come non visto

[ctx: #30670]
en: Mark watched
it_it: Segna come visto

[ctx: #30671]
en: Clear playback history
it_it: Pulisci cronologia riprodotti

[ctx: #30672]
en: Delete playback history
it_it: Elimina cronologia riprodotti

[ctx: #30673]
en: playback history
it_it: cronologia riprodotti

[ctx: #30674]
en: Reset resume point
it_it: Reimposta punto di ripresa

[ctx: #30675]
en: Use local playback history (watched, resume tracking)
it_it: Usa cronologia di riproduzione locale (guardato, riprendi tracciamento)

[ctx: #30676]
en: Just now
it_it: Proprio adesso

[ctx: #30677]
en: A minute ago
it_it: Un minuto fa

[ctx: #30678]
en: Recently
it_it: Recentemente

[ctx: #30679]
en: An hour ago
it_it: Un'ora fa

[ctx: #30680]
en: Two hours ago
it_it: Due ore fa

[ctx: #30681]
en: Three hours ago
it_it: Tre ore fa

[ctx: #30682]
en: Yesterday at
it_it: Ieri alle

[ctx: #30683]
en: Two days ago
it_it: Due giorni fa

[ctx: #30684]
en: Today at
it_it: Oggi alle

[ctx: #30685]
en: Delete data cache database
it_it: Elimina database cache dati

[ctx: #30686]
en: Clear data cache
it_it: Svuota cache dati

[ctx: #30687]
en: data cache
it_it: cache dati

[ctx: #30688]
en: Use for videos
it_it: Usa per i video

[ctx: #30689]
en: Use for live streams
it_it: Usa per i flussi live

[ctx: #30690]
en: InputStream Adaptive >= 2.0.12 is required for adaptive live streams
it_it: Per i flussi live adattivi è richiesto InputStream Adaptive >= 2.0.12

[ctx: #30691]
en: Airing now
it_it: In onda ora

[ctx: #30692]
en: In a minute
it_it: Tra un minuto

[ctx: #30693]
en: Airing soon
it_it: In onda presto

[ctx: #30694]
en: In over an hour
it_it: Tra più di un ora

[ctx: #30695]
en: In over two hours
it_it: Tra più di due ore

[ctx: #30696]
en: Airing today at
it_it: In onda oggi alle

[ctx: #30697]
en: Tomorrow at
it_it: Domani alle

[ctx: #30698]
en: Check my IP
it_it: Controlla il mio IP

[ctx: #30699]
en: HTTP server is not running
it_it: Il server HTTP non è in esecuzione

[ctx: #30700]
en: Client IP is %s
it_it: L'IP del client è %s

[ctx: #30701]
en: Failed to obtain client IP
it_it: Impossibile ottenere l'IP del client

[ctx: #30702]
en: Play with subtitles
it_it: Riproduci con sottotitoli

[ctx: #30703]
en: Are you sure?
it_it: Sei sicuro?

[ctx: #30704]
en: Use YouTube website urls
it_it: Usa URL del sito web YouTube

[ctx: #30705]
en: Download subtitles
it_it: Scarica sottotitoli

[ctx: #30706]
en: Download subtitles before starting playback? (Default: No)
it_it: Scaricare i sottotitoli prima di iniziare la riproduzione? (Predefinito: No)

[ctx: #30707]
en: Untitled
it_it: Senza titolo

[ctx: #30708]
en: Play audio only
it_it: Riproduci solo audio

[ctx: #30709]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. To increase the chances of retrieval add 8-10 videos to Watch Later via the web/app and retry.
it_it: Impossibile recuperare l'ID playlist Guarda più tardi. Per aumentare le possibilità di recupero, aggiungi 8-10 video da Guarda più tardi tramite web/app e riprova.

[ctx: #30710]
en: Failed to retrieve Watch Later playlist id. Try again tomorrow without removing any of the videos.
it_it: Impossibile recuperare l'ID playlist Guarda più tardi. Riprova domani senza rimuovere nessuno dei video.

[ctx: #30711]
en: Searching for Watch Later... Page %s
it_it: Ricerca in Guarda più tardi... Pagina %s

[ctx: #30712]
en: Rate videos in playlists
it_it: Valuta i video nelle playlist

[ctx: #30713]
en: Added to Watch Later
it_it: Aggiunto a Guarda più tardi

[ctx: #30714]
en: Added to playlist
it_it: Aggiunto alla playlist

[ctx: #30715]
en: Removed from playlist
it_it: Rimosso dalla playlist

[ctx: #30716]
en: Liked video
it_it: Video piaciuti

[ctx: #30717]
en: Disliked video
it_it: Video non piaciuti

[ctx: #30718]
en: Rating removed
it_it: Valutazione rimossa

[ctx: #30719]
en: Subscribed to channel
it_it: Iscritto al canale

[ctx: #30720]
en: Unsubscribed from channel
it_it: Iscrizione al canale cancellata

[ctx: #30721]
en: Default to WEBM adaptation set (4K)
it_it: Impostazione predefinita per WEBM (4K)

[ctx: #30722]
en: Enable HDR video
it_it: Abilita video HDR

[ctx: #30723]
en: Proxy is required for mpeg-dash vods (see Advanced > HTTP Server)[CR]> 1080p and HDR requires InputStream Adaptive >= 2.3.14
it_it: Il proxy è richiesto per mpeg-dash vods (vedi HTTP Server)[CR]> 1080p e HDR richiede InputStream adattivo>= 2.3.14

[ctx: #30724]
en: Enable high framerate video
it_it: Abilita video con framerate elevato

[ctx: #30726]
en: Uploads
it_it: Caricamenti

[ctx: #30727]
en: Enable H.264 video
it_it: Abilita video H.264

[ctx: #30728]
en: Enable VP9 video
it_it: Abilita video VP9

[ctx: #30730]
en: Play (Ask for quality)
it_it: Riproduci (chiedi la qualità)

[ctx: #30731]
en: The YouTube add-on now requires that you use your own API keys.[CR]For more information see the wiki: [B]https://ytaddon.page.link/keys[/B][CR][CR]Sorry for the inconvenience.
it_it: L'add-on di YouTube ora richiede l'utilizzo delle tue chiavi API.[CR]Per ulteriori informazioni, consulta il wiki: [B]https://ytaddon.page.link/keys[/B][CR][CR]Spiacenti per l'inconveniente.

[ctx: #30732]
en: Comments
it_it: Commenti

[ctx: #30733]
en: Likes
it_it: Mi piace

[ctx: #30734]
en: Replies
it_it: Risposte

[ctx: #30735]
en: Edited
it_it: Modificato

[ctx: #30736]
en: Hide short videos (1 minute or less)
it_it: Nascondi video brevi (1 minuto o meno)

[ctx: #30737]
en: Use alternate client details
it_it: Usa dettagli alternativi del cliente

[ctx: #30738]
en: Alternate #1
it_it: Alternativo #1

[ctx: #30739]
en: Alternate #2
it_it: Alternativo #2

[ctx: #30741]
en: Multi-stream HLS
it_it: HLS multi-stream

[ctx: #30742]
en: Adaptive HLS
it_it: HLS adattivo

[ctx: #30744]
en: Original
it_it: Originale

[ctx: #30745]
en: Dubbed
it_it: Doppiato

[ctx: #30746]
en: Descriptive
it_it: Descrittivo

[ctx: #30747]
en: Alternate
it_it: Alternato

[ctx: #30748]
en: Stream features
it_it: Caratteristiche flusso

[ctx: #30749]
en: Enable AV1 video
it_it: Abilita video AV1

[ctx: #30750]
en: Enable Vorbis audio
it_it: Abilita audio Vorbis

[ctx: #30751]
en: Enable Opus audio
it_it: Abilita audio Opus

[ctx: #30752]
en: Enable AAC audio
it_it: Abilita audio AAC

[ctx: #30753]
en: Enable surround sound audio
it_it: Abilita audio surround

[ctx: #30754]
en: Enable AC-3 audio
it_it: Abilita audio AC-3

[ctx: #30755]
en: Enable EAC-3 audio
it_it: Abilita audio EAC-3

[ctx: #30756]
en: Enable DTS audio
it_it: Abilita audio DTS

[ctx: #30757]
en: Remove similar/duplicate streams
it_it: Rimuovi flussi simili/duplicati

[ctx: #30758]
en: Stream selection
it_it: Selezione flusso

[ctx: #30759]
en: Quality selection
it_it: Selezione qualità

[ctx: #30760]
en: Automatic + Quality selection
it_it: Selezione automatica + qualità

[ctx: #30761]
en: Update playback history on Youtube
it_it: Aggiorna cronologia di riproduzione su Youtube

[ctx: #30762]
en: Multi-language
it_it: Multi lingua

[ctx: #30763]
en: Multi-audio
it_it: Multi audio
